Aidee
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Aidee to złożone pigułki antykoncepcyjne, które zawierają dwie substancje czynne. To syntetyczne hormony żeńskie, które są także pomocne w leczeniu trądziku o umiarkowanym nasileniu.
- Aidee tabletki stosuje się przez 21 kolejnych dni począwszy od pierwszego dnia cyklu, potem należy zrobić 7-dniową przerwę.
- Tabletki Aidee dostępne są wyłącznie na receptę.
Szukasz antykoncepcji hormonalnej, która jednocześnie pomoże w walce z trądzikiem? Dowiedz się więcej o tabletkach Aidee z opisu poniżej i z ulotki producenta.
dostępność | na receptę |
przypadłość | antykoncepcja hormonalna |
postać | tabletki powlekane |
dawka | 2 mg + 0,03 mg |
substancja czynna | Dienogest (Dienogestrum) + Etynyloestradiol (Ethinylestradiolum) |
podmiot odpowiedzialny | Symphar Sp. z o.o. ul. Koszykowa 65 00-667 Warszawa |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Aidee? Cena, refundacja
Lek Aidee obecnie nie podlega refundacji. Występuje pod postacią tabletek powlekanych, w dawce 0,03 mg + 2 mg i w opakowaniach po 21 sztuk.
- Aidee – cena za 21 tabletek waha się od ok. 23 do 30 zł.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Aidee – jak działa, na co i dla kogo
Ten lek określany jest jako monofazowy, złożony doustny środek antykoncepcyjny.
Tabletki Aidee – działanie
Aidee zawiera dwie substancje czynne w małych dawkach: progestagen (dienogest) w dawce 3 mg i estrogen (etynyloestradiol) w dawce 0,03 mg. Te syntetyczne żeńskie hormony płciowe wpływają na zahamowanie owulacji i zmianę właściwości i wydzielania błony śluzowej macicy. Te pigułki antykoncepcyjne zapobiegają ciąży poprzez uniemożliwienie zapłodnienia i utrudnienie wędrówki plemników w pochwie i macicy.
Od jakiego wieku można stosować antykoncepcję hormonalną Aidee?
Nie ma konkretnej granicy wiekowej, od której można zażywać te tabletki chroniące przed zajściem w ciążę. Zazwyczaj metody antykoncepcji hormonalnej mogą być stosowane u kobiet, które rozpoczęły miesiączkowanie. Przed wyborem odpowiedniego leku antykoncepcyjnego warto udać się do lekarza ginekologa na badania kontrolne i ocenę stanu zdrowia. Specjalista oceni, która metoda antykoncepcyjna będzie najlepsza dla konkretnej pacjentki.
Aidee – zamienniki
Zamienniki leku dostępne na receptę to m.in.: Astha, Atywia, Atywia Daily, Bonadea, Dorin, Jeanine.
Aidee – skład leku
Lek zawiera substancję czynną – dienogest i etynyloestradiol. Każda tabletka powlekana zawiera 2 mg dienogestu (Dienogestum) i 0,03 mg etynyloestradiolu.
Pozostałe składniki leku to:
- rdzeń tabletki: powidon K30, skrobia żelowana kukurydziana, laktoza jednowodna, magnezu stearynian.
- otoczka: makrogol 3350, tytanu dwutlenek (E171), alkohol poliwinylowy, talk.
Aidee – dawkowanie
Każde opakowanie leku zawiera 21 tabletek powlekanych zawierających hormonalne substancje czynne. Lek należy przyjmować w określonej kolejności wskazanej na blistrze, rozpoczynając od pierwszego dnia każdego cyklu. Jedno opakowanie leku antykoncepcyjnego Aidee jest przeznaczone do stosowania w jednym cyklu przez 21 kolejnych dni.
Antykoncepcja hormonalna Aidee – jak stosować?
Należy zażywać codziennie po jednej tabletce, według kolejności, starając się je przyjmować zawsze o tej samej porze. Po 21 dniach stosowania i po zażyciu wszystkich tabletek z blistra, należy zrobić 7-dniową przerwę i nie przyjmować żadnej tabletki. W tym czasie powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia, które przyjmuje postać miesiączki o różnym nasileniu. Zazwyczaj krwawienie rozpoczyna się po 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej pigułki z blistra.
Po 7-dniach przerwy, ósmego dnia od zażycia ostatniej tabletki z poprzedniego blistra, należy wziąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania Aidee. Należy to zrobić niezależnie od faktu, czy krwawienie z odstawienia zakończyło się, czy jeszcze trwa.
Tabletki Aidee – o jakiej porze przyjmować?
Ważne, aby przyjmowanie leku Aidee odbywało się o mniej więcej tej samej porze. To pozwala na utrzymanie stałego poziomu hormonów we krwi, a więc wpływa na skuteczność antykoncepcyjną leku.
Lek należy przyjmować zawsze o tej samej porze, popijając niewielką ilością wody. Można go przyjmować o różnej stałej porze, jednak według opinii kobiet stosujących ten lek, najwygodniej to zrobić w porze wieczornej.
Antykoncepcja Aidee – kiedy zacząć nowe opakowanie leku?
Nowy blister tabletek Aidee należy zacząć ósmego dnia od zażycia ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania, czyli po zakończeniu 7-dniowej przerwy bez tabletek. Ułatwieniem może być fakt, że pierwszą tabletkę z każdego kolejnego nowego opakowania leku kobieta przyjmuje z 28-dniowym odstępem, zawsze w ten sam dzień tygodnia.
Aidee pominięcie tabletki – co zrobić?
W sytuacji, kiedy kobieta pominęła zastosowanie tabletki o zwykłej porze, ale od tego czasu nie minęło więcej niż 12 godzin, wówczas powinna jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę, a kolejną przyjąć o standardowej porze. W takiej sytuacji ochrona przed zajściem w ciążę zostaje zachowana i nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zabezpieczeń antykoncepcyjnych.
Jednak jeśli czas od zwykłej pory zażycia tabletki jest dłuższy niż 12 godzin, wówczas ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona. Oznacza to, że należy stosować dodatkowe zabezpieczenia przed zajściem w ciążę (np. prezerwatywy) podczas stosunków seksualnych. Dokładne schematy postępowania w zależności od ilości pominiętych tabletek i momentu w cyklu, kiedy to się stało, są opisane w ulotce leku Aidee.
Aidee – przeciwwskazania, środki ostrożności
Nie należy stosować leku, jeśli pacjentka:
- ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu,
- ma zakrzep krwi w naczyniach żylnych nóg,
- wie, że ma zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi – na przykład niedobór białka C, niedobór białka S, niedobór antytrombiny III, obecność czynnika V Leiden lub przeciwciał antyfosfolipidowych,
- jest przed operacją, po której będzie unieruchomiona,
- przeszła zawał serca lub udar mózgu,
- choruje lub kiedyś chorowała na dusznicę bolesną,
- cierpi na ciężką cukrzycę z uszkodzeniem naczyń krwionośnych,
- ma bardzo wysokie ciśnienie krwi,
- ma bardzo wysokie stężenie tłuszczu we krwi,
- cierpi na chorobę nazywaną hiperhomocysteinemią,
- ma migrenę z aurą,
- ma lub miała w przeszłości zapalenie trzustki,
- cierpi na chorobę wątroby,
- ma nowotwór wątroby, raka piersi lub narządów płciowych,
- ma krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie,
- choruje na zapalenie wątroby typu C.
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku Aidee należy zachować, jeśli pacjentka:
- ma chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego (przewlekłe zapalne choroby jelit),
- ma toczeń rumieniowaty układowy,
- cierpi na zespół hemolityczno-mocznicowy,
- ma dziedziczną chorobę czerwonych krwinek,
- ma podwyższony poziom tłuszczów we krwi,
- wymaga zabiegu chirurgicznego,
- jest bezpośrednio po porodzie,
- ma zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych lub w przypadku tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, np. zakrzepica żył głębokich (u wszystkich kobiet stosujących złożone środki antykoncepcyjne istnieje zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi),
- ma żylaki,
- pali tytoń,
- cierpi na cukrzycę,
- boryka się z nadwagą,
- ma wysokie ciśnienie tętnicze krwi,
- ma zaburzenia rytmu serca,
- boryka się z zakrzepicą żył głębokich,
- ma porfirię (zaburzenia metabolizmu barwnika krwi),
- cierpi na migrenę,
- ma padaczkę,
- ma pląsawicę Syndenhama,
- boryka się z opryszczką ciężarnych,
- cierpi na depresję,
- ma chorobę wątroby lub pęcherzyka żółciowego,
- ma ostudę,
- utraciła słuch,
- zaobserwowała objawy obrzęku naczynioruchowego.
Tabletki antykoncepcyjne Aidee – czy i kiedy występuje miesiączka?
W czasie 7-dniowej przerwy pomiędzy stosowaniem dwóch kolejnych opakowań tabletek Aidee powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Czy trzeba obawiać się, jeśli nie wystąpi? Jeśli kobieta zażyła prawidłowo wszystkie tabletki z opakowania, nie wystąpiły intensywne wymioty i ciężka biegunka oraz nie stosowała żadnych leków, które mogłyby wpływać na skuteczność antykoncepcyjną Aidee, wówczas jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że zaszła w ciążę.
Pojedyncze przypadki, kiedy nie pojawia się krwawienie z odstawienia podczas stosowania leku Aidee, nie powinny niepokoić. Natomiast jeżeli w dwóch kolejnych cyklach nie występuje miesiączka, wówczas kobieta powinna zgłosić się do lekarza. Nie powinna rozpoczynać stosowania kolejnego opakowania leku zanim nie wykluczy ciąży.
Aidee – plamienia i krwawienia pomiędzy miesiączkami – czy powinny niepokoić?
Stosowanie doustnych złożonych środków antykoncepcyjnych w pierwszych miesiącach zażywania leku może wywoływać nieregularne krwawienia śródcykliczne (międzymiesiączkowe). To czas, kiedy organizm adaptuje się do stałej dawki nowego leku. Dlatego krwawienia podczas 21 dni zażywania tabletek nie powinny martwić w tym początkowym okresie. Plamienie jest na ogół niewielkie, nie należy przerywać przyjmowania tabletek nawet jeśli krwawienie trwa kilka dni.
Warto obserwować swój organizm i w sytuacji, kiedy plamienia śródcykliczne pojawiają się w okresie dłuższym niż te początkowe 3 miesiące stosowania leku, należy zwrócić się z tym do swojego lekarza o konsultację. Podobnie w sytuacji, kiedy krwawienia międzymiesiączkowe pojawiają się już po pewnym okresie zażywania tabletek antykoncepcyjnych Aidee (np. po kilku miesiącach).
Interakcja z innymi lekami
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków stosowanych w leczeniu:
- padaczki (np. primidon, fenytoina, felbamat, lamotrygina),
- gruźlicy (np. ryfampicyna),
- zakażenia wirusem HIV i wirusowym zapaleniu wątroby typu C (np. rytonawir, efawirenz, newirapina),
- pewnych zakażeń (np. gryzeofulwina, leki moczopędne oszczędzające potas),
- bólu i stanów zapalnych (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne),
- łagodnej depresji (np. ziele dziurawca zwyczajnego),
- trudności z oddychaniem (np. teofiliny),
- bólu lub skurczów mięśni (np. tizanidyna),
- choroby zwyrodnieniowej stawów (np. etorikoksyb).
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Mechanizm działania tabletek antykoncepcyjnych Aidee polega na zachowaniu dojrzewania pęcherzyków w jajnikach, co ma uniemożliwiać owulację i zapłodnienie. Lek jest zatem stosowany w celu zapobiegania ciąży. Aidee nie jest lekiem antykoncepcji awaryjnej, nie służy do przerwania niechcianej ciąży, kiedy doszło już do nieplanowanego zapłodnienia.
Aidee a ciąża
Jeśli kobieta wie (lub podejrzewa), że jest w ciąży, nie powinna rozpoczynać stosowania tego leku hormonalnego. W takiej sytuacji powinna najpierw zgłosić się do lekarza, który potwierdzi lub wykluczy ciążę
Aidee – skutki uboczne
Aidee, tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Częste działania niepożądane Aidee (mogą występować u 1 na 10 kobiet) to:
- ból głowy,
- ból piersi,
- tkliwość piersi.
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą występować u 1 na 100 kobiet) to:
- stany zapalne narządów płciowych,
- zwiększenie apetytu,
- obniżenie nastroju,
- migrena,
- zawroty głowy,
- wysokie ciśnienie krwi,
- niskie ciśnienie krwi,
- ból brzucha,
- nudności,
- biegunka,
- wymioty,
- trądzik,
- świąd,
- łysienie,
- krwawienia między miesiączkami,
- powiększenie piersi,
- bolesne krwawienia,
- upławy z pochwy,
- ból lub torbiele przydatków macicy,
- osłabienie, zmęczenie, złe samopoczucie,
- zwiększenie masy ciała.
Do rzadkich działań niepożądanych (mogą wystąpić u 1 na 1000 kobiet) zalicza się:
- szkodliwe skrzepy krwi,
- zapalenie przydatków,
- zapalenie pęcherza moczowego,
- zakażenia dróg moczowych,
- zapalenie piersi,
- stan zapalny szyjki macicy, zapalenie szyjki macicy,
- zakażenia grzybicze pochwy,
- zapalenie oskrzeli,
- grypa,
- zakażenia górnych dróg oddechowych,
- zapalenie zatok,
- mięśniaki,
- anemia,
- reakcje alergiczne,
- wirylizm,
- utrata apetytu,
- zaburzenia psychiczne,
- depresja,
- zaburzenia snu,
- podrażnione oczy,
- zaburzenia widzenia,
- zaburzenia słuchu,
- zawroty głowy,
- zakrzepowe zapalenie żył,
- uderzenia gorąca,
- astma,
- zapalenie błony śluzowej żołądka,
- niestrawność,
- reakcje skórne,
- nadmierne pocenie się,
- ostuda,
- plamy ciążowe,
- tłusta skóra, łupież,
- hirsutyzm,
- ból w klatce piersiowej, bóle mięśni,
- bol podczas stosunku płciowego,
- zaburzenia miesiączkowania,
- zwiększenie stężenia trójglicerydów i cholesterolu we krwi,
- zmniejszenie masy ciała,
- zmiana masy ciała.
Przechowywanie leku
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 30°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Inne leki na antykoncepcję hormonalną:
Tak jak wszystkie doustne złożone środki antykoncepcyjne, tabletki Aidee są w naszym kraju dostępne wyłącznie z przepisu lekarza. Specjalista na podstawie badań diagnostycznych, wywiadu lekarskiego i historii choroby pacjentki jest w stanie najlepiej ocenić, jakie metody antykoncepcji hormonalnej będą dla niej najlepsze.
Niezbyt częstym objawem niepożądanym (może występować u 1 na 100 kobiet) jest zwiększenie masy ciała. Zatem lek może powodować tycie.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.