Zawroty głowy przy zaburzeniach błędnika. Jak leczyć? Wyjaśniamy

Zawroty głowy zwykle łączymy z osłabieniem, zmęczeniem, gorszym dniem. Okazuje się jednak, że dolegliwość ta przypisana jest do wielu poważnych schorzeń. Jednym z nich są zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu błędnika. Jak wygląda leczenie chorób błędnika?

Zawroty Glowy
Zawroty głowy

Błędnik – co to jest?

Błędnik to niewielki element ucha wewnętrznego, pełniący bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Składa się z dwóch części: kostnej i błoniastej. Nie tylko odpowiada za prawidłowe słyszenie, ale wraz z móżdżkiem, oczami i zakończeniami nerwowymi w różnych mięśniach stoi na straży utrzymania równowagi i orientacji w przestrzeni

Objawy zaburzenia błędnika

Jednym z pierwszych objawów świadczących o kłopotach z błędnikiem są intensywne, szybko ustępujące zawroty głowy. Osoba zmagająca się z tym problemem ma wrażenie wirującego otoczenia, kołysania, zapadania się gruntu pod nogami. Takie nagłe zawroty głowy mogą pojawiać się w każdej pozycji ciała (leżącej, siedzącej i stojącej), zarówno przy otwartych, jak i zamkniętych oczach. Nie tylko zawroty głowy sygnalizują problemy z błędnikiem. Inne dolegliwości to:

  • szumy uszne,
  • niedosłuch,
  • dzwonienie w uszach,
  • oczopląs,
  • nudności,
  • wymioty.

Choroby błędnika

Choroby wynikające z zaburzonej pracy błędnika to bardzo zróżnicowana grupa – od niegroźnej kinetozy, aż po schorzenia zagrażające zdrowiu i życiu pacjenta. Najczęściej występujące choroby:

  1. Choroba Meniere’a – jest to dolegliwość spowodowana gromadzeniem się i wzrostem ciśnienia płynu w błędniku. Zawroty głowy często poprzedzone są szumami oraz nieprzyjemnym uczuciem pełności w uchu. Objawy pojawiają się nagle. Mogą utrzymywać się od kilkunastu minut do kilku godzin.
  2. Zapalenie błędnika – to ostre zapalenie ucha wewnętrznego. Schorzenie to obarczone jest wysokim ryzykiem komplikacji – poza strukturą ucha, może też objąć wnętrze czaszki. Każda infekcja przebiegająca w towarzystwie wysokiej gorączki wymaga jak najszybszej konsultacji lekarskiej. Chorobę tę wywołuje nie tylko infekcja bakteryjna, ale może pojawić się jako efekt przebytej choroby wirusowej: odry, ospy wietrznej, różyczki, świnki lub grypy.
  3. Kinetoza – podrażniony błędnik powoduje objawy choroby lokomocyjnej. To on odpowiedzialny jest za przetwarzanie informacji pochodzących z otoczenia odbieranych różnymi zmysłami. Wrażenia te weryfikowane są za pomocą wzroku. Czasami bodźce przekazywane do mózgu nakładają się na siebie, wzajemnie się wykluczając. Ma to miejsce podczas podróży różnymi środkami lokomocji. Mózg rejestruje sytuację, w której ciało nie wykonuje ruchu, ale i tak się przemieszcza. Błędnik otrzymując sprzeczne sygnały, powoduje, że dochodzi do zawrotów głowy czy nudności i wymiotów.
  4. Otoskleroza – jest to dolegliwość atakująca tkankę kostną ucha środkowego, która może przyczyniać się do upośledzenia słuchu. Istotą otosklerozy jest nadmierny rozrost tkanki kostnej w obrębie kosteczek słuchowych. Muszą mieć one możliwość swobodnego ruchu podczas odbierania drgań z błony bębenkowej. W przeciwnym razie dochodzi do pogorszenia słuchu.

Chorób błędnika w żadnym wypadku nie można ignorować ani lekceważyć. Ich zaniedbanie może skutkować poważnymi konsekwencjami dla naszego stanu zdrowia.

Leczenie zaburzeń błędnika

Leczenie zaburzeń błędnika zależy od charakteru dolegliwości i obejmuje leczenie zachowawcze, farmakologiczne oraz rehabilitację. W ostrej fazie objawów stosowana jest głównie farmakoterapia o działaniu przeciwwymiotnym i uspokajającym, zmniejszająca zawroty głowy. 

Nigdy nie lecz się na własną rękę! Przed zastosowaniem jakiejkolwiek terapii skontaktuj się z lekarzem.

e-Konsultacja z Receptą Online Zawroty głowy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.