Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Kontracept

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Kontracept

Szukasz środka antykoncepcyjnego z niewielką ilością hormonów? Dowiedz się więcej o leku Kontracept z ulotki producenta i opisu poniżej. Porozmawiaj ze specjalistą i zamów e-receptę online na Kontracept na receptomat.pl. 

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Kontracept:

  • nazwa: Kontracept
  • dawka: 0,02 mg + 0,075 mg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: etynylestradiol (ethinylestradiolum) + gestoden (gestodenum)
  • dostępne wielkości opakowań: 21, 63, 126 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Tabletki Kontracept – niewielka ilość hormonów dla skutecznego zapobiegania ciąży

Złożony środek antykoncepcyjny, stosowany doustnie, zawierający niewielka ilość dwóch pochodnych żeńskich hormonów płciowych. Ich współdziałanie skutecznie zabezpiecza przed zajściem w ciążę. Preparat stosuje się przez 21 dni, potem należy zrobić 7-dniową przerwę. Kontracept dostępny jest wyłącznie na receptę.

Tabletki antykoncepcyjne Kontracept – jak działają?

Lek określany jest jako złożony środek antykoncepcyjny, co oznacza, że zawiera więcej niż jedną substancję czynną. Kontracept zawiera dwie pochodne żeńskich hormonów płciowych. Etynyloestradiol należy do grupy związków estrogenowych, poprzez wpływ na hormony powoduje zahamowanie dojrzewania komórki jajowej i jej uwalniania do jajnika. Druga substancja czynna, czyli gestoden, zmienia właściwości śluzu szyjki macicy i wpływa na funkcjonowanie endometrium. Długotrwałe regularne przyjmowanie tej substancji powoduje, że błona śluzowa macicy nie jest w stanie przyjąć zapłodnionego zarodka.

Lek, poprzez obecność dwóch substancji czynnych o różnych mechanizmach działania, wielokierunkowo zapobiega pojawieniu się ciąży.

Co zawiera opakowanie Kontracept?

Każdy blister leku Kontracept zawiera 21 tabletek, ułożonych w określonej kolejności. Każda z pigułek zawiera taką samą dawkę hormonów płciowych, przez co lek określany jest jako jednofazowy złożony środek antykoncepcyjny. Mała dawka hormonów minimalizuje skutki uboczne, których obawiają się kobiety podczas stosowania metod antykoncepcji hormonalnej.

Tabletki na blistrze ułożone są w określonym schemacie. Strzałki pokazują kolejność, w jakiej należy przyjmować je z odstępem jednej doby. Dodatkowo na opakowaniu zaznaczone są dni tygodnia, co pozwala lepiej kontrolować prawidłowe przyjmowanie leku. Kobieta łatwiej może kontrolować, czy danego dnia przyjęła już tabletkę oraz czy żadna z nich nie została pominięta.

Jak stosować Kontracept? Dawkowanie

Każde opakowanie leku Kontracept zawiera 21 tabletek, ułożonych na blistrze w określonej kolejności. Należy je przyjmować codziennie po jednej, o tej samej porze, według schematu wskazanego strzałkami. Oznaczenia dni tygodnia ułatwiają kontrolę nad poprawnością stosowania Kontracept. Należy przyjmować tabletkę oznaczoną konkretnym dniem tygodnia.

Kobieta powinna przyjmować po jednej tabletce na dobę przez 21 kolejnych dni, następnie należy zrobić 7-dniową przerwę, podczas której nie stosuje się żadnych tabletek. Po tej tygodniowej przerwie, ósmego dnia o zwykłej porze należy przyjąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania.

Plamienia i krwawienia podczas stosowania leku Kontracept

W czasie 7-dniowej przerwy bez zażywania tabletek powinno pojawić się tzw. krwawienia z odstawienia. To naturalna reakcja organizmu na zmianę poziomu hormonów. Pojawia się zazwyczaj około 2-3. dnia od zażycia ostatniej tabletki z opakowania, może występować jako skąpe plamienie lub obfita miesiączka. Krwawienie z odstawienia trwa kilka dni.

W przypadku pojawienia się plamienia lub krwawienia podczas 21 dni zażywania tabletek Kontracept, warto poinformować o tym swojego lekarza i spróbować ustalić przyczynę. W pierwszych miesiącach stosowania tej metody antykoncepcyjnej może to wynikać z faktu, że organizm przystosowuje się do nowego leku.

Kontracept – kiedy zacząć stosowanie nowego opakowania?

Rozpoczęcie stosowania każdego nowego opakowania odbywa się w cyklach 28-dniowych. Przez 21 kolejnych dni należy przyjmować tabletki, po czym zrobić 7-dniową przerwę. Następnie ósmego dnia o zwykłej porze należy przyjąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania.

Dużym ułatwieniem jest fakt, że pierwszą tabletkę z każdego kolejnego opakowania należy przyjąć zawsze tego samego dnia tygodnia, z odstępem 28 dni.

Czy podczas 7-dniowej przerwy zachowana jest ochrona przed zajściem w ciążę?

Jeśli przez 21 dni tabletki były stosowane regularnie i prawidłowo, nie pojawiły się żadne czynniki wpływające na skuteczność leku Kontracept, a tabletki z nowego opakowania zastosowano o czasie, wówczas przez cały okres 7-dniowej przerwy jest zachowana wysoka skuteczność antykoncepcyjna leku. Nie ma potrzeby stosowania w tym czasie dodatkowej ochrony w postaci np. prezerwatyw.

Środek antykoncepcyjny Kontracept – pominięcie tabletki. Co zrobić?

W sytuacji, gdy minęło mniej niż 12 godzin od zwyczajnej pory przyjmowania tabletek Kontracept, należy jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę, a kolejną przyjąć o ustalonej porze. W takich przypadkach ochrona antykoncepcyjna leku jest zachowana i nie ma potrzeby stosowania dodatkowej ochrony w postaci np. antykoncepcji mechanicznej (prezerwatyw).

Jeśli jednak przyjęcie tabletki opóźniło się o więcej niż 12 godzin, wówczas skuteczność leku może być zmniejszona i może być potrzebne stosowanie dodatkowego zabezpieczenia. Szczegółowe informacje na temat schematu postępowania jest dokładnie opisane w oryginalnej ulotce producenta. Zależy ono bowiem od liczby pominiętych tabletek i tygodnia ich stosowania.

Kontracept – bez recepty czy na receptę?

Tabletki antykoncepcyjne do długotrwałego stosowania są wydawane wyłącznie z przepisu lekarza. To leki, które mają określony wpływ na funkcjonowanie organizmu kobiety i powinny być dobrane na podstawie wywiadu i wykonanych badań. Kontracept dostępny jest wyłącznie na receptę.

Kontracept w ciąży – czy stosować?

Środki antykoncepcji hormonalnej mające na celu niedopuszczenie do owulacji i zapłodnienia, nie są wskazane do stosowania w ciąży. Podobnie w przypadku, gdy kobieta podejrzewa, że może być w ciąży lub w najbliższym czasie chciałaby mieć dziecko. W takich przypadkach należy porozmawiać ze specjalistą i wykonać odpowiednie badania, które mają wykluczyć lub potwierdzić ciążę.

Należy pamiętać, że lek Kontracept jest przeznaczony do stosowania długotrwałego i ma na celu zapobieganie zapłodnieniu i zajściu w ciążę. Nie jest to środek antykoncepcji awaryjnej.

Kontracept a antykoncepcja po porodzie. Czy można stosować lek w czasie karmienia piersią?

Większość stosowanych doustnie leków hormonalnych nie tylko wpływa na funkcjonowanie organizmu matki, ale może przenikać do mleka matki, a potem pośrednio oddziaływać na organizm dziecka. Według informacji producenta Kontracept może powodować zmniejszenie ilości i zmianę składu mleka matki. Dlatego nie zaleca się stosowania tej metody antykoncepcji hormonalnej podczas karmienia piersią.

Jeśli kobieta chciałaby chronić się przed zajściem w kolejną ciążę, wówczas powinna porozmawiać ze swoim lekarzem i wspólnie wybrać metodę antykoncepcji po porodzie, która będzie skuteczna dla matki i bezpieczna dla dziecka (jeśli kobieta karmi piersią).

Opis produktu – ulotka leku Kontracept 0,02 mg + 0,075 mg

Podobne leki: