Receptomat | e-Recepta w 5 min

Klindamycyna

Najważniejsze informacje:

 • Klindamycyna to półsyntetyczny antybiotyk z grupy linkozamidów. Substancja czynna wykazuje działanie bakteriostatyczne, czyli hamujące wzrost bakterii.
 • Antybiotyk przepisywany jest w zakażeniach spowodowanych drobnoustrojami, które są wrażliwe na klindamycynę. Cechuje się szerokim spektrum działania i jest wykorzystywany m.in. w chorobach układu oddechowego, w bakteryjnym zapaleniu pochwy i w zakażeniach skóry. 
 • Leki z klindamycyną dostępne na polskim rynku wydawane są wyłącznie na receptę.

Zamów e-receptę na lek zawierający klindamycynę:

Spis treści

Klindamycyna – co to jest, jak działa

Klindamycyna jest to organiczny związek chemiczny, klasyfikowany jako półsyntetyczny antybiotyk z grupy linkozamidów. Leki z klindamycyną cechują się szerokim spektrum działania.

Działanie klindamycyny (łac. clindamycinum) polega na hamowaniu biosyntezy białka bezpośrednio w komórkach bakteryjnych. Dzięki temu, że substancja czynna leku wiąże się z jedną z podjednostek rybosomalnych, zaburzona zostaje prawidłowość w łańcuchu białkowym bakterii. Skutkiem tego jest zatrzymanie wzrostu bakterii. Klindamycyna nie zabija jednak komórek - z tego powodu leki ją zawierające nazywane są bakteriostatycznymi (a nie bakteriobójczymi). 

Leki z klindamycyną występują w postaci: tabletek powlekanych (Clindamycin-MIP 300, Clindamycin-MIP 600), kapsułek (Dalacin C, Clindacin), ampułek do wstrzykiwań (Clindamycin-MIP, Dalacin C), kremów (Dalacin) i globulek dopochwowych (Clindavag), a także żelu lub płynu (Dalacin T) do stosowania na skórę

Klindamycyna – na co, wskazani

Klindamycyna to substancja czynna skuteczna wobec bakterii Gram-dodatnich oraz bakterii beztlenowych. Sprawdza się również w niektórych zakażeniach wywołanych przez pierwotniaki.

Klindamycyna jest stosowana w leczeniu zakażeń drobnoustrojami wrażliwymi na klindamycynę, takich jak:

 • choroby układu oddechowego - zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i inne infekcje dróg oddechowych, 
 • zakażenia skóry i tkanek miękkich, 
 • zakażenia zębów i jamy ustnej, 
 • bakteryjne zapalenie pochwy,
 • bakteryjnego zakażenia kości i stawów,
 • zakażenia w obrębie jamy brzusznej,
 • zapalenia zatok,
 • rzęsistkowica (choroba przenoszona drogą płciową).

Klindamycyna nie znajduje zastosowania w leczeniu zakażeń wirusowych (np. przeziębienie i grypa). 

Klindamycyna – jak stosować, dawkowanie

Antybiotyk z klindamycyną wydawany jest wyłącznie na receptę. O jego dawkowaniu i czasie stosowania decyduje lekarz. Szczegółowe informacje dotyczące stosowania klindamycyny można znaleźć w ulotce przepisanego preparatu. 

Skuteczność działania leku zależy od osiągnięcia odpowiedniego stężenia w miejscu infekcji. Zalecana dawka dla osoby dorosłej wynosi przy stosowaniu doustnym 150-450 mg klindamycyny co sześć godzin. Dobowe dawki wynoszą zatem od 600 mg do 1,8 g klindamycyny.  W antybiotykoterapii dzieci dobowa dawka wyliczana jest w oparciu o masę ciała. Preparat mogą stosować dzieci powyżej 1. miesiąca życia. 

Antybiotykoterapia trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni. W przypadku postaci doustnych klindamycyny, lek należy przyjmować rano, na czczo. W trakcie, jak i po antybiotykoterapii warto przyjmować probiotyki odbudowujące florę bakteryjną jelit.

W ciężkim przebiegu zakażeń stosuje się klindamycynę w postaci roztworu do wstrzykiwań. Zalecana dawka wynosi 1,2-2,7 g na dobę w 2-4 dawkach podzielonych. Dawka maksymalna to 4,8 g na dobę w 2-4 dawkach podzielonych.

Klindamycynę w postaci preparatów na skórę należy nanieść na zmienione chorobowo miejsca 2 razy w ciągu doby. W zakażeniu bakteryjnym pochwy stosowana jest 1 globulka, aplikowana wieczorem.

Klindamycyna – przeciwwskazania, środki ostrożności

Mimo skuteczności działania, klindamycyna nie może być stosowana przez wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem do terapii tym antybiotykiem jest nadwrażliwość, czyli uczulenie na substancję czynną, penicylinę lub pozostałe substancje obecne w składzie.

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania leku u pacjentów, u których stwierdzone zostały:

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo mięśniowego - u osób chorych na miastenię czy z chorobą Parkinsona,
 • zaburzenia czynności wątroby,
 • choroby przewodu pokarmowego - a przede wszystkim zapalenie jelita grubego.

Klindamycyna a ciąża

Nie stwierdzono wpływu klindamycyny na rozwijający się płód. W ulotkach leków z klindamycyną znajdziemy jednak informacje, że przed zastosowaniem tego antybiotyku konieczne jest rozważenie korzyści względem potencjalnego ryzyka przyjmowania środka. 

Klindamycyna a karmienie piersią

Klindamycyna przenika do mleka kobiecego. Z tego powodu stosowanie antybiotyku przez kobiety karmiące wymaga analizy korzyści i ryzyka. W przypadku noworodków karmionych piersią przez matki stosujące klindamycynę wystąpić może nadwrażliwość, biegunki oraz zakażenia drożdżakowe

Klindamycyna – interakcje z innymi lekami

Jednoczesne stosowanie ze sobą różnych leków może prowadzić do wystąpienia interakcji między nimi. To z kolei może wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo ich przyjmowania. Przed rozpoczęciem terapii klindamycyną należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych lekach, nawet tych wydawanych bez recepty. 

Konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, jeżeli klindamycyna ma być stosowana jednocześnie z:

 • erytromycyną - w połączeniu z klindamycyną wykazują antagonistyczne działanie,
 • linkomycyną - drobnoustroje oporne na linkomycynę są jednocześnie oporne na klindamycynę (oporność krzyżowa),
 • lekami antykoncepcyjnymi - klindamycyna może zmniejszać skuteczność ich działania, 
 • z lekami przeciwzakrzepowymi - istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia krwawień.

Klindamycyna – skutki uboczne

Antybiotyk z klindamycyną może wywoływać różne skutki uboczne. Nie wystąpią one jednak u każdego pacjenta. 

W ulotkach antybiotyków jako działania niepożądane klindamycyny wymieniono:

 • wymioty,
 • nudności,
 • biegunkę,
 • wysypkę (reakcja alergiczna),
 • świąd skóry,
 • owrzodzenie przełyku,
 • zapalenie błony śluzowej jamy ustnej,
 • zespół Stevensa-Johnsona,
 • rzekomobłoniaste zapalenie jelit,
 • zapalenie wątroby.

Dokładne informacje odnośnie działań niepożądanych klindamycyny znaleźć można w ulotce zawierającego ją leku.

Klindamycyna – pytania pacjentów

Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące klindamycyny - antybiotyku o szerokim spektrum działania.

Klindamycyna a alkohol – czy można łączyć?

Brak jest jednoznacznych danych, które zakazywałyby spożywania alkoholu w trakcie kuracji klindamycyną. Należy jednak pamiętać, że łączenie antybiotyku z alkoholem może wpływać na skuteczność leku i zaburzać jego prawidłowe wchłanianie.

Cena klindamycyny – ile kosztuje antybiotyk?

Koszt leku z klindamycyną zależy od jego postaci, dawki i wielkości opakowania. Na polskim rynku dostępne są różne preparaty zawierające tą substancję czynną. Ceny leków wahają się na poziomie od 9 do 70 zł.

Czy w aptekach dostępna jest klindamycyna bez recepty?

Klindamycyna, bez względu na postać leku, dostępna jest wyłącznie na receptę. Aby otrzymać antybiotyk, należy odbyć konsultację lekarską, w trakcie której zdiagnozowane zostanie zakażenie bakteryjne. 

Po jakim czasie działa klindamycyna podana doustnie?

Klindamycyna podana doustnie bardzo szybko i niemal w całości wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga w czasie po 45-60 minutach od przyjęcia. Efekty działania leku są widoczne po 2-3 dobach od rozpoczęcia kuracji.

Jak długo stosować antybiotyk z klindamycyną?

Lek z klindamycyną należy przyjmować przez okres zalecony przez lekarza - nawet wtedy, gdy objawy zakażenia ustąpią. Symptomy infekcji mogą przeminąć zanim zakażenie zostanie całkowicie usunięte. Zbyt szybkie odstawienie leku może prowadzić do rozwoju zakażeń odpornych na antybiotyki.