Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Zoloft

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Zoloft

Zoloft zaliczany jest do grupy antydepresantów stosowanych u dorosłych w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Zoloft. 

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Zoloft:

 • nazwa: Zoloft

 • dawka: 50 mg, 100 mg

 • postać: tabletki powlekane

 • substancja czynna: sertralina (sertralinum)

 • dostępne wielkości opakowań: 28 tabletek

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Leki antydepresyjne, Leki przeciwlękowe

Lek antydepresyjny Zoloft – leczenie depresji i zaburzeń lękowych

Preparat stosowany w długotrwałej terapii depresji i zaburzeń lękowych u dorosłych oraz do leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u dzieci i młodzieży powyżej 6. roku życia. Substancją czynną leku jest sertralina należąca do grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (tzw. SSRI – ang. Selective Serotonin Reuptake Inhibitor). Lek Zoloft dostępny jest w dwóch dawkach: 50 mg i 100 mg, wydawany jest wyłącznie na receptę.

Jak działa lek na depresję Zoloft?

Preparat zawiera w składzie sertralinę, substancję czynną zaliczaną do grupy leków należących do selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Jej działanie polega na wzmocnieniu przewodzenia impulsów nerwowych poprzez zahamowanie zwrotnego wchłaniania neuroprzekaźnika (serotoniny) w synapsach nerwowych. Dzięki temu impulsy nerwowe są wysyłane częściej. Sertralina działa poprzez większe pobudzenia zależnych od serotoniny komórek nerwowych.

Inne leki stosowane w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych to m.in. SeronilPramolan.

Na co stosuje się Zoloft?

Wskazaniami do stosowania leku u dorosłych pacjentów są zaburzenia depresyjne (w tym zdiagnozowana depresja kliniczna) oraz zaburzenia lękowe o różnym pochodzeniu.

Zoloft – wskazania do stosowania u dorosłych:

 • terapia depresji oraz zapobieganie nawrotom epizodów depresji

 • leczenie zespołu lęku pourazowego (tzw. PTSD)

 • terapia zespołu lęku społecznego

 • leczenie lęku napadowego

 • leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

Depresja objawia się brakiem radości z życia, niemożnością jej odczuwania, smutkiem, rezygnacją, trudnością ze snem. Z kolei zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (tzw. ZO-K), lęk napadowy i lęk społeczny to problemy związane z lękiem, którym towarzyszą niekiedy także inne objawy, m.in.: ciągły kompulsyjny niepokój związany z uporczywymi wyobrażeniami i przymusem wykonywania pewnych określonych, powtarzalnych czynności. Fobia społeczna jest związana z nasilonym lękiem lub silnym stresem pojawiającym się w sytuacjach społecznych (przemawianie, rozmowa z obcymi osobami, wspólne posiłki z nieznajomymi, obawa przed zawstydzającym zachowaniem). Zespół lęku pourazowego jest wynikiem traumatycznego i ciężkiego przeżycia, objawy są zbliżone do tych występujących podczas depresji.

Zoloft – jak stosować? Dawkowanie dla dzieci i dorosłych

Jakie dawki Zoloft dla dorosłych, a jakie dla dzieci? Schemat leczenia jest zależny od stanu pacjenta i lekarz indywidualnie dobiera dawki dobowe dla każdego pacjenta.

Leczenie depresji i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u dorosłych. Zazwyczaj dobowa dawka wynosi 50 mg, można w uzasadnionych przypadkach zwiększać ją do maksymalnie 200 mg na dobę, stopniowo co tydzień zwiększając o 50 mg.

Leczenie lęku napadowego, zespołu lęku społecznego i zespołu stresu pourazowego. Rozpoczyna się od dawki 25 mg na dobę, którą po tygodniu zwiększa się do 50 mg/dobę. Według zaleceń lekarza można dawkę stopniowo zwiększać w kolejnych tygodniach o 50 mg. Maksymalna wartość dobowej dawki to 200 mg.

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u dzieci i młodzieży:

 • dzieci w wieku od 6 do 12 lat – dawka początkowa to 25 mg na dobę; po upływie tygodnia lekarz może zadecydować o jej zwiększeniu do 50 mg/dobę; maksymalna dobowa dawka dla dzieci w tym wieku to 200 mg

 • młodzież w wieku 13-17 lat – początkowa dawka to 50 mg, która stopniowo może być zwiększana do maksymalnego poziomu 200 mg.

Leczenie depresji lekiem Zoloft a myśli samobójcze

Choć celem leczenia jest poprawa samopoczucia pacjenta, to trzeba wiedzieć, że w początkowym okresie zażywania leku może dojść do nasilenia myśli o samobójstwie i o samookaleczeniu. Ryzyko pojawienia się takich objawów jest większe w przypadku pacjentów, którzy w przeszłości zmagali się z myślami o zabiciu się i samookaleczeniu oraz o młodych osób przed 25. rokiem życia z zaburzeniami psychicznymi, którzy byli już leczeni lekami przeciwdepresyjnymi.

Stosowanie Zoloft u dzieci i młodzieży

W przypadku dzieci i młodzieży w wieku powyżej 6. roku życia możliwe jest stosowanie leku w przypadku leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Nie należy stosować tego leku w grupie pediatrycznej z innych wskazań.

Podawanie leku Zoloft dzieciom i młodzieży niesie ze sobą zwiększone ryzyko wystąpienia niektórych działań niepożądanych, takich jak: próby samobójcze, myśli o samobójstwie, myśli o samookaleczeniu, nasilona wrogość, zachowania buntownicze, złość, agresja. Jeśli tego rodzaju skutki uboczne Zoloft miałyby zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwo pacjenta, należy porozmawiać ze specjalistą o zastosowaniu innego preparatu.

Stosowanie tabletek Zoloft a picie alkoholu

Podczas stosowania antydepresantów z grupy SSRI nie powinno się spożywać alkoholu pod żadną postacią.

Zoloft a sok grejpfrutowy

W oryginalnej ulotce Zoloft producent zaznacza, aby podczas stosowania tego leku nie pić soku grejpfrutowego. To ważne, ponieważ ten sok może doprowadzić do zwiększenia stężenia sertraliny w organizmie.

Tabletki Zoloft na depresję – czy powodują zaburzenia czynności seksualnych?

Tak, substancje należące do grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) mogą wpływać na czynności seksualne, a więc powodować obniżenie libido i problemy z erekcją. Te objawy uboczne stosowania leku mogą pojawić się u niektórych pacjentów podczas terapii oraz po jej przerwaniu. Należy bezzwłocznie poinformować o nich lekarza.

Czy można stosować Zoloft na depresję podczas ciąży i karmienia piersią?

Nie, nie zaleca się zażywania tych tabletek na depresję w sytuacji, kiedy kobieta planuje mieć dziecko w najbliższej przyszłości, jest w ciąży lub karmi piersią. Składniki leku mogą wpływać na bezpieczeństwo ciąży i prawidłowy rozwój płodu. Jeśli kobieta stosuje lek w trzecim trymestrze ciąży, jest możliwe pojawienie się ciężkich powikłań u noworodka po porodzie, takich jak: trudności z oddychaniem, sinienie skóry, wymioty, trudności z przyjmowaniem pokarmu. Sertralina przenika także do mleka kobiecego, co może wpływać na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka.

Opis produktu – ulotka leku Zoloft 50 mg, 100 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: