Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Novynette

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Novynette  

Novynette to dwuskładnikowe tabletki o wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej. Chronią przed zajściem w ciążę, regulują i łagodzą objawy bolesnego miesiączkowania. Dowiedz się więcej o leku z opisu poniżej i ulotki producenta. Umów się na telekonsultację i zamów e-receptę na receptomat.pl.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Novynette:

 • nazwa: Novynette
 • dawka: 0,02 mg + 0,15 mg 
 • postać: tabletki powlekane
 • substancja czynna: etynylestradiol (ethinylestradiolum) + dezogestrel (desogestrel)
 • dostępne wielkości opakowań: 21, 63, 126 tabletek
 • status: lek na receptę (RX)
 • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Novynette – dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne skutecznie zapobiegające zajściu w ciążę

To doustny środek antykoncepcyjny zawierający dwa hormony żeńskie, które hamują owulację i zapobiegają zagnieżdżeniu się zarodka w błonie śluzowej macicy. To preparat do długotrwałego stosowania, zażywany przez pierwsze 21 dni w każdym cyklu miesiączkowym. Lek Novynette dostępny jest wyłącznie na receptę, podobnie jak Atywia Daily.

Lek antykoncepcyjny Novynette – jak działa?

To tabletki antykoncepcyjne stosowane doustnie, które zawierają dwie substancje czynne w małych dawkach. Etynyloestradiol należący do grupy estrogenów i dezogestrel zaliczany do progestagenów działają wielokierunkowo na organizm kobiety, co zapobiega zajściu w ciążę.

Mechanizm działania tego złożonego środka antykoncepcyjnego opiera się na:

 • hamowaniu owulacji poprzez wstrzymanie dojrzewania pęcherzyka Graffa
 • zmianie właściwości błony śluzowej macicy, co utrudnia zagnieżdżenie się zarodka
 • modyfikacji właściwości śluzu szyjki macicy, co utrudnia wędrówkę plemników
 • osłabieniu perystaltyki jajowodów.

Opakowanie Novynette – co zawiera? Jak stosować? Jak przyjmować?

Każdy blister leku zawiera 21 tabletek ułożonych według określonej kolejności, co ułatwia kontrolę nad prawidłowością ich zażywania. Blister oznaczony jest symbolami oznaczającymi kolejne dni tygodnia. Stosuje się jedną tabletkę na dobę, przyjmowaną o tej samej porze, przez 21 kolejnych dni. Strzałki na blistrze określają kolejność przyjmowania tabletek. Po zażyciu wszystkich 21 tabletek, należy zrobić 7 dni przerwy bez zażywania tabletek. Gdy upłynie 28 dni od zażycia pierwszej tabletki z poprzedniego blistra, należy rozpocząć stosowanie leku z kolejnego opakowania.

W czasie 7-dniowej przerwy powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Rozpoczyna się ono zazwyczaj w 2-3. dniu od zażycia ostatniej tabletki. Nowe opakowanie należy rozpocząć po 7 dniach od zażycia ostatniej tabletki, niezależnie od tego, czy krwawienie zakończyło się.

Novynette – skuteczność

Prawidłowo stosowane doustne złożone środki antykoncepcji hormonalnej mają bardzo wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży. Wartość tę określa wskaźnik Pearla. Wskazuje on, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę mimo stosowania środków antykoncepcyjnych. W przypadku dwuskładnikowych tabletek wskaźnik niepowodzeń wynosi ok. 1% rocznie. Oznacza to, że na 100 kobiet stosujących preparat statystycznie jedna z nich zajdzie w ciążę.

Przed użyciem warto jednak zapoznać się z treścią ulotki Novynette, która opisuje czynniki, które mogą wpływać na skuteczność tego leku.

Novynette - jak stosować pierwszy raz?

Jeśli w poprzednim miesiącu kobieta nie stosowała żadnych antykoncepcyjnych środków hormonalnych, wówczas pierwszą tabletkę Novynette należy przyjąć pierwszego dnia cyklu miesiączkowego (czyli pierwszego dnia wystąpienia miesiączki). W przypadku przejścia z innych środków antykoncepcji hormonalnej – warto porozmawiać ze swoim lekarzem i zapoznać się z informacjami w ulotce, by dowiedzieć się, jak stosować pierwszy raz Novynette.

Novynette - jak przesunąć okres?

Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych Novynette można opóźnić lub przesunąć dzień pojawienia się krwawienia z odstawienia. Aby krwawienie nie pojawiło się, po zakończeniu stosowania tabletek z jednego blistra, następnego dnia należy rozpocząć zażywanie tabletek z kolejnego opakowania, bez 7-dniowej przerwy.

Jeśli kobieta chce przesunąć dzień wystąpienia krwawienia na inny dzień tygodnia, wówczas należy skrócić najbliższą przerwę o dowolną liczbę dni i rozpocząć przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania w konkretnym dniu tygodnia.

Novynette – pominięcie tabletki. Co zrobić?

W przypadku, gdy od zwykłej pory przyjęcia tabletki minęło mniej niż 12 godzin, wówczas należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, a kolejną przyjąć według schemat o zwykłej porze. W takiej sytuacji skuteczność antykoncepcyjna leku nie jest zmniejszona i nie trzeba stosować dodatkowego zabezpieczenia przed zajściem w ciążę.

Jeśli jednak przyjęcie tabletki jest opóźnione o więcej niż 12 godzin, wówczas ochrona przed zajściem w ciążę może być osłabiona. Zazwyczaj zalecane jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia w postaci mechanicznej metody antykoncepcyjnej (np. prezerwatyw). W zależności od tygodnia zażywania leku różny jest schemat postępowania. Szczegółowe informacje dostępne są w ulotce Novynette.

Novynette – krwawienia i plamienia

Podczas 7-dniowej przerwy od stosowania tabletek Novynette powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. To naturalny mechanizm, który powinien wystąpić w każdym cyklu miesiączkowym.

W czasie pierwszych miesięcy stosowania tej metody antykoncepcji hormonalnej mogą pojawić się plamienia lub krwawienia śródcykliczne w czasie 3 tygodni przyjmowania tabletek z substancjami czynnymi. W tym czasie organizm adaptuje się do dawek hormonów przyjmowanych z lekiem i zjawisko to nie powinno martwić. Jeśli jednak krwawienia śródcykliczne nie ustępują po pierwszych miesiącach, pojawiają się dopiero po pewnym czasie lub nasilają się, wówczas należy zgłosić ten fakt lekarzowi.

Brak krwawienia w tygodniu przerwy podczas stosowania Novynette – co oznacza?

W czasie regularnego i prawidłowego stosowania leku Novynette oraz jeśli nie wystąpiły czynniki wpływające na skuteczność stosowania preparatu, jest bardzo małe ryzyko, że kobieta jest w ciąży nawet jeśli nie pojawiło się krwawienie z odstawienia.

Jeśli takie krwawienie nie pojawia się kolejno dwa razy, wówczas należy sprawdzić, czy kobieta nie jest w ciąży. Warto skontaktować się ze swoim lekarzem oraz wykonać test ciążowy o odpowiedniej czułości. Kobieta powinna również wstrzymać się z rozpoczęciem zażywania tabletek z kolejnego opakowania Novynette dopóki nie upewni się, że nie jest w ciąży.

Od jakiego wieku można stosować tabletki antykoncepcyjne Novynette?

Każdorazowo to lekarz na podstawie wieku i stanu zdrowia kobiety ocenia, jaka metoda antykoncepcji będzie dla niej najlepsza. Preparaty antykoncepcji hormonalnej stosuje się zazwyczaj po wystąpieniu pierwszej miesiączki. W przypadku leku Novynette producent w ulotce informuje, że nie ma dostępnych danych na temat bezpieczeństwa i skuteczności stosowania dezogestrelu (jednej z substancji czynnych zawartych w tabletkach Novynette) u młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Nie zaleca się zatem stosowania go w tej grupie wiekowej.

Opis produktu – ulotka leku Novynette 0,02 mg + 0,15 mg 

Podobne leki: