Szukasz skutecznego złożonego preparatu antykoncepcyjnego z niewielką ilością hormonów? Dowiedz się więcej o tabletkach Mercilon z opisu poniżej i z oryginalnej ulotki producenta. Na teleporadę ze specjalistą umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Mercilon.
nazwa: Mercilon
dawka: 0,15 mg + 0,02 mg
postać: tabletki
substancja czynna: dezogestrel (desogestrelum) + etynyloestradiol (ethinylestradiolum)
dostępne wielkości opakowań: 21 tabletek, 63 tabletki
status: lek na receptę (RX)
kategoria: Tabletki antykoncepcyjne
To doustny środek antykoncepcji hormonalnej, który zawiera niewielką dawkę dwóch syntetycznych żeńskich hormonów płciowych. To preparat złożony, który poprzez wielokierunkowe działanie na organizm kobiety skutecznie zapobiega zajściu w nieplanowaną ciążę. Opakowanie Mercilon zawiera 21 tabletek, a pomiędzy kolejnymi blistrami stosuje się 7-dniowe przerwy. Preparat dostępny jest wyłącznie na receptę.
Sprawdź opinie pacjentek o Mercilon.
Ten złożony środek antykoncepcyjny zawiera dwie substancje czynne, które działają jak płciowe hormony żeńskie. Dezogestrel należy do grupy progestagenów, a etynyloestradiol należy do estrogenów. Lek zawiera niewielkie dawki hormonów, ale wystarczające do skutecznego zapobiegania zapłodnieniu. Dwie substancje czynne działają na organizm kobiety poprzez:
zahamowanie dojrzewania komórki jajowej w jajniku, co zapobiega owulacji
zagęszczenie śluzu szyjki macicy, co utrudnia migrację plemników
zmianę właściwości endometrium, co utrudnia zagnieżdżenie się zarodka, gdyby doszło do zapłodnienia.
Tak wielokierunkowe działanie zapewnia wysoką skuteczność antykoncepcyjną Mercilon. Lek określany jest jako jednofazowy, ponieważ wszystkie tabletki w opakowaniu zawierają taką samą ilość hormonów.
Każdy blister leku zawiera 21 tabletek ułożonych w określonej kolejności. Każde pole z tabletką podpisane jest dniem tygodnia, co ułatwia kontrolę nad prawidłowym zażywaniem preparatu. Należy zażywać po jednej tabletce na dobę, o tej samej porze, przez kolejne 21 dni. Tabletkę należy połykać w całości, nie żuć i nie rozgryzać, popijając wodą, niezależnie od posiłków lub z jedzeniem. Po wzięciu wszystkich tabletek z blistra, należy zrobić przerwę przed kolejnym opakowaniem leku.
Po zażyciu 21 tabletek zgodnie z kierunkiem strzałek należy zrobić 7-dniową przerwę, podczas której nie zażywa się żadnych pigułek. W tym czasie powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj ma ono początek w 2-gim lub 3-cim dniu od zażycia ostatniej tabletki, przyjmuje postać od skąpego plamienia po obfitą miesiączkę. Jego intensywność jest kwestią indywidualną.
Przerwa od tabletek powinna trwać 7 dni, po której rozpoczyna się stosowanie nowego opakowania. Pierwszą tabletkę należy zażyć w wyznaczonym dniu, niezależnie od tego, czy krwawienie z odstawienia już zakończyło się, czy nie.
Ósmego dnia od zażycia ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania, po 7-dniowej przerwie, należy zażyć pierwszą tabletkę z nowego opakowania leku. Ułatwieniem może być fakt, że każdą pierwszą tabletkę z kolejnych opakowań zażywa się zawsze w ten sam dzień tygodnia, ale z odstępem 28 dni. To ułatwia kontrolę nad poprawnością przyjmowania leku.
Krwawienie z odstawienia pojawia się w ciągu 2-3 dni od zażycia ostatniej tabletki, choć u każdej kobiety może ono pojawiać się w różnym czasie. Także intensywność krwawienia może być różna. Trwa zazwyczaj kilka dni, kończy się w pierwszych dniach rozpoczęcia nowego opakowania.
Co zrobić w sytuacji, kiedy podczas 7-dniowej przerwy nie pojawia się krwawienie? Jeśli jest to pojedynczy przypadek, wówczas nie należy się martwić. Zdarzają się cykle, w czasie których krwawienie nie występuje lub przyjmuje postać jedynie skąpego plamienia.
Kobieta w takiej sytuacji powinna obserwować swoje ciało. Jeśli w kolejnym cyklu także nie pojawi się krwawienie, wówczas należy skontaktować się z lekarzem i wspólnie spróbować ustalić, czy kobieta jest w ciąży czy nie. Nie powinna rozpoczynać zażywania tabletek z kolejnego opakowania, dopóki nie wykluczy ciąży.
Leki doustnej antykoncepcji hormonalnej w Polsce są dostępne na receptę. Lekarz po zapoznaniu się z historią choroby pacjentki, po zbadaniu jej, przeprowadzeniu wywiadu i ocenie wyników zleconych badań laboratoryjnych ocenia, który preparat będzie najlepiej odpowiadał na jej potrzeby i będzie dla niej bezpieczny. Lek Mercilon jest dostępny wyłącznie na receptę.
Jest to preparat antykoncepcji hormonalnej, który stosowany prawidłowo i regularnie ma na celu zapobieganie zajściu w ciążę. Jeśli kobieta już jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia podczas stosunku bez zabezpieczenia, wówczas nie powinna stosować tego leku. Mercilon nie jest lekiem antykoncepcji awaryjnej i nie służy przerywaniu ciąży.
W sytuacji, kiedy kobieta z różnego powodu pominęła jedną lub więcej tabletek, powinna postępować zgodnie z zaleceniami producenta, które szczegółowo opisane są w ulotce Mercilon. W zależności od czasu, który minął od zwykłej pory zażycia tabletki, od tygodnia cyklu oraz od liczby pominiętych tabletek, różne są zalecenia.
W sytuacji, kiedy od stałej pory zażywania tabletki antykoncepcyjnej Mercilon minęło mniej niż 12 godzin, kobieta powinna jak najszybciej połknąć zapomnianą tabletkę, a kolejną przyjąć o stałej porze. W takim przypadku skuteczność antykoncepcyjna leku jest zachowana i nie trzeba stosować dodatkowych metod zapobiegających zajściu w ciążę.
Jeżeli jednak od zwyczajnej pory stosowania pigułki minęło więcej niż 12 godzin, wówczas ochrona przed zajściem w ciążę może być zmniejszona. W zależności od tygodnia stosowania tabletek oraz od liczby pominiętych pigułek różne są tryby postępowania. Dokładnie zostały opisane w ulotce. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze swoim lekarzem. Zazwyczaj potrzebna jest dodatkowa ochrona przed zajściem w ciąże, np. w postaci prezerwatyw.