Najważniejsze informacje:
Szukasz skutecznych tabletek antykoncepcyjnych, które nie wywołują działań niepożądanych? Dowiedz się więcej o leku Yaz z opisu poniżej i ulotki producenta. Umów się na telekonsultację ze specjalistą i zamów receptę na Yaz na Receptomat.pl.
postać / dawka | tabletki powlekane, 0,02 mg + 3 mg |
substancja czynna | etynylestradiol (ethinylestradiolum) + drospirenon (drospirenonum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | antykoncepcja hormonalna |
podmiot odpowiedzialny | Bayer AG Kaiser-Wilhelm-Allee 1 51373 Leverkusen Niemcy |
Lek Yaz nie podlega refundacji. Występuje pod postacią tabletek powlekanych, w dawce 0,02 mg + 3 mg i w opakowaniach po 28 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Yaz należy do hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Zawiera dwie substancje czynne: etynylestradiol i drospirenon, które wykazują dużą skuteczność działania.
Sprawdź opinie pacjentek o Yaz.
Każda z różowych tabletek leku zawiera dwie substancje czynne w takim samym stężeniu. Zawarte w leku substancje czynne to syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych, których działanie w organizmie kobiety zapobiega zajściu w ciążę. Lek działa przede wszystkim poprzez zahamowanie owulacji i zmianę właściwości śluzu szyjki macicy, co z jednej strony uniemożliwia zapłodnienie, a z drugiej - zagnieżdżenie się zarodka w macicy.
Skuteczność metod antykoncepcyjnych jest określana przez wskaźnik Pearla. Doustne środki antykoncepcyjne, jeśli są stosowane prawidłowo, wówczas wykazują wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży. W przypadku monofazowych tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik niepowodzeń wynosi około 1%, co oznacza, że na 100 kobiet stosujących tę metodę statystycznie jedna zajdzie w ciążę. Co więcej, długotrwałe stosowanie preparatu Yaz powoduje unormowanie cykli miesiączkowych, a krwawienia stają się mniej bolesne i mniej obfite.
Ten lek mający na celu zapobieganie zajściu w ciążę może być stosowany u kobiet w okresie rozrodczym oraz u dziewcząt, które rozpoczęły już regularne miesiączkowanie. Po wystąpieniu pierwszej miesiączki warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który dopasuje najlepszy lek antykoncepcyjny na receptę.
Każdorazowo o rozpoczęciu stosowania konkretnej metody antykoncepcyjnej decyduje lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjentki. Jeśli u kobiety pojawiają się pierwsze objawy menopauzy, a obecnie stosuje lek Yaz, powinna skonsultować się ze swoim lekarzem. W ulotce leku producent jednoznacznie wskazuje, że preparat ten nie powinien być stosowany po menopauzie.
Lek zawiera złożoną substancję czynną - etynylestradiol i drospirenon. Każda tabletka powlekana zawiera 0,02 mg etynyloestradiolu (w postaci etynyloestradiolu klatratu betadeksu) i 3,0 mg drospirenonu.
Pozostałe składniki leku to:
Tabletki powlekane zawierające substancje czynne (jasnoróżowe):
Tabletki placebo (białe) - laktoza, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian (E470b), hypromeloza, talk, tytanu dwutlenek (E171).
Każdy blister leku zawiera 28 tabletek ułożonych w konkretnej kolejności. Pierwsze 24 różowe tabletki zawierają hormonalne substancje czynne, kolejne 4 białe tabletki to tzw. „tabletki placebo” bez hormonów.
W pierwszym dniu cyklu należy przyjąć pierwszą tabletkę, a następnie w kolejnych dniach kolejne tabletki według kolejności na blistrze, poruszając się według strzałek. Przez pierwsze 24 dni kobieta powinna przyjmować różowe tabletki, przez kolejne 4 dni – białe tabletki placebo. To ważne, aby nie pomylić kolorów i kolejności przyjmowania tabletek.
Należy przyjmować jedną tabletkę na dobę. Przyjmowanie tabletek powinno być regularne.
Ważne, aby jedną tabletkę stosować raz na dobę według kolejności wskazanej na blistrze. Tabletkę warto przyjmować mniej więcej o tej samej porze, popijając ją niewielką ilością wody. Można je stosować niezależnie od posiłków.
Nie, po zakończeniu zażywania tabletek z jednego opakowania, należy następnego dnia rozpocząć stosowanie tabletek z kolejnego blistra. Po wzięciu ostatniej tabletki placebo z blistra, w kolejnym dniu należy wziąć pierwszą różową tabletkę z nowego blistra, niezależnie od tego, czy zakończyło się krwawienie z odstawienia (krwawienie z odstawienia powinno rozpocząć się po 2-3 dniach od rozpoczęcia stosowania tabletek placebo).
Jeśli kobieta zapomniała o przyjęciu jednej z białych tabletek placebo, to należy wyrzucić tabletkę i kolejne przyjmować zgodnie ze schematem. Skuteczność leku zostaje zachowana i nie trzeba stosować dodatkowych metod zabezpieczenia.
Jeśli zaś kobieta pominęła jedną z różowych tabletek, to należy dokładnie zapoznać się z ulotką Yaz, ponieważ w zależności od momentu cyklu i ilości pominiętych tabletek, różne są zalecenia do postępowania.
Ważne, aby stwierdzić, ile czasu upłynęło od momentu, kiedy powinna zostać zastosowana pominięta tabletka z blistra. Jeśli jest to czas krótszy niż 24 godziny od zwykłej pory przyjęcia tabletki, wówczas należy jak najszybciej wziąć „zaległą” tabletkę, a kolejne stosować zgodnie ze schematem o zwykłej porze. Nie trzeba stosować dodatkowego zabezpieczenia przed zajściem w ciążę.
Jeśli czas jest dłuższy niż 24 godziny lub kobieta pominęła więcej niż jedną tabletkę, wówczas należy stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne (np. w postaci prezerwatyw) by uniknąć zajścia w ciążę oraz skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego postępowania.
Nie należy stosować leku Yaz, jeśli pacjentka:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania tabletek należy zachować, jeśli pacjentka:
W okresie stosowania tabletek placebo, które są ostatnie w każdym cyklu przyjmowania tabletek Yaz, powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Tabletki placebo nie zawierają bowiem hormonalnych substancji czynnych.
W sytuacji, kiedy krwawienie nie pojawia się w jednym cyklu, a w kolejnym już występuje, nie należy mieć obaw, że doszło do zajścia w ciążę. Jeśli jednak w dwóch kolejnych cyklach miesiączkowych krwawienie z odstawienia nie pojawia się, wówczas należy wykluczyć ciążę. Warto skonsultować się ze swoim lekarzem oraz wykonać odpowiednie badania. Kobieta nie powinna rozpoczynać zażywania tabletek z kolejnego opakowania, dopóki nie upewni się, czy wystąpiła ciąża.
Jeśli różowe tabletki z hormonami były przyjmowane zgodnie z harmonogramem, kobieta nie stosowała w tym okresie leków wpływających na skuteczność środków antykoncepcyjnych oraz nie pojawiły się wymioty ani biegunka, wówczas prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo niskie.
Podczas stosowania tego leku z hormonami w okresie przyjmowania tabletek placebo powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Warto wiedzieć, że także podczas pierwszych kilku miesięcy stosowania preparatu, krwawienia mogą wystąpić także w okresie zażywania różowych tabletek z substancjami czynnymi. Krwawienia śródcykliczne mogą pojawić się, ale nie oznacza to, że u każdej kobiety wystąpią. Jeśli jednak pacjentka zauważy plamienia lub krwawienia, nie powinna się niepokoić tym faktem. Dopiero w sytuacji, kiedy takie krwawienia utrzymują się dłużej niż kilka miesięcy, wówczas warto o tym poinformować swojego lekarza. Podobnie w sytuacji, kiedy krwawienia pomiędzy okresami przyjmowania tabletek placebo dopiero pojawiają się po kilku miesiącach stosowania leku, lekarz powinien zbadać przyczynę.
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków stosowanych w leczeniu:
Jeśli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, wówczas nie powinna stosować tabletek antykoncepcyjnych Yaz.
Składniki środka antykoncepcyjnego Yaz mogą wpływać na ilość i skład pokarmu, niektóre składniki mogą też przenikać do mleka matki i mieć wpływ na organizm dziecka. To dlatego aż do momentu zakończenia karmienia nie należy stosować preparatu Yaz. Jeśli kobieta w tym okresie chce zabezpieczać się przed zajściem w ciążę, wówczas powinna wraz ze swoim lekarzem ginekologiem wybrać metodę antykoncepcji po porodzie nie mającą wpływu na karmienie piersią.
Lek Yaz jest zalecany w celu zapobiegania zajściu w ciążę, ale nie jest metodą antykoncepcji awaryjnej w sytuacji, kiedy doszło do zapłodnienia. W przypadku podejrzenia ciąży nie należy stosować leku Yaz, a wykluczyć ciążę lub poczekać do wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego.
Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Częste działania niepożądane Yaz (mogą występować u 1 do 10 na każde 100 osób) to:
Do niezbyt częstych działań niepożądanych (mogą występować u 1 do 10 na każde 1000 osób) zalicza się:
Rzadkie działania niepożądane (mogą występować u 1 do 10 na każde 10000 osób) to:
Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Yaz.
Nie. Lek występuje wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.
Nie. Jest to lek zagraniczny, również zapobiegający zajściu w ciążę.