e-Konsultacja z Receptą Online

Yaz

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Yaz? Cena, refundacja

Lek Yaz nie podlega refundacji. Występuje pod postacią tabletek powlekanych, w dawce 0,02 mg + 3 mg i w opakowaniach po 28 sztuk.

 • Yaz – cena za 28 tabletek waha się od ok. 37 do 41 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Tabletki antykoncepcyjne Yaz – jak działają, na co i dla kogo

Yaz należy do hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Zawiera dwie substancje czynne: etynylestradiol i drospirenon.

Tabletki Yaz – działanie

Każda z różowych tabletek leku zawiera dwie substancje czynne w takim samym stężeniu. Zawarte w leku substancje czynne to syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych, których działanie w organizmie kobiety zapobiega zajściu w ciążę. Lek działa przede wszystkim poprzez zahamowanie owulacji i zmianę właściwości śluzu szyjki macicy, co z jednej strony uniemożliwia zapłodnienie, a z drugiej – zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

Yaz tabletki – czy są skuteczne?

Skuteczność metod antykoncepcyjnych jest określana przez wskaźnik Pearla. W przypadku monofazowych tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik niepowodzeń wynosi około 1%, co oznacza, że na 100 kobiet stosujących tę metodę statystycznie jedna zajdzie w ciążę. Co więcej, długotrwałe stosowanie preparatu Yaz powoduje unormowanie cykli miesiączkowych, a krwawienia stają się mniej bolesne i mniej obfite.

Od jakiego wieku można stosować tabletki antykoncepcyjne Yaz?

Ten lek mający na celu zapobieganie zajściu w ciążę może być stosowany u kobiet w okresie rozrodczym oraz u dziewcząt, które rozpoczęły już regularne miesiączkowanie. Po wystąpieniu pierwszej miesiączki warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który dopasuje najlepszy lek antykoncepcyjny na receptę.

Czy tabletki Yaz można stosować po menopauzie?

Każdorazowo o rozpoczęciu stosowania konkretnej metody antykoncepcyjnej decyduje lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjentki. Jeśli u kobiety pojawiają się pierwsze objawy menopauzy, a obecnie stosuje lek Yaz, powinna skonsultować się ze swoim lekarzem. W ulotce leku producent jednoznacznie wskazuje, że preparat ten nie powinien być stosowany po menopauzie.

Yaz – zamienniki

Do zamienników leku dostępnych na receptę należą m.in.: AsubtelaAxia, Daylette, Drosfemine, Lesine.

Yaz – skład leku

Lek zawiera złożoną substancję czynną – etynylestradiol i drospirenon. Każda tabletka powlekana zawiera 0,02 mg etynyloestradiolu (w postaci etynyloestradiolu klatratu betadeksu) i 3,0 mg drospirenonu.

Pozostałe składniki leku to:

Tabletki powlekane zawierające substancje czynne (jasnoróżowe):

 • rdzeń: laktoza, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian.
 • otoczka: hypromeloza, talk, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czerwony (E172).

Tabletki placebo (białe) – laktoza, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian (E470b), hypromeloza, talk, tytanu dwutlenek (E171).

Yaz lek – dawkowanie

Każdy blister leku zawiera 28 tabletek ułożonych w konkretnej kolejności. Pierwsze 24 różowe tabletki zawierają hormonalne substancje czynne, kolejne 4 białe tabletki to tzw. „tabletki placebo” bez hormonów.

Tabletki Yaz – jak stosować?

W pierwszym dniu cyklu należy przyjąć pierwszą tabletkę, a następnie w kolejnych dniach kolejne tabletki według kolejności na blistrze, poruszając się według strzałek. Przez pierwsze 24 dni kobieta powinna przyjmować różowe tabletki, przez kolejne 4 dni – białe tabletki placebo. To ważne, aby nie pomylić kolorów i kolejności przyjmowania tabletek.

Należy przyjmować jedną tabletkę na dobę. Przyjmowanie tabletek powinno być regularne.

O jakiej porze najlepiej zażywać tabletki antykoncepcyjne Yaz?

Ważne, aby jedną tabletkę stosować raz na dobę według kolejności wskazanej na blistrze. Tabletkę warto przyjmować mniej więcej o tej samej porze, popijając ją niewielką ilością wody. Można je stosować niezależnie od posiłków.

Czy pomiędzy kolejnymi opakowaniami leku Yaz trzeba robić przerwę?

Nie, po zakończeniu zażywania tabletek z jednego opakowania, należy następnego dnia rozpocząć stosowanie tabletek z kolejnego blistra. Po wzięciu ostatniej tabletki placebo z blistra, w kolejnym dniu należy wziąć pierwszą różową tabletkę z nowego blistra, niezależnie od tego, czy zakończyło się krwawienie z odstawienia (krwawienie z odstawienia powinno rozpocząć się po 2-3 dniach od rozpoczęcia stosowania tabletek placebo).

Pominięcie tabletki Yaz – co zrobić?

Jeśli kobieta zapomniała o przyjęciu jednej z białych tabletek placebo, to należy wyrzucić tabletkę i kolejne przyjmować zgodnie ze schematem. Działanie leku zostaje zachowane i nie trzeba stosować dodatkowych metod zabezpieczenia.

Jeśli zaś kobieta pominęła jedną z różowych tabletek, to należy dokładnie zapoznać się z ulotką Yaz, ponieważ w zależności od momentu cyklu i ilości pominiętych tabletek, różne są zalecenia do postępowania.

Ważne, aby stwierdzić, ile czasu upłynęło od momentu, kiedy powinna zostać zastosowana pominięta tabletka z blistra. Jeśli jest to czas krótszy niż 24 godziny od zwykłej pory przyjęcia tabletki, wówczas należy jak najszybciej wziąć „zaległą” tabletkę, a kolejne stosować zgodnie ze schematem o zwykłej porze. Nie trzeba stosować dodatkowego zabezpieczenia przed zajściem w ciążę.

Jeśli czas jest dłuższy niż 24 godziny lub kobieta pominęła więcej niż jedną tabletkę, wówczas należy stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne (np. w postaci prezerwatyw) by uniknąć zajścia w ciążę oraz skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego postępowania.

Yaz antykoncepcja – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Yaz, jeśli pacjentka:

 • ma uczulenie na substancję czynna lub którykolwiek składnik preparatu,
 • boryka się z zakrzepem żył w naczyniach żylnych nóg lub w przypadku żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej,
 • ma zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi – na przykład niedobór białka C, niedobór białka S, niedobór antytrombiny III, obecność czynnika V Leiden lub przeciwciał antyfosfolipidowych,
 • wymaga zabiegu chirurgicznego, po którym może być unieruchomiona,
 • przeszła zawał serca lub udar mózgu,
 • choruje na dławicę piersiową (ból w klatce piersiowej) lub przemijający napad niedokrwienny,
 • ma ciężką cukrzycę z uszkodzeniem naczyń krwionośnych,
 • ma nadciśnienie tętnicze,
 • ma bardzo wysokie stężenie tłuszczów we krwi,
 • cierpi na chorobę nazywaną hiperhomocysteinemią,
 • ma migrenę z aurą,
 • ma zaburzenia czynności wątroby,
 • cierpi na niewydolność nerek,
 • ma nowotwór wątroby, piersi lub narządów płciowych,
 • występuje krwawienie z pochwy o nieznanej przyczynie.

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania tabletek należy zachować, jeśli pacjentka:

 • choruje na zapalenie pęcherzyka żółciowego lub wątroby,
 • ma cukrzycę,
 • cierpi na depresję,
 • ma chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego (przewlekłe zapalne choroby jelit),
 • ma toczeń rumieniowaty układowy,
 • ma zaburzenie krzepnięcia krwi powodujące niewydolność nerek,
 • cierpi na dziedziczną chorobę czerwonych krwinek,
 • ma podwyższony poziom tłuszczów we krwi,
 • jest bezpośrednio po porodzie,
 • cierpi na zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych,
 • choruje na padaczkę,
 • cierpi na chorobę, która po raz pierwszy pojawiła się w czasie ciąży (np. utrata słuchu, porfiria),
 • ma ostudę,
 • choruje na dziedziczny obrzęk naczynioruchowy.

Yaz – brak krwawienia podczas przyjmowania tabletek placebo. Co może być przyczyną?

W okresie stosowania tabletek placebo, które są ostatnie w każdym cyklu przyjmowania tabletek Yaz, powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Tabletki placebo nie zawierają bowiem hormonalnych substancji czynnych.

W sytuacji, kiedy krwawienie nie pojawia się w jednym cyklu, a w kolejnym już występuje, nie należy mieć obaw, że doszło do zajścia w ciążę. Jeśli jednak w dwóch kolejnych cyklach miesiączkowych krwawienie z odstawienia nie pojawia się, wówczas należy wykluczyć ciążę. Warto skonsultować się ze swoim lekarzem oraz wykonać odpowiednie badania. Kobieta nie powinna rozpoczynać zażywania tabletek z kolejnego opakowania, dopóki nie upewni się, czy wystąpiła ciąża.

Jeśli różowe tabletki z hormonami były przyjmowane zgodnie z harmonogramem, kobieta nie stosowała w tym okresie leków wpływających na skuteczność środków antykoncepcyjnych oraz nie pojawiły się wymioty ani biegunka, wówczas prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo niskie.

Krwawienia śródcykliczne podczas stosowania tabletek Yaz

Podczas stosowania tego leku z hormonami w okresie przyjmowania tabletek placebo powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Warto wiedzieć, że także podczas pierwszych kilku miesięcy stosowania preparatu, krwawienia mogą wystąpić także w okresie zażywania różowych tabletek z substancjami czynnymi. Krwawienia śródcykliczne mogą pojawić się, ale nie oznacza to, że u każdej kobiety wystąpią. Jeśli jednak pacjentka zauważy plamienia lub krwawienia, nie powinna się niepokoić tym faktem. Dopiero w sytuacji, kiedy takie krwawienia utrzymują się dłużej niż kilka miesięcy, wówczas warto o tym poinformować swojego lekarza. Podobnie w sytuacji, kiedy krwawienia pomiędzy okresami przyjmowania tabletek placebo dopiero pojawiają się po kilku miesiącach stosowania leku, lekarz powinien zbadać przyczynę.

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.

Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków stosowanych w leczeniu:

 • padaczki (np. prymidon, fenytoina, barbiturany),
 • gruźlicy (np, ryfampicyna),
 • zakażenia wirusem HIV i wirusem zapalenia wątroby typu C (np. rytonawir, newirapina, efawirenz),
 • infekcji grzybiczych (np. gryzeofulwina),
 • choroby zwyrodnieniowej stawów (etorykoksyb),
 • wysokiego ciśnienia krwi (np. bosentan),
 • nastrojów depresyjnych (np. ziele dziurawca zwyczajnego),
 • układu oddechowego (np. teofilina),
 • bólu mięśni i kurczy mięśni (np. tizanidyna).

Yaz a ciąża – stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przy podejrzeniu ciąży i w okresie karmienia piersią

Jeśli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, wówczas nie powinna stosować tabletek antykoncepcyjnych Yaz.

Składniki środka antykoncepcyjnego Yaz mogą wpływać na ilość i skład pokarmu, niektóre składniki mogą też przenikać do mleka matki i mieć wpływ na organizm dziecka. To dlatego aż do momentu zakończenia karmienia nie należy stosować preparatu Yaz. Jeśli kobieta w tym okresie chce zabezpieczać się przed zajściem w ciążę, wówczas powinna wraz ze swoim lekarzem ginekologiem wybrać metodę antykoncepcji po porodzie nie mającą wpływu na karmienie piersią.

Lek Yaz jest zalecany w celu zapobiegania zajściu w ciążę, ale nie jest metodą antykoncepcji awaryjnej w sytuacji, kiedy doszło do zapłodnienia. W przypadku podejrzenia ciąży nie należy stosować leku Yaz, a wykluczyć ciążę lub poczekać do wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego.

Yaz – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.

Częste działania niepożądane Yaz (mogą występować u 1 do 10 na każde 100 osób) to:

 • zmiany nastroju,
 • ból głowy,
 • nudności,
 • tkliwość i ból piersi.

Do niezbyt częstych działań niepożądanych (mogą występować u 1 do 10 na każde 1000 osób) zalicza się:

 • zaburzenia nastroju,
 • depresja,
 • senność,
 • nerwowość,
 • ból brzucha,
 • wymioty,
 • niestrawność,
 • zapalenie żołądka,
 • biegunka,
 • trądzik,
 • wysypka,
 • ból pleców,
 • ból kończyn,
 • grzybicze infekcje pochwy,
 • powiększenie piersi,
 • łagodny guz piersi,
 • krwawienia z macicy,
 • nieregularne miesiączkowanie,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • zmniejszenie libido,
 • brak energii,
 • nadmierne pocenie się,
 • zwiększenie masy ciała.

Rzadkie działania niepożądane (mogą występować u 1 do 10 na każde 10000 osób) to:

 • zakażenia grzybicze,
 • niedokrwistość,
 • reakcje alergiczne,
 • objawy obrzęku naczynioruchowego,
 • zaburzenia hormonalne,
 • zwiększenie apetytu,
 • brak orgazmu,
 • bezsenność,
 • zawroty głowy,
 • zapalenie oka,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • zapalenie żył,
 • wzdęcia, powiększony brzuch, zaparcia,
 • suchość w jamie ustnej,
 • wypadanie włosów,
 • suchość skóry,
 • nadmierne owłosienie,
 • światłoczułe zapalenie skóry,
 • bolesne stosunki płciowe,
 • zapalenie pochwy,
 • krwawienie po stosunku,
 • suchość pochwy,
 • krwawienie z odstawienia,
 • złośliwy nowotwór piersi,
 • rozrost błony śluzowej szyjki macicy,
 • powiększenie macicy,
 • złe samopoczucie,
 • zmniejszenie masy ciała,
 • szkodliwe zakrzepy krwi.

Przechowywanie leku

Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. 


Inne leki na antykoncepcję hormonalną:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Yaz (2)

Nie. Lek występuje wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.

Nie. Jest to lek zagraniczny, również zapobiegający zajściu w ciążę.

e-Konsultacja z Receptą Online
Yaz

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.