Najważniejsze informacje:
Budezonid (łac. budesonidum) jest to steryd o silnym miejscowym działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Substancja czynna hamuje objawy stanu zapalnego (nie usuwa natomiast jego przyczyny).
Działanie budezonidu polega na ograniczeniu gromadzenia się leukocytów i ich przylegania do śródbłonka naczyń oraz zmniejszeniu liczby innych krwinek biorących udział w wywoływaniu stanu zapalnego. Dodatkowo budezonid blokuje wydzielanie histaminy, uczestniczącej w reakcji alergicznej.
W aptekach budezonid dostępny jest w postaci:
Leki zawierające budezonid stosowane są w leczeniu następujących chorób:
Dawkę, częstość stosowania oraz czas trwania leczenia budezonidem ustala lekarz.
Dawkowanie leku z budezonidem zależy od postaci, w której ma być stosowany:
Przeciwwskazaniami do stosowania leku zawierającego budezonid są:
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku, gdy pacjent przyjmuje inne kortykosteroidy, zwłaszcza te podawane doustnie. Istnieje ryzyko zahamowania czynności kory nadnerczy.
Astma oskrzelowa to choroba stanowiąca potencjalne zagrożenie dla życia. Budezonid nie wykazuje skuteczności przy ostrym napadzie duszności. Osoby chore na astmę powinny mieć przy sobie zawsze inhalator z szybko działającym lekiem rozszerzającym oskrzela.
Skutki uboczne kortykosteroidu - zawroty głowy i zaburzenia widzenia mogą upośledzać sprawność psychomotoryczną. Konieczne jest zachowanie ostrożności podczas prowadzenia pojazdów oraz obsługi urządzeń oraz maszyn.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku z budezonidem u pacjentów, u których występują:
Budezonid w ciąży
Przyjmowanie przez kobietę w ciąży kortykosteroidów takich jak budezonid jest wskazane wyłącznie w sytuacji konieczności. Decyzję o możliwości przyjmowania leku z budezonidem podejmuje lekarz, jeżeli korzyści wynikające ze stosowania leku z grupy kortykosteroidów przeważają nad ewentualnym zagrożeniem dla dziecka.
Budezonid a karmienie piersią
Budezonid przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się karmienie piersią podczas stosowania leku. Jednocześnie brak danych o wpływie długotrwałego przyjmowania budezonidu w tej grupie pacjentów.
Budezonid może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Konieczne jest zachowanie ostrożności podczas stosowania leku z budezonidem z:
Działania niepożądane budezonidu występujące u 1 do 10 na 10 000 pacjentów:
Zaobserwowanie króteregokolwiek z powyższych objawów wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
Działania występujące u 1 do 10 pacjentów na 100 pacjentów:
Działania występujące u 1 do 10 pacjentów na 1 000 pacjentów:
Działania występujące u 1 do 10 pacjentów na 10 000 pacjentów:
Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące budezonidu.
W aptekach nie jest dostępny budezonid bez recepty. Bez względu na postać leku z tą substancją czynną, do jego uzyskania konieczna jest recepta lekarska.
Brak informacji o możliwych interakcjach budezonidu z alkoholem. Jednak w trakcie stosowania leku z tą substancją czynną zalecane jest ograniczenie spożycia alkoholu.
Działanie lecznicze budezonidu (w astmie i POChP) obserwowane jest po ok. 6 godzinach.
Efekty leczenia budezonidem w postaci wziewnej widoczne są po około 10 dniach inhalacji. Nie należy nagle przerywać terapii kortykosteroidem, ponieważ może to doprowadzić do zaostrzenia objawów chorobowych.