Receptomat | e-Recepta w 5 min
e-Konsultacja z Receptą Online

Ovulastan

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Ovulastan

Ovulastan to skuteczny lek antykoncepcyjny z niewielką ilością dwóch żeńskich hormonów płciowych. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z oryginalnej ulotki producenta. Na teleporadę umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Ovulastan.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Ovulastan:

  • nazwa: Ovulastan

  • dawka: 0,02 mg + 0,15 mg

  • postać: tabletki powlekane

  • substancja czynna: dezogestrel (desogestrelum) + etynylestradiol (ethinylestradiolum)

  • dostępne wielkości opakowań: 21 tabletek

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Ovulastan – skuteczne zapobieganie ciąży dzięki złożonej antykoncepcji hormonalnej o małej zawartości hormonów

Lek Ovulastan jest złożonym środkiem antykoncepcyjnym, co oznacza, że zawiera dwie substancje czynne o charakterze żeńskich hormonów płciowych. Preparat jest zaliczany do metod antykoncepcji hormonalnej, polegającej na codziennym przyjmowaniu tabletki. Lek stosuje się przez 21 kolejnych dni w czasie każdego cyklu. Ovulastan jest dostępny wyłącznie na receptę.

Sprawdź opinie pacjentek o Ovulastan.

Pigułki Ovulastan – jak działają?

Lek zawiera niewielkie ilości dwóch syntetycznych żeńskich hormonów płciowych: dezogestrelu (należącego do progestagenów) i etynyloestradiolu (zaliczanego do estrogenów). Ich działanie wzajemnie się uzupełnia i skutecznie zapobiega pojawieniu się nieplanowanej ciąży. Substancje zawarte w leku Ovulastan działają jak naturalne hormony i zapobiegają zapłodnieniu poprzez:

  • zahamowanie owulacji (uwalnianie komórki jajowej z jajnika) w każdym cyklu miesięcznym

  • zmianę właściwości wydzieliny szyjki macicy, co utrudnia migrację plemników i dotarcie do komórki jajowej

  • modyfikację złuszczania się błony śluzowej macicy, co skutecznie utrudnia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej, gdyby doszło do połączenia się jej z plemnikiem.

Tabletki antykoncepcyjne Ovulastan – jak stosować? Jak brać?

Każdy blister leku Ovulastan zawiera 21 tabletek, ułożonych w określonej kolejności, w jakiej należy je przyjmować. Dla ułatwienia i łatwiejszej kontroli nad poprawnością przyjmowania leku, kolejne tabletki podpisane są dniami tygodnia. Pierwszego dnia cyklu należy przyjąć pierwszą tabletkę z blistra, a kolejne w następnych dniach, po jednej na dobę, codziennie o tej samej porze, przez 21 kolejnych dni.

Po zażyciu wszystkich tabletek z opakowania Ovulastan, kobieta powinna zrobić 7-dniową przerwę, w czasie której powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia przypominające miesiączkę o różnym nasileniu. Po tym czasie, ósmego dnia od przyjęcia ostatniej pigułki, należy wziąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania Ovulastan, niezależnie od tego, czy krwawienie już zakończyło się, czy nie.

Ovulastan a ciąża

Warto pamiętać, że pigułki antykoncepcyjne Ovulastan są środkiem antykoncepcji hormonalnej, która ma zapobiegać zapłodnieniu i pojawieniu się nieplanowanej ciąży. Stosuje się je długoterminowo, a stały poziom syntetycznych hormonów ma chronić przed zajściem w ciążę. Preparat nie należy do grupy środków antykoncepcji awaryjnej, które stosuje się w celu przerwania ciąży.

W sytuacji, kiedy kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia, powinna skonsultować się z lekarzem i wykluczyć ciążę przed rozpoczęciem stosowania tabletek Ovulastan.

Ovulastan – pominięcie tabletki. Co zrobić?

