Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Clindamycin-MIP 600

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Szukasz antybiotyku o szerokim spektrum działania? Dowiedz się więcej o Clindamycin-MIP 600 z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie jakichkolwiek pytań umów się na teleporadę na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Clindamycin-MIP 600.

Podstawowe informacje o leku Clindamycin-MIP 600:

 • nazwa: Clindamycin-MIP 600

 • dawka: 600 mg

 • postać: tabletki powlekane

 • substancja czynna: klindamycyna (clindamycinum)

 • dostępne wielkości opakowań: 6, 12, 16, 30, 32 tabletki

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Antybiotyki

Antybiotyk o szerokim spektrum działania Clindamycin-MIP 600

To lek dostępny na receptę zawierający chlorowodorek klindamycyny, antybiotyku należącego do grupy linkozamidów, które nie są podobne do żadnych innych antybiotyków. Substancja ta, w zależności od stężenia leku oraz od wrażliwości drobnoustrojów, może działać bakteriostatycznie lub bakteriobójczo. Lek stosowany w wielu wskazaniach (np. w leczeniu bólu ucha o podłożu bakteryjnym) jest dostępny wyłącznie na receptę.

Clindamycin-MIP 600 – jak działa, na jakie bakterie się stosuje?

Substancja czynna leku, czyli chlorowodorek klindamycyny, jest półsyntetyczną pochodną linkomycyny, należącej do grupy związków określanych jako linkozamidy, które w swoim mechanizmie działania nie wykazują podobieństwa do innych antybiotyków. Klindamycyna działa na niektóre grupy drobnoustrojów, w tym na:

 • gronkowce (Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis)

 • Streptococcus pneumoniae,

 • Streptococcus pyogenes z grupy A,

 • Streptococcus viridans,

 • a także: Bacteroides spp., Fusobacterium spp., Actinomycetes spp., Peptococcus spp., Peptostreptococcus spp., Mycoplasma hominis, Propionibacterium, a także niektóre gatunki Clostridium spp.

Na co stosuje się antybiotyk Clindamycin-MIP 600? Wskazania

Jest to antybiotyk o szerokim spektrum działania na różne bakterie, jest zalecany do stosowania na drobnoustroje wrażliwe na klindamycynę w leczeniu:

 • infekcji dolnych dróg oddechowych,

 • stanów zapalnych ucha, nosa i gardła (w tym np. na ból ucha),

 • zakażenia kości i stawów,

 • infekcji bakteryjnych w obrębie zębów i odzębowych zapaleń kości żuchwy i szczęki,

 • zakażeń skóry i tkanek miękkich,

 • w leczeniu płonicy,

 • infekcji w obrębie miednicy, jamy brzusznej i żeńskich narządów płciowych.

Jak stosować Clindamycin-MIP 600? Dawkowanie

Stosowanie antybiotyku Clindamycin-MIP 600 u dorosłych zależy od lokalizacji zakażenia i jego ciężkości. U młodzieży powyżej 14 lat i u dorosłych stosuje się od 600 mg do 1,8 g klindamycyny na dobę. Tę dawkę dobową należy podzielić na 3 lub 4 dawki podzielone. W przypadku, kiedy lekarz zaleci stosowanie dawki mniejszej niż 1,2 g na dobę, wówczas należy zastosować lek z mniejszą zawartością klindamycyny w jednej tabletce.

Dawkowanie leku Clindamycin-MIP 600 u dzieci w wieku powyżej 5 lat zależy od nasilenia i lokalizacji infekcji. Zazwyczaj to dawki z przedziału od 8 mg do 25 mg klindamycyny na dobę na kilogram masy ciała. Tak wyliczoną dobową dawkę należy stosować w 3 lub 4 dawkach podzielonych.

Kiedy i jak zażywać tabletki Clindamycin-MIP 600?

Warto wyznaczyć określone pory do przyjmowania leku, pomoże to utrzymać stały poziom leku w organizmie.

Tabletki należy połykać w całości, bez rozgryzania, popijając dużą ilości płynu (np. wody). Nie ma znaczenia, czy lek przyjmowany jest z posiłkami czy pomiędzy jedzeniem. Składniki pokarmu nie wpływają na działanie leku.

Jak długo należy stosować Clindamycin-MIP 600?

Terapię antybiotykiem należy stosować tak długo, jak zaleci lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia, nawet jeśli pacjent czuje się znacznie lepiej i objawy ustąpiły. Przerwanie stosowania leku przed końcem zaleconej terapii może skutkować nawrotem objawów chorobowych.

Czy można stosować Clindamycin-MIP 600 u pacjentów uczulonych na penicylinę?

Zazwyczaj jest możliwe podanie leku chorym uczulonym na związki z grupy penicylin. Zazwyczaj nie występuje alergiczna reakcja krzyżowa z powodu różnic strukturalnych w budowach obu związków. Trzeba jednak wiedzieć, że zdarzają się pojedyncze przypadki pojawienia się reakcji anafilaktycznej podczas leczenia lekami z klindamycyną u pacjentów uczulonych na penicylinę. O alergii warto powiedzieć lekarzowi przed rozpoczęciem leczenia.

Czy Clindamycin-MIP 600 można stosować na infekcje wirusowe?

Nie, antybiotyk jest przeznaczony do leczenia zakażeń bakteryjnych, nie należy go stosować w leczeniu ostrych zakażeń dróg oddechowych wywołanych przez wirusy.

Clindamycin-MIP 600 – stosowanie u dzieci

Lek ten może być stosowany u dzieci, jednak nie zaleca się podawania go dzieciom w wieku poniżej 5-6 lat, ponieważ mogą nie mieć umiejętność połykania tabletek powlekanych. Grozi to ryzykiem zachłyśnięcia się. Ponadto u małych dzieci często wymagane jest podawanie precyzyjnych dawek w przeliczeniu na kilogram masy ciała, co w przypadku leku w postaci tabletek powlekanych jest trudne do osiągnięcia.

Czy Clindamycin-MIP 600 można stosować w ciąży i podczas karmienia piersią?

Stosowanie jakichkolwiek leków przed ciążą, w jej trakcie oraz w okresie karmienia piersią powinno być każdorazowo konsultowane z lekarzem. To ważne, ponieważ składniki preparatu mogą wpływać na bezpieczeństwo ciąży, prawidłowy rozwój płodu, a potem – na zdrowie dziecka karmionego piersią.

Przed zastosowaniem Clindamycin-MIP 600 należy rozważyć wspólnie ze specjalistą potencjalne korzyści i zagrożenia wynikające ze stosowania klindamycyny w okresie ciąży i karmienia piersią. Trzeba wiedzieć, że ta substancja czynna przenika do mleka kobiecego, co może spowodować wystąpienie u dziecka karmionego piersią biegunki, nadwrażliwości 

Opis produktu – ulotka leku Clindamycin-MIP 600