Receptomat | e-Recepta w 5 min
e-Konsultacja z Receptą Online

Asertin 100

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Asertin 100

Asertin 100 to lek na depresję, stres pourazowy, lęk społeczny i stany lękowe u dorosłych. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. Na teleporadę do specjalisty umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Asertin 100.

Podstawowe informacje o leku Asertin 100:

 • nazwa: Asertin 100

 • dawka: 50 mg, 100 mg

 • postać: tabletki powlekane

 • substancja czynna: sertralina (sertralinum)

 • dostępne wielkości opakowań: 28 tabl., 30 tabl., 60 tabl.

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Leki na depresję, Leki przeciwlękowe

Lek przeciwdepresyjny Asertin 100 – na depresję i stany lękowe u dorosłych

Substancją czynną leku jest sertralina, która zaliczana jest do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (tzw. SSRI). Lek jest przeznaczony do długotrwałego stosowania, a efekty są widoczne po kilku tygodniach od rozpoczęcia zażywania tabletek. Lek dostępny jest w dwóch dawkach 50 mg i 100 mg, wydawany wyłącznie na receptę.

Jak działa Asertin 100?

Lek zawiera sertralinę, substancję aktywną zaliczaną do grupy leków SSRI, czyli selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. W mózgu w przewodnictwie nerwowym uczestniczą neuroprzekaźniki, które są niezbędne do przesyłania impulsów z jednej komórki nerwowej do kolejnej. Jednym z neuroprzekaźników jest serotonina. Obniżenie jej poziomu w mózgu wiąże się z pojawieniem się zaburzeń depresyjnych, lęków o różnej etiologii i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Asertin 100 zażywany regularnie przez dłuższy okres czasu, powoduje podniesienie poziomu serotoniny w mózgu, przez co łagodzi objawy depresji i lęków.

Inne leki dostowane w leczeniu depresji to Seronil, Permolan.

Na co stosuje się Asertin 100? Wskazania

Lek stosuje się u dorosłych i w określonych wskazaniach może być podawany także dzieciom.

Lek Asertin 100 jest zalecany do stosowania w:

 • leczeniu depresji u dorosłych, w tym także w zapobieganiu nawrotom depresji

 • leczeniu lęku społecznego u dorosłych

 • terapii zespołu stresu pourazowego (PTSD) u osób dorosłych

 • leczeniu lęku napadowego z towarzyszącą (lub bez) agorafobią

 • leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u dorosłych, a także u młodzieży i dzieci w wieku od 6 do 17 lat.

Jak brać tabletki na depresję Asertin 100? Dawkowanie

Schemat leczenia i dawkowanie jest każdorazowo dopasowane do stanu i kondycji pacjenta. Ważne jest także poznanie historii choroby pacjenta i stale zażywanych przez niego leków, które mogą wchodzić w interakcje ze składnikami preparatu Asertin 100.

Leczenie depresji i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u dorosłych

Zalecane dawkowanie to 50 mg/dobę; praktyka pokazuje, że to zazwyczaj skuteczna dawka; w zależności od reakcji pacjenta na leczenie, można ją zwiększać stopniowo o 50 mg (przez okres kilku tygodni) do maksymalnego poziomu 200 mg na dobę.

Leczenie zespołu lęku społecznego, lęku napadowego i zespołu lęku pourazowego u dorosłych

Terapię rozpoczyna się zazwyczaj od 25 mg/dobę, a po upływie tygodnia zwiększa się dawkę do 50 mg/dobę; w ciągu kilku tygodni dawka może być zwiększana stopniowo o 50 mg aż do maksymalnego poziomu 200 mg na dobę; o schemacie leczenia i wielkości dawki decyduje lekarz na podstawie reakcji pacjenta na leczenie.

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u dzieci w wieku od 6 roku życia

lLek można stosować wyłącznie w leczeniu ZO-K według następujących zaleceń (o ile lekarz nie zaleci innych dawek):

 • dzieci w wieku od 6 do 12 lat – początkowa dobowa dawka wynosi 25 mg na dobę, po upływie tygodnia dawka może być zwiększona do poziomu 50 mg na dobę, maksymalna dobowa dawka to 200 mg

 • dzieci w wieku od 13 do 17 lat – początkowa dawka to 50 mg na dobę, która w zależności od reakcji pacjenta na leczenie może zostać zwiększona na polecenie lekarza do maksymalnego poziomu 200 mg na dobę.

Stosowanie leku Asertin 100 u dzieci i młodzieży – kiedy, jakie dawki?

Lek może być stosowany pod ścisłym nadzorem lekarza w przypadku leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat. Nie należy podawać dzieciom sertraliny z żadnych innych wskazań. Jest to związane z ryzykiem nasilenia się u młodych osób wystąpienia działań niepożądanych, takich jak: myśli i próby samobójcze oraz zwiększonej agresji, wrogości i zachowań buntowniczych. Dlatego lek należy stosować tylko na wyraźne polecenie i ze wskazania lekarza, pod jego ścisłym nadzorem. Specjalista powinien poinformować opiekuna o możliwych działaniach niepożądanych, a w razie ich wystąpienia, osoby bliskie pacjentom powinny skonsultować z lekarzem dalsze prowadzenie terapii.

Lek antydepresyjny Asertin 100 – bez recepty czy na receptę?

Leki należące do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny to substancje mające wpływ na przewodnictwo nerwowe. To leki, które powinny być zalecane dopiero po dokładnej analizie wyników badań i historii choroby oraz po poznaniu stanu i samopoczucia pacjenta. Specjalista każdorazowo ustala dawkowanie, schemat leczenia i długość terapii, dopasowane do konkretnego pacjenta. Nie należy zażywać leku na własną rękę. Lek Asertin 100 jest wydawany wyłącznie z przepisu lekarza na receptę.

Czy lek Asertin 100 brać razem z jedzeniem czy między posiłkami?

Nie ma znaczenia, czy lek jest stosowany podczas jedzenia czy niezależnie od posiłku. Nie ma bowiem informacji, by składniki leku wchodziły w interakcje z pokarmami oraz by te w jakikolwiek sposób wpływały na bezpieczeństwo stosowania i skuteczność leku.

Czy te tabletki na depresję na receptę Asertin 100 można stosować pijąc jednocześnie alkohol?

W ulotce Asertin 100 producent jednoznacznie informuje, że nie należy pić alkoholu w żadnej postaci podczas stosowania leku.

Opis produktu – ulotka leku Asertin 100 50 mg, 100 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: