e-Konsultacja z Receptą Online

Normaclin

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Normaclin? Cena, refundacja

Lek nie jest w tym momencie objęty refundacją, a ceny mogą nieznacznie różnić się w aptekach. Ten żel z klindamycyną jest dostępny w jednej dawce w trzech wariantach:

  • Normaclin żel 15 g – cena waha się od 12 zł do 23 zł,
  • Normaclin żel 30 g – cena wynosi od 15 do 21 zł, w wariancie butelki z pompką koszt jest nieco wyższy – ok. 20-25 zł.

Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.

Normaclin – jak działa, na co i dla kogo

To antybiotyk na trądzik pospolity zawierający klindamycynę. Żel do stosowania miejscowego na skórę działa przeciwbakteryjnie, w tym zwalcza bakterie Propionibacterium acnes, które są jedną z głównych przyczyn trądziku pospolitego. Dodatkowo zawarta w żelu alantoina łagodzi podrażnienie skóry.

Ten lek na trądzik jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 12 lat.

Normaclin – zamienniki

Inne leki na trądzik z klindamycyną to m.in.: Clindacne, Clindamycin-MIP, Dalacin, Dalacin C, Klindacin T.

Normaclin – skład leku

Substancją czynną leku jest klindamycyna w postaci klindamycyny fosforanu. 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci klindamycyny fosforanu.

Pozostałe składniki żelu na trądzik to: karbomer, alantoina, glikol propylenowy, makrogol 400, metylu parahydroksybenzoesan, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Normaclin – dawkowanie

Jak stosować Normaclin? Żel stosuje się miejscowo na skórę, nanosząc lek punktowo, cienką warstwą lub przez rozpylenie (przy wariancie z butelką z aplikatorem) na zmienioną chorobowo skórę.

Zazwyczaj zalecana dawka obejmuje aplikację żelu na skórę dwa razy dziennie. Leku nie należy wcierać. Po nałożeniu preparatu należy dokładnie umyć ręce.

Normaclin – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Normaclin gdy pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku, a także w przypadku uczulenia na antybiotyki linkozamidowe (klindamycynę, linkomycynę).

Zawsze przed rozpoczęciem stosowania leku Normaclin należy skonsultować z lekarzem następujące przypadki:

  • jeżeli kiedykolwiek u pacjenta występowały następujące schorzenia układu pokarmowego: zapalenie jelit, choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie okrężnicy związane z stosowaniem antybiotyków;
  • jeżeli pacjent ma miastenię (chorobę objawiającą się nadmiernym osłabieniem mięśni).

Podczas stosowania leku Normaclin należy przestrzegać poniższych ostrzeżeń:

  • Lek należy stosować wyłącznie na skórę. 
  • Unikać kontaktu leku z oczami, błonami śluzowymi oraz uszkodzoną skórą. W sytuacji, gdy dojdzie do kontaktu z lekiem miejsca te należy przemyć chłodną wodą.
  • Miejscowo stosowany fosforan klindamycyny może wchłaniać się przez skórę do organizmu, stąd w bardzo rzadkich przypadkach podczas stosowania leku Normaclin może pojawić się ciężka choroba przewodu pokarmowego, tzw. rzekomobłoniaste zapalenie jelit.

Interakcja z innymi lekami

Składniki równolegle stosowanych leków mogą wchodzić ze sobą w interakcje, dlatego należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich ostatnio i obecnie stosowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty. Szczególnie ważne jest to w przypadku leków zwiotczających mięśnie oraz antybiotyków makrolidowych (takich jak np. erytromycyna, linkomycyna).

Jeśli pacjent w trakcie terapii aplikuje również inne leki stosowane miejscowo, należy pamiętać, aby nie stosować ich w tym samym czasie.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie jakichkolwiek leków w okresie ciąży i karmienia piersią powinno być każdorazowo poprzedzone konsultacją z lekarzem prowadzącym. Nie ma badań określających poziom bezpieczeństwa stosowania leku Normaclin w ciąży i w czasie karmienia piersią. Lek wyjątkowo może być stosowany w ciąży, ale wyłącznie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Jeśli kobieta karmi piersią, nie powinna stosować tego leku.

Normaclin – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten preparat może wywoływać objawy niepożądane. Warto jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta stosującego ten lek one wystąpią. Zazwyczaj ryzyko pojawienia się skutków ubocznych leku jest mniejsze w przypadku leków stosowanych miejscowo na skórę.

Podczas terapii mogą pojawić się następujące działania niepożądane Normaclin: pieczenie, świąd, rumień, wysuszenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, przetłuszczenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, reakcje uczuleniowe (możliwe reakcje typu późnego), podrażnienie skóry, podrażnienie oczu, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np. luźne stolce, bóle brzucha, wzdęcia, niestrawność).

Stosując ten żel z antybiotykiem na trądzik należy pamiętać, że miejscowo stosowany fosforan klindamycyny może wchłaniać się przez skórę do organizmu. Dlatego w bardzo rzadkich przypadkach podczas stosowania tego leku może rozwinąć się ciężkie rzekomobłoniaste zapalenie jelit z charakterystycznymi objawami takimi jak: kurczowe bóle brzucha oraz uporczywa, ciężka biegunka z domieszką śluzu i krwi. 

Prawdopodobieństwo pojawienia się tego rodzaju objawów niepożądanych, w przypadku stosowania leków zawierających klindamycynę na skórę, jest małe.

Jeśli u pacjenta pojawi się biegunka, stosowanie leku należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i zgłosić się do lekarza w celu ustalenia jej przyczyny oraz podjęcia właściwego leczenia.

Przechowywanie leku

Preparat należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Inne leki na trądzik:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Normaclin (2)

Od momentu rozpoczęcia regularnego stosowania leku, pierwszych efektów można się spodziewać po około 8-10 dniach stosowania leku, jednak zauważalna poprawa będzie widoczna po 4-6 tygodniach. O długości leczenia decyduje lekarz na podstawie reakcji pacjenta na stosowanie żelu.

We wskazaniach leku nie ma informacji na temat jego działania na blizny. Ten antybiotyk jest przeznaczony do leczenia trądziku pospolitego.

e-Konsultacja z Receptą Online
Normaclin

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem