Najważniejsze informacje:
Jeanine to środek antykoncepcyjny, który nie tylko skutecznie zapobiega zajściu w ciążę, ale też wspomaga leczenie trądziku. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. Na receptomat.pl umówisz się na teleporadę do specjalisty i zamówisz e-receptę na Jeanine.
postać / dawka | tabletki powlekane, 0,03 mg + 2 mg |
substancja czynna | etynylestradiol (ethinylestradiolum) + dienogest (dienogestrum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | antykoncepcja hormonalna, trądzik |
podmiot odpowiedzialny | Bayer AG Kaiser-Wilhelm-Allee 1 51373 Leverkusen Niemcy |
Jeanine obecnie nie podlega refundacji. Występuje pod postacią tabletek powlekanych, w dawce 0,03 mg + 2 mg i w opakowaniach po 21 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Każda z tabletek Jeanine zawiera niewielką ilość syntetycznych pochodnych żeńskich hormonów płciowych.
Sprawdź opinie pacjentek o Jeanine.
To preparat złożony, zawierający dwie hormonalne substancje czynne: etynylestradiol (należący do grupy estrogenów) i dienogest (z grupy progestragenów), które działając na różne procesy w organizmie kobiety, skutecznie chronią przed nieplanowaną ciążą. Hormony w tabletkach Jeanine hamują owulację (dojrzewanie i uwalnianie komórki jajowej z jajnika), zmieniają właściwości śluzu szyjki macicy oraz utrudniają przemieszczanie się plemników.
To lek przeznaczony dla kobiet, które oprócz ochrony antykoncepcyjnej, szukają także sposobu na leczenie trądziku. Substancje czynne pigułek Jeanine mają dodatkowo właściwości łagodzenia objawów trądziku o umiarkowanym nasileniu. Lek może być stosowany przez kobiety, u których leczenie miejscowe lub doustne antybiotykami okazało się nieskuteczne. Zażywanie tabletek to sposób nie tylko na zapobieganie ciąży, ale także pomagają one leczyć problemy skórne o charakterze trądzikowym.
Lek zawiera złożoną substancję czynną - etynylestradiol i dienogest. Każda tabletka powlekana zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg dienogestu mikronizowanego.
Pozostałe składniki leku to:
Każdy blister leku zawiera 21 tabletek, każda przeznaczona jest do stosowania na określony dzień tygodnia. Tabletki ustawione są w określonej kolejności, dla ułatwienia z oznaczonym dniem tygodnia. To ważne, aby nie pomylić tabletek.
Tabletki należy zażywać we wskazanej kolejności, przez 21 kolejnych dni, po jednej na dobę, od momentu wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego. Nie należy przerywać stosowania tabletek na dłużej niż 7 dni.
Pigułki należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia, popijając niewielką ilością wody w razie potrzeby. Po wzięciu wszystkich tabletek z blistra należy zrobić 7-dniową przerwę, w czasie której powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Następne tabletki należy przyjmować po tygodniu przerwy.
Po 21 codziennego zażywania po jednej tabletce z blistra należy zrobić 7 dni przerwy, podczas której nie stosuje się żadnej tabletki. Ósmego dnia od zażycia ostatniej pigułki z poprzedniego opakowania należy wziąć pierwszą tabletkę z nowego blistra. Ułatwieniem może być fakt, że pierwsza tabletka z każdego nowego opakowania powinna być zażywana tego samego dnia tygodnia, w odstępie 28 dni.
Regularność stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych jest kluczowa dla ich wysokiej skuteczności. Dlatego warto przyjmować lek zgodnie z zaleceniami, codziennie o tej samej porze. Jeśli z różnych powodów kobieta pominęła jedną tabletkę leku, ale od ustalonej pory zażywania leku nie minęło więcej niż 12 godzin, wówczas trzeba jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę. W takiej sytuacji ochrona przed zajściem w ciążę jest zachowana, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod antykoncepcji.
Jeśli jednak od pory zażycia pominiętej tabletki minęło więcej niż 12 godzin, wówczas trzeba mieć świadomość, że skuteczność antykoncepcyjna leku może być zmniejszona. Szczególnie w sytuacji, kiedy pominie się pigułki na początku lub na końcu opakowania, ryzyko zajścia w ciążę jest duże. W takiej sytuacji zaleca się stosowanie dodatkowej antykoncepcji mechanicznej. Szczegółowa instrukcja, jak należy postąpić jest opisana w oryginalnej ulotce producenta Jeanine. Zalecenia różnią się w zależności od tygodnia zażywania tabletek oraz od liczby pominiętych tabletek. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub niepokojących objawów, warto zwrócić się o poradę do swojego lekarza.
Nie należy stosować leku, jeśli pacjentka:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli pacjentka:
W przypadku wystąpienia zaburzeń żołądka i jelit należy mieć na uwadze, że wchłanianie leku może nie być całkowite.
Podczas 7-dniowej przerwy bez tabletek powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia przypominające miesiączkę. To naturalna reakcja organizmu, kiedy nie doszło do zapłodnienia i rozwoju ciąży. Krwawienie zaczyna się zazwyczaj po 2 lub 3 dniach od zażycia ostatniej pigułki z opakowania i trwa kilka dni. U różnych kobiet może mieć różne nasilenie – od skąpego plamienia po obfitą miesiączkę. Tabletki z nowego opakowania Jeanine należy zacząć przyjmować niezależnie od faktu, czy krwawienie z odstawienia zakończyło się, czy jeszcze trwa.
Jeśli krwawienia utrzymują się lub występują u kobiety, u której uprzednio występowały regularne cykle, należy rozważyć przyczyny niehormonalne i przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne.
Aby opóźnić dzień wystąpienia krwawienia z odstawienia, należy kontynuować przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania leku.
W przypadku braku krwawienia z odstawienia. Jeśli jednak wszystkie tabletki z zakończonego opakowania kobieta przyjęła prawidłowo oraz nie wystąpiły żadne czynniki, które wpłynęłyby na skuteczność leku (ostra biegunka, wymioty, inne leki wchodzące w interakcję z Jeanine lub wpływające na wchłanianie preparatu), wówczas prawdopodobieństwo, że kobieta jest w ciąży jest bardzo niskie. Incydentalne sytuacje, gdy nie pojawia się krwawienie, nie powinny niepokoić, ale być sygnałem dla bacznej obserwacji własnego ciała.
W przypadku opóźnienia wystąpienia krwawienia dwa razy z rzędu istnieje ryzyko, że doszło do zapłodnienia i kobieta może być w ciąży. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem i na podstawie badań wykluczyć ciążę przed przyjęciem tabletek Jeanine z kolejnego opakowania.
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków stosowanych w leczeniu:
Nie należy przyjmować tego leku w czasie ciąży i karmienia piersią.
Jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia podczas stosunku seksualnego bez zabezpieczenia, nie powinna stosować tabletek Jeanine. Zanim zacznie je zażywać, powinna upewnić się, że nie jest w ciąży.
Warto pamiętać, że hormonalne substancje czynne zawarte w każdej tabletce leku Jeanine mają na celu zapobieganie zajściu w ciążę, ale nie zaleca się ich stosowania po stwierdzeniu ciąży. Jeanine nie jest lekiem antykoncepcji awaryjnej.
Jeanine, tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Częste działania niepożądane Jeanine (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 100 osób) to:
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 1000 osób) to:
O rzadziej występujących działaniach niepożądanych można przeczytać w ulotce.
Jeśli objawy niepożądane nasilają się i dojdzie np. do wystąpienia utrwalonego nadciśnienia tętniczego, lekarz prowadzący może zalecić zaprzestanie przyjmowania tabletek.
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Jeanine.
Nie. Lek występuje tylko na receptę, z przepisu lekarza.
Tak. Niezbyt częstym skutkiem ubocznym leku (może pojawić się u 1 na 1000 osób) jest zwiększenie masy ciała. Zatem lek może powodować tycie i przyrost wagi.