Sterydy (leki sterydowe) – jak działają, na co, skutki uboczne

Sterydy (leki sterydowe) – jak działają, na co, skutki uboczne
Najważniejsze informacje:
- Sterydy to leki stosowane powszechnie w leczeniu chorób autoimmunologicznych, zapalnych, alergicznych, endokrynologicznych, onkologicznych i dermatologicznych.
- Do sterydów należą glikokortykosteroidy (np. prednizon, metyloprednizolon, deksametazon, betametazon, mometazon, hydrokortyzon), mineralokortykoidy (fludrokortyzon) oraz sterydy anaboliczne (np. testosteron, danazol).
- Leki steroidowe są dostępne w różnych postaciach farmaceutycznych. Mogą być podawane doustnie, wziewnie, miejscowo na skórę, dożylnie czy domięśniowo.
- Sterydy należy odstawiać stopniowo, zawsze pod nadzorem lekarza.
Leki steroidowe to szeroka grupa substancji czynnych wskazanych w leczeniu różnych schorzeń – od astmy, przez niewydolność kory nadnerczy i zapalenia stawów, aż po zaburzenia dojrzewania płciowego. Dowiedz się więcej o ich mechanizmie działania i zastosowaniach.
Sterydy (steroidy, leki sterydowe) – co to są i jak działają?
Sterydy to ogólne określenie stosowane zarówno w odniesieniu do hormonów steroidowych produkowanych naturalnie, jak i leków o podobnej budowie.
Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki
Endogenne sterydy pełnią w organizmie szereg istotnych funkcji, m.in. regulują metabolizm i procesy odpornościowe, utrzymują równowagę wodno-elektrolitową, warunkują reakcje na stres oraz regulują funkcje płciowe i rozwój organizmu. O ich ważnej roli świadczy fakt, że niedobór hormonów steroidowych może stanowić dla człowieka stan zagrożenia życia. Jednocześnie istnieje wiele chorób przebiegających z nadmierną produkcją wybranych hormonów steroidowych, które również wymagają odpowiedniego postępowania.
Z kolei leki sterydowe znajdują szerokie zastosowanie w medycynie, m.in. w leczeniu chorób autoimmunologicznych, astmy, alergii czy zakażeń.
Cząsteczki sterydów są lipofilne, dzięki czemu wnikają swobodnie do komórek docelowych i wiążą się z receptorami jądrowymi. Dzięki temu mogą modyfikować procesy zachodzące na poziomie konkretnych genów. Efektem ich działania może być np. zahamowanie produkcji cząsteczek prozapalnych lub zwiększona produkcja białek.
Rodzaje sterydów – działanie i zastosowanie. Kiedy stosuje się sterydy?
Hormony steroidowe są produkowane w korze nadnerczy oraz gonadach (jądrach i jajnikach). Kora nadnerczy to zewnętrzna część nadnerczy – parzystego narządu zlokalizowanego powyżej górnego bieguna nerki. Kora nadnerczy ma budowę warstwową – wyróżniamy w niej warstwę kłębkowatą, pasmowatą i siatkowatą. Każda z nich odpowiada za produkcję innej grupy hormonów. Syntetyczne sterydy wykorzystywane jako leki posiadają zbliżone do nich właściwości.
Kortykosteroidy
Kortykosteroidy to hormony steroidowe produkowane przez warstwę kłębkowatą i pasmowatą kory nadnerczy. Należą do nich glikokortykosteroidy oraz mineralokortykoidy.
Glikokortykosteroidy
Naturalne glikokortykosteroidy, takie jak kortyzol, są produkowane w środkowej warstwie kory nadnerczy, czyli warstwie pasmowatej, pod wpływem hormonu adrenokortykotropowego (ACTH). Ich istotną rolą jest regulacja metabolizmu. Glikokortykosteroidy zwiększają poziom glukozy we krwi, ograniczając jej wychwyt przez komórki oraz pobudzając jej produkcję w wątrobie (glukoneogeneza). Zwiększają też rozkład białek i mobilizację kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej. Profil ich działania najłatwiej określić jako diabetogenny i kataboliczny. Drugim istotnym efektem glikokortykosteroidów jest immunosupresja, czyli hamowanie procesów zapalnych, co jest powszechnie wykorzystywane w farmakoterapii. Poziom glikokortykosteroidów istotnie wzrasta w sytuacjach stresowych.
Syntetyczne glikokortykosteroidy to m.in. prednizon, prednizolon, metyloprednizolon, deksametazon, betametazon, beklometazon. Różnią się one czasem działania oraz względną mocą działania:
- krótko działające: hydrokortyzon, kortyzon, prednizon, prednizolon, metyloprednizolon,
- o pośrednim czasie działania: triamcynolon,
- długo działające: deksametazon, betametazon.
Ponadto istnieje grupa glikokortykosteroidów wziewnych, do których należą m.in. beklometazon, budezonid, cyklezonid, flutykazon, mometazon.
Bardzo silne działanie przeciwzapalne mają deksametazon i betametazon, podczas gdy hydrokortyzon i kortyzon są uważane za najsłabsze.
Ze względu na działanie przeciwzapalne, immunosupresyjne i przeciwalergiczne glikokortykosteroidy znajdują zastosowanie w leczeniu następujących chorób:
- choroby autoimmunologiczne: reumatoidalne zapalenie stawów, inne zapalenia stawów, toczeń rumieniowaty układowy, stwardnienie rozsiane, miastenia gravis, zapalenie skórno-mięśniowe,
- choroby dróg oddechowych: astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), infekcje dróg oddechowych,
- choroby alergiczne: katar sienny, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, wstrząs anafilaktyczny,
- choroby skóry i zmiany skórne: pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca,
- choroby zapalne przewodu pokarmowego: choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- choroby endokrynologiczne: pierwotna niedoczynność kory nadnerczy (choroba Addisona),
- inne: niektóre nowotwory (sterydy wspomagają działanie chemiostatyków).
Sterydy anaboliczne
Sterydy anaboliczne to testosteron i jego pochodne. Testosteron powstaje wskutek przemian słabych androgenów produkowanych w warstwie siatkowatej kory nadnerczy. Są to dehydroepiandrosteron (DHEA) oraz androstendion. Syntetyczne sterydy anaboliczne to m.in. danazol, metandienon, stanazolol, nandrolon, trenbolon, oksymesteron oraz noretandrolon.
Sterydy anaboliczne wiążąc się z receptorami androgenowymi w jądrze komórkowym, zwiększają ekspresję białek mięśniowych, co prowadzi do przyspieszenia wzrostu i regeneracji mięśni. Dodatkowo sterydy anaboliczne zwiększają produkcję czerwonych krwinek, co poprawia wydolność, a także zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej. Ze względu na taki mechanizm działania bywają stosowane wbrew przepisom przez sportowców jako środki dopingowe.
Oprócz tego sterydy anaboliczne wykazują działanie androgenne, czyli sprzyjają rozwojowi męskich cech płciowych.
Główne wskazania do stosowania sterydów anabolicznych są następujące:
- hipogonadyzm męski,
- opóźnione dojrzewanie u chłopców,
- kryptorchizm (wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder w mosznie),
- stan po usunięciu jądra,
- niektóre typy raka piersi u kobiet,
- endometrioza,
- osteoporoza,
- niedobór gonadoliberyny,
- zaburzenia osi podwzgórze-przysadka w przebiegu guzów,
- urazy,
- stan po radioterapii.