Doustnie stosowane tabletki antykoncepcyjne mają wysoką skuteczność antykoncepcyjną, więc prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas ich regularnego stosowania jest bardzo niskie. Wartość tę określa współczynnik Pearla.

Warunkiem dla tak skutecznej ochrony jest prawidłowe stosowanie leku. W sytuacji, kiedy kobieta pominęła jedną lub więcej tabletek Ovulastan, wówczas powinna dokładnie zapoznać się z instrukcją postępowania w takich przypadkach zawartą w ulotce lub skonsultować się ze swoim lekarzem.

Należy pamiętać, że jeśli od zwyczajnej pory przyjmowania tabletek minęło mniej niż 12 godzin, wówczas należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a kolejną przyjąć o zwykłej porze. W takich przypadkach ochrona antykoncepcyjna jest zachowana i nie trzeba stosować dodatkowego zabezpieczenia przed zajściem w ciążę.

Jeżeli jednak od zwykłej pory zażycia tabletki minęło więcej niż 12 godzin, wówczas należy zapoznać się z ulotką Ovulastan, gdzie producent objaśnia schematy postępowania w zależności od tygodnia stosowania leku, w którym została pominięta tabletka.

Tabletki Ovulastan – krwawienie kiedy powinno się pojawić?

Te pigułki antykoncepcyjne stosuje się w układzie 21 zażycia tabletek i 7 dni przerwy. Właśnie w okresie tygodniowej przerwy od zażywania tabletek powinno wystąpić tzw. krwawienie z odstawienia, które przypomina miesiączkę. Trwa ono zazwyczaj kilka dni i może nie zakończyć się przed momentem, kiedy należy rozpocząć stosowanie kolejnego opakowania leku. Niezależnie od zakończenia krwawienia, ósmego dnia od zażycia ostatniej tabletki, należy rozpocząć stosowanie leku z nowego opakowania.

Antykoncepcja Ovulastan – kiedy zacząć nowe opakowanie?

Każde kolejne opakowanie leku Ovulastan należy rozpoczynać z odstępem 28 dni, tego samego dnia tygodnia (tylko z odstępem 4 tygodni). Po zażyciu wszystkich 21 tabletek z opakowania i po 7 dniowej przerwie, ósmego dnia kobieta powinna przyjąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania.

Lek antykoncepcyjny Ovulastan – krwawienia podczas stosowania tabletek, czy powinny martwić?

Czy pojawienie się krwawienia w okresie 21 dni zażywania tabletek powinno niepokoić? Warto sobie zdawać sprawę, że w początkowym okresie stosowania leku organizm kobiety dopiero przyzwyczaja się do nowych substancji w określonej dawce, co może skutkować pojawieniem się nieregularnych krwawień, także w okresie zażywania tabletek. Są to tzw. krwawienia śródcykliczne, które przyjmują postać od obfitego krwawienia do skąpego plamienia, to kwestia indywidualna dla każdej kobiety. Nie u każdej kobiety pojawią się.

Plamienia śródcykliczne w pierwszych miesiącach nie powinny niepokoić, są zjawiskiem naturalnym. Jeśli jednak pojawiają się w każdym kolejnym cyklu lub pojawiają się dopiero po pewnym czasie, warto poinformować o tym swojego lekarza i wspólnie spróbować ustalić ich przyczynę.

Ovulastan – bez recepty czy na receptę?

Preparaty hormonalne mające na celu zapobieganie zajściu w ciążę w Polsce są dostępne wyłącznie na receptę. Lekarz, po zbadaniu pacjentki, poznaniu jej historii choroby, po dokładnym zebraniu wywiadu i ocenie bezpieczeństwa stosowania poszczególnych preparatów, wybiera dla pacjentki lek najlepiej odpowiadający jej potrzebom. Ovulastan, jako złożony lek antykoncepcyjny, jest dostępny wyłącznie na receptę.

Opis produktu – ulotka leku Ovulastan 0,02 mg + 0,15 mg

Inne popularne leki antykoncepcyjne: