Jak radzić sobie z zawrotami głowy w trakcie ciąży? Podajemy sposoby

Poza oczywistą radością z oczekiwania na dziecko ciąża wiąże się także z szeregiem wyrzeczeń i trudności, z którymi zmagać się musi przyszła mama. Nudności, wymioty i zawroty głowy to tylko niektóre z dolegliwości dotykających ciężarne – bardzo utrudniają normalne funkcjonowanie i często towarzyszą kobiecie do samego rozwiązania. Jak radzić sobie z zawrotami głowy w trakcie ciąży?

Zawroty Glowy W Ciazy
Zawroty głowy w ciąży

Skąd się biorą zawroty głowy u ciężarnych?

W pierwszych tygodniach ciąży wystąpienie zawrotów głowy nie jest niczym nadzwyczajnym. Towarzyszą one wielu kobietom już od samego początku. Przyczyną pojawiania się zawrotów są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie matki. Innym powodem tych dolegliwości są nagłe spadki ciśnienia tętniczego krwi. Progesteron powoduje rozszerzenie ścian naczyń krwionośnych, tym samym obniżając ciśnienie. Rosnący płód może powodować ucisk, utrudniając swobodny przepływ krwi, doprowadzając tym samym do chwilowego niedotlenienia i zawrotów głowy. Gwałtowna zmiana pozycji również w znakomitej większości przypadków kończy się wrażeniem wirowania w głowie, stąd zaleca się wykonywanie powolnych i kontrolowanych ruchów.

Wyżej wymienione przyczyny mają charakter fizjologiczny i nie powinny budzić obaw czy niepokoju. Ustępują samoistnie często jeszcze w trakcie trwania ciąży. Jednak powodem zawrotów głowy są nie tylko zmiany hormonalne. Bywają one też konsekwencją chorób współistniejących. Dlatego jeśli pojawiają się w towarzystwie innych objawów – silnych bóli głowy, osłabienia, omdlenia – należy niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem prowadzącym ciążę lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Jak zapobiegać zawrotom głowy w ciąży?

Zawroty głowy w ciąży nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla mamy lub dziecka. Jednak niekontrolowane mogą skutkować upadkiem, który w konsekwencji może być niebezpieczny. Ponadto nawracające zawroty głowy mają duży wpływ na pogorszenie się samopoczucia kobiety. Dlatego warto profilaktycznie zastosować kilka zasad, które pomogą uchronić się przed wystąpieniem tych dolegliwości. Oto one:

  • unikanie gwałtownych ruchów czy zmiana pozycji znacząco ogranicza lub całkowicie eliminuje występowanie zawrotów głowy, 
  • rezygnacja z długiego stania lub zajęć wymuszających trwanie w jednej pozycji,
  • picie dużej ilości wody – zapobiega ono odwodnieniu oraz utrzymuje ciśnienie krwi na właściwym poziomie, 
  • stosowanie odpowiedniej diety bogatej we wszystkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze. Lepiej jeść częściej, za to mniejsze porcje, 
  • podejmowanie aktywności fizycznej, która jest kluczem do dobrego samopoczucia. Oczywiście, wszystko w ramach rozsądku i możliwości przyszłej mamy.

Jak sobie radzić z zawrotami głowy w ciąży?

Zawroty głowy to dokuczliwa dolegliwość ciążowa. Stan ten dość mocno uszczupla wachlarz możliwości w radzeniu sobie z problemem. Nie tylko należy wstrzymać się z przyjmowaniem medykamentów, ale też rosnący brzuszek ogranicza np.rodzaje aktywności, na które pozwolić może sobie przyszła mama. Istnieje jednak kilka sposobów łagodzenia objawów zawrotów głowy, bezpiecznych także dla ciężarnych:

  • mięta – napar z mięty pieprzowej to genialny napój pomagający nie tylko na zawroty głowy, ale też mdłości i wymioty, z którymi tak często borykają się ciężarne.
  • cytryna – odświeża, koi, pobudza. To fantastyczny składnik domowego napoju energetyzującego. Połączona z łyżeczką miodu, stanowi źródło witamin i buduje odporność, zapobiega także gwałtownemu spadkowi cukru we krwi.
  • żurawina – napar z jej liści to skuteczna broń w walce z zawrotami głowy. Dodanie do niego kilku kulek świeżych owoców zapewni dużą dawkę witaminy C.
  • kontrolowanie oddechu – głębokie oddychanie jest najlepszym sposobem na radzenie sobie z zawrotami głowy. Zapewnia doprowadzenie odpowiedniej ilości tlenu do mózgu, pomaga też rozluźnić spięte mięśnie.

Ciężarne ze względu na swój szczególny stan muszą bardzo ostrożnie podchodzić do wszelkiego rodzaju farmaceutyków. Stosować je mogą jedynie pod ścisłym nadzorem lekarza.

e-Konsultacja z Receptą Online Zawroty głowy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.