e-Konsultacja z Receptą Online

Setaloft 100 mg

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Setaloft 100 mg? Cena, refundacja

Lek Setaloft 100 mg  jest refundowany. Jego cena 100% wynosi ok. 28 zł. Setaloft 100 mg jest bezpłatny lub częściowo płatny dla pacjentów, którzy mają wskazania do refundacji. 

Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.

Setaloft 100 mg — jak działa, na co i dla kogo?

Setaloft 100 mg jest lekiem, którego głównym składnikiem jest sertralina. Sertralina klasyfikowana jest jako selektywny inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), który znajduje zastosowanie w terapii zaburzeń depresyjnych oraz zaburzeń lękowych.

Mechanizm działania sertraliny polega na modulacji poziomu serotoniny w mózgu, co jest kluczowe w regulacji nastroju i zachowania. Setaloft 100 mg dedykowany jest do leczenia depresji oraz zapobiegania jej nawrotom u osób dorosłych. Depresja manifestuje się uczuciem smutku, problemami ze snem oraz utratą zainteresowania życiem.

W zakresie zaburzeń lękowych Setaloft 100 mg wykorzystywany jest w terapii zespołu lęku społecznego, który objawia się zwiększonym stresem i lękiem w interakcjach społecznych, zespołu lęku pourazowego (PTSD), który może rozwijać się po traumatycznych wydarzeniach, a także lęku napadowego, charakteryzującego się nagłymi epizodami intensywnego niepokoju.

Dodatkowo lek znajduje zastosowanie w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (ZO-K), zarówno u dorosłych, jak i u dzieci oraz młodzieży w wieku od 6 do 17 lat. ZO-K charakteryzują się obecnością natrętnych myśli (obsesji) oraz przymusowych działań (kompulsji), które są próbą zaradzenia niepokojowi wywołanemu przez obsesje.

Setaloft 100 mg jest zatem lekiem przeznaczonym dla osób dorosłych cierpiących na różne formy depresji i zaburzeń lękowych, a także dla dzieci i młodzieży z diagnozą ZO-K.

Setaloft 100 mg — skład leku

Setaloft 100 mg zawiera jako substancję czynną sertralinę w formie sertraliny chlorowodorku. Dostępne są tabletki powlekane, z których każda zawiera odpowiednio 100 mg sertraliny.

W skład rdzenia tabletki wchodzą: krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, kopowidon, laktoza jednowodna oraz magnezu stearynian. Otoczka tabletki składa się z hypromelozy 3cP, hydroksypropylocelulozy, makrogolu 400 oraz dwutlenku tytanu (E171). Dodatkowo, w skład otoczki wchodzi hypromeloza 50cP.

Setaloft 100 mg — dawkowanie

Dawkowanie leku Setaloft 100 mg jest ściśle określone i powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz rodzaju schorzenia, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego lub farmaceuty. W przypadku leczenia depresji oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (ZO-K) u dorosłych, zaleca się rozpoczęcie terapii od dawki 50 mg na dobę. W zależności od reakcji na leczenie, dawkę można stopniowo zwiększać o 50 mg tygodniowo, nie przekraczając maksymalnej dawki 200 mg na dobę. W przypadku leczenia lęku napadowego, zespołu lęku społecznego oraz zespołu lęku pourazowego, inicjalna dawka wynosi 25 mg na dobę, z możliwością zwiększenia do 50 mg po tygodniu i dalszego stopniowego podnoszenia dawki, nie przekraczając maksymalnej dawki 200 mg na dobę.

Dzieci i młodzież w wieku 6-17 lat mogą stosować lek Setaloft 100 mg wyłącznie w celu leczenia ZO-K. Dla dzieci w wieku 6-12 lat początkowa dawka wynosi 25 mg na dobę, z możliwością zwiększenia do 50 mg po tygodniu, nie przekraczając maksymalnej dawki 200 mg na dobę. Dla młodzieży w wieku 13-17 lat początkowa dawka to 50 mg na dobę, z maksymalną dawką 200 mg na dobę.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek powinni poinformować o tym lekarza i stosować się do jego zaleceń dotyczących dawkowania.

Sposób podawania leku Setaloft 100 mg nie jest zależny od posiłków, a tabletki powlekane należy przyjmować raz na dobę, rano lub wieczorem. Lekarz określi czas trwania terapii, który w przypadku leczenia depresji powinien wynosić co najmniej 6 miesięcy od momentu poprawy.

W przypadku przedawkowania niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem lub udać się na oddział ratunkowy, zabierając opakowanie leku. Objawy mogą obejmować senność, nudności, wymioty, przyspieszenie rytmu serca, drżenia mięśniowe, pobudzenie, zawroty głowy, a w rzadkich przypadkach utratę przytomności.

Pominięcie dawki nie powinno skutkować podwojeniem następnej dawki, lecz kontynuacją leczenia zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Przerwanie stosowania leku Setaloft 100 mg musi być konsultowane z lekarzem, który zaleci stopniowe zmniejszanie dawki. Nagłe odstawienie leku może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych, takich jak zawroty głowy, drętwienia, zaburzenia snu, pobudzenie, lęk, bóle głowy, nudności, wymioty i drżenia mięśniowe. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych po zaprzestaniu stosowania leku, konieczna jest konsultacja lekarska.

Setaloft 100 mg — przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Setaloft 100 mg:

  • nadwrażliwość na sertralinę lub inne składniki leku,
  • stosowanie inhibitorów MAO lub leków podobnych do MAO,
  • stosowanie pimozydu.

Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Setaloft 100 mg konsultacja z lekarzem lub farmaceutą jest wymagana. Należy poinformować o:

  • epilepsji lub napadach drgawkowych,
  • przebytej lub obecnej chorobie dwubiegunowej lub schizofrenii,
  • myślach samobójczych lub historii samookaleczeń,
  • zespole serotoninowym lub złośliwym zespole neuroleptycznym,
  • obniżonym stężeniu sodu we krwi,
  • chorobie wątroby,
  • cukrzycy,
  • zaburzeniach krwotocznych lub stosowaniu leków przeciwkrzepliwych,
  • wieku poniżej 18 lat (z wyjątkiem leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych),
  • terapii elektrowstrząsowej,
  • problemach z oczami, np. jaskrze,
  • zaburzeniach rytmu serca, w tym wydłużonym odstępie QT,
  • chorobie serca, niskim poziomie potasu lub magnezu.

Niepokój psychoruchowy/Akatyzja:
Możliwe wystąpienie akatyzji, szczególnie w pierwszych tygodniach leczenia. W przypadku objawów należy skontaktować się z lekarzem.

Myśli samobójcze i nasilenie depresji lub zaburzeń lękowych:
Ryzyko myśli samobójczych może wzrosnąć na początku leczenia, szczególnie u młodych dorosłych poniżej 25 roku życia. W przypadku wystąpienia takich myśli należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie u dzieci i młodzieży:
Setaloft 100 mg nie jest zalecany osobom poniżej 18 roku życia, z wyjątkiem leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. W tej grupie wiekowej istnieje zwiększone ryzyko działań niepożądanych.

Interakcja z innymi lekami

Lek Setaloft 100 mg może oddziaływać z innymi substancjami farmakologicznymi, wpływając na ich działanie lub zwiększając ryzyko działań niepożądanych. Zaleca się informowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych obecnie lub planowanych lekach.

Stosowanie Setaloftu 100 mg jest przeciwwskazane z:

  • inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO), w tym moklobemidem, selegiliną, linezolidem i błękitem metylenowym,
  • pimozydem, stosowanym w leczeniu zaburzeń psychicznych.

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu Setaloftu 100 mg z: lekami zawierającymi amfetaminy, ziołowymi produktami z dziurawcem, tryptofanem, lekami przeciwbólowymi (tramadol, buprenorfina), środkami znieczulającymi (fentanyl, miwakurium, suksametonium), lekami na migrenę (sumatryptan), antykoagulantami (warfaryna), lekami przeciwgorączkowymi (metamizol), NLPZ (ibuprofen, kwas salicylowy), środkami uspokajającymi (diazepam), diuretykami, lekami przeciwpadaczkowymi (fenytoina, fenobarbital, karbamazepina), lekami na cukrzycę (tolbutamid), lekami na nadkwaśność i chorobę wrzodową (cymetydyna, omeprazol, lanzoprazol, pantoprazol, rabeprazol), lit, innymi lekami przeciwdepresyjnymi (amitryptylina, nortryptylina, nefazodon, fluoksetyna, fluwoksamina), lekami przeciwpsychotycznymi (perfenazyna, lewomepromazyna, olanzapina), lekami kardiologicznymi (werapamil, diltiazem, flekainid, propafenon), antybiotykami (ryfampicyna, klarytromycyna, telitromycyna, erytromycyna), lekami przeciwgrzybiczymi (ketokonazol, itrakonazol, pozakonazol, worykonazol, flukonazol), inhibitorami proteazy (rytonawir, telaprewir), aprepitantem, tiklopidyną oraz lekami wpływającymi na aktywność elektryczną serca.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie Setaloft 100 mg w ciąży: 

Lek Setaloft 100 mg może być przepisany tylko, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. W przypadku przyjmowania sertraliny należy poinformować o tym położną i lekarza. SSRI, do których należy sertralina, mogą zwiększać ryzyko przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodków (PPHN). Objawy PPHN lub inne komplikacje u noworodka mogą obejmować trudności z oddychaniem, sinicę skóry, wymioty, nadmierna płaczliwość, sztywność lub wiotkość mięśni, drżenia, drgawki, drażliwość, niski poziom cukru we krwi. W przypadku wystąpienia tych objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Przyjmowanie sertraliny pod koniec ciąży może zwiększyć ryzyko krwotoku poporodowego, zwłaszcza przy zaburzeniach krzepnięcia krwi.

Stosowanie Setaloft 100 mg podczas karmienia piersią: 

Sertralina może przenikać do mleka matki. Decyzja o stosowaniu leku podczas laktacji powinna być podjęta po ocenie stosunku korzyści do ryzyka przez lekarza.

Setaloft 100 mg — skutki uboczne 

Możliwe działania niepożądane leku Setaloft 100 mg:

Bardzo częste działania niepożądane (występujące częściej niż u 1 na 10 osób):

  • bezsenność, zawroty głowy, senność, bóle głowy,
  • biegunka, nudności, suchość w jamie ustnej,
  • zaburzenia wytrysku, zmęczenie.

Częste działania niepożądane (występujące nie częściej niż u 1 na 10 osób):

  • przeziębienie, ból gardła, katar,
  • zmiany apetytu, lęk, depresja, obniżenie zainteresowania seksem,
  • nerwowość, niezwykłe samopoczucie, koszmary senne, zgrzytanie zębami,
  • drżenie, zaburzenia ruchowe mięśni, drętwienia, mrowienia, napięcie mięśniowe,
  • zaburzenia smaku, zaburzenia widzenia, dzwonienie w uszach,
  • kołatanie serca, uderzenia gorąca, ziewanie,
  • zaburzenia żołądkowe, zaparcia, ból brzucha, wymioty, oddawanie gazów,
  • zwiększona potliwość, wysypka, ból pleców, ból stawów, ból mięśni,
  • nieregularna menstruacja, zaburzenia wzwodu, złe samopoczucie,
  • ból w klatce piersiowej, osłabienie, gorączka, zwiększenie masy ciała, urazy.

Dodatkowe informacje:

  • działania niepożądane, które mogą wystąpić po zakończeniu terapii, to m.in. zawroty głowy, drętwienia, zaburzenia snu, pobudzenie, lęk, ból głowy, nudności, wymioty i drżenie,
  • występuje zwiększone ryzyko złamań kości u pacjentów stosujących leki z tej grupy,
  • dzieci i młodzież mogą doświadczać podobnych działań niepożądanych jak dorośli, w tym bóle głowy, bezsenność, biegunka i nudności.

Przechowywanie leku Setaloft 100 mg

Przechowywanie leku wymaga zachowania szczególnych warunków, aby zapewnić jego właściwą kondycję. Preparat powinien być umieszczony w lokalizacji, która nie jest widoczna ani dostępna dla dzieci, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ponadto istotne jest, aby lek nie był eksponowany na temperatury przekraczające 25°C.


Inne leki na depresję:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Setaloft 100 mg (8)

Wśród leków, które zawierają taką samą substancję czynną jak Setaloft 100 mg wymienić można m.in. Asentra, ApoSerta, Asertin 100, Sertagen, Zoloft czy Miravil.

Podczas stosowania leku Setaloft 100 mg wystąpić mogą działania niepożądane związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem masy ciała.

Nie, Setaloft 100 mg to lek o działaniu przeciwdepresyjnym, należący do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

Stosowanie leku Setaloft 100 mg jest bezpieczne, o ile u pacjenta zostaną wykluczone przeciwwskazania co do jego przyjmowania, a dawkowanie zostanie indywidualnie dobrane przez lekarza.

Spożywanie alkoholu podczas przyjmowania leku Setaloft 100 mg jest zakazane

Nie, lek Setaloft 100 mg dostępny jest wyłącznie na receptę.

Lek Setaloft 100 mg poprawia samopoczucie, osłabia lęki oraz uczucie niepokoju.

Objawy przedawkowania leku Setaloft 100 mg mogą wywołać między innymi senność, nudności i wymioty, a w rzadkich przypadkach utratę przytomności.

e-Konsultacja z Receptą Online
Setaloft 100 mg

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.