Asentra
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

Asentra – lek przeciwdepresyjny i przeciwlękowy
- Asentra to lek na depresję, który jest zaliczany do grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (tzw. SSRI). Ich działanie powoduje zwiększenie poziomu serotoniny w organizmie. To neuroprzekaźnik, który przyczynia się do poprawy nastroju.
- Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych do leczenia epizodów depresji, lęku społecznego, zespołu stresu pourazowego lub lęku napadowego.
- Lek wydawany jest wyłącznie na receptę, dostępny w dwóch dawkach: 50 mg i 100 mg. W ramach konsultacji z lekarzem na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na Asentra.
dostępność | na receptę |
przypadłość | depresja, zapobieganie nawrotowi depresji, zespół lęku społecznego, zespół stresu pourazowego, lęki napadowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne |
postać | tabletki powlekane |
dawka | 50 mg, 100 mg |
substancja czynna | Sertralina (Sertralinum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Asentra jest lekiem na depresję i stany lękowe u dorosłych, może być stosowany także u dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat w przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie pytań umów się na telekonsultację do lekarza na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na lek Asentra.
Asentra – co to za lek?
Asentra to lek stosowany w psychiatrii. Jest przeznaczony dla osób zmagających się z depresją lub zaburzeniami lękowymi. Na diagnozę depresji mogą wskazywać m.in. smutek, brak radości z życia, trudności ze snem, zaburzenia apetytu, myśli rezygnacyjne lub samobójcze. Szacuje się, że depresja występuje u ok. 1,2 miliona Polaków. Asentra może przynosić ulgę także pacjentom z zaburzeniem stresowym pourazowym będącym następstwem traumatycznych zdarzeń, zespołem lęku społecznego objawiającym się silnym lękiem przed ekspozycją społeczną, lękiem napadowym przebiegającym z napadami paniki, a także zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym, które charakteryzuje się występowaniem kompulsji (przymusu wykonywania określonej czynności) oraz obsesji.
Na co stosuje się lek Asentra?
Wskazania do stosowania leku Asentra to leczenie zaburzeń depresyjnych i (lub) zaburzeń lękowych. U dorosłych lek Asentra można stosować w leczeniu depresji i zapobieganiu nawrotów epizodów depresji, leczeniu zespołu lęku społecznego (fobii społecznej), leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD), leczeniu lęku napadowego oraz leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. U dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat lek Asentra może być stosowany w celu leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Terapia taka może być prowadzona na wyraźne polecenie lekarza.
Jak działa Asentra?
Sertralina to główny składnik leku Asentra. Substancja czynna to inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny. Serotonina jest jednym z neuroprzekaźników, czyli substancji pozwalającej na przekazywanie informacji pomiędzy komórkami nerwowymi. Hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny w synapsach usprawnia komunikację pomiędzy neuronami, co sprawia, że impulsy przesyłane są częściej. Działanie kliniczne sertraliny usprawnia przewodnictwo nerwowe i może być pomocne w leczeniu zaburzeń depresyjnych i lękowych.
Dla kogo jest przeznaczony lek Asentra?
Lek jest wskazany do stosowania u osób dorosłych, a w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych również u dzieci i młodzieży powyżej 6. roku życia. Nie należy podawać leku z sertraliną dzieciom do 18. roku życia z innych wskazań.
Co wchodzi w skład leku Asentra?
Lek zawiera substancję czynną sertralinę. Każda tabletka leku Asentra 50 mg lub leku Asentra 100 mg zawiera odpowiednio 50 mg lub 100 mg substancji czynnej.
Pozostałe składniki leku to: wapnia wodorofosforan dwuwodny, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), hydroksypropyloceluloza, talk, magnezu stearynian, hypromeloza, tytanu dwutlenek E171, talk, glikol propylenowy.
Asentra – zamienniki
Dla leku Asentra zamiennik to m.in. ApoSerta, Sertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Setaloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral.
Asentra – dawkowanie
Tabletki Asentra przyjmuje się raz na dobę (rano lub wieczorem), z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.
Zalecane dawkowanie dla osób dorosłych w poszczególnych wskazaniach jest następujące:
- depresja i zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne – zazwyczaj dobowa dawka wynosi 50 mg, może być jednak stopniowo zwiększana na wyraźne polecenie lekarza o 50 mg w odstępach tygodniowych przez okres kilku kolejnych tygodni; maksymalna dobowa dawka wynosi 200 mg,
- lęk napadowy, zespół lęku społecznego i zespół stresu pourazowego – terapię w tych wskazaniach rozpoczyna się zwykle od 25 mg leku na dobę, a po upływie tygodnia zwiększa się ją do 50 mg/dobę. W ciągu kilku tygodni można zwiększać dawkę o 50 mg, do maksymalnie 200 mg/dobę.
W przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych zalecane dawkowanie u dzieci to:
- dzieci w wieku 6-12 lat – początkowa dawka wynosi 25 mg/dobę, po upływie tygodnia lekarz może ją zwiększyć do 50 mg/dobę, maksymalna dobowa dawka to 200 mg,
- młodzież w wieku 13-17 lat – początkowa zalecana dawka to zwykle 50 mg, którą w uzasadnionych przypadkach można zwiększyć do maksymalnej wartości 200 mg na dobę.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować lek na depresję Asentra, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Asentra
Nie należy stosować podwójnej dawki Asentra. Pominięcie dawki nie powinno wpłynąć na normalny schemat stosowania leku. Należy przyjąć pojedynczą dawkę o zwykłej porze i kontynuować terapię zgodnie z harmonogramem.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Asentra, przedawkowanie
W przypadku leku Asentra, zastosowanie większej dawki niż zalecana wymaga niezwłocznego kontaktu z lekarzem lub szpitalnym oddziałem ratunkowym. Do objawów przedawkowania należą: senność, nudności i wymioty, przyspieszenie rytmu serca, drżenia mięśniowe, pobudzenie, zawroty głowy, utrata przytomności.
Przerwanie stosowania leku Asentra
Nie wolno przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem. Proces odstawiania leku jest stopniowy i trwa kilka tygodni. Nagłe przerwanie stosowania leku może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak zawroty głowy, drętwienie, zaburzenia snu, pobudzenie, lęk, bóle głowy, nudności, wymioty, drżenie mięśni. W przypadku leku Asentra, odstawienie może powodować objawy w szczególności wtedy, gdy terapia została przerwana nagle. Ryzyko wystąpienia takich dolegliwości zależy ponadto od długości okresu leczenia, dawki i tempa jej zmniejszania. Zazwyczaj pojawiają się one w ciągu pierwszych dni po przerwaniu leczenia i ustępują samoistnie w ciągu 2 tygodni.
Asentra – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania Asentry – leku nie należy stosować w następujących przypadkach:
- uczulenie na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu,
- przyjmowanie inhibitorów monoaminooksydazy lub leków podobnych do inhibitorów MAO obecnie lub w przeszłości,
- przyjmowanie pimozydu.
Szczególną ostrożność podczas stosowania leku należy zachować w następujących przypadkach:
- padaczka lub napady drgawkowe,
- zaburzenia afektywne dwubiegunowe,
- schizofrenia,
- myśli o samookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa obecnie lub w przeszłości,
- zespół serotoninowy,
- obniżone stężenie sodu we krwi, przyjmowanie leków na nadciśnienie tętnicze,
- podeszły wiek,
- choroba wątroby,
- cukrzyca,
- zaburzenia krwotoczne, stosowanie leków rozrzedzających krew lub mogących zwiększać ryzyko krwawień,
- ciąża,
- wiek poniżej 18. roku życia,
- terapia elektrowstrząsowa,
- zaburzenia widzenia (np. jaskra),
- wydłużony odstęp QT w EKG,
- choroba serca, obniżony poziom potasu lub magnezu, wydłużony odstęp QT u członka rodziny, wolna akcja serca i przyjmowanie leków wydłużających QT.
Pacjenci z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi mogą doświadczać myśli samobójczych oraz myśli o samookaleczeniu, szczególnie na początku terapii, gdyż leki przeciwdepresyjne zaczynają działać po około 2 tygodniach. Ryzyko to jest wyższe u osób z wcześniejszymi myślami samobójczymi i myślami o samookaleczeniu oraz u dorosłych poniżej 25. roku życia. W przypadku pojawienia się takich myśli, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. Pomocne może być poinformowanie osób bliskich o diagnozie depresji lub zaburzenia lękowego, pokazanie im ulotki leku oraz poproszenie o obserwowanie zmian w zachowaniu.
Antydepresant Asentra może wywoływać akatyzję, czyli niepokój psychoruchowy z przymusem wykonywania ruchów, często z niemożnością usiedzenia lub stania w miejscu. Ten stan występuje zazwyczaj w ciągu pierwszych tygodni leczenia.
Podczas terapii Asentrą niezwłocznego kontaktu z lekarzem wymagają również następujące objawy:
- napad padaczkowy,
- objawy mogące wskazywać na fazę maniakalną (niezwykłe i szybko zmieniające się pomysły, nieuzasadnione uczucie szczęścia, nadmierna aktywność fizyczna).
Podczas terapii lekiem Asentra alkohol jest zabroniony.
Lek może powodować zaburzenia seksualne, które mogą utrzymywać się po zakończeniu terapii
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Asentra z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie leku Asentra w ciąży i w okresie karmienia piersią
Producent leku Asentra wyraźnie zaznacza, że kobiety planujące zajście w ciążę, w okresie ciąży i karmienia piersią nie powinny stosować tego preparatu. Może on wpływać na bezpieczeństwo ciąży i prawidłowy rozwój płodu. Stosowanie tego leku w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze, może zwiększać pojawienie się u noworodka ciężkich powikłań, takich jak zespół przetrwałego nadciśnienia płucnego, objawiający się m.in. sinicą i przyspieszonym oddechem.
Wiadomo także, że sertralina przenika do mleka kobiecego, dlatego nie należy zażywać leku antydepresyjnego Asentra podczas karmienia piersią.
Asentra a prowadzenie pojazdów
Asentra może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Nie należy wykonywać tych czynności do czasu poznania reakcji organizmu na lek.
Asentra – skutki uboczne
Stosując lek Asentra należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Do bardzo częstych działań niepożądanych leku Asentra (mogą wystąpić u więcej niż u 1 na 10 pacjentów) zalicza się:
- zaburzenia snu,
- zawroty głowy,
- senność,
- bóle głowy,
- biegunka,
- nudności,
- suchość w jamie ustnej,
- zaburzenia czynności seksualnych,
- zmęczenie.
Częste działania niepożądane Asentry (mogą wystąpić u nie więcej niż u 1 na 10 pacjentów) to:
- zapalenie oskrzeli, ból gardła, katar,
- zmniejszenie lub zwiększenie łaknienia,
- lęk, depresja,
- zwiększona aktywność ruchowa,
- zgrzytanie zębami,
- koszmary senne,
- mniejsze zainteresowanie seksem,
- zaburzenia ruchów mięśniowych,
- zaburzenia widzenia,
- dzwonienie w uszach,
- kołatanie serca,
- uderzenia gorąca,
- zaburzenia oddychania,
- ziewanie,
- zaburzenia układu pokarmowego,
- zwiększona potliwość,
- bóle mięśniowe,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego,
- złe samopoczucie,
- zwiększenie masy ciała,
- urazy.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Asentra?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Asentra? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Asentra znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Asentra nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Asentra to lek z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), stosowany w leczeniu zaburzeń depresyjnych i lękowych. Wskazania do jego stosowania u dorosłych to leczenie depresji i zapobieganie jej nawrotom, PTSD, lęk społeczny, lęk napadowy oraz zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Po szczegółowej ocenie lekarza Asentra może być także zastosowana u dzieci powyżej 6. roku życia, lecz tylko w leczeniu zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego. Terapia Asentrą zazwyczaj jest długotrwała, a jej długość jest wyznaczana przez lekarza. E-receptę na lek Asentra można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na depresję:
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Asentra (16)
- Co to za lek Asentra? Na co się go stosuje?
Asentra to lek stosowany w leczeniu zaburzeń depresyjnych i lękowych u osób dorosłych oraz w leczeniu zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego u osób dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia. Zawiera sertralinę, która należy do selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.
- Kiedy zaczynają działać tabletki na depresję Asentra?
Lek Asentra zazwyczaj zaczyna działać po około 2 tygodniach.
- Jakie są wskazania do stosowania leku Asentra? Na co jest Asentra?
Wskazania do stosowania leku Asentra są następujące: depresja, zespół lęku społecznego, zespół stresu pourazowego, lęk napadowy oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.
- Jak uzyskać receptę na Asentra?
Aby uzyskać receptę na lek Asentra (tabletki), należy skorzystać z konsultacji lekarskiej (np. z lekarzem psychiatrą lub lekarzem rodzinnym) w formie stacjonarnej lub z wykorzystaniem metod telemedycyny (wizyta online).
- Jak stosować Asentra? Jak wygląda dawkowanie leku?
W zależności od wskazania i potrzeb pacjenta, lek przyjmuje się w dawce od 25 mg do 200 mg na dobę. Tabletki przyjmuje się raz na dobę, niezależnie od posiłku.
- Czy antydepresant Asentra to silny lek?
Asentra to lek o sile i działaniu dostosowanym do potrzeb osób z różnymi zaburzeniami psychicznymi. U każdej osoby przyjmującej lek Asentra działanie może być nieco inne, dlatego lekarz zawsze stara się optymalizować terapię do potrzeb konkretnego pacjenta.
- Asentra a alkohol - czy można łączyć lek na depresję Asentra z alkoholem?
Nie, podczas stosowania leku Asentra nie należy spożywać alkoholu.
- Czy jest dostępny lek na depresję Asentra bez recepty?
Nie, w przypadku leku Asentra recepta jest wymagana do zakupu.
- Z czym nie łączyć tabletek Asentra?
Zgodnie z informacją z ulotki, leku Asentra nie należy łączyć z inhibitorami monoaminooksydazy, linezolidem, błękitem metylenowym i pimozydem ze względu na ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu jakichkolwiek leków. Szczegóły interakcji Asentry z innymi lekami dostępne są w ulotce leku. Nie należy stosować leku łącznie z sokiem grejpfrutowym i alkoholem.
- Jakie są możliwe skutki uboczne Asentra?
Do najczęstszych skutków ubocznych Asentry należą: bezsenność, zawroty głowy, senność, bóle głowy, biegunka, nudności, suchość w jamie ustnej, zaburzenia wytrysku oraz zmęczenie. Pełna lista działań niepożądanych znajduje się w ulotce leku. Niektóre z nich wymagają natychmiastowego odstawienia leku i kontaktu z lekarzem.
- Jak długo można stosować lek na nerwicę lękową Asentra?
Czas stosowania leku Asentra zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz rodzaju leczonego zaburzenia i jest ustalany indywidualnie przez lekarza.
- Kiedy stosować lek Asentra - rano czy wieczorem?
Asentrę należy przyjmować o stałej, wybranej przez pacjenta porze dnia.
- Asentra czy Asertin - czym się różnią te leki na depresję?
Oba leki zawierają sertralinę i są stosowane w leczeniu tych samych zaburzeń. Leki różnią się składem pomocniczym, np. Asertin zawiera laktozę.
- Asentra a tycie - czy lek powoduje zwiększenie masy ciała?
Antydepresant Asentra może wpływać na masę ciała, choć nie u każdego pacjenta wystąpi takie działanie niepożądane. Wzrost masy ciała obserwowano często (tj. u nie więcej niż 1 na 10 osób).
- Jak działa Asentra? Na czym polega działanie leku?
Substancją czynną leku Asentra jest sertralina, należąca do grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI). Serotonina jest neuroprzekaźnikiem odgrywającym dużą rolę w utrzymaniu prawidłowego nastroju. Asentra zwiększa dostępność serotoniny w mózgu i wydłuża czas jej działania, co przyczynia się do łagodzenia objawów depresyjnych i lękowych.
- Jak wygląda konsultacja on-line, po której można uzyskać e-receptę na lek Asentra?
Na Receptomat.pl można przeprowadzić konsultację medyczną i uzyskać e-receptę na lek Asentra. W czasie konsultacji pacjent otrzyma również wszystkie niezbędne informacje, w tym te o odpowiednim dawkowaniu i czasie trwania leczenia.
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
