Receptomat | e-Konsultacja z Receptą Online

Preparaty na kleszcze – sprawdź który wybrać. Jaką inną profilaktykę można zastosować w leczeniu?

Najczęstszej chorobie odkleszczowej – boreliozie – można zapobiegać jedynie poprzez ochronę przed ukąszeniem kleszcza. Taka profilaktyka jest szczególnie istotna wiosną i jesienią, czyli w okresach największej aktywności kleszczy. Istnieje wiele środków ochrony zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Które z nich najlepiej zastosować? Co oprócz repelentów może stanowić zabezpieczenie przed kleszczami? Podpowiadamy. 

Spis treści

Jak uchronić się przed kleszczem? Działania profilaktyczne

Kleszcz w skórze zawsze stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia ze względu na ryzyko zakażenia groźnymi chorobami. W przypadku chorób odkleszczowych zapobieganie jest łatwiejsze od leczenia, dlatego gdy zaczyna się sezon wzmożonej aktywności kleszczy, warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które w wysokim stopniu chronią skórę przed pasażerami na gapę. Szczególnie istotne jest, by:

  • unikać przebywania w zaroślach i wśród wysokich traw oraz siadania bezpośrednio na ziemi – lepiej wybierać główne ścieżki, które nie wymagają od spacerowiczów ocierania się o żadną roślinność i do siedzenia używać koca,

  • wiosną i jesienią nie chodzić na spacery po terenach zielonych w godzinach największej aktywności kleszczy, czyli od 8.00 do 12.00 i od 15.00 do zmierzchu, 

  • na wyprawy do lasu zakładać odzież z długimi rękawami i nogawkami, nakrycie głowy oraz pełne obuwie (dobrze jest też włożyć nogawkę spodni w skarpetę), zaś po powrocie od razu wyprać ubrania i jak najszybciej wziąć prysznic,

  • w domu po dniu spędzonym na łonie natury dokładnie oglądać ciało, szczególnie w takich miejscach jak doły podkolanowe i pachowe, okolice krocza, biust, pośladki, kark, głowa i obszar za uszami.

Warto pamiętać, że kleszcza można złapać nie tylko w lesie czy na łące, także w przydomowym ogródku, w sadzie, na działce czy w parku.

Preparaty na kleszcze

Profilaktyka ukąszenia przez kleszcza – środki ochrony dla dzieci

By zapobiec ukąszeniu kleszcza u dziecka, nie wolno zapominać o korzystaniu z odpowiednich środków ochrony już od pierwszych miesięcy życia. Najbezpieczniej jest przyczepiać do wózka moskitierę przed wyjściem na spacer w miejsca porośnięte gęstą roślinnością. Wózek można też spryskać specjalnym środkiem odstraszającym owady i pajęczaki. Jeśli chodzi o preparaty na kleszcze dla dzieci przeznaczone do stosowania na skórę, wybór z roku na rok jest coraz większy. Niektóre spray’e na bazie naturalnych olejków eterycznych i ziół nadają się nawet dla niemowląt. Działanie przeciwkleszczowe mają np. olejek z drzewa herbacianego, lawendowy, eukaliptusowy i tymiankowy. Przed pierwszym użyciem preparatu, nawet jeśli ma on całkowicie naturalny skład, należy przeprowadzić próbę uczuleniową, ponieważ u małych dzieci często występują alergie

Gdy sezon kleszczowy jest w pełni, można sięgnąć po środek syntetyczny, o działaniu silniejszym niż olejki eteryczne. Najskuteczniejszy znany repelent na kleszcze to DEET, który blokuje receptory czuciowe owadów i pajęczaków, przez co człowiek staje się dla nich „niewidzialny”. Ze względu na neurotoksyczność tego środka należy jednak zachować szczególną ostrożność przy jego stosowaniu u dzieci. 

Optymalne działanie preparatów na kleszcze i komary uzyskuje się przy dwudziestoprocentowym stężeniu DEET. Jednak stężenie tej substancji w środkach na komary dla małych dzieci (poniżej 2. roku życia), a zwłaszcza dla niemowląt, nie powinno przekraczać 10%. Najlepiej używać ich w tylko w razie konieczności i pryskać nie samą skórę, ale ubranka dziecka. Większość preparatów z DEET nie nadaje się do stosowania pod ubranie, a jedynie na odsłonięte części ciała. 

Profilaktyka ukąszenia przez kleszcza – środki ochrony dla dorosłych

W repelentach dla osób dorosłych najsilniejsze dopuszczalne stężenie DEET wynosi 50%. Tak skondensowane preparaty na kleszcze są przeznaczone do zadań specjalnych, m.in. dla leśników, wędkarzy, wojskowych i turystów zapuszczających się w rejony tropikalne. W naszej szerokości geograficznej wystarczającą ochronę przeciw kleszczom i innym insektom daje środek o stężeniu 20% DEET. Może on bazować na skojarzonym działaniu kilku syntetycznych substancji chemicznych. Często poza DEET zawiera jeszcze ikarydynę oraz IR 3535, a niekiedy także mieszankę naturalnych olejków. 

Taki środek kupuje się przeważnie w formie spray’u biobójczego, ale działanie przeciwkleszczowe mogą mieć również: krem, roll-on, płyn, plaster, opaska na kleszcze. Dostępne są również urządzenia ultradźwiękowe odstraszające kleszcze, choć badania naukowe wciąż nie potwierdzają ich skuteczności. 

Mimo że efekty stosowania repelentów zostały udowodnione, żaden preparat na kleszcze zapewnia 100% ochrony. Jeśli mimo działań profilaktycznych zdarzyło Ci się ukąszenie przez kleszcza, na wszelki wypadek bądź w kontakcie z lekarzem. W razie wystąpienia niepokojących objawów w każdej chwili możesz umówić się na szybką e-konsultację za pośrednictwem serwisu Receptomat.pl. 

Receptomat

Podobne wpisy o profilaktyce po ukąszeniu przez kleszcza: