Jak postępować, gdy wystąpią zawroty głowy? Sprawdź co wtedy robić

Zawroty głowy najczęściej pojawiają nagle. Mogą przydarzyć się w bardzo różnych sytuacjach, stąd dobrze wiedzieć, jak zachować się w trakcie ich trwania. Sporadyczne przypadki nie stanowią zagrożenia. Mogą jednak spowodować niekontrolowany upadek, a w jego konsekwencji dalsze dolegliwości. Nawracające zawroty głowy mogą  być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Co zatem zrobić, gdy kolejny już raz zmagamy się atakiem?

Kobieta Ma Zawroty Glowy
Kobieta ma zawroty głowy

Czym mogą być spowodowane zawroty głowy?

Pojedyncze epizody zdarzyć się mogą każdemu. Wynikają z osłabienia, przemęczenia czy też niewyspania. W ten sposób reagujemy nie tylko na nagły spadek lub wzrost ciśnienia krwi, ale też na skoki ciśnienia atmosferycznego. Zawroty głowy mogą być spowodowane gwałtowną zmianą pozycji ciała z leżącej na siedzącą lub z siedzącej na stojącą. Sprzyja im brak aktywności fizycznej, a ściślej związane z nim niedotlenienie. Zawroty towarzyszą także niestrawności i zatruciu pokarmowemu. Mijają zwykle po opanowaniu zaburzeń żołądka. Do zawrotów głowy dochodzi w przebiegu wielu chorób i urazów. Należą do nich:

  • zaburzenia rytmu serca,
  • cukrzyca,
  • epilepsja,
  • zapalenie opon mózgowych,
  • stwardnienie rozsiane,
  • guz mózgu,
  • atak paniki,
  • uraz czaszki lub mózgu,
  • niedożywienie, anemia,
  • choroba Meniere’a.

Diagnostyka zawrotów głowy

Biorąc pod uwagę to, jak różne mogą być powody zawrotów głowy, ustalenie konkretnej przyczyny nie jest łatwym zadaniem. Diagnostyka uzależniona jest w dużej mierze od schorzenia wywołującego ten objaw. W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Po dokładnym wywiadzie zadecyduje on, jakie powinno być dalsze postępowanie. Może skierować nas do innego specjalisty – laryngologa, neurologa lub okulisty – bądź zlecić dodatkowe badania. 

Do pełnego zobrazowania schorzenia posłużyć mogą następujące badania:

  • tomografia komputerowa,
  • rezonans magnetyczny,
  • elektroencefalografia,
  • USG tętnic szyjnych,
  • EKG serca,
  • badania laboratoryjne – morfologia, lipidogram, krzywa cukrzycowa, poziom hormonu tarczycy,
  • próby kaloryczne – służące do oceny pracy błędnika.

Postępowanie podczas zawrotów głowy

Gdy wyczuwamy nadchodzące zawroty głowy, należy znaleźć stabilne podparcie, na którym możemy bezpiecznie usiąść. To bardzo ważne, aby utrzymać równowagę i nie upaść. Następnym krokiem jest znalezienie nieruchomego punktu i skupienie na nim swojego wzroku. Bardzo często powoduje to stopniowe ustępowanie dolegliwości. Warto też zadbać o dostęp do wody i świeżego powietrza. Kilka łyków chłodnego napoju powinno pomóc. Jeżeli sytuacja się utrzymuje lub towarzyszą jej dodatkowe dolegliwości, takie jak mroczki, silny ból głowy czy osłabienie, koniecznie należy zadzwonić po pomoc. Mogą być to sygnały nadchodzącego udaru, wylewu lub utraty przytomności.

Jak sobie pomóc w domowych warunkach?

Zanim zdecydujemy się na kontakt z placówką medyczną, warto spróbować wprowadzić kilka zmian do swojej codziennej rutyny. Mogą zaowocować one redukcją lub całkowitym wyeliminowaniem zawrotów głowy. Na początek dobrze jest zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Zbyt małe spożycie wody lub zbyt duża jej niekontrolowana utrata doprowadzić mogą do odwodnienia. Kluczową kwestią jest też właściwa higiena snu. Zapewnienie sobie odpowiedniej ilości jakościowego snu skutecznie zapobiega zawrotom głowy. Nie możemy zapominać o regularnej aktywności fizycznej, która świetnie dotlenia ciało i podnosi poziom endorfin. Dodatkowo powinniśmy korzystać z darów natury – napary z mięty pieprzowej, imbiru czy żurawiny z dodatkiem kropli cytryny nie tylko przeciwdziałają zawrotom, ale też fantastycznie nawadniają organizm.

Jeżeli profilaktyką nie udaje się osiągnąć zamierzonego rezultatu, warto sięgnąć po środki farmakologiczne. Przeciwdziałanie zawrotom głowy polega przede wszystkim na podaniu leków doraźnych. Najważniejszym punktem decydującym o powodzeniu zastosowanej kuracji jest precyzyjne dawkowanie leku.

e-Konsultacja z Receptą Online Zawroty głowy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.