Najważniejsze informacje:
Szukasz skutecznego leku na depresję i stany lękowe? Dowiedz się więcej o tabletkach Zotral z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania - umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Zotral.
postać / dawka | tabletki powlekane, 50 mg, 100 mg |
substancja czynna | sertralina (sertralinum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | depresja, zapobieganie nawrotom depresji, zespół lęku społecznego, zespół lęku pourazowego, lęk napadowy, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne |
podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A., ul. Pelplińska 19, 83-200, Starogard Gdański |
Lek jest objęty częściową refundacją. Występuje w postaci tabletek powlekanych, w dawce 50 mg i 100 mg i w opakowaniach po 28 sztuk.
W zależności od apteki cena może nieznacznie się różnić i mogą ulec zmianie w przyszłości.
To preparat zaliczany do leków przeciwdepresyjnych mających wpływ na przekaźnictwo nerwowe. Ich mechanizm działania opiera się na podwyższeniu poziomu serotoniny w mózgu, co stopniowo wpływa na poprawę samopoczucia pacjenta i łagodzi objawy depresji i zaburzeń lękowych.
Długotrwałe leczenie z wykorzystaniem tabletek na depresję Zotral daje możliwość poprawy nastroju. Ten lek na receptę stosuje się także w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u dzieci i młodzieży od 6 lat. Preparat jest także wskazany jako leczenie podtrzymujące, polegające na zapobieganiu nawrotom epizodów depresji i zaburzeń lękowych.
Sprawdź opinie pacjentów o Zotral.
Substancją czynną leku jest sertralina, która zaliczana jest do leków przeciwdepresyjnych dostępnych na receptę z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (tzw. SSRI).
Serotonina to neuroprzekaźnik, który stymuluje przesyłanie impulsów nerwowych. Mechanizm powstawania depresji i zaburzeń lękowych opiera się prawdopodobnie na obniżeniu poziomu neuroprzekaźników w mózgu (w tym serotoniny). Stosowanie leków z grupy SSRI odwraca ten proces i przywraca równowagę chemiczną w mózgu.
Lek ma dosyć szerokie spektrum zastosowania w leczeniu zaburzeń depresyjnych i lękowych u dorosłych, oraz w ściśle określonych wskazaniach - także u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat.
W jakich przypadkach zalecane jest stosowanie leku Zotral?
Substancją czynną leku jest sertralina.
Zotral 50 mg tabletki powlekane:
Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg sertraliny (w postaci chlorowodorku).
Pozostałe składniki leku to:
Zotral 100 mg tabletki powlekane:
Każda tabletka powlekana zawiera 100 mg sertraliny (w postaci chlorowodorku).
Pozostałe składniki leku to:
Lekarz specjalista indywidualnie dobiera lek do samopoczucia, historii choroby oraz potencjalnych przeciwwskazań, swoistych dla każdego pacjenta. Dopasowuje dawkowanie i schemat leczenia, okresowo sprawdzając reakcję pacjenta na leczenie i poprawę jego stanu zdrowia.
W różnych wskazaniach zalecane są różne schematy dawkowania leku Zotral. Zazwyczaj leczenie należy rozpocząć od dawki początkowej, która jest stopniowo zwiększana aż do uzyskania optymalnej dla pacjenta dawki terapeutycznej.
Dorośli pacjenci - dawki leku:
Depresja i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
W większości przypadków dawka zalecana wynosi 50 mg na dobę. Na polecenie lekarza, można ją zwiększać o 50 mg w odstępach jednego tygodnia. Maksymalny poziom dobowej dawki leku w tym wskazaniu to 200 mg na dobę.
Lęk napadowy, zespół lęku pourazowego, zespół lęku społecznego
Leczenie należy rozpocząć od dawki 25 mg na dobę, a po upływie tygodnia zwiększa się ją najczęściej do poziomu 50 mg na dobę. W razie potrzeby dawkę można stopniowo zwiększać przez kilka tygodni o 50 mg aż do maksymalnego poziomu 200 mg na dobę. Ważne, aby zatrzymać się na poziomie najmniejszej skutecznej dawki leku, optymalnej dla konkretnego pacjenta.
Dzieci i młodzież - dawki leku:
Zotral można stosować u dzieci i młodzieży powyżej 6 lat wyłącznie w przypadku leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych według schematu:
Ważne, aby nie stosować leku u dzieci i młodzieży z innych wskazań, bowiem nie są dla nich znane dane na temat bezpieczeństwa i skuteczności stosowania u pacjentów pediatrycznych.
Lekarz prowadzący indywidualnie dobiera dawki leku i sprawdza okresowo reakcję pacjenta na leczenie. Poinformuje także pacjenta, jak długo należy zażywać te tabletki na depresję i zaburzenia lękowe.
Pierwsze efekty leczenia Zotral i odczuwalna poprawa nastroju są widoczne zazwyczaj po kilku tygodniach od rozpoczęcia regularnego zażywania leku. To ważne, aby w tych pierwszych tygodniach pacjent nie zniechęcał się i nie próbował samodzielnie odstawić leku.
Zotral jest przeznaczony do długotrwałej terapii, w czasie której dochodzi do podwyższenia poziomu serotoniny i stopniowego przywrócenia równowagi chemicznej w mózgu. Zaleca się, aby leczenie depresji kontynuować jeszcze przez przynajmniej 6 miesięcy od momentu poprawy samopoczucia i ustąpienia objawów.
Decyzję o przerwaniu leczenia należy podjąć razem z lekarzem prowadzącym. Leku nie należy odstawiać gwałtownie, ale stopniowo zmniejszać dawki w okresie kilku tygodni. Zmian dawkowania należy dokonywać w porozumieniu z lekarzem, według schematu wychodzenia z terapii. Stopniowe zmniejszenie dawki pozwała łagodnie wyjść z terapii i uniknąć pojawienia się działań niepożądanych.
Gdy pacjent zażyje większą niż zalecana dawkę leku, wówczas należy jak najszybciej zawiadomić lekarza i udać się na oddział ratunkowy najbliższego szpitala (zabierając ze sobą opakowanie leku z etykietą).
Objawy przedawkowania Zotral to m.in.: nudności, wymioty, senność, drżenie mięśniowe, zawroty głowy, przyspieszony rytm serca, pobudzenie, a także utrata przytomności.
Nie należy stosować leku Zotral, jeżeli:
Należy zachować ostrożność przed przyjęciem leku Zotral. Pacjent powinien skonsultować z lekarzem następujące przypadki, które wpływają na bezpieczeństwo stosowania leku.
Leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI mogą powodować zaburzenia seksualne, które w niektórych przypadkach mogą utrzymywać się także po zakończeniu terapii.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Zotral pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich obecnie i ostatnio przyjmowanych lekach, bowiem w przypadku równoczesnego stosowania leków z niektórych grup mogą spowodować powstanie ciężkich działań niepożądanych, w szczególności:
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent zażywa następujące leki:
Każdy lek stosowany w okresie ciąży lub karmienia piersią powinien być najpierw skonsultowany z lekarzem prowadzącym. Jeśli kobieta jest w ciąży, przypuszcza, że może być lub planuje to w najbliższym czasie, wówczas powinna skonsultować z lekarzem bezpieczeństwo stosowania leku Zotral w ciąży. Lekarz ocenia indywidualnie, czy korzyści dla pacjentki przewyższają bezpieczeństwo ciąży i potencjalne ryzyko powikłań. Zarówno u kobiety, jak i u noworodka może wystąpić szereg objawów i działań niepożądanych, wpływających na ich zdrowie i samopoczucie.
Kobiety stosujące długotrwale lek Zotral powinny równolegle stosować skuteczne metody antykoncepcji, aby uniknąć w tym czasie zajściu w ciążę.
Według badań sertralina przenika do mleka kobiecego, co może mieć wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego nie należy zażywać leku podczas karmienia piersią.
Tak jak każdy inny lek, tak ten może spowodować pojawienie się działań niepożądanych.
Należy natychmiast poinformować lekarza i w razie potrzeby udać się do placówki medycznej w sytuacji, gdy po zażyciu leku:
Bardzo częste zaobserwowano następujące działania niepożądane Zotral podczas badań klinicznych (które pojawiają się statystycznie u więcej niż 1 na 10 pacjentów) to:
Często obserwowane następujące działania niepożądane leku Zotral to (obserwowane średnio u mniej niż 1 pacjenta na 10 osób zażywających lek):
O niezbyt często i rzadziej występujących działaniach niepożądanych leku można szczegółowo dowiedzieć się z ulotki producenta.
Według ulotki producenta Zotral nie ma szczególnych wytycznych (np. temperatury) dotyczących przechowywania leku. Ważne, aby lek znajdował się w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Zotral.
W trakcie stosowania leku Zotral należy unikać stosowania alkoholu w jakiejkolwiek postaci. Może to wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo jego stosowania. Nie należy spożywać alkoholu ani soku grejpfrutowego.
Stosowanie leków przeciwdepresyjnych zaliczanych do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny nie powoduje uzależnienia i nie daje objawów odstawienia po zakończeniu terapii. Ważne jednak, aby stosowanie leku zakończyć stopniowo i w porozumieniu z lekarzem. Nie należy gwałtownie odstawiać leku, ale stopniowo zmniejszać dawkę aż do całkowitego zaprzestania zażywania leku.
Nie, Zotral należy do leków na depresję wydawanych na receptę z przepisu lekarza. Preparat może być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem oraz po analizie historii choroby pacjenta i wyników badań. Zotral w obu wariantach dawkowania jest dostępny wyłącznie na receptę.
Zotral wykazuje silne działanie przeciwdepresyjne. Zaliczany jest do leków psychotropowych.
Częstym skutkiem ubocznym leku (występującym u 1 na 10 osób) jest zmniejszenie masy ciała. Zatem lek może powodować utratę wagi.
Tak. Jednym ze skutków ubocznych leku i występującym często, bo u 1 na 10 osób jest dziwne samopoczucie. Pacjent może zauważyć nerwowość i pobudliwość w swoim zachowaniu.