Duac
Rozpocznij e-konsultację lekarską,
aby móc otrzymać Receptę Online bez wychodzenia z domu.
- Duac żel to lek stosowany u pacjentów z trądzikiem pospolitym o lekkim lub umiarkowanym nasileniu.
- Lek Duac zawiera dwie substancje lecznicze: antybiotyk — klindamycynę, o działaniu bakteriostatycznym oraz związek utleniający — nadtlenek benzoilu, wykazujący m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe.
- Żel Duac przeznaczony jest do leczenia osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia.
W poniższym opisie znajdziesz informacje na temat leku Duac — efektów działania, skutków ubocznych, ceny oraz zamienników. Dodatkowo znajdziesz tu również szczegółowe informacje od producenta preparatu Duac — ulotkę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | leczenie trądziku pospolitego |
postać | żel |
dawka | 10 mg + 50 mg/g, 10 mg + 30 mg/g |
substancja czynna | Klindamycyna (Clindamycinum) + Nadtlenek benzoilu (Benzoylis peroxidum) |
podmiot odpowiedzialny | Stiefel Laboratories Legacy (Ireland) Ltd., Unit 2, Building 25000, Avenue 2000, Cork Airport Business Park, Cork, Irlandia |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Duac? Cena, refundacja
Lek Duac nie jest objęty refundacją.
- Duac żel (10 mg + 50 mg) / g — cena za 15 gramów wynosi od 50 do 96 zł, zaś cena za 30 gramów wynosi od 90 do 146 zł.
Podana cena w przyszłości może ulec zmianie.
Duac — jak działa, na co i dla kogo
Duac to lek przeciwtrądzikowy zawierający klindamycynę i nadtlenek benzoilu.
Klindamycyna to antybiotyk należący do grupy linkozamidów, których działanie polega na hamowaniu biosyntezy białka w komórkach bakteryjnych. W normalnych dawkach terapeutycznych klindamycyna działa bakteriostatycznie (ogranicza namnażanie, ale nie zabija bakterii), w wyższych dawkach może działać również bakteriobójczo. Antybiotyk charakteryzuje się szerokim spektrum działania i wykazuje również działanie wobec bakterii odpowiedzialnych za występowanie trądziku.
Nadtlenek benzoilu to związek utleniający m.in. białka bakteryjne, co prowadzi do zahamowania rozwoju drobnoustrojów. Pod wpływem wolnych rodników tlenowych dochodzi również do zmniejszenia produkcji łoju i wolnych kwasów tłuszczowych, a także poprawiają się zdolności regeneracyjne (działanie keratolityczne). Nadlenek benzoilu wykazuje miejscowe działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwłojotokowe, keratolityczne, znieczulające i przeciwświądowe oraz powoduje zmniejszanie zaskórników.
Dzięki połączeniu obu składników (klindamycyny i nadtlenku benzoilu) lek Duac jest stosowany w leczeniu trądziku pospolitego o nieznacznym i umiarkowanym nasileniu.
Żel Duac:
- ogranicza namnażanie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku,
- leczy zaskórniki i krosty,
- zmniejsza liczbę zaognionych, czerwonych krost.
Duac przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.
Duac — zamienniki
Na polskim rynku nie ma zamiennika leku Duac, który zawierałby klindamycynę i nadtlenek benzoilu. Substancje występują pojedynczo w innych lekach o działaniu przeciwtrądzikowym, takich jak np. Dalacin T, Epiduo czy Normaclin.
Wszystkie preparaty dostępne są wyłącznie na receptę.
Duac — skład leku
Lek Duac występuje w postaci żelu.
Substancje czynne: klindamycyna + nadtlenek benzoilu
W 1 g żelu znajduje się 10 mg klindamycyny i 30 lub 50 mg nadtlenku benzoilu.
Pozostałe składniki: karbomer, dimetykon, laurylosulfobursztynian disodu, edetynian disodu, glicerol, uwodniona krzemionka koloidalna, poloksamer 182, wodorotlenek sodu, woda oczyszczona.
Duac — dawkowanie
Duac należy przyjmować zgodnie z zalecaniami lekarza.
Odpowiednia dawka żelu służąca do pokrycia twarzy powinna mieścić się na opuszku palca (maksymalnie od czubka palca wskazującego do pierwszego stawu).
Duac — jak stosować
Duac przeznaczony jest do użytku zewnętrznego.
Lek stosuje się regularnie, raz dziennie (wieczorem).
Przed zastosowaniem preparatu należy oczyścić twarz (m.in. zmyć makijaż), opłukać ciepłą wodą i delikatnie osuszyć. Odpowiednią ilość żelu należy rozprowadzić na leczonej skórze (całej powierzchni, nie tylko na wypryskach). Żel Duac powinien stosunkowo szybko się wchłonąć.
