Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Jeanine

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Jeanine

Jeanine to środek antykoncepcyjny, który nie tylko skutecznie zapobiega zajściu w ciążę, ale też wspomaga leczenie trądziku. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. Na receptomat.pl umówisz się na teleporadę do specjalisty i zamówisz e-receptę na Jeanine.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Jeanine:

  • nazwa: Jeanine
  • dawka: 0,03 mg + 2 mg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: etynylestradiol (ethinylestradiolum) + dienogest (dienogestrum)
  • dostępne wielkości opakowań: 21 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Antykoncepcja Jeanine – skuteczne zapobieganie ciąży i leczenie trądziku

Tabletki Jeanine zawierają dwie substancje hormonalne, które wielokierunkowo działają na organizm kobiety, co chroni przed zajściem w nieplanowaną ciążę. Dodatkowo lek jest wskazany do leczenia trądziku u kobiet, u których nie powiodło się leczenie antybiotykami. Pigułki antykoncepcyjne Jeanine są dostępne wyłącznie na receptę.

Lek antykoncepcyjny Jeanine – jak działa?

Każda z tabletek Jeanine zawiera niewielką ilość syntetycznych pochodnych żeńskich hormonów płciowych. To preparat złożony, zawierający dwie hormonalne substancje czynne: etynylestradiol (należący do grupy estrogenów) i dienogest (z grupy progestragenów), które działając na różne procesy w organizmie kobiety, skutecznie chronią przed nieplanowaną ciążą. Hormony w tabletkach Jeanine hamują owulację (dojrzewanie i uwalnianie komórki jajowej z jajnika), zmieniają właściwości śluzu szyjki macicy oraz utrudniają przemieszczanie się plemników.

Jeanine a leczenie trądziku

To lek przeznaczony dla kobiet, które oprócz ochrony antykoncepcyjnej, szukają także sposobu na leczenie trądziku. Substancje czynne pigułek Jeanine mają dodatkowo właściwości łagodzenia objawów trądziku o umiarkowanym nasileniu. Lek może być stosowany przez kobiety, u których leczenie miejscowe lub doustne antybiotykami okazało się nieskuteczne. Zażywanie tabletek to sposób nie tylko na zapobieganie ciąży, ale także pomagają one leczyć problemy skórne o charakterze trądzikowym.

Opakowanie Jeanine – co zawiera?

Każdy blister leku zawiera 21 tabletek, każda przeznaczona jest do stosowania na określony dzień tygodnia. Tabletki ustawione są w określonej kolejności, dla ułatwienia z oznaczonym dniem tygodnia. To ważne, aby nie pomylić tabletek.

Tabletki Jeanine – jak brać? Jak stosować?

Tabletki należy zażywać we wskazanej kolejności, przez 21 kolejnych dni, po jednej na dobę. Pigułki należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia, popijając niewielką ilością wody w razie potrzeby. Po wzięciu wszystkich tabletek z blistra należy zrobić 7-dniową przerwę, w czasie której powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Po tygodniu przerwy kobieta powinna zażyć pierwszą tabletkę z nowego opakowania leku.

Kiedy zacząć stosować nowe opakowanie Jeanine?

Po 21 codziennego zażywania po jednej tabletce z blistra należy zrobić 7 dni przerwy, podczas której nie stosuje się żadnej tabletki. Ósmego dni od zażycia ostatniej pigułki z poprzedniego opakowania należy wziąć pierwszą tabletkę z nowego blistra. Ułatwieniem może być fakt, że pierwsza tabletka z każdego nowego opakowania powinna być zażywana tego samego dnia tygodnia, w odstępie 28 dni.

Zażywanie tabletek Jeanine a krwawienie. Kiedy się pojawia, kiedy powinno się zakończyć

Podczas 7-dniowej przerwy bez tabletek powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia przypominające miesiączkę. To naturalna reakcja organizmu, kiedy nie doszło do zapłodnienia i rozwoju ciąży. Krwawienie zaczyna się zazwyczaj po 2 lub 3 dniach od zażycia ostatniej pigułki z opakowania i trwa kilka dni. U różnych kobiet może mieć różne nasilenie – od skąpego plamienia po obfitą miesiączkę. Tabletki z nowego opakowania Jeanine należy zacząć przyjmować niezależnie od faktu, czy krwawienie z odstawienia zakończyło się, czy jeszcze trwa.

Jeanine a ciąża

Jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia podczas stosunku seksualnego bez zabezpieczenia, nie powinna stosować tabletek Jeanine. Zanim zacznie je zażywać, powinna upewnić się, że nie jest w ciąży.

Warto pamiętać, że hormonalne substancje czynne zawarte w każdej tabletce leku Jeanine mają na celu zapobieganie zajściu w ciążę, ale nie zaleca się ich stosowania po stwierdzeniu ciąży. Jeanine nie jest lekiem antykoncepcji awaryjnej.

Środek antykoncepcyjny Jeanine – pominięcie tabletki. Co zrobić?

Regularność stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych jest kluczowa dla ich wysokiej skuteczności. Dlatego warto przyjmować lek zgodnie z zaleceniami, codziennie o tej samej porze. Jeśli z różnych powodów kobieta pominęła jedną tabletkę leku, ale od ustalonej pory zażywania leku nie minęło więcej niż 12 godzin, wówczas trzeba jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę. W takiej sytuacji ochrona przed zajściem w ciążę jest zachowana, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod antykoncepcji.

Jeśli jednak od pory zażycia pominiętej tabletki minęło więcej niż 12 godzin, wówczas trzeba mieć świadomość, że skuteczność antykoncepcyjna leku może być zmniejszona. Szczególnie w sytuacji, kiedy pominie się pigułki na początku lub na końcu opakowania, ryzyko zajścia w ciążę jest duże. Szczegółowa instrukcja, jak należy postąpić jest opisana w oryginalnej ulotce producenta Jeanine. Zalecenia różnią się w zależności od tygodnia zażywania tabletek oraz od liczby pominiętych tabletek. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub niepokojących objawów, warto zwrócić się o poradę do swojego lekarza.

Jeanine – brak krwawienia. Co może oznaczać?

Zdarzają się sytuacje, w których może nie pojawić się comiesięczne krwawienie z odstawienia. Jeśli jednak wszystkie tabletki z zakończonego opakowania kobieta przyjęła prawidłowo oraz nie wystąpiły żadne czynniki, które wpłynęłyby na skuteczność leku (ostra biegunka, wymioty, inne leki wchodzące w interakcję z Jeanine lub wpływające na wchłanianie preparatu), wówczas prawdopodobieństwo, że kobieta jest w ciąży jest bardzo niskie. Incydentalne sytuacje, gdy nie pojawia się krwawienie, nie powinny niepokoić, ale być sygnałem dla bacznej obserwacji własnego ciała.

W sytuacji, kiedy krwawienie z odstawienia nie pojawia się dwa razy z rzędu, wówczas istnieje ryzyko, że doszło do zapłodnienia i kobieta może być w ciąży. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem i na podstawie badań wykluczyć ciążę przed przyjęciem tabletek Jeanine z kolejnego opakowania.

Opis produktu – ulotka leku Jeanine 0,03 mg + 2 mg

Podobne leki: