3048$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Mercilon

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Mercilon? Cena, refundacja

Lek nie podlega refundacji. 

  • Mercilon 21 szt. – cena wynosi od 19 do 25 zł. 
  • Mercilon 63 szt. – 3 blistry po 21 szt. – cena waha się od 65 do 74 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Mercilon – jak działa, na co i dla kogo

Mercilon to złożony środek antykoncepcyjny zawierający dwie substancje czynne, które działają jak płciowe hormony żeńskie. Dezogestrel należy do grupy progestagenów, a etynyloestradiol należy do estrogenów. Lek zawiera niewielkie dawki hormonów, ale wystarczające do skutecznego zapobiegania zapłodnieniu. Dwie substancje czynne działają na organizm kobiety poprzez:

  • zahamowanie dojrzewania komórki jajowej w jajniku, co zapobiega owulacji
  • zagęszczenie śluzu szyjki macicy, co utrudnia migrację plemników
  • zmianę właściwości endometrium, co utrudnia zagnieżdżenie się zarodka, gdyby doszło do zapłodnienia.

Tak wielokierunkowe działanie zapewnia wysoką skuteczność antykoncepcyjną Mercilon. Lek określany jest jako jednofazowy, ponieważ wszystkie tabletki w opakowaniu zawierają taką samą ilość hormonów.

Mercilon – zamienniki

Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Marvelon, Ovulastan, Estmar, Desogeffik, Novynette, Regulon.

Mercilon – skład leku

Substancjami czynnymi leku są dezogestrel w dawce 0,15 mg i etynyloestradiol w dawce 0,02 mg.

Pozostałe składniki Mercilon to: skrobia ziemniaczana, krzemionka koloidalna bezwodna, α-tokoferol, kwas stearynowy, powidon, laktoza jednowodna.

Mercilon – jak stosować? Dawkowanie

Każdy blister leku zawiera 21 tabletek ułożonych w określonej kolejności. Każde pole z tabletką podpisane jest dniem tygodnia, co ułatwia kontrolę nad prawidłowym zażywaniem preparatu. Należy zażywać po jednej tabletce na dobę, o tej samej porze, przez kolejne 21 dni. Tabletkę należy połykać w całości, nie żuć i nie rozgryzać, popijając wodą, niezależnie od posiłków lub z jedzeniem. Po wzięciu wszystkich tabletek z blistra, należy zrobić przerwę przed kolejnym opakowaniem leku.

Mercilon – przerwa między opakowaniami

Po zażyciu 21 tabletek zgodnie z kierunkiem strzałek należy zrobić 7-dniową przerwę, podczas której nie zażywa się żadnych pigułek. W tym czasie powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj ma ono początek w 2-gim lub 3-cim dniu od zażycia ostatniej tabletki, przyjmuje postać od skąpego plamienia po obfitą miesiączkę. Jego intensywność jest kwestią indywidualną.

Przerwa od tabletek powinna trwać 7 dni, po której rozpoczyna się stosowanie nowego opakowania. Pierwszą tabletkę należy zażyć w wyznaczonym dniu, niezależnie od tego, czy krwawienie z odstawienia już zakończyło się, czy nie.

Mercilon – nowe opakowanie

Ósmego dnia od zażycia ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania, po 7-dniowej przerwie, należy zażyć pierwszą tabletkę z nowego opakowania leku. Ułatwieniem może być fakt, że każdą pierwszą tabletkę z kolejnych opakowań zażywa się zawsze w ten sam dzień tygodnia, ale z odstępem 28 dni. To ułatwia kontrolę nad poprawnością przyjmowania leku.

Mercilon tabletki antykoncepcyjne – przeciwwskazania, środki ostrożności

Mimo skuteczności tabletek antykoncepcyjnych Mercilon, nie powinny być one stosowane przez każdą pacjentkę. Przeciwwskazaniami do przyjmowania pigułek są:

  • uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składnikówtego leku,
  • zakrzep krwi w naczyniach żylnych nóg (zakrzepica żył głębokich), w płucach (zatorowość płucna) lub w innych organach – obecnie lub wcześniej,
  • zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi – na przykład niedobórbiałka C, niedobór białka S, niedobór antytrombiny III, obecność czynnika V Leiden lub przeciwciał antyfosfolipidowych,
  • planowany zabieg chirurgiczny lub unieruchomienie pacjentki na długi czas,
  • przebyty zawał serca lub udar,
  • dusznica bolesna (choroba, która powoduje silny ból w klatce piersiowej i może być pierwszym objawem zawału serca) lub
  • przemijający napad niedokrwienny (przemijające objawy udaru) – obecnie lub w przeszłości,
  • choroby mogące zwiększać ryzyko powstania zakrzepu w tętnicy: ciężka cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, bardzo wysokie ciśnienie krwi, bardzo wysokie stężenie tłuszczów we krwi (cholesterolu lub triglicerydów), choroba nazywana hiperhomocysteinemią
  • migreny nazywane „migreną z aurą”;
  • zapalenie trzustki związane z ciężką hipertriglicerydemią – obecnie lub w przeszłości,
  • żółtaczka lub ciężka choroba wątroby,
  • nowotwór złośliwy zależny od hormonów płciowych (np. gruczołu sutkowego lub narządu rodnego) – obecnie lub w przeszłości,
  • łagodny lub złośliwy nowotwór wątroby – obecnie lub w przeszłości,
  • krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie,
  • powiększone endometrium (nieprawidłowy rozrost błony śluzowej macicy),
  • ciąża lub jej podejrzenie.

Interakcja z innymi lekami

Mercilon może wchodzić w interakcje z innymi lekami, w tym lekami indukującymi enzymy wątrobowe, co z kolei prowadzi do zwiększenia klirensu hormonów płciowych. Chodzi przede wszystkim o: pochodne hydantoiny, barbiturany, prymidon, karbamazepinę, ryfampicynę, okskarbamazepinę, topiramat, felbamat, rytonawir, gryzeofulwinę oraz produkty zawierające ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum). 

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych mogą zmniejszać niektóre antybiotyki, w tym np. ampicylina i tetracykliny.

W przypadku stosowania wymienionych leków zaleca się korzystanie z dodatkowej antykoncepcji.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Jest to preparat antykoncepcji hormonalnej, który stosowany prawidłowo i regularnie ma na celu zapobieganie zajściu w ciążę. Jeśli kobieta już jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia podczas stosunku bez zabezpieczenia, wówczas nie powinna stosować tego leku. Mercilon nie jest lekiem antykoncepcji awaryjnej i nie służy przerywaniu ciąży.

Stosowanie tabletek Mercilon może mieć wpływ na karmienie piersią, ponieważ środeki ten może zmniejszać ilość pokarmu oraz zmieniać jego skład. Z tego powodu nie zaleca się stosowania antykoncepcji w okresie laktacji.

Mercilon – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.

U wszystkich kobiet stosujących złożone hormonalne środki antykoncepcyjne istnieje zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi w żyłach (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa) lub zakrzepów krwi w tętnicach (tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe). 

Częste działania niepożądane Mercilon (występujące częściej niż u 1 kobiety na 100, ale rzadziej niż u 1 na 10 kobiet):

  • nastrój depresyjny, zmiany nastroju,
  • bóle głowy,
  • nudności, bóle brzucha,
  • ból i tkliwość piersi,
  • zwiększenie masy ciała.

Niezbyt częste działania niepożądane (występujące częściej niż u 1 kobiety na 1000, ale rzadziej niż u 1 na 100 kobiet):

  • zatrzymywanie płynów w organizmie,
  • zmniejszenie popędu seksualnego,
  • migrena,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • wysypka,
  • pokrzywka,
  • powiększenie piersi.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 30°C. Produkt powinien znajdować się w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie stosować tego leku, jeśli zauważy się zmiany koloru tabletek, rozkruszenia tabletek lub inne widoczne oznaki degradacji tabletek.


Inne leki na antykoncepcję hormonalną:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Mercilon (5)

Krwawienie z odstawienia pojawia się w ciągu 2-3 dni od zażycia ostatniej tabletki, choć u każdej kobiety może ono pojawiać się w różnym czasie. Także intensywność krwawienia może być różna. Trwa zazwyczaj kilka dni, kończy się w pierwszych dniach rozpoczęcia nowego opakowania.

Co zrobić w sytuacji, kiedy podczas 7-dniowej przerwy nie pojawia się krwawienie? Jeśli jest to pojedynczy przypadek, wówczas nie należy się martwić. Zdarzają się cykle, w czasie których krwawienie nie występuje lub przyjmuje postać jedynie skąpego plamienia.

Kobieta w takiej sytuacji powinna obserwować swoje ciało. Jeśli w kolejnym cyklu także nie pojawi się krwawienie, wówczas należy skontaktować się z lekarzem i wspólnie spróbować ustalić, czy kobieta jest w ciąży czy nie. Nie powinna rozpoczynać zażywania tabletek z kolejnego opakowania, dopóki nie wykluczy ciąży.

Leki doustnej antykoncepcji hormonalnej w Polsce są dostępne na receptę. Lekarz po zapoznaniu się z historią choroby pacjentki, po zbadaniu jej, przeprowadzeniu wywiadu i ocenie wyników zleconych badań laboratoryjnych ocenia, który preparat będzie najlepiej odpowiadał na jej potrzeby i będzie dla niej bezpieczny. Lek Mercilon jest dostępny wyłącznie na receptę.

W sytuacji, kiedy kobieta z różnego powodu pominęła jedną lub więcej tabletek, powinna postępować zgodnie z zaleceniami producenta, które szczegółowo opisane są w ulotce Mercilon. W zależności od czasu, który minął od zwykłej pory zażycia tabletki, od tygodnia cyklu oraz od liczby pominiętych tabletek, różne są zalecenia.

W sytuacji, kiedy od stałej pory zażywania tabletki antykoncepcyjnej Mercilon minęło mniej niż 12 godzin, kobieta powinna jak najszybciej połknąć zapomnianą tabletkę, a kolejną przyjąć o stałej porze. W takim przypadku skuteczność antykoncepcyjna leku jest zachowana i nie trzeba stosować dodatkowych metod zapobiegających zajściu w ciążę.

Jeżeli jednak od zwyczajnej pory stosowania pigułki minęło więcej niż 12 godzin, wówczas ochrona przed zajściem w ciążę może być zmniejszona. W zależności od tygodnia stosowania tabletek oraz od liczby pominiętych pigułek różne są tryby postępowania. Dokładnie zostały opisane w ulotce. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze swoim lekarzem. Zazwyczaj potrzebna jest dodatkowa ochrona przed zajściem w ciąże, np. w postaci prezerwatyw.

Wyślij wiadomość do farmaceuty

    e-Konsultacja z Receptą Online
    Mercilon

    Wypełnij formularz medyczny, aby
    rozpocząć e-konsultację lekarską
    bez wychodzenia z domu.

    skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.