Nadciśnienie tętnicze to choroba, wokół której narosło sporo mitów. Wiele z nich sprawia, że zbyt wysokie ciśnienie jest często bagatelizowanym problemem. Tymczasem nieleczone może prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Jedną z kwestii, która budzi wątpliwości jest to, czy nadciśnienie można odziedziczyć po chorych rodzicach. Wyjaśniamy!
Nadciśnienie tętnicze, poza pewnymi wyjątkami, nie jest dziedziczone w sposób prosty. Jednocześnie, wystąpienie choroby u rodziców, zwłaszcza w ich młodym wieku, znacznie zwiększa ryzyko zachorowania u dzieci. Jeśli więc nasza mama lub tata mają lub mieli nadciśnienie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że my sami również zachorujemy.
Wiemy już, że choroba ma tendencję do występowania rodzinnego. Nie jest jednak wiadome, w jakim stopniu do rozwoju nadciśnienia tętniczego przyczynia się podłoże genetyczne, a jak bardzo są za to odpowiedzialne wyniesione z domu wzorce dietetyczne i te dotyczące aktywności fizycznej. Z całą jednak pewnością, nadciśnienie może być dziedziczone z większych prawdopodobieństwem wśród potomstwa prowadzącego styl życia sprzyjający wysokiemu ciśnieniu.
Rozwojowi nadciśnienia tętniczego krwi, zwłaszcza u potomstwa nadciśnieniowców, sprzyjają przede wszystkim:
otyłość,
zła dieta,
brak ruchu,
palenie papierosów,
nadużywanie alkoholu,
długotrwały stres.
Jednym z mitów dotyczących nadciśnienia jest ten, że jest ono chorobą dotyczącą wyłącznie osób starszych. Nic bardziej mylnego - na zachorowanie narażeni są przedstawiciele każdej z grup wiekowych. Nadciśnienie tętnicze może rozwijać się u młodych ludzi, również dzieci i młodzieży. Jest to najczęściej związane ze stylem życia, który przyczynia się do wzrostu ciśnienia. U osób starszych nadciśnienie rozpoznaje się co prawda częściej, ale wynika to z faktu, że ci, mierząc się z innymi dolegliwościami, chętniej od młodych odwiedzają lekarza.
Na szczęście - wysokiemu ciśnieniu można zapobiegać, podejmując działania profilaktyczne. Kluczową rolę w przeciwdziałaniu podstępnej chorobie, która przez długi czas nie daje charakterystycznych objawów, odgrywają regularne pomiary ciśnienia tętniczego, będące podstawą do rozpoznania nadciśnienia.
Niezwykle ważna jest też zmiana dotychczasowych nawyków. Aby zapobiec dziedzicznemu nadciśnieniu należy przede wszystkim:
zmniejszyć masę ciała,
stosować zbilansowaną dietę,
ograniczyć spożycie soli, cukru i nasyconych tłuszczy,
zrezygnować z palenia,
ograniczyć spożywanie alkoholu,
podejmować aktywność fizyczną,
unikać stresowych sytuacji,
dbać o zdrowy sen i relaks.
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która w początkowym stadium nie wywołuje żadnych specyficznych objawów. Symptomy pojawiają się zwykle dopiero w chwili, gdy wartości ciśnienia są bardzo wysokie. Dolegliwości, które mogą wystąpić u pacjenta z nadciśnieniem, to między innymi bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, uderzenia gorąca, uczucie duszności oraz utrzymujące się zmęczenie i nerwowość.
Obserwujesz u siebie objawy nadciśnienia, na które chorują lub chorowali Twoi rodzice? Umów się na e-konsultację z lekarzem za pośrednictwem serwisu Receptomat.pl. W trakcie wizyty możesz uzyskać również e-receptę na leki obniżające wysokie ciśnienie, np. na Bisocard.
Nadciśnienie tętnicze to choroba postępująca. Im dłużej trwa, tym większe spustoszenie sieje w organizmie, uszkadzając wiele jego narządów. Groźnymi powikłaniami możliwego do odziedziczenia nadciśnienia są przede wszystkim: udar mózgu, zawał serca i niewydolność nerek.
e-Konsultacja z Receptą Online