Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Dalacin C

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Dalacin C to antybiotyk zawierający klindamycynę o szerokim spektrum działania na zakażenia bakteryjne. Dowiedz się więcej o leku z opisu poniżej i ulotki producenta. W razie dodatkowych pytań umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Dalacin C.

Podstawowe informacje o leku Dalacin C:

 • nazwa: Dalacin C

 • dawka: 75 mg, 75 mg/ml, 150 mg, 300 mg

 • postać: kapsułki, granulat do sporządzania syropu

 • substancja czynna: klindamycyna (clinadamycinum)

 • dostępne wielkości opakowań: kapsułki 75 mg (16 kaps., 20 kaps.), kapsułki 150 mg (16 kaps., 20 kaps., 100 kaps.), kapsułki 300 mg (16 kaps., 20 kaps.), granulat do sporządzania syropu (80 ml)

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Antybiotyki, Leki przeciwbakteryjne, Leki na ból ucha

Dalacin C – antybiotyk z klindamycyną o szerokim działaniu przeciwbakteryjnym

Ten preparat w postaci kapsułek lub granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej jest przeznaczony do leczenia zakażeń bakteryjnych wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na klindamycynę. Pozwala leczyć zarówno infekcje ogólnoustrojowe, jak i zakażenia konkretnych obszarów ciała (np. bakteryjne zapalenie ucha, zakażenia stawów, bakteryjne zakażenia dolnych dróg oddechowych). W przypadku ciężkich infekcji (posocznica, zapalenie wsierdzia) do leczenia zaleca się stosowanie klindamycyny w podaniu dożylnym w postaci roztworu do wstrzykiwań i infuzji. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Jak działa antybiotyk Dalacin C?

Lek zawiera klindamycynę, która należy do grupy antybiotyków z grupy linkozamidów. Dalacin C działa przede wszystkim bakteriostatycznie, ale wykazuje też działanie bakteriobójcze w zależności od właściwości drobnoustrojów i stężenia w miejscu zakażenia. Lek jest skuteczny w leczeniu infekcji wywołanych przez bakterie wrażliwe na klindamycynę.

Na co stosuje się antybiotyk Dalacin C z klindamycyną?

Klindamycyna jest skuteczna w przypadku hamowania rozwoju bakterii wrażliwych na tę substancję. Lek nie działa w przypadku drobnoustrojów, które wykazują oporność na nią. Dalacin jest skuteczny w przypadku leczenia zakażeń bakteryjnych powodujących:

 • zapalenie ucha środkowego, zatok, gardła,

 • infekcje kości i stawów,

 • zakażenia w obrębie jamy ustnej i zębów,

 • infekcje bakteryjne dolnych dróg oddechowych,

 • zakażenia w obszarze jamy brzusznej i miednicy,

 • infekcje skórne i tkanek miękkich,

 • zakażenia w obrębie żeńskich narządów płciowych,

 • płonica,

 • posocznica,

 • zapalenie wsierdzia.

Dalacin C – bez recepty czy na receptę?

Antybiotyki to grupa leków, która ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Podanie leku konkretnemu pacjentowi powinno być każdorazowo poprzedzone dokładnym wywiadem lekarskim, przeprowadzeniem badań diagnostycznych oraz poznaniem szczegółowej historii choroby. Lek Dalacin C z antybiotykiem jest wydawany wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.

Kapsułki Dalacin C – jak stosować? Dawkowanie leku u dzieci i dorosłych

Lekarz na podstawie objawów, badania i historii choroby zaleci dopasowany schemat leczenia. Należy się go trzymać i nie przerywać wcześniej leczenia, nawet jeśli stan pacjenta znacznie się poprawi i ustąpi część objawów zakażenia.

Lek Dalacin C jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 14. roku życia. Dla każdego pacjenta schemat leczenia ustalany jest indywidualnie. W zależności od miejsca zakażenia i nasilenia infekcji, chorym podaje się klindamycynę w dawce w zakresie od 600 mg do 1,8 g na dobę. Lek stosuje się w 3 lub 4 dawkach podzielonych w regularnych odstępach czasu.

W sytuacji, kiedy konieczne jest podanie leku dzieciom poniżej 14. roku życia, należy dopasować dawkę na podstawie dostępnych wariantów leku, jeśli dziecko nie ma problemu z połykaniem kapsułek. W innym wypadku (np. bez możliwości precyzyjnego odmierzenia dawki w mg na kg masy ciała) zalecane jest stosowanie leku Dalacin C w postaci granulatu, który służy do sporządzenia syropu do podania doustnego.

Czy można stosować Dalacin C na ból ucha?

Tak, jednym ze wskazań do stosowania leku Dalacin C są stany zapalne ucha, gardła i zatok. W przypadku bólu ucha, którego przyczyną jest zakażenie bakteryjne, można podawać lek, jednak zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czy Dalacin C można stosować na infekcje dróg oddechowych?

Tak, jeśli lekarz uzna to za skuteczne i bezpieczne leczenie, można stosować Dalacin C na infekcje dolnych dróg oddechowych, ale tylko w przypadku, kiedy przyczyną choroby jest infekcja bakteryjna. Leku nie należy stosować w przypadku zakażeń dróg oddechowych, które są wywołane przez wirusy. W takim przypadku lek będzie nieskuteczny.

Kiedy przyjmować Dalacin C – przed, w trakcie czy po posiłku?

Składniki preparatu Dalacin są szybko i dobrze wchłaniane po podaniu doustnym z przewodu pokarmowego. Warto jednak pamiętać, że spożyte jedzenie nieznacznie wpływa na wydłużenie okresu wchłaniania się leku. Dlatego w sytuacji, kiedy lek stosuje się na czczo, jego maksymalne stężenie w surowicy krwi osiąga się po około 45 minutach (do 1 godziny). Zaś jeżeli lek jest przyjmowany tuż po posiłku, to najwyższe stężenie pojawia się we krwi dopiero po około 2 godzinach.

Czy można stosować Dalacin C podczas karmienia piersią?

Kiedy kobieta karmi piersią, powinna za każdym razem konsultować z lekarzem przyjmowanie jakichkolwiek preparatów. Bowiem ich składniki mogą nie tylko wpływać na ilość i skład mleka, ale także przenikać do mleka kobiecego i oddziaływać na prawidłowy rozwój dziecka.

Badania wykazały, że klindamycyna przenika do mleka matki, co powoduje, że nie można wykluczyć wystąpienia ciężkich działań niepożądanych u niemowlęcia. Kobieta nie powinna przyjmować jej podczas karmienia piersią. Jeśli zajdzie taka konieczność, należy przerwać karmienie piersią.

Leczenie bólu ucha w ciąży – czy można stosować Dalacin C?

Przyjmowanie wszelkich preparatów podczas ciąży może mieć wpływ na bezpieczeństwo i przebieg ciąży, a także na prawidłowy rozwój płodu. Zasadniczo nie zaleca się stosowania klindamycyny w ciąży, jednak na wyraźne polecenie lekarza i w razie konieczności jest to dopuszczalne po rozważeniu wszelkich za i przeciw stosowania Dalacinu C w ciąży.

Podobnie w sytuacji, kiedy kobieta dopiero planuje mieć dziecko lub przypuszcza, że jest w ciąży, nie powinna stosować tego leku.

Opis produktu – ulotka leku Dalacin C