Jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza?

Najważniejsze informacje:

  • Ugryzienie przez kleszcza wymaga szybkiej reakcji, ponieważ długi czas zagnieżdżenia się pasożyta w skórze zwiększa ryzyko przeniesienia chorób zakaźnych. Szybkie usunięcie kleszcza (najlepiej w ciągu pierwszych 24 godzin) zmniejsza ryzyko transmisji patogenów, które powodują choroby takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.
  • Najpowszechniejszą metodą usunięcia kleszcza jest użycie cienko zakończonej pęsety. Istnieją też specjalne przyrządy lub zestawy dostępne w aptekach przeznaczone do usuwania kleszczy. Należy unikać „domowych” metod, takich jak smarowanie kleszcza tłustymi substancjami czy podgrzewanie, ponieważ mogą one zwiększyć ryzyko zakażenia.
  • Po usunięciu kleszcza miejsce ukąszenia powinno zostać dokładnie oczyszczone i odkażone. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek objawy związane z ukąszeniem (takie jak zaczerwienienie, rumień wędrujący, gorączka czy zmęczenie), konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza?

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które mogą być nosicielami szeregu groźnych chorób zakaźnych. Po ugryzieniu kleszcza należy szybko podjąć kroki zmierzające do usunięcia pasożyta. Jak usunąć kleszcza w domowych warunkach? Czym wyjąć kleszcza? Dlaczego tak ważne jest szybkie usunięcie kleszcza?

Dlaczego usuwanie kleszczy jest ważne?

Ugryzienie kleszcza to sytuacja, w której trzeba podjąć niezwłoczne działanie. Kleszcza można wyciągnąć samodzielnie i warto to zrobić jak najszybciej, ponieważ im dłużej pajęczak tkwi w skórze, tym większe staje się ryzyko, że – jeżeli jest zainfekowany – przeniesie chorobę zakaźną na człowieka. Można też zwrócić się po pomoc do profesjonalisty. Aby wyjąć kleszcza, warto zwrócić się o pomoc do najbliższej przychodni lub punktu medycznego.

Usuwanie kleszcza uważa się za kluczowe w kontekście ochrony zdrowia, zarówno ludzi, jak i zwierząt. Wynika to przede wszystkim z faktu, że kleszcze mogą przenosić wiele groźnych chorób zakaźnych. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych schorzeń, które może być przenoszone przez kleszcze, jest borelioza, inaczej znana jako choroba z Lyme. Równie groźne jest kleszczowe zapalenie mózgu, ponadto, istnieje ryzyko zakażenia wirusem zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Zdaniem ekspertów, im szybciej zostanie usunięty kleszcz, tym mniejsze jest ryzyko transmisji patogenów, które wywołują choroby odkleszczowe. Jeśli pajęczak zostanie usunięty w ciągu pierwszych 24 godzin od ukłucia, znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia. Po wkłuciu kleszcz początkowo może nie przenosić patogenów. Jednak z upływem czasu, kiedy kleszcz zaczyna się karmić krwią, wzrasta ryzyko przekazania patogenów do organizmu gospodarza.

Dlatego też zaleca się niezwłoczne działanie w przypadku zauważenia kleszcza na skórze. Warto także pamiętać o odpowiednich środkach ostrożności podczas spacerów w miejscach o podwyższonym ryzyku występowania kleszczy oraz o regularnym sprawdzaniu skóry po powrocie z takich miejsc.

Jak wyciągnąć kleszcza u człowieka? 

Usunięcie kleszcza u człowieka powinno być przeprowadzone z ostrożnością, aby uniknąć uszkodzenia kleszcza i potencjalnego wprowadzenia do organizmu człowieka substancji, które mogą zwiększać ryzyko zakażenia. Należy raczej unikać wyciągania kleszcza palcami, traktować to tylko jako ostateczność. Oto kilka powszechnie stosowanych metod usunięcia kleszcza:

  • Pęseta – jest to najczęściej stosowana metoda. Używając cienko zakończonej pęsety, chwytamy kleszcza jak najbliżej skóry, starając się unikać ściskania jego ciała i uważając, aby głowa kleszcza została usunięta razem z resztą ciała.
  • Specjalne przyrządy do usuwania kleszczy – dostępne są w aptekach. Działają na zasadzie podważania kleszcza lub chwytania go w taki sposób, by umożliwić łatwe i bezpieczne usunięcie. Sprawdzają się tu także specjalne zestawy do zamrażania, a następnie usuwania kleszczy.
  • Nitka – w sytuacji braku dostępu do pęsety czy specjalistycznego narzędzia, można użyć nitki tworząc tzw. lasso. Zakłada się ją wokół głowy kleszcza i delikatnie wyciąga w górę, trzeba jednak uważać, aby w miejscu ugryzienia nie pozostała głowa kleszcza.

Jak usunąć kleszcza krok po kroku?

Standardowe postępowanie wygląda dokładnie tak samo zarówno przy usuwaniu kleszcza u dziecka, jak i u osoby dorosłej. Każdy przyrząd użytkuje się inaczej, dlatego zawsze przed przystąpieniem do wyciągania kleszcza trzeba zapoznać się z instrukcją dołączoną do zestawu. 

Nie zaleca się stosowania „domowych” metod wyciągania kleszczy, takich jak smarowanie kleszcza tłustymi substancjami (np. smarowanie kleszcza masłem), polewanie alkoholem lub zmywaczem do paznokci czy podgrzewanie go. Takie działania mogą spowodować, że kleszcz wstrzyknie więcej śliny do skóry, co zwiększa ryzyko zakażenia.

Po usunięciu kleszcza, miejsce ukąszenia powinno być dokładnie oczyszczone i odkażone. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak zaczerwienienie, gorączka czy zmęczenie, warto skonsultować się z lekarzem.

Czym usunąć kleszcza?

Oprócz tradycyjnej pęsety, w aptekach można znaleźć wiele przyrządów do usuwania kleszczy, m.in. lassa, kleszczołapki, karty oraz zestawy, które pomogą bezpiecznie usunąć kleszcza. Specjalne narzędzia do usuwania kleszczy zostały zaprojektowane tak, aby proces ten był jak najbardziej skuteczny i bezpieczny dla osoby, która próbuje pozbyć się nieproszonego pasożyta. 

Na rynku dostępne są także pompki do wyciągania kleszczy. Spotyka się jednak opinie, że usunięcie kleszcza za pomocą pompki może zwiększać ryzyko przeniesienia chorób takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Podczas zasysania kleszcza przez pompkę, kleszcz może stać się zestresowany. W reakcji na to, może wstrzyknąć do miejsca ugryzienia swoją ślinę, zawierającą chorobotwórcze patogeny.

Jak usunąć kleszcza pęsetą?

Aby prawidłowo usunąć kleszcza za pomocą pęsety, zaleca się najpierw zapewnienie dobrej widoczności miejsca ukąszenia oraz przygotowanie niezbędnych materiałów, takich jak środek odkażający oraz plastry. Następnie, korzystając z pęsety o cienkich, ostro zakończonymi końcówkami, można precyzyjnie chwycić kleszcza jak najbliżej skóry. 

Ważne jest, aby unikać ściskania ciała kleszcza, ponieważ może to prowadzić do wstrzyknięcia dodatkowych patogenów zawartych w ślinie kleszcza. Delikatnie, ale zdecydowanie, należy ciągnąć kleszcza pionowo do góry, aż zostanie całkowicie usunięty. Po jego usunięciu miejsce ukąszenia powinno zostać dokładnie oczyszczone i odkażone, a następnie może być zaklejone plastrem. Po usunięciu kleszcza należy także dokładnie umyć ręce w wodzie z mydłem antybakteryjnym, a na pęsetę zastosować środek odkażający.

Jak wyciągnąć kleszcza bez pęsety?

Aby skutecznie wyciągnąć kleszcza bez korzystania z pęsety, można wykorzystać nitkę lub bezpieczne zestawy do usuwania kleszczy. Nitkę zawiązuje się wokół głowy kleszcza jak najbliżej skóry, a następnie delikatnie ciągnie w górę, aby go usunąć. W ostateczności można także wyciągnąć kleszcza palcami, jednak warto wcześniej dokładnie umyć ręce i je zdezynfekować. Najlepiej wyciągać kleszcza w rękawiczkach lub palcami owiniętymi w chusteczkę, chwytając kleszcza jak najbliżej skóry i delikatnie pociągając do góry.

Jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza dziecku?

Usuwanie kleszcza zarówno u dorosłych, jak i u dzieci opiera się na podobnych zasadach, ale istnieją pewne niuanse, które wymagają uwzględnienia. Skóra dzieci jest zazwyczaj cieńsza i bardziej delikatna niż skóra dorosłych, co wymaga większej ostrożności podczas manipulacji. Dzieci często reagują na obecność kleszcza z większym stresem lub lękiem niż dorośli. W związku z tym zaleca się uspokojenie dziecka przed procedurą oraz wyjaśnienie, co się dzieje w sposób zrozumiały dla jego wieku

Może być też konieczne przytrzymanie dziecka przez drugą osobę, szczególnie w przypadku problemu dotarcia do trudno dostępnych miejsc. Jeśli kleszcz znajduje się w miękkiej tkance (np. pachwiny) ważne jest, aby zapewnić dobrą widoczność miejsca ukąszenia przed podjęciem działań.

W przypadku obaw o pozostałość części kleszcza w skórze lub wystąpienia niepokojących objawów po ukąszeniu, zaleca się niezwłoczne skonsultowanie się z lekarzem. Ponadto, zachowanie spokoju oraz uspokojenie dziecka przed i w trakcie procedury może przyczynić się do łatwiejszego i bardziej komfortowego usunięcia kleszcza.

Miejsce po wyjęciu kleszcza może być bolesne, dlatego w przypadku zaczerwienienia powierzchni skóry i bólu można zastosować miejscowy środek znieczulający zanim ustąpią dolegliwości. Należy obserwować miejsce wkłucia, czy nie pojawia się rumień wędrujący, który jest charakterystycznym objawem w przypadku boreliozy.

Czy i jak wyciągnąć resztki kleszcza? Jak usunąć głowę kleszcza? 

Czasami nie udaje się usunąć kleszcza w całości. Jeżeli mimo ostrożnego wyciągania kleszcza w skórze pozostanie jego niewielki fragment, nie należy go wydłubywać igłą. Resztka aparatu gębowego z czasem zostanie usunięta przez organizm w sposób naturalny, a rozdłubywanie rany po kleszczu może doprowadzić do wepchnięcia ciała obcego w głąb skóry. 

Potencjalnie niebezpieczne jest natomiast pozostawienie w skórze całej głowy kleszcza. W takich wypadkach można ponownie użyć pęsety i delikatnie chwytając jak najbliżej skóry wyciągnąć ją, podobnie jak w przypadku całego kleszcza. Jeśli pojawiają się trudności z usunięciem, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ pozostawienie części kleszcza w skórze zwiększa ryzyko zakażenia.

e-Konsultacja z Receptą Online Profilaktyka po ukąszeniu kleszcza

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.