Dalacin
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Dalacin stosuje się do leczenia zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na klindamycynę. Na czym polega działanie leku, jak dawkować i aplikować krem, jakie mogą być jego skutki uboczne? Te i inne informacje znajdziesz w opisie poniżej i w ulotce dołączonej do leku. Możesz skonsultować się z lekarzem odnośnie tego leku.
dostępność | na receptę |
przypadłość | Bakteryjne zapalenie pochwy |
postać | krem dopochwowy |
dawka | 20 mg/g (2%) |
substancja czynna | Klindamycyna (Clindamycinum) |
podmiot odpowiedzialny | Pfizer Europe MA EEIG, Boulevard de la Plaine 17, 1050 Bruxelles, Belgia |
Informacje o leku - do pobrania:
Dalacin - ulotka (pdf) dla pacjenta – pobierz
Dalacin – informacje o leku
Lek dopochwowy Dalacin stosuje się w leczeniu zakażeń bakteryjnych wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na klindamycynę. Produkt w formie kremu z aplikatorem wydawany jest wyłącznie na receptę.
- dawki: 20 mg/g (2%)
- postać: krem dopochwowy
- substancja czynna: klindamycyna (łac. clindamycinum)
- kategoria: Bakteryjne zapalenie pochwy
- podmiot odpowiedzialny: Pfizer Europe MA EEIG, Boulevard de la Plaine 17, 1050 Bruxelles, Belgia
- wytwórca: Pfizer Manufacturing Belgium NV, Rijksweg 12, 2870 Puurs, Belgia
Dalacin – ulotka dla pacjenta
Ile kosztuje krem Dalacin? Cena, refundacja
Dalacin krem dopochwowy 20 mg/g 40 g (tuba) + 7 aplikatorów – cena od 75 do 81 zł.
Lek nie jest refundowany, a jego cena może być inna w każdej aptece. Cena leku może ulec zmianie w przyszłości.
Dalacin – opis i właściwości, jak działa
Krem dopochwowy Dalacin stosuje się w leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy, wywołanego przez wrażliwe drobnoustroje. Jak działa krem Dalacin?
Klindamycyna, substancja czynna kremu, to lek z grupy linkozamidów. Jest półsyntetyczną pochodną naturalnego antybiotyku, linkomycyny. Działanie kremu Dalacin jest przeciwbakteryjne – klindamycyna hamuje syntezę białek bakterii i ogranicza rozwój zakażenia. Preparat oddziałuje na rybosomy bakteryjne, niezbędne w procesie namnażania bakterii.
Dalacin – zamienniki
Krem dopochwowy Dalacin nie ma dostępnego zamiennika w formie kremu. Inne preparaty zawierające klindamycynę to Dalacin C (kapsułki, granulat do sporządzania roztworu i roztwór do wstrzykiwań) i Dalacin T (emulsja na skórę i żel). Są to leki dostępne na receptę.
Inny lek stosowany na bakteryjne zapalenie pochwy to m.in. Fluomizin
Dalacin – skład leku
Substancją czynną leku jest klindamycyna. 5 g kremu (zawartość aplikatora) zawiera 100 mg klindamycyny w postaci klindamycyny fosforanu.
Pozostałe składniki leku to: sorbitanu monostearynian, polisorbat 60, glikol propylenowy, kwas stearynowy, alkohol cetostearylowy, cetylu palmitynian (Cutina CPV), olej mineralny (parafina płynna), alkohol benzylowy, woda oczyszczona.
Stosowanie leku – na co i dla kogo
Krem Dalacin znajduje zastosowanie w leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy, wywołanego przez drobnoustroje wrażliwe na klindamycynę. Lek do stosowania przez dorosłe kobiety.
Dalacin – dawkowanie
Dalacin – jak stosować krem dopochwowy? Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Zalecana dawka to 5 g kremu (100 mg klindamycyny), czyli zawartość jednego aplikatora podawana dopochwowo. Preparat podaje się raz na dobę, najlepiej przed udaniem się na spoczynek nocny, przez 7 kolejnych dni. Lekarz może zalecić krótszy (3-dniowy) okres leczenia.
Szczegółowa instrukcja aplikacji kremu dopochwowego została przedstawiona w ulotce.
W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji ze specjalistą.
Dalacin – przeciwwskazania, środki ostrożności
Leku nie należy stosować, jeśli pacjent ma uczulenie na klindamycynę, linkomycynę (osoby uczulone na jedną z tych substancji mogą być również uczulone na drugą z nich, tzw. alergia krzyżowa) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Leku nie należy stosować również wtedy, gdy u pacjentki po zastosowaniu antybiotyków występowało zapalenie okrężnicy.
