Szukasz skutecznego leku na depresję i stany lękowe? Dowiedz się więcej o tabletkach Zotral z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania - omów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Zotral.
dawki: Zotral 50 mg, 100 mg
postać: tabletki powlekane
substancja czynna: sertralina (sertralinum)
kategoria: Leki przeciwdepresyjne, Leki przeciwlękowe
Pytania dotyczące leku Zotral, które najczęściej zadają nasi pacjenci.
W trakcie stosowania leku Zotral należy unikać stosowania alkoholu w jakiejkolwiek postaci. Może to wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo jego stosowania. Nie należy spożywać alkoholu ani soku grejpfrutowego.
Lekarz prowadzący indywidualnie dobiera dawki leku i sprawdza okresowo reakcję pacjenta na leczenie. Poinformuje także pacjenta, jak długo należy zażywać te tabletki na depresję i zaburzenia lękowe.
Pierwsze efekty leczenia Zotral i odczuwalna poprawa nastroju są widoczne zazwyczaj po kilku tygodniach od rozpoczęcia regularnego zażywania leku. To ważne, aby w tych pierwszych tygodniach pacjent nie zniechęcał się i nie próbował samodzielnie odstawić leku.
Zotral jest przeznaczony do długotrwałej terapii, w czasie której dochodzi do podwyższenia poziomu serotoniny i stopniowego przywrócenia równowagi chemicznej w mózgu. Zaleca się, aby leczenie depresji kontynuować jeszcze przez przynajmniej 6 miesięcy od momentu poprawy samopoczucia i ustąpienia objawów.
Stosowanie leków przeciwdepresyjnych zaliczanych do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny nie powoduje uzależnienia i nie daje objawów odstawienia po zakończeniu terapii. Ważne jednak, aby stosowanie leku zakończyć stopniowo i w porozumieniu z lekarzem. Nie należy gwałtownie odstawiać leku, ale stopniowo zmniejszać dawkę aż do całkowitego zaprzestania zażywania leku.
Decyzję o zakończeniu terapii należy podjąć razem z lekarzem prowadzącym. Leku nie należy odstawiać gwałtownie, ale stopniowo zmniejszać dawki w okresie kilku tygodni. Zmian dawkowania należy dokonywać w porozumieniu z lekarzem, według schematu wychodzenia z terapii. Stopniowe zmniejszenie dawki pozwała łagodnie wyjść z terapii i uniknąć pojawienia się działań niepożądanych.
Tak, Zotral należy do leków na depresję wydawanych na receptę z przepisu lekarza. Preparat może być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem oraz po analizie historii choroby pacjenta i wyników badań. Zotral w obu wariantach dawkowania jest dostępny wyłącznie na receptę.
Gry pacjent zażyje większą niż zalecana dawkę leku, wówczas należy jak najszybciej zawiadomić lekarza i udać się na oddział ratunkowy najbliższego szpitala (zabierając ze sobą opakowanie leku z etykietą).
Objawy przedawkowania Zotral to m.in.: nudności, wymioty, senność, drżenie mięśniowe, zawroty głowy, przyspieszony rytm serca, pobudzenie, a także utrata przytomności.