Najważniejsze informacje:
Szukasz antybiotyku o szerokim spektrum działania? Dowiedz się więcej o dawkowaniu, stosowaniu i skutkach ubocznych leku Clindamycin-MIP 600 z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie jakichkolwiek pytań umów się na teleporadę na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Clindamycin-MIP 600.
postać / dawka | tabletki powlekane, 600 mg |
substancja czynna | klindamycyna (clindamycinum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | zakażenia kości i stawów, zakażenia ucha, nosa oraz gardła, zakażenia w obrębie zębów, odzębowe zapalenia kości szczęki i żuchwy, zakażenia dolnych dróg oddechowych, zakażenia w obrębie jamy brzusznej, zakażenia w obrębie miednicy i żeńskich narządów płciowych, zakażenia skóry i tkanek miękkich, płonica |
podmiot odpowiedzialny | MIP Pharma Polska Sp. z o.o. ul. Orzechowa 5 80-175 Gdańsk |
Lek podlega refundacji. Występuje w postaci tabletek powlekanych, w dawce 600 mg i w opakowaniach po 12, 16 i 30 sztuk.
Ceny różnią się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Clindamycin MIP 600 należy do antybiotyków i wykorzystywany jest do leczenia zakażeń bakteryjnych.
Substancja czynna leku, czyli chlorowodorek klindamycyny, jest półsyntetyczną pochodną linkomycyny, należącej do grupy związków określanych jako linkozamidy, które w swoim mechanizmie działania nie wykazują podobieństwa do innych antybiotyków. Klindamycyna działa na niektóre grupy drobnoustrojów, w tym na:
Jest to antybiotyk o szerokim spektrum działania na różne bakterie, jest zalecany do stosowania na drobnoustroje wrażliwe na klindamycynę w leczeniu:
Zazwyczaj jest możliwe podanie leku chorym uczulonym na związki z grupy penicylin. Zazwyczaj nie występuje alergiczna reakcja krzyżowa z powodu różnic strukturalnych w budowach obu związków. Trzeba jednak wiedzieć, że zdarzają się pojedyncze przypadki pojawienia się reakcji anafilaktycznej podczas leczenia lekami z klindamycyną u pacjentów uczulonych na penicylinę. O alergii warto powiedzieć lekarzowi przed rozpoczęciem leczenia.
Nie, antybiotyk jest przeznaczony do leczenia zakażeń bakteryjnych, nie należy go stosować w leczeniu ostrych zakażeń dróg oddechowych wywołanych przez wirusy.
Lek ten może być stosowany u dzieci, jednak nie zaleca się podawania go dzieciom w wieku poniżej 5-6 lat, ponieważ mogą nie mieć umiejętność połykania tabletek powlekanych. Grozi to ryzykiem zachłyśnięcia się. Ponadto u małych dzieci często wymagane jest podawanie precyzyjnych dawek w przeliczeniu na kilogram masy ciała, co w przypadku leku w postaci tabletek powlekanych jest trudne do osiągnięcia. Jeżeli konieczne jest zastosowanie małej dawki należy stosować preparat klindamycyny z mniejszą zawartością substancji czynnej.
Lek zawiera substancję czynną - klindamycynę. Jedna tabletka powlekana Clindamycin-MIP 600 zawiera 600 mg substancji czynnej.
Pozostałe składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, mannitol, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, krospowidon.
Skład otoczki: eudragit E 12,5%, talk, tytanu dwutlenek (E 171), magnezu stearynian, makrogol.
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. W przypadku ciężkiego zakażenia zaleca się zastosowanie leku w postaci dożylnej zamiast doustnej. W trakcie długotrwałego stosowania leku (dłuższego niż 3 tygodnie) stosowania leku wskazana jest okresowa kontrola obrazu krwi. Wielokrotne stosowanie klindamycyny może prowadzić do zakażenia i nadmiernego rozwoju opornych bakterii lub drożdżaków.
Stosowanie antybiotyku Clindamycin-MIP 600 u dorosłych zależy od lokalizacji zakażenia i jego ciężkości. U młodzieży powyżej 14 lat i u dorosłych stosuje się od 600 mg do 1,8 g klindamycyny na dobę. Tę dawkę dobową należy podzielić na 3 lub 4 dawki podzielone. W przypadku, kiedy lekarz zaleci stosowanie dawki mniejszej niż 1,2 g na dobę, wówczas należy zastosować lek z mniejszą zawartością klindamycyny w jednej tabletce.
Dawkowanie leku Clindamycin-MIP 600 u dzieci w wieku powyżej 5 lat zależy od nasilenia i lokalizacji infekcji. Zazwyczaj to dawki z przedziału od 8 mg do 25 mg klindamycyny na dobę na kilogram masy ciała. Tak wyliczoną dobową dawkę należy stosować w 3 lub 4 dawkach podzielonych.
Warto wyznaczyć określone pory do przyjmowania leku, pomoże to utrzymać stały poziom leku w organizmie.
Tabletki należy połykać w całości, bez rozgryzania, popijając dużą ilości płynu (np. wody). Nie ma znaczenia, czy lek przyjmowany jest z posiłkami czy pomiędzy jedzeniem. Składniki pokarmu nie wpływają na działanie leku.
Terapię antybiotykiem należy stosować tak długo, jak zaleci lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia, nawet jeśli pacjent czuje się znacznie lepiej i objawy ustąpiły. Przerwanie stosowania leku przed końcem z
Nie należy stosować leku:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli:
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
Stosowanie jakichkolwiek leków przed ciążą, w jej trakcie oraz w okresie karmienia piersią powinno być każdorazowo konsultowane z lekarzem. To ważne, ponieważ składniki preparatu mogą wpływać na bezpieczeństwo ciąży, prawidłowy rozwój płodu, a potem – na zdrowie dziecka karmionego piersią.
Przed zastosowaniem Clindamycin-MIP 600 należy rozważyć wspólnie ze specjalistą potencjalne korzyści i zagrożenia wynikające ze stosowania klindamycyny w okresie ciąży i karmienia piersią. Trzeba wiedzieć, że ta substancja czynna przenika do mleka kobiecego, co może spowodować wystąpienie u dziecka karmionego piersią biegunki, nadwrażliwości.
Clindamycin MIP 600, tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie objawy niepożądane występują u pacjenta.
Jeśli wystąpią działania niepożądane Clindamycin MIP 600, takie jak:
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u 1 do 10 na 1000 pacjentów) to:
O innych, rzadziej występujących objawach niepożądanych można przeczytać w ulotce.
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 30°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Clindamycin MIP 600.
Clindamycin MIP 600 największe stężenie w osoczu osiąga po upływie ok. 45-60 minut od przyjęcia tabletki.
Nie. Lek wydawany jest tylko i wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.
Nie zaleca się spożywania alkoholu w trakcie przyjmowania leku Clindamycin MIP 600.
Clindamycin MIP 600 zawiera substancję czynną - klindamycynę, a Ketonal - ketoprofen. Zarówno jeden, jak i drugi lek działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Clindamycin MIP 600 stosowany jest na drobnoustroje i wskazany jest do leczenia różnego rodzaju zakażeń. Ketonal z kolei stosuje się w leczeniu umiarkowanego bólu, np. mięśniowego czy bólu głowy.