Stosowanie kremu dopochwowego Dalacin może przyczyniać się do namnażania w pochwie drobnoustrojów niewrażliwych na ten lek, zwłaszcza drożdżaków.
Lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).
Zaleca się, aby podczas stosowania kremu dopochwowego Dalacin nie współżyć płciowo ani nie stosować tamponów dopochwowych lub irygacji pochwy.
Interakcja z innymi lekami
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Lek Dalacin w postaci kremu dopochwowego może wywierać wpływ na inne leki stosowane jednocześnie.
Jeśli pacjentka ma być poddawana operacji chirurgicznej, powinna powiedzieć o stosowaniu kremu dopochwowego Dalacin. Klindamycyna może wzmacniać działanie stosowanych podczas operacji środków zwiotczających.
Jeśli pacjentka stosuje erytromycynę (antybiotyk), powinna o tym powiedzieć lekarzowi przed rozpoczęciem stosowania kremu dopochwowego Dalacin.
Nie stosować kremu dopochwowego Dalacin jednocześnie z innymi lekami podawanymi dopochwowo, ponieważ brak jest danych na temat takiego połączenia.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Dalacin w ciąży
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Dalacin krem dopochwowy można stosować w okresie ciąży jedynie za zgodą lekarza.
Dalacin krem dopochwowy może być stosowany w pierwszym trymestrze ciąży wyłącznie wtedy, gdy w opinii lekarza jest to zdecydowanie konieczne. Dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania podczas trzech pierwszych miesięcy ciąży są ograniczone.
Dalacin a karmienie piersią
Substancja czynna leku Dalacin może przenikać do mleka kobiecego. U niemowlęcia karmionego piersią nie można wykluczyć wystąpienia ciężkich działań niepożądanych. Dlatego lekarz zdecyduje, czy pacjentka w tym samym okresie może przyjmować klindamycynę i karmić piersią.
Dalacin – skutki uboczne
Jak każdy lek, również ten może wywoływać różne działania niepożądane. Krem Dalacin u niektórych pacjentów będzie powodować:
Częste skutki uboczne Dalacin (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 osób):
- zakażenia grzybicze, zakażenia drożdżakami,
- ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia smaku,
- zakażenia górnych dróg oddechowych,
- ból brzucha, zaparcia, biegunka, nudności, wymioty,
- świąd (w miejscach innych niż miejsce podania), wysypka,
- ból pleców,
- zakażenia dróg moczowych, cukromocz, białkomocz,
- nieprawidłowy poród,
- zapalenie pochwy i sromu, zaburzenia pochwy i sromu, zaburzenia miesiączkowania, ból pochwy i sromu, krwotok z macicy, upławy
Niezbyt częste skutki uboczne Dalacin (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 osób):
- zakażenia bakteryjne,
- reakcje alergiczne,
- zawroty głowy pochodzenia błędnikowego,
- krwawienie z nosa,
- miejscowy ból brzucha, wzdęcia z oddawaniem gazów, nieprzyjemny zapach z ust,
- pokrzywka, rumień,
- bolesne lub utrudnione oddawanie mocz,
- rzęsistkowe zapalenie pochwy i sromu, zapalenie pochwy, ból w okolicy miednicy,
- nieprawidłowe wyniki badań mikrobiologicznych.
Pozostałe działania niepożądane leku (o nieznanej częstości występowania) zawiera dołączona do niego ulotka.
Przechowywanie leku
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.
Inne leki na bakteryjne zapalenie pochwy:
Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności kremu dopochwowego Dalacin u dzieci. Z tego powodu krem na bakteryjne zakażenie pochwy powinny stosować wyłącznie dorosłe kobiety.
Klindamycyny fosforan stosowany dopochwowo może wchłaniać się w ilościach, w których
klindamycyna powoduje ogólne działania niepożądane. W przypadku przedawkowania kremu dopochwowego Dalacin, należy zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.
Należy zgłosić się do lekarza, jeśli w trakcie leczenia lub w ciągu kilku tygodni od jego zakończenia wystąpi biegunka, zwłaszcza ciężka i uporczywa. Może ona być objawem rzekomobłoniastego zapalenia jelit, które jest powikłaniem antybiotykoterapii. Nie należy stosować środków hamujących perystaltykę jelit ani leków działających zapierająco.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.