Receptomat | e-Recepta w 5 min

Sertralina

Najważniejsze informacje:

  • Sertralina to substancja czynna leków przeciwdepresyjnych z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI)
  • Leki z sertraliną są powszechnie stosowane w leczeniu zaburzeń depresyjnych oraz zaburzeń lękowych, w tym lęku społecznego, lęku napadowego, stresu pourazowego oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. 
  • Działanie sertraliny polega na zwiększeniu poziomu neuroprzekaźnika serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym. Po przyjęciu sertraliny największe stężenie tej substancji czynnej we krwi obserwuje się po ok. 5-8 godzinach.

Lekami na depresję zawierającymi sertralinę są m.in.: Asertin, Setaloft, Sertagen, ZoloftZotral. Leki te wydawane są na receptę.

Zamów e-receptę na lek zawierający sertralinę:

Spis treści

Sertralina – co to jest, jak działa

Działanie sertraliny (łac. sertralinum) polega na blokowaniu zwrotnego transportu serotoniny do komórki nerwowej. To prowadzi do zwiększenia poziomu serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym. Obniżone jej stężenie jest czynnikiem odpowiadającym za rozwój depresji.

W mniejszym stopniu ta substancja czynna powoduje zmniejszenie transportu dopaminy oraz noradrenaliny. Oprócz tego lek z sertraliną blokuje przenoszenie serotoniny do płytek krwi. Ponadto sertralina wiąże się z niektórymi receptorami: serotoninergicznymi, GABA-ergicznymi, adrenergicznymi, histaminowymi oraz muskarynowymi.

Sertralina – na co, wskazania

Sertralina to składnik leków stosowany w leczeniu pacjentów, u których stwierdzona została depresja. Leki zawierające tę substancję czynną znajdują zastosowanie również w zapobieganiu nawrotom zaburzeń depresyjnych

W przypadku zaburzeń lękowych preparaty z sertraliną wykorzystywane są w leczeniu: 

  • zespołu lęku społecznego, 
  • stresu pourazowego, pojawiającego się po silnym wstrząsie emocjonalnym,
  • zespołu lęku napadowego,
  • zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

Lek z sertraliną może być stosowany przez dorosłych. Środka nie stosuje się u dzieci poniżej 6 lat. Z kolei u młodzieży do 18. roku życia lek można stosować wyłącznie w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

Sertralina – jak stosować, dawkowanie

Sertralina dostępna jest w postaci tabletek zawierających odpowiednio 50 lub 100 mg substancji czynnej. Tę substancję czynną należy przyjmować doustnie, rano lub wieczorem, niezależnie od posiłków.

Szczegółowe informacje o dawkowaniu leku zawierającego sertralinę znaleźć można w ulotce preparatu. Leki z sertraliną wydawane są na receptę. O dawkowaniu leku decyduje lekarz. 

Dawkowanie u dorosłych

W leczeniu depresji i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych dawka dobowa sertraliny wynosi zwykle 50 mg dziennie. U niektórych pacjentów możliwe jest zwiększenie dawki do 200 mg na dobę, jednak zwiększenie to powinno odbywać się stopniowo na przestrzeni kilku tygodni (jednorazowo należy zwiększać dawkę o 50 mg tygodniowo).

Pacjenci, u których stwierdzono zespół stresu pourazowego lub lęk napadowy powinni rozpocząć leczenie od dawki 25 mg dziennie, a następnie po tygodniu zwiększyć dawkę do 50 mg. W tym przypadku dawka maksymalna sertraliny wynosi 200 mg - dawkę leku również należy zwiększać stopniowo o 50 mg co tydzień.

Dawkowanie u dzieci i młodzieży

W przypadku dzieci w wieku od 6 do 12 lat zalecane jest stosowanie dawki początkowej 25 mg sertraliny. Po ok. tygodniu dawkę można zwiększyć do 50 mg dziennie. Maksymalna dawka dobowa u dzieci wynosi 200 mg. U młodzieży od 13. roku życia dawka początkowa jest nieco wyższa - 50 mg. Bez zmian jest natomiast maksymalna dawka dobowa, która wynosi 200 mg.

Sertralina – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazaniami do stosowania sertraliny są:

  • nadwrażliwość na substancję czynną,
  • równoczesne przyjmowanie innych leków - inhibitorów MAO - sertralinę można stosować po minimum 14 dniach od odstawienia leków (w innym przypadku może dojść do rozwoju tzw. zespołu serotoninowego, będącego efektem nadmiaru serotoniny w organizmie),
  • stosowanie pimozydu - leku przeciwpsychotycznego, 
  • wiek pacjenta poniżej 6. roku życia.

Sertralina a ciąża

O stosowaniu sertraliny w ciąży decyduje lekarz, biorąc pod uwagę potencjalne korzyści i ryzyko przyjmowania leku przez przyszłą mamę. Zażywanie tabletek z sertraliną w późniejszym okresie ciąży może wiązać się z ryzykiem wystąpienia u noworodków nadciśnienia płucnego oraz zespołu odstawiennego. Brak jest natomiast badań klinicznych, które wskazywałyby na zwiększone ryzyko rozwoju wad wrodzonych u płodu podczas pierwszego trymestru ciąży. 

Sertralina a karmienie piersią

Podczas karmienia piersią nie jest zalecane kontynuowanie terapii sertraliną, o ile nie jest to konieczne. Substancja czynna przenika do mleka matki w bardzo niewielkich ilościach, jednak nie można lekceważyć potencjalnego ryzyka negatywnego działania sertraliny na dziecko.

Sertralina – interakcje z innymi lekami

Równoległe stosowanie różnych leków może powodować interakcje między nimi, co wpływa na skuteczność i bezpieczeństwo ich przyjmowania. Z tego powodu przed zażyciem tego leku na depresję i zaburzenia lękowe należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych lekach, również tych wydawanych bez recepty. 

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku, kiedy jednocześnie z sertraliną stosowane są:

  • inhibitory monoaminooksydazy (MAO) - selegilina, moklobemid, linezolid,
  • pimozyd.

Sertralina – skutki uboczne

Leki z sertraliną mogą powodować skutki uboczne, należy jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.

Leki zawierające sertralinę mogą wywoływać następujące działania niepożądane:

  • bóle i zawroty głowy,
  • bezsenność lub nadmierna senność,
  • biegunkę,
  • zaparcia,
  • nudności,
  • zaburzenia widzenia,
  • suchość w ustach,
  • bóle mięśniowe,
  • chudnięcie lub tycie,
  • nadmierną potliwość,
  • kołatanie serca,
  • dzwonienie w uszach,
  • zaburzenia czynności seksualnych - problemy ze wzwodem lub spadek libido.

Szczegółowe informacje dotyczące skutków ubocznych sertraliny znaleźć można w ulotce zawierającego ją leku.

Sertralina – pytania pacjentów

Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące sertraliny.

Sertralina a alkohol – czy można łączyć?

W trakcie kuracji lekiem zawierającym sertralinę nie jest wskazane spożywanie alkoholu, ponieważ może on nasilić działanie tego środka. Alkohol powoduje również zwiększenie ryzyka wystąpienia skutków ubocznych preparatu.

Cena sertraliny – ile kosztuje lek?

Sertralina występuje w postaci tabletek o zawartości substancji czynnej  50 mg i 100 mg. 

Sertralina dostępna jest pod kilkoma nazwami handlowymi, wszystkie preparaty wydawane są wyłącznie na receptę. Ceny leków z sertaliną wahają się od 10 zł do 35 zł, mogą podlegać całkowitej lub częściowej refundacji.

Po jakim czasie działa sertralina?

Efekt działania sertraliny obserwuje się po kilku tygodniach zażywania leku. Czas stosowania preparatu zależy od stanu pacjenta. Depresję leczy się sertraliną przez około 6 miesięcy, a z kolei zaburzenia lękowe zazwyczaj od 2 do 4 tygodni. Lekarz prowadzący decyduje o dawkowaniu i czasie trwania leczenia na podstawie reakcji pacjenta na przyjmowany lek.

Czy w aptekach dostępna jest sertralina bez recepty?

Nie, leki, których substancją czynną jest sertralina dostępne są wyłącznie za okazaniem ważnej recepty lekarskiej. Do jej uzyskania konieczne jest odbycie konsultacji ze specjalistą, w trakcie której omówione zostaną objawy depresji lub zaburzeń lękowych.

Przedawkowanie sertraliny – czym się objawia?

Na skutek przedawkowania sertraliny mogą wystąpić następujące dolegliwości: senność, zawroty głowy, wymioty, nudności oraz przyspieszona akcja serca. 

Odstawienie sertraliny – o czym pamiętać?

Odstawienie leku z sertraliną powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Lek na depresję i zaburzenia lękowe powinien być wycofywany stopniowo, poprzez zmniejszanie dawki leku na przestrzeni kilku kolejnych tygodni. Nagłe przerwanie zażywania leku może doprowadzić do wystąpienia tzw. zespołu odstawiennego. Stan ten objawia się m.in. bólami i zawrotami głowy, nudnościami i wymiotami, drżeniem mięśniowym oraz stanami pobudzenia bądź lęku.