Mineralokortykosteroidy
Mineralokortykoidy są produkowane w najbardziej zewnętrznej warstwie kory nadnerczy, czyli warstwie kłębkowatej. Większość aktywności mineralokortykoidowej kory nadnerczy przypada na aldosteron. Główną rolą aldosteronu jest utrzymywanie równowagi jonowej w płynie zewnątrzkomórkowym. Aldosteron wiąże się z receptorami w kanalikach nerkowych, prowadząc do zwiększonego wchłaniania zwrotnego sodu i wydalania potasu.
Głównym syntetycznym mineralokortykoidem jest fludrokortyzon. Stosuje się go w następujących przypadkach:
- pierwotna i wtórna niedoczynność kory nadnerczy,
- wrodzony przerost nadnerczy z utratą soli,
- hipotensja ortostatyczna.
Sterydy – dostępne formy terapii
Leki steroidowe są dostępne w różnych postaciach farmaceutycznych, co rozszerza ich zastosowanie i pozwala dostosować terapię do potrzeb i możliwości pacjenta.
Sterydy wziewne (do inhalacji, do nebulizacji)
Sterydy wziewne znajdują zastosowanie w leczeniu chorób układu oddechowego, przede wszystkim astmy oskrzelowej. Według zaleceń GINA (Global Initiative for Asthma), wziewne glikokortykosteroidy powinny być włączane już na wczesnych etapach choroby. Tego typu preparaty stosuje się również u niektórych pacjentów z POChP, przewlekłym kaszlem i kaszlem poinfekcyjnym. Zaletą sterydów wziewnych jest działanie wyłącznie miejscowe w drogach oddechowych, co ogranicza ogólnoustrojowe skutki uboczne.
Sterydy wziewne są dostępne m.in. w postaci aerozolu, proszku do inhalacji, kapsułek do inhalacji i zawiesiny do nebulizacji. Odpowiednia podaż leku ma kluczowe znaczenie dla efektów leczenia.
Sterydy w tabletkach
Sterydy doustne są wykorzystywane w stanach nagłych, w zaostrzeniach chorób przewlekłych lub w dłuższej terapii chorób przewlekłych przy braku efektów dotychczasowego leczenia. Są to silne leki, które wywierają wpływ na cały organizm, dlatego stosuje się je tak krótko, jak to możliwe i w najmniejszej skutecznej dawce.
Sterydy w tabletkach są najczęściej używane w następujących przypadkach:
- choroby endokrynologiczne (np. suplementacja hormonów w niedoczynności kory nadnerczy),
- choroby autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty, sarkoidoza),
- układowe zapalenia naczyń,
- zespół nerczycowy,
- zapalenia stawów,
- ciężkie postaci chorób alergicznych,
- ciężkie infekcje dróg oddechowych,
- niektóre nowotwory,
- stan po przeszczepie narządu.
Kremy i maści sterydowe
Sterydy w postaci do stosowania miejscowego są głównie wykorzystywane w leczeniu chorób dermatologicznych. Należą do nich głównie:
- łuszczyca,
- atopowe zapalenie skóry,
- wyprysk kontaktowy i potnicowy,
- choroby pęcherzowe,
- liszaj płaski,
- chłoniaki skóry,
- łysienie plackowate,
- fotodermatozy,
- bielactwo,
- łojotokowe zapalenie skóry.
Substancje czynne zawarte w kremach i maściach sterydowych to najczęściej hydrokortyzon, betametazon, mometazon, triamcynolon, klobetazol. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania sterydów na twarzy, powiekach i w okolicach intymnych, ponieważ skóra w tych miejscach jest szczególnie wrażliwa.
Zastrzyki ze sterydami
Sterydy w formie zastrzyków są stosowane w sytuacjach nagłych i w lecznictwie szpitalnym. Są zarezerwowane dla najpoważniejszych przypadków, takich jak:
- wstrząs anafilaktyczny,
- ciężki napad astmy oskrzelowej,
- przełom nadnerczowy,
- obrzęk mózgu,
- zaostrzenia chorób autoimmunologicznych lub nieswoistych chorób zapalnych jelit,
- sepsa i ciężkie zapalenie płuc,
- nowotwory hematologiczne,
- zapobieganie odrzutom przeszczepu – w ramach terapii immunosupresyjnej.
W tym przypadku stosuje się najczęściej metyloprednizolon, hydrokortyzon lub deksametazon.
Czy sterydy są bezpieczne?
U wielu pacjentów, którym lekarz proponuje leczenie sterydami, pojawia się niepokój i niepewność co do bezpieczeństwa tych leków. Sterydy są bezpieczne, jeśli stosuje się je zgodnie z zaleceniami lekarza, w najniższej skutecznej dawce i przez jak najkrótszy czas. Ich niewłaściwe lub długotrwałe stosowanie może prowadzić do poważnych skutków ubocznych. Należy pamiętać również o stopniowym odstawianiu leku, jeśli był stosowany przez dłuższy czas. Długotrwała sterydoterapia wymaga ścisłej współpracy pacjenta z lekarzem.
Sterydy – skutki uboczne
Leki steroidowe wyróżniają się wysoką skutecznością i szerokim zastosowaniem, jednak ich przyjmowanie (zwłaszcza długotrwałe) wiąże się z ryzykiem wystąpienia pewnych skutków ubocznych. Są to między innymi:
- wzrost masy ciała,
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca,
- zaburzenia lipidowe,
- zespół Cushinga (m.in. otyłość brzuszna, nadmierne owłosienie, księżycowata twarz),
- osłabienie odporności,
- zanik mięśni,
- osteoporoza,
- wrzody żołądka,
- rozstępy, trądzik,
- zaćma, jaskra,
- depresja, psychoza,
- zaburzenia snu.
Odstawienie sterydów
Jeśli lekarz planuje zakończenie sterydoterapii, poinformuje pacjenta, w jaki sposób stopniowo zmniejszać dawki. Nagłe odstawienie długotrwale stosowanych sterydów może prowadzić do przełomu nadnerczowego (ostrej niewydolności kory nadnerczy), który jest stanem zagrożenia życia. Z tego powodu nie wolno samodzielnie modyfikować dawek ani przerywać stosowania leku.
FAQ
Kiedy stosuje się sterydy? Na jakie choroby?
Sterydy ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i immunosupresyjne są stosowane w leczeniu różnych chorób. Należą do nich między innymi:
⚬ choroby autoimmunologiczne: toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
⚬ choroby układu oddechowego: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP),
⚬ alergie,
⚬ choroby skórne: alergie skórne, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry,
⚬ choroby jelit: choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
⚬ choroby neurologiczne: stwardnienie rozsiane, miastenia gravis,
⚬ przeszczepy,
⚬ niektóre nowotwory.
Steroidy a sterydy - czy to to samo?
Terminy sterydy i steroidy są często używane zamiennie, choć nie są całkowicie tożsame. Obie grupy związków mają podobną budowę chemiczną, ale steroidy to szersza klasa, obejmująca zarówno hormony steroidowe (glikokortykosteroidy, mineralokortykosteroidy, androgeny i estrogeny), jak i cholesterol. W medycynie pod pojęciem steroidów często rozumie się leki naśladujące działanie naturalnych hormonów. Z kolei sterydy, w potocznym użyciu, mogą odnosić się zarówno do leków steroidowych, jak i do sterydów anabolicznych.
Czy od sterydów się tyje?
Sterydy mogą z różnych przyczyn powodować wzrost masy ciała. Długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów może prowadzić do rozwoju zespołu Cushinga i otyłości brzusznej. Z kolei w przypadku sterydów anabolicznych masa ciała zwiększa się głównie wskutek wzrostu masy mięśniowej, a nie tkanki tłuszczowej. W niektórych przypadkach może również wystąpić retencja wody, co również zwiększa masę ciała. Podczas sterydoterapii należy regularnie zgłaszać się na kontrole lekarskie i informować lekarza o wszelkich niepokojących objawach, w tym zmianie wagi.
Po co sterydy po chemioterapii?
Sterydoterapia może być stosowana w celu zmniejszenia niektórych skutków ubocznych chemioterapii, takich jak wymioty i nudności. Sterydy mogą również wspomagać działanie chemiostatyków (np. w leczeniu szpiczaka), a także zmniejszać zmęczenie i poprawiać apetyt.
Czy po odstawieniu sterydów się chudnie?
Po odstawieniu sterydów może dojść do utraty masy ciała, jednak jest to zależne od indywidualnych reakcji organizmu. W przypadku kortykosteroidów po odstawieniu leku może dojść do ustąpienia niektórych skutków ubocznych, takich jak zatrzymanie wody, co może skutkować utratą wagi. Z kolei po odstawieniu sterydów anabolicznych może nastąpić utrata masy mięśniowej i w efekcie spadek masy ciała. Jest to jednak wynik utraty masy mięśniowej, a nie tkanki tłuszczowej.
Jaki inhalator do sterydów?
Wybór inhalatora powinien zależeć od rodzaju leku, zaleceń lekarza oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Na rynku dostępne są głównie inhalatory pneumatyczne (kompresorowe), membranowo-siateczkowe oraz ultradźwiękowe. Dla leków w formie roztworu zaleca się inhalator pneumatyczny, natomiast dla sterydów w zawiesinie inhalator membranowo-siateczkowy. Przed zakupem urządzenia warto omówić szczegóły z lekarzem.
Co zamiast sterydów? Jakie leki przeciwzapalne?
Inne leki o działaniu przeciwzapalnym to niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, ketoprofen, diklofenak, naproksen). W zależności od wskazania, lekarz może zalecić także inne preparaty, np. leki z grupy inhibitorów kalcyneuryny (np. takrolimus) lub leki biologiczne (np. przeciwciała monoklonalne).
Sterydy a alkohol - czy można pić alkohol podczas stosowania leków sterydowych?
Podczas sterydoterapii nie zaleca się spożywania alkoholu. Łączenie sterydów z alkoholem może prowadzić m.in. do uszkodzenia wątroby i nerek, problemów żołądkowo-jelitowych (łącznie z krwawieniem z przewodu pokarmowego) i pogorszenia przebiegu choroby podstawowej. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, który oceni potencjalne zagrożenia dla zdrowia.
Czy sterydy do nosa można stosować?
Sterydy donosowe są stosowane powszechnie w leczeniu schorzeń alergicznych i zapalnych w obrębie nosa i zatok. Wykazują miejscowe działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwświądowe.
Jak wygląda twarz po sterydach?
U niektórych osób stosujących sterydy obserwuje się twarz księżycowatą, czyli zaokrągloną, z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicy skroni, policzków i podbródka. Ponadto mogą wystąpić następujące zmiany skórne na twarzy:
⚬ trądzik posterydowy,
⚬ pajączki naczyniowe (teleangiektazje),
⚬ przebarwienia,
⚬ zapalenie skóry.
Czy pojawia się trądzik po sterydach? Co to jest trądzik posterydowy
U osób stosujących sterydy może wystąpić trądzik. Wynika on między innymi z zaburzeń hormonalnych i zwiększonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Ponadto, steroidy mogą osłabić naturalne mechanizmy obronne skóry, czyniąc ją bardziej podatną na infekcje i procesy zapalne. Leczenie trądziku posterydowego jest prowadzone przez lekarza. Zazwyczaj obejmuje przerwanie sterydoterapii lub zmniejszenie dawki sterydów, a także stosowanie odpowiednich leków przeciwtrądzikowych
Jak działają sterydy po przeszczepach?
Sterydy są kluczowym elementem terapii immunosupresyjnej po przeszczepach narządów. Stosuje się je w celu zapobiegania odrzuceniu przeszczepionego narządu przez organizm pacjenta. Sterydy osłabiają układ odpornościowy, zmniejszając aktywność limfocytów i produkcję cytokin prozapalnych.
Jak zmienia się samopoczucie po odstawieniu sterydów?
Reakcja na odstawienie sterydów jest bardzo indywidualna. Mogą wystąpić: zmęczenie i osłabienie, wahania nastroju, lęk, drażliwość, zaburzenia snu, spadek apetytu, dolegliwości bólowe. Objawy odstawienia są szczególnie widoczne u osób, które stosowały sterydy długotrwale w wysokich dawkach.
Czym skutkuje nagłe odstawienie sterydów?
Najgroźniejszym skutkiem nagłego odstawienia sterydów jest przełom nadnerczowy, czyli ostra niewydolność kory nadnerczy. Jest to stan zagrażający życiu, wynikający z nagłego niedoboru hormonów nadnerczy. Objawia się skrajnym osłabieniem, gorączką, dreszczami, biegunką, wymiotami, silnym bólem brzucha, niedociśnieniem, przyspieszoną akcją serca, zaburzeniami świadomości, a w skrajnych przypadkach śpiączką. Ponadto nagłe przerwanie sterydoterapii może wywołać objawy odstawienia, np. depresję, zmęczenie, bezsenność. Może dojść również do pogorszenia przebiegu choroby podstawowej.
Czy kortykosteroidy to sterydy?
Tak, kortykosteroidy są rodzajem sterydów. Są syntetycznymi lub naturalnymi hormonami steroidowymi, które powstają w korze nadnerczy. Zaliczamy do nich glikokortykosteroidy i mineralokortykoidy.
Jak stosować sterydy?
Sterydy należy zawsze stosować pod kontrolą lekarza, aby uniknąć skutków ubocznych i zapewnić skuteczność leczenia. Przed rozpoczęciem terapii sterydowej konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni stan zdrowia pacjenta, dobierze odpowiedni preparat oraz określi dawkę i czas trwania leczenia. Jeśli konieczne jest odstawienie sterydów, należy robić to stopniowo, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Czy można stosować sterydy w ciąży?
Kobiety w ciąży, podejrzewające ciążę lub planujące ciążę powinny zawsze skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem sterydów. Lekarz podejmie decyzję o rozpoczęciu sterydoterapii, biorąc pod uwagę korzyści i potencjalne ryzyko dla matki i płodu. Uważa się, że stosowanie wziewnych glikokortykosteroidów (np. w leczeniu astmy) jest bezpieczne w ciąży. Typowym zastosowaniem sterydów w ciąży jest stymulacja rozwoju płuc płodu w przypadku porodu przedwczesnego.
- Cole, T. J., Short, K. L., & Hooper, S. B. (2019, June). The science of steroids. In Seminars in Fetal and Neonatal Medicine (Vol. 24, No. 3, pp. 170-175). WB Saunders.
- Ericson-Neilsen, W., & Kaye, A. D. (2014). Steroids: pharmacology, complications, and practice delivery issues. Ochsner journal, 14(2), 203–207.
- Frankiewicz, T. (2022). Glikokortykosteroidy doustne – przewodnik lekarza praktyka. Medycyna i życie, 9, 24-27.
- Kaszuba, A., Pastuszka, M., Kaszuba, A. (2009). Miejscowe glikokortykosteroidy w leczeniu chorób skóry - zalecane standardy postępowania. Forum Medycyny Rodzinnej, 3(5),347-358.
- Katzung, B.G., Kruidering-Hall, M., Tuan, R., Vanderah, T.W., Trevor A.J. (Red.)(2021).Katzung & Trevor's Pharmacology: Examination & Board Review, 13e. McGraw-Hill Education.
- Konturek, S. (Red.)(2016). Fizjologia człowieka - podręcznik dla studentów medycyny. Edra Urban & Partner.