Poznaj 5 domowych, sprawdzonych sposobów na złagodzenie zawrotów głowy

Zawroty głowy należą do grupy problemów zdrowotnych, z którymi w swoim życiu zetknie się tak naprawdę każdy człowiek. Pojawiają się nagle i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zanim sięgniemy po środki farmakologiczne, warto wypróbować domowych sposobów łagodzących zawroty głowy. Są bezpieczne, zdrowe i dostępne na wyciągnięcie ręki.

Domowe Sposoby Na Zlagodzenie Zawrotow Glowy
Domowe sposoby na złagodzenie zawrotów głowy

Czym objawiają się zawroty głowy?

Tak naprawdę wraz z zawrotami głowy najczęściej związany jest szereg innych reakcji naszego organizmu. Te nieprzyjemne dolegliwości łączą się z wirowaniem, kołysaniem, utratą równowagi, ale też uczuciem osuwania się gruntu spod nóg. Krąg objawów poszerzyć też możemy o:

  • dzwonienie w uszach,
  • oczopląs,
  • trudności w mówieniu,
  • osłabienie.

Zaburzenia te, choć nie powodują bólu, bardzo uprzykrzają życie. Dotknięta nimi osoba jest zdezorientowana, skołowana, nie wie do końca, co się z nią dzieje. Zwykle zmuszona jest leżeć w łóżku w oczekiwaniu na poprawę swojego samopoczucia. Nawracające zawroty głowy wymagają leczenia.

Domowe sposoby walki z zawrotami głowy

Przy jakichkolwiek dolegliwościach zawsze warto sięgnąć po naturalne i bezpieczne sposoby ich łagodzenia. Są one dostępne niemalże od ręki. W wielu przypadkach stosowanie domowych metod wymaga czasu i konsekwencji, dlatego warto je wprowadzić do działania jak najszybciej. Poniżej przedstawiamy 5 sposobów radzenia sobie z zawrotami głowy:

Nie zapominaj o aktywności fizycznej

Ruch to antidotum na wiele schorzeń. Nie tylko poprawia koordynację i równowagę, ale także ukrwienie. Organizm jest dzięki temu lepiej odżywiony i dotleniony. Regularna aktywność nie tylko genialnie wpływa na samopoczucie, ale też skutecznie niweluje zawroty głowy.

Sen najlepszym lekiem na wszelkie dolegliwości

Właściwa higiena snu to kluczowa kwestia wpływająca na dobrostan naszego organizmu. Należy pamiętać, że liczą się nie tylko ilość snu, ale przede wszystkim jego jakość. Jeżeli zawroty głowy wynikają z niewyspania, wystarczy zastosować ośmiogodzinny system snu w nocy oraz krótkich drzemek regeneracyjnych w ciągu dnia. Trzeba także zadbać o odpowiednie warunki sprzyjające wypoczynkowi: ciszę, ciemność, świeże powietrze i optymalną temperaturę. Tylko ich spełnienie gwarantuje efektywny sen.

Zadbaj o właściwe nawodnienie organizmu

Za małe spożycie wody lub zbyt duża jej utrata mogą skutkować odwodnieniem. Jego objawy zależą przede wszystkim od tego, jak duży jest deficyt wody w organizmie. Odwodnienie powoduje zmniejszenie ilości płynu mózgowego oraz dopływu krwi do mózgu. W początkowej fazie mamy do czynienia z rozdrażnieniem, zmęczeniem czy silniejszym odczuwaniem pragnienia. W kolejnym etapie pojawiają się bóle oraz zawroty głowy. Aby im zapobiec należy zadbać o właściwą podaż wody 

Pomoc z natury 

Wśród produktów spożywczych znajdziemy wiele pomagających zwalczać dokuczliwe objawy zawrotów głowy. Najchętniej wykorzystywane są:

  • mięta – jej świeżość i lecznicze właściwości łagodzą objawy zawrotów głowy i zmniejszają częstotliwość ich występowania,
  • imbir – reguluje ciśnienie oraz kwasowość krwi, realnie wpływając na jej krążenie. Dzięki temu ogranicza występowanie zawrotów głowy. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku napar przygotowany z wykorzystaniem wody lub słabej herbaty, który dodatkowo nawodni organizm,
  • żurawina – napar przygotowany na bazie liści żurawiny blokuje receptory serotoninowe i działa przeciwskurczowo, pomagając pozbyć się dolegliwości. Do napoju warto też dorzucić kilka kulek tego bogatego w witaminy owocu.

Postaw na metody relaksacyjne

Zawroty głowy mogą wiązać się z nerwicą lub przewlekłym napięciem emocjonalnym wywołanym sytuacją stresową. Warto wtedy zastosować proste techniki relaksacyjne – jogę, pilates lub kontrolowane oddychanie. Ćwiczenia takie redukują stres, regulują oddech, a także pomagają dotlenić organizm.

Zdarza się jednak, że zawroty głowy są na tyle intensywne, że domowe sposoby walki z nimi okazują się nieskuteczne. W takiej sytuacji trzeba pomyśleć o zastosowaniu leków. Aby zadziałały możliwie najskuteczniej, warto skonsultować dolegliwości z lekarzem.

e-Konsultacja z Receptą Online Zawroty głowy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.