MyWy
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- MyWy należy do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Lek zapewnia wysoką ochronę przed zajściem w nieplanowaną ciążę.
- Tabletki MyWy zawierają dwie substancje aktywne. Substancje te działają wielokierunkowo na organizm kobiety. Jeden ze składników dodatkowo chroni przed pojawieniem się niepożądanych skutków ubocznych stosowania tabletek antykoncepcyjnych.
- Lek antykoncepcyjny MyWy jest dostępny wyłącznie na receptę.
Szukasz tabletek antykoncepcyjnych, które jednocześnie mają jak najmniej skutków ubocznych? Dowiedz się więcej o MyWy z opisu poniżej i ulotki producenta.
dostępność | na receptę |
przypadłość | antykoncepcja hormonalna |
postać | tabletki powlekane |
dawka | 3 mg + 0,02 mg |
substancja czynna | Drospirenon (Drospirenonum) + Etynyloestradiol (Ethinylestradiolum) |
podmiot odpowiedzialny | Zentiva k.s. U Kabelovny 130, Dolní Měcholupy, 102 37 Praga 10, Republika Czeska |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek MyWy? Cena, refundacja
Lek MyWy obecnie nie podlega refundacji. Występuje w postaci tabletek powlekanych, w dawce 0,02 mg + 3 mg i w opakowaniach po 28 sztuk.
- MyWy – cena za 28 tabletek waha się od ok. 20 do 22 zł.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Tabletki antykoncepcyjne MyWy – jak działają, na co i dla kogo
MyWy to tabletki antykoncepcyjne stosowane w celu zapobiegania ciąży.
Tabletki MyWy – działanie
Ten doustny środek antykoncepcyjny zawiera syntetyczne pochodne dwóch żeńskich hormonów płciowych: etynylestradiolu i drospirenonu. Ich działanie antykoncepcyjne opiera się na współdziałaniu kilku mechanizmów. Substancje aktywne leku działają na funkcjonowanie hormonów, co wpływa na zahamowanie owulacji (dojrzewania i uwalniania komórki jajowej z jajnika). Dodatkowo powodują zmianę składu i właściwości śluzu szyjki macicy oraz utrudniają transport plemników w macicy.
MyWy – zamienniki
Zamienniki leku dostępne na receptę to m.in.: Asubtela, Axia, Hastina, Lesine, Naraya.
MyWy – skład leku
Lek zawiera złożoną substancję czynną – drospirenon + etynylestradiol. Każda tabletka powlekana zawiera 3 mg drospirenonu i 0,02 mg etynyloestradiolu.
Pozostałe składniki leku to:
Tabletki powlekane zawierające substancje czynne (różowe)
- rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia żelowana kukurydziana, powidon K30, kroskarmeloza sodowa, polisorbat 80, magnezu stearynian.
- otoczka: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk, żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek czarny (E 172).
Tabletki powlekane placebo (białe)
- rdzeń tabletki: laktoza bezwodna, powidon K30, magnezu stearynian.
- otoczka: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk.
MyWy – dawkowanie
Każdy blister leku MyWy zawiera 28 tabletek i jest przeznaczony do stosowania przez jeden 28-dniowy cykl. Pigułki ułożone są w określonej kolejności, w jakiej należy je stosować, codziennie zażywając po jednej o tej samej porze.
Opakowanie MyWy – co zawiera, jak stosować?
Pierwsze 24 różowe tabletki na blistrze zawierają hormonalne substancje aktywne i należy je stosować kolejno przez 24 dni, zażywając po jednej dziennie. Kolejne 4 białe pigułki to tzw. tabletki placebo bez substancji hormonalnych. Należy je stosować codziennie po jednej po zakończeniu zażywania różowych tabletek.
Kiedy zacząć stosować nowe opakowanie Mywy? Przerwa – czy robić?
Nie ma przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami tabletek MyWy. Po zażyciu ostatniej białej tabletki z opakowania, następnego dnia kobieta powinna przyjąć pierwszą różową tabletkę z nowego blistra leku. Kolejne opakowanie należy rozpocząć niezależnie od tego, czy krwawienie już ustąpiło czy jeszcze trwa.
Antykoncepcja hormonalna MyWy – pominięcie tabletki. Co zrobić?
Jeśli kobieta zapomniała przyjąć jedną z białych tabletek placebo (jedną z czterech ostatnich na blistrze), wówczas nieprzyjętą tabletkę należy wyrzucić, a kolejne przyjmować o stałej porze.
Jeśli została pominięta różowa tabletka (1-24 z blistra), wówczas ważny jest czas, jaki upłynął od stałej pory zażycia tabletki. Gdy jest krótszy niż 24 godziny, wówczas kobieta powinna jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a kolejną zażyć o stałej porze. W takiej sytuacji ochrona antykoncepcyjna leku jest zachowana.
Jeśli od ustalonego czasu przyjęcia pigułki minęło więcej niż 24 godziny, wówczas należy zapoznać się z instrukcją opisaną w oryginalnej ulotce producenta leku MyWy. W zależności od tygodnia stosowania preparatu, różne są zalecenia do postępowania w celu zachowania ochrony przed zajściem w ciążę. Zazwyczaj potrzebne jest okresowe stosowanie dodatkowego zabezpieczenia w postaci np. prezerwatyw.
MyWy – przeciwwskazania, środki ostrożności
Nie należy stosować leku, jeśli pacjentka:
- ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku,
- ma zakrzep krwi w naczyniach żylnych nóg lub w przypadku żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej,
- ma zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi – na przykład niedobór białka C, niedobór białka S, niedobór antytrombiny III, obecność czynnika V Leiden lub przeciwciał antyfosfolipidowych,
- wymaga zabiegu chirurgicznego, po którym będzie unieruchomiona,
- miała zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu,
- choruje lub chorowała na dusznicę bolesną,
- ma ciężką cukrzycę z uszkodzeniem naczyń krwionośnych,
- ma nadciśnienie tętnicze,
- ma bardzo wysokie stężenie tłuszczów we krwi,
- cierpi na chorobę nazywaną hiperhomocysteinemią,
- ma napady migreny z aurą,
- ma zaburzenia czynności wątroby,
- cierpi na zaburzenia czynności nerek,
- ma nowotwór wątroby, piersi lub narządów płciowych,
- ma krwawienie z pochwy o nieznanej przyczynie.
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania tabletek należy zachować, jeśli pacjentka:
- ma chorobę Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- ma toczeń rumieniowaty układowy,
- ma zespół hemolityczno-mocznicowy,
- cierpi na dziedziczną chorobę czerwonych krwinek,
- ma podwyższony poziom tłuszczów we krwi,
- jest bezpośrednio po porodzie,
- ma zapalenie żył pod skórą,
- ma zaburzenia układu krzepnięcia,
- ma cukrzycę,
- cierpi na padaczkę,
- boryka się z depresją,
- ma nowotwór wątroby, piersi lub narządów rodnych,
- ma chorobę, która po raz pierwszy pojawiła się w czasie ciąży, np. porfiria, utrata słuchu,
- ma ostudę (przebarwienia skórne),
- zaobserwowała objawy obrzęku naczynioruchowego.
Antykoncepcja MyWy – krwawienia i plamienia
Po rozpoczęciu stosowania tabletek placebo powinno pojawić się krwawienie z odstawienia, przypominające miesiączkę. Zazwyczaj zaczyna się 2-3 dni po zażyciu ostatniej różowej tabletki z hormonami. Trwa zazwyczaj kilka dni i ustaje 1-2 dni od rozpoczęcia stosowania różowych tabletek MyWy z nowego opakowania. U jednej kobiety krwawienie będzie miało postać regularnej miesiączki, u innej wyłącznie jako niewielkie plamienie. Jego natężenie może zmieniać się także w kolejnych cyklach.
Mywy – brak krwawienia. Co oznacza?
Pojedyncze przypadki, kiedy podczas stosowania białych tabletek placebo nie pojawia się krwawienie, są normalną sytuacją. Jeśli różowe tabletki MyWy z substancjami hormonalnymi były przyjmowane regularnie i prawidłowo oraz nie wystąpiły żadne czynniki wpływające na skuteczność leku (np. biegunka, wymioty po przyjęciu tabletki, inne leki zmniejszające wchłanianie leku), wówczas ryzyko, że kobieta mogła zajść w ciążę, jest bardzo niskie.
Jeśli natomiast krwawienie nie pojawiło się dwa razy z rzędu w dwóch cyklach, wówczas warto skonsultować się z lekarzem, a przed rozpoczęciem stosowania leku MyWy z kolejnego opakowania wykluczyć pojawienie się ciąży.
MyWy – plamienie śródcykliczne
W pierwszych miesiącach stosowania leku MyWy mogą pojawić się tzw. plamienia śródcykliczne, czyli drobne krwawienia w czasie stosowania różowych tabletek z substancjami czynnymi. Nie należy się obawiać, ponieważ w początkowym okresie takie plamienia są naturalną reakcją organizmu na nowy preparat. Układ hormonalny musi przystosować się do nowego leku i po kilku miesiącach krwawienia śródcykliczne powinny ustąpić. Jeśli tak się nie stanie, plamienia nasilają się lub pojawią dopiero po kilku miesiącach, warto skonsultować się ze specjalistą i spróbować ustalić ich przyczynę.
Interakcja z innymi lekami
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków stosowanych w leczeniu:
- padaczki (np. prymidon, fenytoina, barbiturany, karbamazepina),
- gruźlicy (np. ryfampicyna),
- zakażenia wirusem HIV (np. inhibitory proteazy i nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy, takie jak rytonawir, newirapina, efawirenz),
- infekcji grzybiczych (np. gryzeofulwina, ketokonazol),
- choroby zwyrodnieniowej stawów (np. etorykoksyb),
- łagodnej depresji (np. ziele dziurawca zwyczajnego),
- układu oddechowego (np. teofiliny),
- bólu i skurczów mięśni (np. tizanidyna).
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Warto pamiętać, że lek MyWy stosuje się w celu zapobiegania zapłodnieniu i zajściu w ciążę. Jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia bez odpowiedniego zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą, wówczas nie zaleca się stosowania leku MyWy. Ten preparat jest środkiem zapobiegania ciąży, a nie jest lekiem antykoncepcji awaryjnej.
Stosowanie MyWy a ciąża
Jeśli tabletki stosowane są regularnie i prawidłowo oraz nie pojawiły się czynniki wpływające na wchłanianie i działanie leku, wówczas prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo niskie.
MyWy – skutki uboczne
MyWy, tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Częste działania niepożądane MyWy (mogą występować u 1 do 10 na 100 osób) to:
- wahania nastroju,
- bóle głowy,
- nudności,
- bóle piersi,
- zaburzenia miesiączkowania, nieregularne krwawienia.
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą występować u 1 do 10 na 1000 osób) to:
- depresja,
- zmniejszenie popędu płciowego,
- zawroty głowy,
- uczucie mrowienia,
- żylaki,
- zwiększenie ciśnienia krwi,
- bóle brzucha,
- wymioty,
- biegunka,
- zapalenie żołądka,
- trądzik,
- świąd,
- wysypka,
- bóle pleców,
- bóle kończyn,
- skurcze mięśni,
- grzybicze zakażenie pochwy,
- powiększenie piersi,
- łagodny nowotwór piersi,
- uderzenia gorąca,
- suchość pochwy,
- brak energii,
- wzmożona potliwość,
- zwiększenie masy ciała.
Do rzadkich działań niepożądanych (mogą występować u 1 do 10 na 10000 pacjentek) zalicza się:
- zakażenia grzybicze,
- zwiększenie liczby płytek krwi,
- reakcja alergiczna,
- zaburzenia hormonalne,
- zwiększenie apetytu,
- utrata apetytu,
- brak orgazmu,
- bezsenność,
- dreszcze,
- zawroty głowy,
- przyspieszenie akcji serca,
- zaburzenia oka,
- zapalenie żył,
- zaburzenia jelitowe,
- ból w drogach żółciowych, zapalenie pęcherzyka żółciowego,
- zapalenie skóry przypominające trądzik,
- zapalenie pochwy,
- utrudnione lub bolesne stosunki płciowe,
- złe samopoczucie,
- utrata masy ciała,
- grzybicze zakażenie jamy ustnej,
- szkodliwe zakrzepy krwi,
- znaczne zwiększenie stężenia potasu we krwi,
- znaczne zmniejszenie stężenia sodu we krwi.
Środek antykoncepcyjny MyWy – mniej skutków ubocznych
Wiele kobiet, stosując środki hormonalne w celu zapobiegania ciąży, obawia się niepożądanych skutków ubocznych. Najbardziej obawiają się przybierania na wadze, spadku libido, gromadzenia się wody w organizmie i bólów głowy.
Preparat Mywy zawiera drospirenon, który oprócz działania antykoncepcyjnego, wykazuje działanie, które zmniejsza nasilenie typowych skutków ubocznych stosowanych leków antykoncepcyjnych zawierających etynylestradiol.
Przechowywanie leku
Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Inne leki na antykoncepcję hormonalną:
Wskaźnik Pearla określa skuteczność różnych metod antykoncepcyjnych. Dla doustnych środków hormonalnych, jeśli stosowane są regularnie i przyjmowane prawidłowo, wskaźnik niepowodzeń wynosi około 1% rocznie. Oznacza on procent kobiet stosujących antykoncepcję, które zachodzą w ciążę w ciągu roku pomimo zażywania leku. To jeden z najniższych wskaźników wśród dostępnych metod antykoncepcyjnych.
Leki zawierające substancje czynne wpływające na zmianę funkcjonowania organizmu, przyjmowane długotrwale, powinny być dobrane do stanu zdrowia i potrzeb kobiety na podstawie wywiadu i badań u specjalisty. MyWy to tabletki antykoncepcyjne do długotrwałego stosowania, wydawane wyłącznie na receptę.
Rzadkim objawem niepożądanym (może występować u 1 do 10 na 10000 osób) jest utrata masy ciała. Zatem lek może powodować zmniejszenie masy ciała.
Niezbyt częstym działaniem niepożądanym leku (może występować od 1 do 10 na 1000 osób) jest zwiększenie masy ciała. Zatem tak, lek może powodować przyrost wagi.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.