Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
MyWy

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

MyWy

Szukasz skutecznych tabletek antykoncepcyjnych, które jednocześnie mają jak najmniej skutków ubocznych? Dowiedz się więcej o MyWy z opisu poniżej i ulotki producenta. Na receptomat.pl umówisz się na telekonsultację do specjalisty i zamówisz e-receptę na MyWy.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku MyWy:

  • nazwa: MyWy
  • dawka: 3 mg + 0,02 mg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: drospirenon (drospirenonum) + etynylestradiol (ethinylestradiolum)
  • dostępne wielkości opakowań: 28, 84 tabletki
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

MyWy – skuteczna antykoncepcja i minimalne skutki uboczne

Doustny złożony środek antykoncepcyjny MyWy zapewnia wysoką ochronę przed zajściem w nieplanową ciążę. Dwie substancje aktywne działają wielokierunkowo na organizm kobiety, co zapewnia skuteczną antykoncepcję hormonalną. Jeden ze składników dodatkowo chroni przed pojawieniem się niepożądanych skutków ubocznych stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Lek MyWy jest dostępny wyłącznie na receptę.

Tabletki MyWy – jak działają?

Ten doustny środek antykoncepcyjny zawiera syntetyczne pochodne dwóch żeńskich hormonów płciowych: etynylestradiolu i drospirenonu. Ich działanie antykoncepcyjne opiera się na współdziałaniu kilku mechanizmów. Substancje aktywne leku działają na funkcjonowanie hormonów, co wpływa na zahamowanie owulacji (dojrzewania i uwalniania komórki jajowej z jajnika). Dodatkowo powodują zmianę składu i właściwości śluzu szyjki macicy oraz utrudniają transport plemników w macicy.

Środek antykoncepcyjny MyWy – mniej skutków ubocznych

Wiele kobiet, stosując środki hormonalne w celu zapobiegania ciąży, obawia się niepożądanych skutków ubocznych. Najbardziej obawiają się przybierania na wadze, spadku libido, gromadzenia się wody w organizmie i bólów głowy.

Preparat Mywy zawiera drospirenon, który oprócz działania antykoncepcyjnego, wykazuje działanie, które zmniejsza nasilenie typowych skutków ubocznych stosowanych leków antykoncepcyjnych zawierających etynylestradiol. Ten preparat złożony wykazuje zatem jednocześnie wysoką skuteczność w ochronie przed nieplanowaną ciążą i minimalizuje ryzyko wystąpienia niechcianych skutków ubocznych.

Opakowanie MyWy – co zawiera, jak stosować?

Każdy blister leku MyWy zawiera 28 tabletek i jest przeznaczony do stosowania przez jeden 28-dniowy cykl. Pigułki ułożone są w określonej kolejności, w jakiej należy je stosować, codziennie zażywając po jednej o tej samej porze.

Pierwsze 24 różowe tabletki na blistrze zawierają hormonalne substancje aktywne i należy je stosować kolejno przez 24 dni, zażywając po jednej dziennie. Kolejne 4 białe pigułki to tzw. tabletki placebo bez substancji hormonalnych. Należy je stosować codziennie po jednej po zakończeniu zażywania różowych tabletek.

Kiedy zacząć stosować nowe opakowanie Mywy? Przerwa – czy robić?

Nie ma przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami tabletek MyWy. Po zażyciu ostatniej białej tabletki z opakowania, następnego dnia kobieta powinna przyjąć pierwszą różową tabletkę z nowego blistra leku. Kolejne opakowanie należy rozpocząć niezależnie od tego, czy krwawienie już ustąpiło czy jeszcze trwa.

Antykoncepcja hormonalna MyWy – krwawienia i plamienia

W czasie stosowania białych tabletek placebo powinno pojawić się krwawienie przypominające miesiączkę. Zazwyczaj zaczyna się 2-3 dni po zażyciu ostatniej różowej tabletki z hormonami. Trwa zazwyczaj kilka dni i ustaje 1-2 dni od rozpoczęcia stosowania różowych tabletek MyWy z nowego opakowania. U jednej kobiety krwawienie będzie miało postać regularnej miesiączki, u innej wyłącznie jako niewielkie plamienie. Jego natężenie może zmieniać się także w kolejnych cyklach.

Mywy – brak krwawienia. Co oznacza?

Pojedyncze przypadki, kiedy podczas stosowania białych tabletek placebo nie pojawia się krwawienie, są normalną sytuacją. Jeśli różowe tabletki MyWy z substancjami hormonalnymi były przyjmowane regularnie i prawidłowo oraz nie wystąpiły żadne czynniki wpływające na skuteczność leku (np. biegunka, wymioty po przyjęciu tabletki, inne leki zmniejszające wchłanianie leku), wówczas ryzyko, że kobieta mogła zajść w ciążę, jest bardzo niskie.

Jeśli natomiast krwawienie nie pojawiło się dwa razy z rzędu w dwóch cyklach, wówczas warto skonsultować się z lekarzem, a przed rozpoczęciem stosowania kolejnego opakowania wykluczyć pojawienie się ciąży.

MyWy – plamienie śródcykliczne

W pierwszych miesiącach stosowania leku MyWy mogą pojawić się tzw. plamienia śródcykliczne, czyli drobne krwawienia w czasie stosowania różowych tabletek z substancjami czynnymi. Nie należy się obawiać, ponieważ w początkowym okresie takie plamienia są naturalną reakcją organizmu na nowy preparat. Układ hormonalny musi przystosować się do nowego leku i po kilku miesiącach krwawienia śródcykliczne powinny ustąpić. Jeśli tak się nie stanie, plamienia nasilają się lub pojawią dopiero po kilku miesiącach, warto skonsultować się ze specjalistą i spróbować ustalić ich przyczynę.

Antykoncepcja MyWy – pominięcie tabletki. Co zrobić?

Jeśli kobieta zapomniała przyjąć jedną z białych tabletek placebo (jedną z czterech ostatnich na blistrze), wówczas nieprzyjętą tabletkę należy wyrzucić, a kolejne przyjmować o stałej porze.

Jeśli została pominięta różowa tabletka (1-24 z blistra), wówczas ważny jest czas, jaki upłynął od stałej pory zażycia tabletki. Gdy jest krótszy niż 24 godziny, wówczas kobieta powinna jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a kolejną zażyć o stałej porze. W takiej sytuacji ochrona antykoncepcyjna leku jest zachowana.

Jeśli od ustalonego czasu przyjęcia pigułki minęło więcej niż 24 godziny, wówczas należy zapoznać się z instrukcją opisaną w oryginalnej ulotce producenta leku MyWy. W zależności od tygodnia stosowania preparatu, różne są zalecenia do postępowania w celu zachowania ochrony przed zajściem w ciążę. Zazwyczaj potrzebne jest okresowe stosowanie dodatkowego zabezpieczenia w postaci np. prezerwatyw.

Tabletki antykoncepcyjne MyWy – skuteczność

Wskaźnik Pearla określa skuteczność różnych metod antykoncepcyjnych. Dla doustnych środków hormonalnych, jeśli stosowane są regularnie i przyjmowane prawidłowo, wskaźnik niepowodzeń wynosi około 1% rocznie. Oznacza on procent kobiet stosujących antykoncepcję, które zachodzą w ciążę w ciągu roku pomimo zażywania leku. To jeden z najniższych wskaźników wśród dostępnych metod antykoncepcyjnych.

Stosowanie MyWy a ciąża

Złożone tabletki antykoncepcyjne to jedna z metod antykoncepcyjnych o największej skuteczności. Jeśli stosowane są regularnie i prawidłowo oraz nie pojawiły się czynniki wpływające na wchłanianie i działanie leku, wówczas prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo niskie.

Warto pamiętać, że lek MyWy stosuje się w celu zapobiegania zapłodnieniu i zajściu w ciążę. Jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia bez odpowiedniego zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą, wówczas nie powinna zażywać leku MyWy. Ten preparat jest środkiem zapobiegania ciąży, a nie jest lekiem antykoncepcji awaryjnej.

Środek antykoncepcyjny MyWy – bez recepty czy na receptę?

Leki zawierające substancje czynne wpływające na zmianę funkcjonowania organizmu, przyjmowane długotrwale, powinny być dobrane do stanu zdrowia i potrzeb kobiety na podstawie wywiadu i badań u specjalisty. MyWy to tabletki antykoncepcyjne do długotrwałego rozwiązania, wydawane wyłącznie na receptę.

Opis produktu – ulotka leku MyWy 3 mg + 0,02 mg

Podobne leki: