Receptomat | e-Recepta w 5 min
e-Konsultacja z Receptą Online

Mercilon

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Mercilon

Szukasz skutecznego złożonego preparatu antykoncepcyjnego z niewielką ilością hormonów? Dowiedz się więcej o tabletkach Mercilon z opisu poniżej i z oryginalnej ulotki producenta. Na teleporadę ze specjalistą umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Mercilon.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Mercilon:

  • nazwa: Mercilon

  • dawka: 0,15 mg + 0,02 mg

  • postać: tabletki

  • substancja czynna: dezogestrel (desogestrelum) + etynyloestradiol (ethinylestradiolum)

  • dostępne wielkości opakowań: 21 tabletek, 63 tabletki

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Tabletki antykoncepcyjne

Mercilon – skuteczna antykoncepcja z niewielką ilością hormonów

To doustny środek antykoncepcji hormonalnej, który zawiera niewielką dawkę dwóch syntetycznych żeńskich hormonów płciowych. To preparat złożony, który poprzez wielokierunkowe działanie na organizm kobiety skutecznie zapobiega zajściu w nieplanowaną ciążę. Opakowanie Mercilon zawiera 21 tabletek, a pomiędzy kolejnymi blistrami stosuje się 7-dniowe przerwy. Preparat dostępny jest wyłącznie na receptę.

Sprawdź opinie pacjentek o Mercilon.

Antykoncepcja hormonalna Mercilon – jak działa?

Ten złożony środek antykoncepcyjny zawiera dwie substancje czynne, które działają jak płciowe hormony żeńskie. Dezogestrel należy do grupy progestagenów, a etynyloestradiol należy do estrogenów. Lek zawiera niewielkie dawki hormonów, ale wystarczające do skutecznego zapobiegania zapłodnieniu. Dwie substancje czynne działają na organizm kobiety poprzez:

  • zahamowanie dojrzewania komórki jajowej w jajniku, co zapobiega owulacji

  • zagęszczenie śluzu szyjki macicy, co utrudnia migrację plemników

  • zmianę właściwości endometrium, co utrudnia zagnieżdżenie się zarodka, gdyby doszło do zapłodnienia.

Tak wielokierunkowe działanie zapewnia wysoką skuteczność antykoncepcyjną Mercilon. Lek określany jest jako jednofazowy, ponieważ wszystkie tabletki w opakowaniu zawierają taką samą ilość hormonów.

Inne leki antykoncepcyjne to m.in. Belara, Vines.

Tabletki antykoncepcyjne Mercilon – jak stosować?

Każdy blister leku zawiera 21 tabletek ułożonych w określonej kolejności. Każde pole z tabletką podpisane jest dniem tygodnia, co ułatwia kontrolę nad prawidłowym zażywaniem preparatu. Należy zażywać po jednej tabletce na dobę, o tej samej porze, przez kolejne 21 dni. Tabletkę należy połykać w całości, nie żuć i nie rozgryzać, popijając wodą, niezależnie od posiłków lub z jedzeniem. Po wzięciu wszystkich tabletek z blistra, należy zrobić przerwę przed kolejnym opakowaniem leku.

Mercilon – kiedy zrobić przerwę?

Po zażyciu 21 tabletek zgodnie z kierunkiem strzałek należy zrobić 7-dniową przerwę, podczas której nie zażywa się żadnych pigułek. W tym czasie powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj ma ono początek w 2-gim lub 3-cim dniu od zażycia ostatniej tabletki, przyjmuje postać od skąpego plamienia po obfitą miesiączkę. Jego intensywność jest kwestią indywidualną.

Przerwa od tabletek powinna trwać 7 dni, po której rozpoczyna się stosowanie nowego opakowania. Pierwszą tabletkę należy zażyć w wyznaczonym dniu, niezależnie od tego, czy krwawienie z odstawienia już zakończyło się, czy nie.

Antykoncepcja Mercilon – kiedy zacząć nowe opakowanie tabletek?

