Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Asentra

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Asentra

Asentra jest lekiem na depresję i stany lękowe u dorosłych, może być stosowany także u dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat w przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie pytań umów się na telekonsultację do lekarza na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na lek Asentra. 

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Asentra:

 • nazwa: Asentra

 • dawka: 50 mg, 100 mg

 • postać: tabletki powlekane

 • substancja czynna: sertralina (sertralinum)

 • dostępne wielkości opakowań: 28 tabletek, 84 tabletki

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Leki na depresję, Leki przeciwlękowe

Asentra – lek antydepresyjny i na zaburzenia lękowe – jak skutecznie radzić sobie z depresją

Asentra jest lekiem na depresję, który jest zaliczany do grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (tzw. SSRI). Ich działanie powoduje zwiększenie poziomu serotoniny w organizmie. To neuroprzekaźnik, który przyczynia się do poprawy nastroju. Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych do leczenia epizodów depresji, lęku społecznego, zespołu stresu pourazowego lub lęku napadowego. W określonych przypadkach może być także stosowany u dzieci i młodzieży od 6. roku życia. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę, dostępny w dwóch dawkach: 50 mg i 100 mg.

Jak działa lek Asentra?

Substancją czynną leku jest sertralina. Należy do grupy leków stosowanych w leczeniu psychiatrycznym w przypadku depresji, lęków i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych określanych jako selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (tzw. SSRI – ang. Selective Serotonin Reuptake Inhibitor).

Serotonina jest jednym z neuroprzekaźników, czyli substancji pozwalającej na przekazywanie informacji pomiędzy komórkami nerwowymi. Hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny w synapsach usprawnia komunikację pomiędzy neuronami, co sprawia, że impulsy przesyłane są częściej. Działanie kliniczne sertraliny usprawnia przewodnictwo nerwowe.

Inne leki stosowane w leczeniu depresji to m.in. SeronilPramolan.

Tabletki na depresję Asentra – na co się stosuje?

Wskazania do stosowania leku Asentra to leczenie zaburzeń depresyjnych i (lub) zaburzeń lękowych.

U dorosłych osób lek Asentra można stosować w:

 • leczeniu depresji i zapobieganiu nawrotów epizodów depresji

 • terapii zespołu lęku społecznego (fobii społecznej)

 • leczeniu zespołu stresu pourazowego (tzw. PTSD)

 • terapii lęku napadowego.

U dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat oraz u osób dorosłych lek Asentra może być stosowany także w celu leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (tzw. ZO-K). Terapia taka może być prowadzona na wyraźne polecenie lekarza.

Smutek, brak radości z życia, trudności ze snem, rezygnacja – coraz więcej osób na podstawie tych objawów diagnozuje depresję kliniczną. To trudna choroba, której leczenie jest skomplikowane i długotrwałe. Pacjenci i ich bliscy często zastanawiają się, jak radzić sobie z depresją. Należy tu działać wielokierunkowo, zmieniając sposób życia, uczęszczając na psychoterapię oraz (jeśli lekarz uzna to za odpowiednie dla konkretnego pacjenta) stosując leki na depresję.

Asentra – lek na zespół lęku pourazowego (PTSD)

Zespół lęku pourazowego to stan, który może pojawić się po tym, kiedy pacjent doświadczy bardzo traumatycznego przeżycia. PTSD ma objawy podobne do depresji i zaburzeń lękowych, dlatego zazwyczaj stosuje się podobne leki. Asentra jest preparatem, który włącza się do leczenia stresu pourazowego u dorosłych osób.

Asentra u dzieci i młodzieży – czy i kiedy można stosować?

Lek jest przeznaczony przede wszystkim do stosowania w wymienionych wskazaniach u osób dorosłych, jednak w uzasadnionych przypadkach specjalista może zdecydować o włączeniu go do terapii dla młodszych pacjentów.

Lek Asentra może być stosowany w przypadku leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat. To zaburzenia związane z lękiem, ze stale towarzyszącym niepokojem z powodu obsesji (uporczywych wyobrażeń), które wpływają na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Objawiają się one przede wszystkim wykonywaniem kompulsyjnych powtarzalnych rytuałów, które wydają się dla pacjenta przymusem.

Nie należy podawać leku z sertraliną dzieciom do 18. roku życia z innych wskazań. U pacjentów pediatrycznych Asentra może powodować nasilenie działań niepożądanych, przede wszystkim takich jak: myśli samobójcze, próby samookaleczenia czy próby odebrania sobie życia. Może także nasilać się wrogość, zachowania buntownicze, złość i agresja.

Dawkowanie Asentra – jak stosować?

Zazwyczaj lekarz dobiera dawki i schemat leczenia dopasowane indywidualnie do stanu pacjenta.

Dawki Asentra dla dorosłych

 • Leczenie depresji i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Zazwyczaj dobowa dawka wynosi 50 mg, może być jednak stopniowo zwiększana na wyraźne polecenie lekarza o 50 mg w odstępach tygodniowych przez okres kilku kolejnych tygodni. Maksymalna dobowa dawka wynosi 200 mg.
 • Leczenie lęku napadowego, zespołu lęku społecznego i zespołu stresu pourazowego. Terapię w tych wskazaniach rozpoczyna się zwykle od 25 mg leku na dobę, a po upływie tygodnia zwiększa się ją do 50 mg/dobę. W ciągu kilku tygodni można zwiększać dawkę o 50 mg, do maksymalnie 200 mg/dobę. 

Jak stosować lek Asentra u dzieci – dawki

W przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych zalecane dawkowanie u dzieci to:

 • dzieci w wieku 6-12 lat – początkowa dawka wynosi 25 mg/dobę, po upływie tygodnia lekarz może ją zwiększyć do 50 mg/dobę, maksymalna dobowa dawka to 200 mg,

 • młodzież w wieku 13-17 lat – początkowa zalecana dawka to zwykle 50 mg, którą w uzasadnionych przypadkach można zwiększyć do maksymalnej wartości 200 mg na dobę. 

Jak długo trwa leczenie depresji i zaburzeń lękowych lekiem Asentra?

Leczenie depresji jest procesem długotrwałym. Pierwsze zauważalne efekty leczenia Asentra są widoczne zazwyczaj po kilku tygodniach regularnego stosowania leku. Okres terapii zależy w dużej mierze od rodzaju choroby i od reakcji konkretnego pacjenta na leczenie. Leki antydepresyjne stosuje się długotrwale, w przypadku złagodzenia objawów – zazwyczaj jeszcze przez 6 miesięcy od momentu poprawy.

Stosowanie leku Asentra w ciąży i podczas karmienia piersią

Producent leku Asentra wyraźnie zaznacza, że kobiety planujące zajście w ciążę, w okresie ciąży i karmienia piersią nie powinny stosować tego preparatu. Może on wpływać na bezpieczeństwo ciąży i prawidłowy rozwój płodu. Stosowanie tego leku w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze, może zwiększać pojawienie się u noworodka ciężkich powikłań, takich jak zespół przetrwałego nadciśnienia płucnego, objawiający się m.in. sinicą i przyspieszonym oddechem.

Wiadomo także, że sertralina przenika do mleka kobiecego, dlatego nie należy zażywać leku antydepresyjnego Asentra podczas karmienia piersią.

Lek antydepresyjny Asentra a alkohol

Podczas stosowania tego leku na depresję i stany lękowe nie powinno się pić alkoholu pod żadną postacią.

Asentra a sok grejpfrutowy

Osoby zażywające tabletki Asentra nie powinny pić soku grejpfrutowego. Składniki soku mogą bowiem prowadzić do zwiększenia stężenia substancji czynnej leku (sertraliny) w organizmie pacjenta.

Opis produktu – ulotka leku Asentra 50 mg, 100 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: