Najważniejsze informacje:
Klindamycyna jest to organiczny związek chemiczny, klasyfikowany jako półsyntetyczny antybiotyk z grupy linkozamidów. Leki z klindamycyną cechują się szerokim spektrum działania.
Działanie klindamycyny (łac. clindamycinum) polega na hamowaniu biosyntezy białka bezpośrednio w komórkach bakteryjnych. Dzięki temu, że substancja czynna leku wiąże się z jedną z podjednostek rybosomalnych, zaburzona zostaje prawidłowość w łańcuchu białkowym bakterii. Skutkiem tego jest zatrzymanie wzrostu bakterii. Klindamycyna nie zabija jednak komórek - z tego powodu leki ją zawierające nazywane są bakteriostatycznymi (a nie bakteriobójczymi).
Leki z klindamycyną występują w postaci: tabletek powlekanych (Clindamycin-MIP 300, Clindamycin-MIP 600), kapsułek (Dalacin C, Clindacin), ampułek do wstrzykiwań (Clindamycin-MIP, Dalacin C), kremów (Dalacin) i globulek dopochwowych (Clindavag), a także żelu lub płynu (Dalacin T) do stosowania na skórę.
Klindamycyna to substancja czynna skuteczna wobec bakterii Gram-dodatnich oraz bakterii beztlenowych. Sprawdza się również w niektórych zakażeniach wywołanych przez pierwotniaki.
Klindamycyna jest stosowana w leczeniu zakażeń drobnoustrojami wrażliwymi na klindamycynę, takich jak:
Klindamycyna nie znajduje zastosowania w leczeniu zakażeń wirusowych (np. przeziębienie i grypa).
Antybiotyk z klindamycyną wydawany jest wyłącznie na receptę. O jego dawkowaniu i czasie stosowania decyduje lekarz. Szczegółowe informacje dotyczące stosowania klindamycyny można znaleźć w ulotce przepisanego preparatu.
Skuteczność działania leku zależy od osiągnięcia odpowiedniego stężenia w miejscu infekcji. Zalecana dawka dla osoby dorosłej wynosi przy stosowaniu doustnym 150-450 mg klindamycyny co sześć godzin. Dobowe dawki wynoszą zatem od 600 mg do 1,8 g klindamycyny. W antybiotykoterapii dzieci dobowa dawka wyliczana jest w oparciu o masę ciała. Preparat mogą stosować dzieci powyżej 1. miesiąca życia.
Antybiotykoterapia trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni. W przypadku postaci doustnych klindamycyny, lek należy przyjmować rano, na czczo. W trakcie, jak i po antybiotykoterapii warto przyjmować probiotyki odbudowujące florę bakteryjną jelit.
W ciężkim przebiegu zakażeń stosuje się klindamycynę w postaci roztworu do wstrzykiwań. Zalecana dawka wynosi 1,2-2,7 g na dobę w 2-4 dawkach podzielonych. Dawka maksymalna to 4,8 g na dobę w 2-4 dawkach podzielonych.
Klindamycynę w postaci preparatów na skórę należy nanieść na zmienione chorobowo miejsca 2 razy w ciągu doby. W zakażeniu bakteryjnym pochwy stosowana jest 1 globulka, aplikowana wieczorem.
Mimo skuteczności działania, klindamycyna nie może być stosowana przez wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem do terapii tym antybiotykiem jest nadwrażliwość, czyli uczulenie na substancję czynną, penicylinę lub pozostałe substancje obecne w składzie.
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania leku u pacjentów, u których stwierdzone zostały:
Klindamycyna a ciąża
Nie stwierdzono wpływu klindamycyny na rozwijający się płód. W ulotkach leków z klindamycyną znajdziemy jednak informacje, że przed zastosowaniem tego antybiotyku konieczne jest rozważenie korzyści względem potencjalnego ryzyka przyjmowania środka.
Klindamycyna a karmienie piersią
Klindamycyna przenika do mleka kobiecego. Z tego powodu stosowanie antybiotyku przez kobiety karmiące wymaga analizy korzyści i ryzyka. W przypadku noworodków karmionych piersią przez matki stosujące klindamycynę wystąpić może nadwrażliwość, biegunki oraz zakażenia drożdżakowe.
Jednoczesne stosowanie ze sobą różnych leków może prowadzić do wystąpienia interakcji między nimi. To z kolei może wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo ich przyjmowania. Przed rozpoczęciem terapii klindamycyną należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych lekach, nawet tych wydawanych bez recepty.
Konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, jeżeli klindamycyna ma być stosowana jednocześnie z:
Antybiotyk z klindamycyną może wywoływać różne skutki uboczne. Nie wystąpią one jednak u każdego pacjenta.
W ulotkach antybiotyków jako działania niepożądane klindamycyny wymieniono:
Dokładne informacje odnośnie działań niepożądanych klindamycyny znaleźć można w ulotce zawierającego ją leku.
Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące klindamycyny - antybiotyku o szerokim spektrum działania.
Brak jest jednoznacznych danych, które zakazywałyby spożywania alkoholu w trakcie kuracji klindamycyną. Należy jednak pamiętać, że łączenie antybiotyku z alkoholem może wpływać na skuteczność leku i zaburzać jego prawidłowe wchłanianie.
Koszt leku z klindamycyną zależy od jego postaci, dawki i wielkości opakowania. Na polskim rynku dostępne są różne preparaty zawierające tą substancję czynną. Ceny leków wahają się na poziomie od 9 do 70 zł.
Klindamycyna, bez względu na postać leku, dostępna jest wyłącznie na receptę. Aby otrzymać antybiotyk, należy odbyć konsultację lekarską, w trakcie której zdiagnozowane zostanie zakażenie bakteryjne.
Klindamycyna podana doustnie bardzo szybko i niemal w całości wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga w czasie po 45-60 minutach od przyjęcia. Efekty działania leku są widoczne po 2-3 dobach od rozpoczęcia kuracji.
Lek z klindamycyną należy przyjmować przez okres zalecony przez lekarza - nawet wtedy, gdy objawy zakażenia ustąpią. Symptomy infekcji mogą przeminąć zanim zakażenie zostanie całkowicie usunięte. Zbyt szybkie odstawienie leku może prowadzić do rozwoju zakażeń odpornych na antybiotyki.