Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Yaz

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Yaz

Szukasz skutecznych tabletek antykoncepcyjnych, które nie wywołują działań niepożądanych? Dowiedz się więcej o leku Yaz z opisu poniżej  i ulotki producenta. Umów się na telekonsultację ze specjalistą i zamów receptę na Yaz na receptomat.pl.

Podstawowe informacje o leku Yaz:

  • nazwa: Yaz
  • dawka: 0,02 mg + 3 mg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: etynylestradiol (ethinylestradiolum) + drospirenon (drospirenonum)
  • dostępne wielkości opakowań: 28 tabletek, 84 tabletki
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: Tabletki antykoncepcyjne

Yaz – tabletki antykoncepcyjne o złożonym składzie. Dwie substancje czynne skutecznie zapobiegają zajściu w ciążę

To monofazowy, złożony środek antykoncepcyjny stosowany w celu zapobiegania zajściu w ciążę. Lek ma prosty schemat przyjmowania tabletek oraz wysoką skuteczność. Zawiera dwie substancje czynne (etynylestradiol i drospirenon), które wielokierunkowo działają na organizm kobiety i zapobiegają zajściu w ciążę.

Tabletki Yaz – jak działają?

Każda z różowych tabletek leku zawiera dwie substancje czynne w takim samym stężeniu. Zawarte w leku substancje czynne to syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych, których działanie w organizmie kobiety zapobiega zajściu w ciążę. Lek działa przede wszystkim poprzez zahamowanie owulacji i zmianę właściwości śluzu szyjki macicy, co z jednej strony uniemożliwia zapłodnienie, a z drugiej - zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

Tabletki Yaz – czy są skuteczne?

Skuteczność metod antykoncepcyjnych jest określana przez wskaźnik Pearla. Doustne środki antykoncepcyjne, jeśli są stosowane prawidłowo, wówczas wykazują wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży. W przypadku monofazowych tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik niepowodzeń wynosi około 1%, co oznacza, że na 100 kobiet stosujących tę metodę statystycznie jedna zajdzie w ciążę. Co więcej, długotrwałe stosowanie preparatu Yaz powoduje unormowanie cykli miesiączkowych, a krwawienia stają się mniej bolesne i mniej obfite.

Tabletki antykoncepcyjne Yaz – jak stosować?

Każdy blister leku zawiera 28 tabletek ułożonych w konkretnej kolejności. Pierwsze 24 różowe tabletki zawierają hormonalne substancje czynne, kolejne 4 białe tabletki to tzw. „tabletki placebo” bez hormonów.

W pierwszym dniu cyklu należy przyjąć pierwszą tabletkę, a następnie w kolejnych dniach kolejne tabletki według kolejności na blistrze, poruszając się według strzałek. Przez pierwsze 24 dni kobieta powinna przyjmować różowe tabletki, przez kolejne 4 dni – białe tabletki placebo. To ważne, aby nie pomylić kolorów i kolejności przyjmowania tabletek.

Należy przyjmować jedną tabletkę na dobę.

O jakiej porze najlepiej zażywać tabletki antykoncepcyjne Yaz?

Ważne, aby jedną tabletkę stosować raz na dobę według kolejności wskazanej na blistrze. Tabletkę warto przyjmować mniej więcej o tej samej porze, popijając ją niewielką ilością wody. Można je stosować niezależnie od posiłków.

Czy pomiędzy kolejnymi opakowaniami leku Yaz trzeba robić przerwę?

Nie, po zakończeniu zażywania tabletek z jednego opakowania, należy następnego dnia rozpocząć stosowanie tabletek z kolejnego blistra. Po wzięciu ostatniej tabletki placebo z blistra, w kolejnym dniu należy wziąć pierwszą różową tabletkę z nowego blistra, niezależnie od tego, czy zakończyło się krwawienie z odstawienia.

Pominięcie tabletki Yaz – co zrobić?

Jeśli kobieta zapomniała o przyjęciu jednej z białych tabletek placebo, to należy wyrzucić tabletkę i kolejne przyjmować zgodnie ze schematem. Skuteczność leku zostaje zachowana i nie trzeba stosować dodatkowych metod zabezpieczenia.

Jeśli zaś kobieta pominęła jedną z różowych tabletek, to należy dokładnie zapoznać się z ulotką Yaz, ponieważ w zależności od momentu cyklu i ilości pominiętych tabletek, różne są zalecenia do postępowania.

Ważne, aby stwierdzić, ile czasu upłynęło od momentu, kiedy powinna zostać zastosowana pominięta tabletka z blistra. Jeśli jest to czas krótszy niż 24 godziny od zwykłej pory przyjęcia tabletki, wówczas należy jak najszybciej wziąć „zaległą” tabletkę, a kolejne stosować zgodnie ze schematem o zwykłej porze. Nie trzeba stosować dodatkowego zabezpieczenia przed zajściem w ciążę.

Jeśli czas jest dłuższy niż 24 godziny lub kobieta pominęła więcej niż jedną tabletkę, wówczas należy stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne (np. w postaci prezerwatyw) by uniknąć zajścia w ciążę oraz skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego postępowania.

Od jakiego wieku można stosować tabletki antykoncepcyjne Yaz?

Ten lek mający na celu zapobieganie zajściu w ciążę może być stosowany u kobiet w okresie rozrodczym oraz u dziewcząt, które rozpoczęły już regularne miesiączkowanie. Po wystąpieniu pierwszej miesiączki warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który dopasuje najlepszy lek antykoncepcyjny na receptę.

Czy tabletki Yaz można stosować po menopauzie?

Każdorazowo o rozpoczęciu stosowania konkretnej metody antykoncepcyjnej decyduje lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjentki. Jeśli u kobiety pojawiają się pierwsze objawy menopauzy, a obecnie stosuje lek Yaz, powinna skonsultować się ze swoim lekarzem. W ulotce leku producent jednoznacznie wskazuje, że preparat ten nie powinien być stosowany po menopauzie.

Yaz a ciąża – stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przy podejrzeniu ciąży

Jeśli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, wówczas nie powinna stosować tabletek antykoncepcyjnych Yaz. Lek Yaz jest zalecany w celu zapobiegania zajściu w ciążę, ale nie jest metodą antykoncepcji awaryjnej w sytuacji, kiedy doszło do zapłodnienia. W przypadku podejrzenia ciąży lub jej stwierdzenia nie należy stosować leku Yaz, kobieta powinna skonsultować się z lekarzem.

Yaz a antykoncepcja po porodzie i w okresie karmienia piersią

Składniki środka antykoncepcyjnego Yaz mogą wpływać na ilość i skład pokarmu, niektóre składniki mogą też przenikać do mleka matki i mieć wpływ na organizm dziecka. To dlatego aż do momentu zakończenia karmienia nie należy stosować preparatu Yaz. Jeśli kobieta w tym okresie chce zabezpieczać się przed zajściem w ciążę, wówczas powinna wraz ze swoim lekarzem ginekologiem wybrać metodę antykoncepcji po porodzie nie mającą wpływu na karmienie piersią.

Yaz - brak krwawienia podczas przyjmowania tabletek placebo. Co może być przyczyną?

Podczas zażywania 4 tabletek placebo, które są ostatnie w każdym cyklu przyjmowania tabletek Yaz, powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Tabletki placebo nie zawierają bowiem hormonalnych substancji czynnych.

W sytuacji, kiedy krwawienie nie pojawia się w jednym cyklu, a w kolejnym już występuje, nie należy mieć obaw, że doszło do zajścia w ciążę. Jeśli jednak w dwóch kolejnych cyklach miesiączkowych krwawienie z odstawienia nie pojawia się, wówczas należy wykluczyć ciążę. Warto skonsultować się ze swoim lekarzem oraz wykonać odpowiednie badania. Kobieta nie powinna rozpoczynać zażywania tabletek z kolejnego opakowania, dopóki nie upewni się, czy wystąpiła ciąża.

Jeśli różowe tabletki z hormonami były przyjmowane zgodnie z harmonogramem, kobieta nie stosowała w tym okresie leków wpływających na skuteczność środków antykoncepcyjnych oraz nie pojawiły się wymioty ani biegunka, wówczas prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo niskie.

Krwawienia śródcykliczne podczas stosowania tabletek Yaz

Podczas stosowania tego leku z hormonami w okresie przyjmowania tabletek placebo powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Warto wiedzieć, że także podczas pierwszych kilku miesięcy stosowania preparatu, krwawienia mogą wystąpić także w okresie zażywania różowych tabletek z substancjami czynnymi. Krwawienia śródcykliczne mogą pojawić się, ale nie oznacza to, że u każdej kobiety wystąpią. Jeśli jednak pacjentka zauważy plamienia lub krwawienia, nie powinna się niepokoić tym faktem. Dopiero w sytuacji, kiedy takie krwawienia utrzymują się dłużej niż kilka miesięcy, wówczas warto o tym poinformować swojego lekarza. Podobnie w sytuacji, kiedy krwawienia pomiędzy okresami przyjmowania tabletek placebo dopiero pojawiają się po kilku miesiącach stosowania leku, lekarz powinien zbadać przyczynę.

Opis produktu – ulotka leku Yaz 0,02 mg + 3 mg

Podobne leki