Lekarz określa czas trwania kuracji. Nie należy przerywać jej przedwcześnie, nawet jeśli efekt jest zadowalający. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 12 tygodni.
Duac — przeciwwskazania, środki ostrożności
Nie należy stosować żelu Duac jeśli pacjent ma:
- uczulenie na którykolwiek składnik preparatu.
Przed zastosowaniem leku Duac należy poinformować lekarza:
- o chorobach układu pokarmowego, szczególnie takich jak: wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- o przyjmowaniu w ostatnim czasie leków zawierających klindamycynę lub erytromycynę.
Żelu Duac nie należy stosować na uszkodzoną lub podrażnioną skórę. Preparat nie powinien mieć również kontaktu z oczami i błonami śluzowymi.
Ze względu na obecność nadtlenku benzoilu Duac może powodować odbarwienie włosów i kolorowych materiałów, dlatego należy uważać, aby nie miał z nimi kontaktu.
Lek może uwrażliwiać skórę na działanie promieniowania słonecznego, dlatego zaleca się ograniczenia przebywania na słońcu i rezygnację z solarium.
Interakcje z innymi lekami
Przed zastosowaniem Duac żelu należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach medycznych, również tych dostępnych bez recepty.
Nie należy przyjmować jednocześnie preparatu Duac i innych leków zawierających erytromycynę.
Należy poinformować lekarza o stosowaniu:
- innych preparatów przeciwtrądzikowych,
- oczyszczających środków leczniczych,
- preparatów złuszczających,
- kosmetyków wysuszających (również mydeł),
- środków ściągających lub leków zawierających znaczne ilości alkoholu.
Duac może wpływać na skuteczność innych leków przeciwtrądzikowych (m.in. izotretynoiny, tretynoiny, tazarotenu).
Równoczesne przyjmowanie leku Duac z sulfacetamidem czy dapsonem może wywołać przejściowe zmiany koloru skóry lub owłosienia na twarzy (na żółty lub pomarańczowy).
Przed planowanym zabiegiem operacyjnym należy poinformować zespół o przyjmowaniu leku Duac, ponieważ jeden ze składników preparatu może wpływać na działanie środków zwiotczających wykorzystywanych przy znieczuleniu ogólnym.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Ze względu na ograniczone informacje na temat bezpieczeństwa stosowania preparatu u ciężarnych, uważa się, że stosowanie Duacu w ciąży powinno brane pod uwagę tylko wtedy, gdy zdaniem lekarza korzyści dla kobiety przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu.
Dotychczasowe badania nie wykazały, aby klindamycyna lub nadtlenek benzoilu miały negatywny wpływ na rozwój niemowląt karmionych mlekiem matek leczonych przy użyciu tych substancji. Dlatego uważa się, że za bezpieczne równoległe stosowanie leku Duac i karmienie piersią.
Duac — skutki uboczne
Jak każdy lek Duac może wywoływać działania niepożądane, które nie muszą występować u wszystkich pacjentów.
Przy pojawieniu się objawów wskazujących na ciężką reakcje alergiczną, takich jak: obrzęk twarzy, języka, pokrzywka, świąd, kłopoty z oddychaniem, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Duac — działania niepożądane występujące:
- bardzo często (częściej niż u 1 na 10 pacjentów): zaczerwienienie, suchość skóry, łuszczenie,
- często (rzadziej niż u 1 na 10, ale częściej niż u 1 na 100): pieczenie, ból, nadwrażliwość na światło słoneczne, ból głowy.
Informacje o pozostałych, rzadziej występujących działaniach niepożądanych zawarte są w ulotce producenta.
Przechowywanie leku
Duac należy przechowywać w lodówce (temp. 2-8°C) w zamkniętym pojemniku. Po otwarciu preparat można przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25°C przez 2 miesiące.
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Inne leki na trądzik:
Nie. Wszystkie leki zawierające azytromycynę wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza. Nie są również dostępne żadne inne leki łączące działanie klindamycyny i nadtlenku benzoilu.
Efekt działania leku Duac pojawia się zwykle po około 2-5 tygodniach od rozpoczęcia leczenia.
Lek Duac nie występuje w postaci maści. Na rynku dostępny jest jedynie Duac żel.
Duac wykazuje działanie przeciwtrądzikowe przy dolegliwościach o niewielkim i umiarkowanym nasileniu. Tak jak w przypadku większości leków, wiele zależy od indywidualnych reakcji organizmu, dlatego komentarze pacjentów na temat Duacu i ewentualnie występujących skutków ubocznych po jego zastosowaniu mogą się różnić i nie należy się nimi sugerować.
Rozpocznij e-konsultację lekarską,
aby móc otrzymać Receptę Online bez wychodzenia z domu.