Jak działają leki na zawroty głowy? Sprawdź jakie preparaty można zastosować

Diagnozowanie i leczenie zawrotów głowy nie jest łatwym zadaniem. Związane jest to z faktem, że przyczyn schorzenia może być wiele, a część z nich to bardzo poważne jednostki chorobowe. Stąd leczenie tej dolegliwości nigdy nie powinno odbywać się na własną rękę. Wsparcie doświadczonego specjalisty pomoże nie tylko we właściwym postawieniu diagnozy, ale też w doborze odpowiednich metod leczenia. Z tego artykułu dowiesz się, jak leczyć zawroty głowy.

Leki Na Zawroty Glowy
Leki na zawroty głowy

Rozpoznanie zawrotów głowy

W celu ustalenia rozpoznania zawrotów głowy lekarz musi przeprowadzić wywiad z pacjentem. Podczas badania podmiotowego zbiera informacje na temat częstotliwości, czasu trwania, odczuwanych dolegliwości i okoliczności, w których dochodzi do zawrotów głowy. Wiadomości te są kluczowym wyznacznikiem do dalszej diagnostyki. W trakcie wizyty u pacjenta wykonuje się pomiar tętna i ciśnienia. Ten skierowany dalej do specjalistów, może być poddany badaniom okulistycznym, neurologicznym i laryngologicznym. Jeżeli to konieczne, zleca się badania obrazowe głowy – tomografię komputerową i/lub rezonans magnetyczny – a także próby kaloryczne służące do oceny funkcjonowania błędnika.

Leczenie zawrotów głowy

Zazwyczaj znalezienie odpowiedniego leku wymaga dużo czasu i cierpliwości, a także niemałej ilości badań diagnostycznych.

W związku z tym, że określenie konkretnej przyczyny zawrotów głowy jest trudne, także samo leczenie często przebiega wielokierunkowo. 

Leczenie zawrotów głowy obejmuje trzy różne sfery działań:

Terapia eliminująca przyczynę powstawania zawrotów głowy

To najważniejszy krok bez względu na to, czy źródło zaburzeń ma charakter somatyczny, czy też psychiczny. Zwalczenie toczącego się procesu chorobowego jest kluczowe dla wyeliminowania zawrotów głowy. Bardzo ważne jest postawienie właściwej diagnozy, często poprzedzonej wieloma badaniami i wizytami u specjalistów. Niektóre grupy leków stosowanych do zlikwidowania przyczyny zawrotów głowy to:

  • naczyniowe,
  • moczopędne,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwwirusowe.

Zastosowanie środków mających doprowadzić do ustąpienia objawów

Do tej grupy należą wszystkie leki, których zastosowanie ma na celu zmniejszenie gwałtownego uczucia zawrotu głowy oraz innych towarzyszących mu objawów, takich jak pobudzenie psychiczne, uczucie lęku, ale też nudności czy wymioty. Środki stosowane doraźnie w leczeniu zawrotów głowy to:

  • leki przeciwhistaminowe,
  • neuroleptyki,
  • preparaty z grupy antagonistów wapnia,
  • hydroksyzyna,
  • betahistyna.

Zminimalizowanie skutków uszkodzenia błędnika

W przypadku zniwelowania uszkodzeń układu przedsionkowego najistotniejszą rolę odgrywa kinezyterapia, która w praktyce oznacza gimnastykę leczniczą. Kompensacja przedsionkowa pozwala mózgowi odzyskać kontrolę nad równowagą i zminimalizować objawy zawrotów głowy. Rehabilitacja powinna odbywać się pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, gdyż przeprowadzając terapię na własną rękę możemy przysporzyć sobie więcej szkody niż pożytku. 

Gdzie szukać pomocy?

Niestety nie istnieje jeden idealny lek, antidotum likwidujące zawroty głowy. Stosowane preparaty opierają się na różnych mechanizmach działania i w odmienny sposób wpływają na organizmy pacjentów. Kluczowy jest właściwy dobór leku oraz jego dawkowania. A do tego kompetencje ma jedynie lekarz.

e-Konsultacja z Receptą Online Zawroty głowy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.