Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Atywia

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Atywia

Szukasz tabletek antykoncepcyjnych z niewielką ilością hormonów, które skutecznie zapobiegają ciąży, wspomagają leczenie trądziku i nie powodują nadwagi? Dowiedz się więcej o leku Atywia z opisu poniżej i ulotki producenta. Umów się na e-wizytę do specjalisty i zamów receptę na Atywię na receptomat.pl.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Atywia:

  • nazwa: Atywia
  • dawka: 0,03 mg + 2 mg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: etynylestradiol (Ethinylestradiolum) +  dienogest  (Dienogestum)
  • dostępne wielkości opakowań: 21, 63, 126 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne Atywia – skuteczna antykoncepcja i leczenie trądziku

Złożony środek antykoncepcyjny zawierający dwie substancje czynne. Związki hormonalne dienogest (progestagen) i etynyloestradiol (estrogen) nie tylko skutecznie zapobiegają zajściu w ciążę, ale także wspomagają leczenie trądziku o umiarkowanym nasileniu u dorosłych kobiet. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę.

Tabletki antykoncepcyjne Atywia – co to jest i jak działają?

Ten dwuskładnikowy hormonalny środek antykoncepcyjny zawiera syntetyczne hormony sterydowe. Każda tabletka zawiera taką samą ilość substancji czynnych, przez co lek określany jest jako preparat jednofazowy. Zawarte w tabletkach substancje czynne działają wielokierunkowo na organizm kobiety, co zapobiega zajściu w ciążę z dużą skutecznością.

Syntetyczne hormony sterydowe powodują zahamowanie dojrzewania pęcherzyków Graafa i zatrzymanie owulacji. Zmieniają także właściwości błony śluzowej macicy (co utrudnia zagnieżdżenie się zarodka) i właściwości śluzu szyjki macicy (co utrudnia przemieszczanie się plemników).

Atywia a leczenie trądziku – dla kogo jest zalecany ten lek?

Tabletki Atywia są zalecane kobietom, które decydują się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej w postaci tabletek, a u których leczenie trądziku o umiarkowanym nasileniu nie powiodło się podczas stosowania terapii miejscowej lub nieskuteczne było leczenie antybiotykami doustnymi. 

Tabletki antykoncepcyjne Atywia – skuteczność

Wiele kobiet, przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniej metody antykoncepcji hormonalnej,  zastanawia się, czy tabletki Atywia są skuteczne. Złożone dwuskładnikowe leki antykoncepcyjne stosowane doustnie mają zazwyczaj bardzo wysoką skuteczność. Określa ją wskaźnik Pearla. W przypadku leków doustnych zazwyczaj wskaźnik niepowodzeń wynosi około 1%, co oznacza, że statystycznie na 100 kobiet stosujących te tabletki zapobiegające ciąży, tylko jedna zajdzie w ciążę. Prawidłowo stosowane leki, zgodnie z zaleceniami lekarza i zgodnie z ulotką producenta wykazują wysoką skuteczność. Przed rozpoczęciem stosowania warto przeczytać dokładnie ulotkę Atywia i dowiedzieć się, jakie czynniki (np. leki, zioła) mogą wpływać na skuteczność leku.

Atywia – jak stosować?

Każdy blister leku Atywia zawiera 21 tabletek, ułożonych w określonej kolejności, w której należy stosować lek. Do każdej tabletki przypisany jest dzień tygodnia, w którym należy zażyć konkretną tabletkę. Należy przyjmować jedną tabletkę na dobę przez kolejne 21 dni, mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Przez kolejne 7 dni cyklu nie należy przyjmować tabletek. A kolejne opakowanie należy zacząć stosować po 7-dniowej przerwie, dokładnie po 28 dniach od rozpoczęcia stosowania poprzedniego opakowania.

Podczas 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu leku powinno pojawić się krwawienie z odstawienia.

Atywia – po jakim czasie działa? Jak zacząć brać?

W przypadku stosowania leku po raz pierwszy, różny jest tryb postępowania w zależności od tego, czy kobieta wcześniej stosowała hormonalne leki antykoncepcyjne.

  • Jeśli w ostatnim miesiącu nie stosowano doustnych środków antykoncepcyjnych, wówczas pierwszą tabletkę z blistra należy przyjąć pierwszego dnia naturalnej miesiączki. Można zacząć stosowanie między 2. a 5. dniem cyklu, ale wówczas należy w pierwszym tygodniu zażywania leku stosować dodatkową (mechaniczną) metodę zapobiegania ciąży (np. prezerwatywy).

  • Jeśli kobieta wcześniej przyjmowała złożony lek antykoncepcyjny, wówczas pierwszą tabletkę Atywia należy przyjąć w pierwszym dniu po zażyciu ostatniej tabletki poprzedniego leku (najpóźniej w pierwszym dniu po ostatnim dniu przerwy zalecanej przy stosowaniu poprzedniego leku).

  • Jeśli kobieta zażywa tabletki zawierające wyłącznie progestageny, wówczas w dowolnym momencie cyklu może przyjąć tabletki Atywia zamiast wcześniej stosowanego leku. Przed pierwsze 7 dni po zmianie należy jednocześnie stosować dodatkowe metody zabezpieczające przed zajściem w ciążę (np. prezerwatywy).

Atywia – plamienie. Kiedy powinno się pojawić? Co oznacza plamienie w trakcie stosowania tabletek?

W okresie 7-dniowej przerwy w stosowaniu tabletek Atywia powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Może mieć postać skąpego plamienia lub obfitej miesiączki. Zwykle po 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki Atywia rozpoczyna się krwawienie. Tabletki z następnego opakowania należy zacząć przyjmować niezależnie od tego, czy plamienie się zakończyło.

Warto pamiętać, że w pierwszym miesiącach przyjmowania leku Atywia mogą pojawić się dodatkowo nieregularne plamienia lub krwawienia śródcykliczne. Jest to naturalna reakcja organizmu. Jeśli jednak nie ustają po kilku miesiącach lub pojawiają się dopiero po pewnym czasie, należy jak najszybciej poinformować o tym swojego lekarza.

Atywia – pominięcie tabletki. Co zrobić?

W zależności od czasu, który minął od momentu pominięcia tabletki, różny jest zalecany tryb postępowania. Jeśli minęło mniej niż 12 godzin od zwyczajnej pory zażycia tabletki, wówczas należy przyjąć pominiętą tabletkę i kolejne przyjmować o zwykłej porze. Skuteczność antykoncepcyjna leku jest zachowana, nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Jeśli minęło więcej niż 12 godzin od pory przyjęcia tabletki, wówczas należy zastosować dodatkowe metody antykoncepcyjne (np. prezerwatywy). Następnie w zależności do tygodnia stosowania blistra, różne są tryby postępowania - szczegółowe informacje znajdują się z ulotce Atywia.

Atywia – pominięcie dwóch tabletek. Jak postąpić?

Im więcej tabletek antykoncepcyjnych zostanie pominiętych, tym mniejsza jest skuteczność antykoncepcyjna leku. Należy stosować dodatkowe (mechaniczne) metody zapobiegania ciąży (np. prezerwatywy). W przypadku pominięcia dwóch tabletek należy skonsultować się ze swoim lekarzem co do dalszego postępowania.

Atywia a ciąża – czy można stosować?

Atywia, podobnie jak Yaz, jest lekiem, który stosowany długotrwale i regularnie z dużą skutecznością zapobiega zajściu w ciążę. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie jest to preparat do stosowania jako antykoncepcja awaryjna. Jeśli kobieta planuje ciążę, podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia lub wie, że jest w ciąży, nie powinna stosować leku Atywia. W każdej z tych sytuacji powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i samodzielnie nie podejmować decyzji o stosowaniu leku.

Czy można stosować lek Atywia jako antykoncepcję po porodzie?

W okresie karmienia piersią nie zaleca się stosowania tych tabletek antykoncepcyjnych. Związki sterydowe mogą przechodzić do mleka i wpływać na organizm dziecka. Jeśli kobieta chciałaby zacząć stosować antykoncepcję hormonalną, a już nie karmi piersią, wówczas powinna skonsultować się ze swoim lekarzem i wspólnie podjąć decyzję o najlepszej metodzie zapobiegania ciąży po porodzie.

Opis produktu – ulotka leku Atywia 0,03 mg + 2 mg

Podobne leki