Ósmego dnia od zażycia ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania, po 7-dniowej przerwie, należy zażyć pierwszą tabletkę z nowego opakowania leku. Ułatwieniem może być fakt, że każdą pierwszą tabletkę z kolejnych opakowań zażywa się zawsze w ten sam dzień tygodnia, ale z odstępem 28 dni. To ułatwia kontrolę nad poprawnością przyjmowania leku.

Stosowanie Mercilon – krwawienie kiedy powinno pojawić się?

Krwawienie z odstawienia pojawia się w ciągu 2-3 dni od zażycia ostatniej tabletki, choć u każdej kobiety może ono pojawiać się w różnym czasie. Także intensywność krwawienia może być różna. Trwa zazwyczaj kilka dni, kończy się w pierwszych dniach rozpoczęcia nowego opakowania.

Mercilon – krwawienie nie pojawia się. Czy to oznacza ciążę?

Co zrobić w sytuacji, kiedy podczas 7-dniowej przerwy nie pojawia się krwawienie? Jeśli jest to pojedynczy przypadek, wówczas nie należy się martwić. Zdarzają się cykle, w czasie których krwawienie nie występuje lub przyjmuje postać jedynie skąpego plamienia.

Kobieta w takiej sytuacji powinna obserwować swoje ciało. Jeśli w kolejnym cyklu także nie pojawi się krwawienie, wówczas należy skontaktować się z lekarzem i wspólnie spróbować ustalić, czy kobieta jest w ciąży czy nie. Nie powinna rozpoczynać zażywania tabletek z kolejnego opakowania, dopóki nie wykluczy ciąży.

Tabletki Mercilon – bez recepty czy na receptę?

Leki doustnej antykoncepcji hormonalnej w Polsce są dostępne na receptę. Lekarz po zapoznaniu się z historią choroby pacjentki, po zbadaniu jej, przeprowadzeniu wywiadu i ocenie wyników zleconych badań laboratoryjnych ocenia, który preparat będzie najlepiej odpowiadał na jej potrzeby i będzie dla niej bezpieczny. Lek Mercilon jest dostępny wyłącznie na receptę.

Mercilon a ciąża

Jest to preparat antykoncepcji hormonalnej, który stosowany prawidłowo i regularnie ma na celu zapobieganie zajściu w ciążę. Jeśli kobieta już jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia podczas stosunku bez zabezpieczenia, wówczas nie powinna stosować tego leku. Mercilon nie jest lekiem antykoncepcji awaryjnej i nie służy przerywaniu ciąży.

Środek antykoncepcyjny Mercilon – pominięcie tabletki. Co zrobić?

W sytuacji, kiedy kobieta z różnego powodu pominęła jedną lub więcej tabletek, powinna postępować zgodnie z zaleceniami producenta, które szczegółowo opisane są w ulotce Mercilon. W zależności od czasu, który minął od zwykłej pory zażycia tabletki, od tygodnia cyklu oraz od liczby pominiętych tabletek, różne są zalecenia.

W sytuacji, kiedy od stałej pory zażywania tabletki antykoncepcyjnej Mercilon minęło mniej niż 12 godzin, kobieta powinna jak najszybciej połknąć zapomnianą tabletkę, a kolejną przyjąć o stałej porze. W takim przypadku skuteczność antykoncepcyjna leku jest zachowana i nie trzeba stosować dodatkowych metod zapobiegających zajściu w ciążę.

Jeżeli jednak od zwyczajnej pory stosowania pigułki minęło więcej niż 12 godzin, wówczas ochrona przed zajściem w ciążę może być zmniejszona. W zależności od tygodnia stosowania tabletek oraz od liczby pominiętych pigułek różne są tryby postępowania. Dokładnie zostały opisane w ulotce. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze swoim lekarzem. Zazwyczaj potrzebna jest dodatkowa ochrona przed zajściem w ciąże, np. w postaci prezerwatyw.

Opis produktu – ulotka leku Mercilon 0,15 mg + 0,02 mg

Inne popularne leki antykoncepcyjne: