Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Aidee

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Szukasz skutecznej antykoncepcji hormonalnej, która jednocześnie pomoże w walce z trądzikiem? Dowiedz się więcej o tabletkach Aidee z opisu poniżej i z ulotki producenta. Umów się na e-wizytę i zamów e-receptę na Aidee na Receptomat.pl.

Podstawowe informacje o leku Aidee:

  • nazwa: Aidee

  • dawka: 2 mg + 0,03 mg

  • postać: Tabletki powlekane

  • substancja czynna: dienogest (dienogestum), etynyloestradiol (ehtinylestradiolum)

  • dostępne wielkości opakowań: 21 tabletek, 63 tabletki, 126 tabletek

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Tabletki Aidee – monofazowy, złożony lek antykoncepcyjny pomocny w walce z trądzikiem

Te złożone pigułki antykoncepcyjne zawierają dwie substancje czynne. To syntetyczne hormony żeńskie, które oprócz wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej, są także pomocne w leczeniu trądziku o umiarkowanym nasileniu. Lek stosuje się przez 21 kolejnych dni począwszy od pierwszego dnia cyklu, potem należy zrobić 7-dniową przerwę. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Tabletki Aidee – jak działają?

Ten lek określany jest jako monofazowy, złożony doustny środek antykoncepcyjny. Aidee zawiera dwie substancje czynne w małych dawkach: progestagen (dienogest) w dawce 3 mg i estrogen (etynyloestradiol) w dawce 0,03 mg. Te syntetyczne żeńskie hormony płciowe wpływają na zahamowanie owulacji i zmianę właściwości i wydzielania błony śluzowej macicy. Te pigułki antykoncepcyjne zapobiegają ciąży poprzez uniemożliwienie zapłodnienia i utrudnienie wędrówki plemników w pochwie i macicy.

Oprócz wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej, lek Aidee jest stosowany także w leczeniu trądziku o umiarkowanym nasileniu u kobiet. Jest zalecany pacjentkom, które chcą stosować antykoncepcję hormonalną, u których jednocześnie nieskuteczne okazało się leczenie trądzikowych zmian skórnych poprzez stosowanie antybiotyków.

Antykoncepcja hormonalna Aidee – jak stosować?

Każde opakowanie leku zawiera 21 tabletek powlekanych zawierających hormonalne substancje czynne. Lek należy przyjmować w określonej kolejności wskazanej na blistrze, rozpoczynając od pierwszego dnia każdego cyklu. Jedno opakowanie leku antykoncepcyjnego Aidee jest przeznaczone do stosowania w jednym cyklu przez 21 kolejnych dni.

Należy zażywać codziennie po jednej tabletce, według kolejności, starając się je przyjmować zawsze o tej samej porze. Po 21 dniach stosowania i po zażyciu wszystkich tabletek z blistra, należy zrobić 7-dniową przerwę i nie przyjmować żadnej tabletki. W tym czasie powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia, które przyjmuje postać miesiączki o różnym nasileniu. Zazwyczaj krwawienie rozpoczyna się po 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej pigułki z blistra.

Po 7-dniach przerwy, ósmego dnia od zażycia ostatniej tabletki z poprzedniego blistra, należy wziąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania Aidee. Należy to zrobić niezależnie od faktu, czy krwawienie z odstawienia zakończyło się, czy jeszcze trwa.

Tabletki Aidee – o jakiej porze przyjmować?

Ważne, aby tabletki w kolejnych dniach przyjmować o mniej więcej tej samej porze. To pozwala na utrzymanie stałego poziomu hormonów we krwi, a więc wpływa na skuteczność antykoncepcyjną leku.

Lek należy przyjmować zawsze o tej samej porze, popijając niewielką ilością wody. Można go przyjmować o różnej stałej porze, jednak według opinii kobiet stosujących ten lek, najwygodniej to zrobić w porze wieczornej.

Antykoncepcja Aidee – kiedy zacząć nowe opakowanie leku?

Nowy blister tabletek Aidee należy zacząć ósmego dnia od zażycia ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania, czyli po zakończeniu 7-dniowej przerwy bez tabletek. Ułatwieniem może być fakt, że pierwszą tabletkę z każdego kolejnego nowego opakowania leku kobieta przyjmuje z 28-dniowym odstępem, zawsze w ten sam dzień tygodnia.

Od jakiego wieku można stosować antykoncepcję hormonalną Aidee?

Nie ma konkretnej granicy wiekowej, od której można zażywać te tabletki chroniące przed zajściem w ciążę. Zazwyczaj metody antykoncepcji hormonalnej mogą być stosowane u kobiet, które rozpoczęły miesiączkowanie. Przed wyborem odpowiedniego leku antykoncepcyjnego warto udać się do lekarza ginekologa na badania kontrolne i ocenę stanu zdrowia. Specjalista oceni, która metoda antykoncepcyjna będzie najlepsza dla konkretnej pacjentki.

Antykoncepcja Aidee – bez recepty czy na receptę?

Tak jak wszystkie doustne złożone środki antykoncepcyjne, tabletki Aidee są w naszym kraju dostępne wyłącznie z przepisu lekarza. Specjalista na podstawie badań diagnostycznych, wywiadu lekarskiego i historii choroby pacjentki jest w stanie najlepiej ocenić, jakie metody antykoncepcji hormonalnej będą dla niej najlepsze.

Tabletki Aidee na trądzik – czy są skuteczne?

Według przeprowadzonych badań klinicznych leki zawierające dienogest w skojarzeniu z etynyloestradiolem są skuteczne w leczeniu trądziku, który jest spowodowany zwiększonym stężeniem w organizmie męskich hormonów płciowych (tzw. androgenów). Zaleca się stosowanie leku Aidee w przypadkach umiarkowanych objawów trądzikowych zmian skórny u pacjentek, u których leczenie antybiotykami (miejscowo lub doustnie) nie przyniosło spodziewanych efektów. Stosując jeden lek złożony kobieta może jednocześnie skutecznie zabezpieczać się przed nieplanowaną ciążą i prowadzić leczenie trądziku.

Tabletki antykoncepcyjne Aidee – czy i kiedy występuje miesiączka?

W czasie 7-dniowej przerwy pomiędzy stosowaniem dwóch kolejnych opakowań tabletek Aidee powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Czy trzeba obawiać się, jeśli nie wystąpi? Jeśli kobieta zażyła prawidłowo wszystkie tabletki z opakowania, nie wystąpiły intensywne wymioty i ciężka biegunka oraz nie stosowała żadnych leków, które mogłyby wpływać na skuteczność antykoncepcyjną Aidee, wówczas jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że zaszła w ciążę.

Pojedyncze przypadki, kiedy nie pojawia się krwawienie z odstawienia podczas stosowania leku Aidee, nie powinny niepokoić. Natomiast jeżeli w dwóch kolejnych cyklach nie występuje miesiączka, wówczas kobieta powinna zgłosić się do lekarza. Nie powinna rozpoczynać stosowania kolejnego opakowania leku zanim nie wykluczy ciąży.

Aidee pominięcie tabletki – co zrobić?

Należy pamiętać, że tylko prawidłowe stosowanie leku zapewnia jego wysoką skuteczność antykoncepcyjną. W sytuacji, kiedy kobieta pominęła zastosowanie tabletki o zwykłej porze, ale od tego czasu nie minęło więcej niż 12 godzin, wówczas powinna jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę, a kolejną przyjąć o standardowej porze. W takiej sytuacji ochrona przed zajściem w ciążę zostaje zachowana i nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zabezpieczeń antykoncepcyjnych.

Jednak jeśli czas od zwykłej pory zażycia tabletki jest dłuższy niż 12 godzin, wówczas ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona. Oznacza to, że należy stosować dodatkowe zabezpieczenia przed zajściem w ciążę (np. prezerwatywy) podczas stosunków seksualnych. Dokładne schematy postępowania w zależności od ilości pominiętych tabletek i momentu w cyklu, kiedy to się stało, są opisane w ulotce leku Aidee.

Aidee - plamienia i krwawienia pomiędzy miesiączkami – czy powinny niepokoić?

Stosowanie doustnych złożonych środków antykoncepcyjnych w pierwszych miesiącach zażywania leku może wywoływać nieregularne krwawienia śródcykliczne (międzymiesiączkowe). To czas, kiedy organizm adaptuje się do stałej dawki nowego leku. Dlatego krwawienia podczas 21 dni zażywania tabletek nie powinny martwić w tym początkowym okresie. Plamienie jest na ogół niewielkie, nie należy przerywać przyjmowania tabletek nawet jeśli krwawienie trwa kilka dni.

Warto obserwować swój organizm i w sytuacji, kiedy plamienia śródcykliczne pojawiają się w okresie dłuższym niż te początkowe 3 miesiące stosowania leku, należy zwrócić się z tym do swojego lekarza o konsultację. Podobnie w sytuacji, kiedy krwawienia międzymiesiączkowe pojawiają się już po pewnym okresie zażywania tabletek antykoncepcyjnych Aidee (np. po kilku miesiącach).

Aidee a ciąża

Mechanizm działania tabletek antykoncepcyjnych Aidee polega na zachowaniu dojrzewania pęcherzyków w jajnikach, co ma uniemożliwiać owulację i zapłodnienie. Lek jest zatem przeznaczony do zapobiegania zajściu w ciążę. Aidee nie jest lekiem antykoncepcji awaryjnej, nie służy do przerwania niechcianej ciąży, kiedy doszło już do nieplanowanego zapłodnienia.

Jeśli kobieta wie (lub podejrzewa), że jest w ciąży, nie powinna rozpoczynać stosowania tego leku hormonalnego. W takiej sytuacji powinna najpierw zgłosić się do lekarza, który potwierdzi lub wykluczy ciążę.

Opis produktu – ulotka leku Aidee 2 mg + 0,03 mg