Nadciśnienie tętnicze – sprawdź jakie są jego przyczyny

Nadciśnienie tętnicze jest obecnie jedną z najczęściej diagnozowanych chorób. Szacuje się, że utrzymujące się na zbyt wysokim ciśnienie dotyczy nawet 1/3 dorosłych Polaków. W początkowych stadiach ciężko jednak zidentyfikować schorzenie dające niespecyficzne, a przez to zwykle bagatelizowane objawy. Jakie są przyczyny nadciśnienia? Jakie zależne od nas czynniki sprzyjają wysokiemu ciśnieniu, które nieleczone prowadzi do wielu groźnych powikłań? O tym w artykule!

Przyczyny Nadcisnienia Tetniczego
Przyczyny nadciśnienia tętniczego

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze, jak wskazuje sama jego nazwa, jest stanem, w którym ciśnienie tętnicze krwi utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie. Rozpoznaje się je, gdy wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego przekraczają 140/90 mmHg. W dłuższej perspektywie prowadzi to do niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań, w tym niewydolności mięśnia sercowego, uszkodzenia nerek, osłabienia widzenia czy udaru mózgu.

Podwyższone wartości ciśnienia kojarzone są zwykle z osobami starszymi. Tymczasem nadciśnienie tętnicze może rozwinąć się w każdym wieku, w tym u ludzi młodych, a nawet dzieci.

Pierwotne i wtórne przyczyny nadciśnienia

Wyróżnia się nadciśnienie tętnicze pierwotne i wtórne. W przypadku tego pierwszego przyczyny choroby nie są do końca znane, ponieważ prowadzą do niej jednocześnie różne czynniki, w tym genetyczne, środowiskowe i – szczególnie istotne – związane ze stylem życia. Aż 90% wszystkich przypadków nadciśnienia kwalifikowana jest do tej grupy.

Wtórne nadciśnienie tętnicze to stan wywołany niektórymi chorobami przewlekłymi. Najczęściej są to zaburzenia pracy nerek, tarczycy lub układu nerwowego. U wybranych pacjentów nadciśnienie jest efektem przyjmowania leków – sterydów, doustnych środków antykoncepcyjnych lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych bądź też zażywania środków odurzających. Do wysokiego ciśnienia przyczyniać się może również przewlekły stres. U części kobiet obserwuje się nadciśnienie tętnicze w ciąży.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego – styl życia

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z chorób wywołanych w dużej mierze przez prowadzony przez nas styl życia. Głównymi czynnikami, które zwiększają ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, są:

  • niska aktywność fizyczna,
  • dieta bogata w przetworzone pokarmy, zawierające sól, cukier i nasycone tłuszcze,
  • nadwaga lub otyłość,
  • zwiększone spożycie alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • długotrwałe narażenie na silny stres.

Objawy za wysokiego ciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która przez długi czas może nie dawać żadnych wyraźnych objawów. Pierwsze symptomy często pojawiają się dopiero w momencie uszkodzenia tkanek lub narządów wewnętrznych. Chorzy skarżą się wtedy na uderzenia gorąca, zaczerwienienie skóry na twarzy i szyi oraz łatwe męczenie się podczas wysiłku fizycznego. Doskwierają im też bóle głowy, bezsenność i rozdrażnienie.

Nadciśnienie tętnicze – leczenie i profilaktyka

Odpowiednio wczesne wykrycie nadciśnienia tętniczego możliwe jest wyłącznie dzięki regularnym pomiarom przy pomocy ciśnieniomierza. Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się, jeśli u pacjenta podczas dwóch osobnych wizyt w gabinecie lekarza rodzinnego ciśnienie tętnicze przekracza wartości 140/90 mmHg.

Podwyższone parametry ciśnienia wymagają leczenia farmakologicznego. Brak zażywania leków obniżających ciśnienie może skutkować poważnymi powikłaniami. Bardzo ważna jest też profilaktyka – zbilansowana dieta, redukcja masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej i rezygnacja z nałogów. Ma ona szczególne znaczenie w przypadku osób, u których główną przyczyną nadciśnienia jest niezdrowy styl życia.

e-Konsultacja z Receptą Online Nadciśnienie

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.