e-Konsultacja po Receptę Online

Symbicort

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Symbicort jest stosowany w leczeniu objawów przewlekłej obturacyjnej choroby płuc u osób dorosłych. Zawiera budezonid należący do kortykosterydów oraz formoterolu fumaran dwuwodny będący długo działającym agonistą receptorów beta2-adrenergicznych. Jest to lek przeznaczony do codziennego stosowania – nie służy do doraźnego przerywania objawów.

Symbicort – co to za lek?

Symbicort to lek złożony przeznaczony dla osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Preparat zawiera glikokortykosteroid – budezonid, który wywiera działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, a także substancję rozszerzającą oskrzela – formoterolu fumaran dwuwodny należący do długo działających beta-2 mimetyków (LABA). 

POChP to przewlekła choroba dróg oddechowych charakteryzująca się przewlekłym zapaleniem oskrzeli oraz rozedmą. Większość przypadków ma związek z paleniem tytoniu. Do objawów choroby należą duszność nasilająca się w czasie, przewlekły kaszel oraz zmęczenie. Z czasem może wystąpić utrata masy ciała, zaburzenia łaknienia, zaburzenia lękowe oraz wyniszczenie. POChP jest chorobą nieuleczalną, a kluczowe znaczenie dla jej przebiegu ma rzucenie palenia. Farmakoterapia jest stosowana w celu zmniejszenia objawów.

Na co stosuje się Symbicort?

Lek Symbicort jest zalecany w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Jak działa Symbicort?

Skład leku Symbicort obejmuje dwie substancje czynne: budezonid oraz formoterolu fumaran dwuwodny, które współdziałając, przynoszą ulgę w objawach POChP. Budezonid, będący kortykosteroidem, odgrywa kluczową rolę w redukcji stanów zapalnych oraz obrzęków. Z kolei formoterolu fumaran dwuwodny, klasyfikowany jako długo działający agonista receptorów beta2-adrenergicznych, powoduje rozkurcz mięśniówki oskrzeli. Ułatwia przepływ powietrza przez drogi oddechowe, co znacząco poprawia komfort oddychania pacjenta. Należy podkreślić, że Symbicort nie jest przeznaczony do doraźnego stosowania w przypadku nagłych objawów.

Dla kogo jest przeznaczony lek Symbicort?

Symbicort jest przeznaczony dla osób dorosłych.

Co wchodzi w skład leku Symbicort?

W jednej dawce inhalacyjnej Symbicort znajduje się 160 mikrogramów budezonidu oraz 4,5 mikrograma formoterolu fumaranu dwuwodnego.

Pozostałe substancje pomocnicze to: apafluran (HFA 227), powidon i makrogol.

Symbicort – zamienniki

Nie są dostępne zamienniki leku Symbicort 160.

Symbicort – dawkowanie

Lek Symbicort powinno się stosować regularnie każdego dnia, niezależnie od obecności objawów POChP. Standardowa dawka leku to dwie inhalacje dwa razy na dobę.

W sytuacji, gdy pacjent przyjmuje sterydy doustne, wprowadzenie Symbicort może umożliwić zmniejszenie dawki tych sterydów. W takim przypadku, lekarz może zalecić okresowe badania krwi. Zmniejszenie dawki sterydów doustnych może wiązać się z pogorszeniem samopoczucia oraz nasileniem objawów związanych z układem oddechowym. W przypadku wystąpienia dolegliwości takich jak zatkany nos, katar, osłabienie, bóle mięśni lub stawów czy wysypka, pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Dodatkowo, w okresach zwiększonego stresu, np. przed zabiegiem chirurgicznym, lekarz może rozważyć zastosowanie dodatkowych sterydów doustnych.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Symbicort, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jak stosować Symbicort?

Jeśli inhalator nie był używany przez więcej niż 7 dni lub został upuszczony, należy przygotować go do użycia poprzez energiczne wstrząśnięcie przez co najmniej 5 sekund, zdjęcie wieczka ochronnego, wykonanie rozpylenia w powietrze, a następnie powtórzenie tych czynności.

Wykonanie inhalacji wymaga ponownego energicznego wstrząśnięcia inhalatorem, zdjęcia wieczka ochronnego i sprawdzenia ustnika pod kątem zablokowań. Następnie, trzymając inhalator pionowo, należy wykonać spokojny wydech, umieścić ustnik między zębami, zacząć powoli i głęboko oddychać przez usta oraz wcisnąć licznik. Po wciśnięciu licznika należy wstrzymać oddech na 10 sekund, a następnie zwolnić nacisk, wyjąć inhalator z ust i wykonać powolny wydech. Po zakończeniu inhalacji, ustnik należy przykryć wieczkiem ochronnym, a usta wypłukać wodą.

Co najmniej raz w tygodniu należy wyczyścić inhalator przy użyciu suchej ściereczki, bez stosowania wody lub innych płynów, oraz bez odłączania pojemnika z lekiem od inhalatora.

Pominięcie zastosowania leku Symbicort

Należy przyjąć pominiętą dawkę Symbicort jak najszybciej, o ile nie zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. W takiej sytuacji należy przyjąć kolejną dawkę o normalnej porze i kontynuować leczenie zgodnie z planem. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Symbicort, przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawka Symbicort, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Objawy, które mogą się pojawić, to między innymi drżenia, bóle głowy oraz przyspieszenie akcji serca.

Przerwanie stosowania leku Symbicort

Zanim pacjent zdecyduje się na przerwanie stosowania Symbicort, powinien skonsultować tę decyzję z lekarzem lub farmaceutą. Nagłe przerwanie leczenia może prowadzić do pogorszenia objawów POChP.

Symbicort – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Symbicort – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na budezonid, formoterol lub jakikolwiek składnik leku.

Środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Symbicort należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza w przypadku:

  • cukrzycy,
  • zakażenia płuc,
  • wysokiego ciśnienia tętniczego,
  • chorób serca w wywiadzie medycznym (np. zaburzeń rytmu serca, bardzo szybkiej akcji serca, zwężenia tętnic, niewydolności serca),
  • zaburzeń czynności tarczycy lub nadnerczy,
  • niskiego poziomu potasu we krwi,
  • ciężkich chorób wątroby.

W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia, w tym nieostrego widzenia, należy skonsultować się z lekarzem. 

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Symbicort z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Symbicort w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży, planowania ciąży lub karmienia piersią przed rozpoczęciem stosowania Symbicort należy skonsultować się z lekarzem. Leku nie należy używać bez wyraźnego zalecenia medycznego. W sytuacji, gdy pacjentka stosująca Symbicort zajdzie w ciążę, nie powinna samodzielnie przerywać terapii, lecz natychmiast skontaktować się z lekarzem. 

Symbicort a prowadzenie pojazdów 

Symbicort nie wywiera istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn i narzędzi.

Symbicort – skutki uboczne 

Stosując lek Symbicort należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Ciężkie działania niepożądane Symbicort występują rzadko lub bardzo rzadko. Wymagają niezwłocznego odstawienia leku i kontaktu z lekarzem. Do takich skutków ubocznych należą:

  • obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności z przełykaniem, wysypka lub pokrzywka współwystępujące z utrudnionym oddychaniem,
  • zasłabnięcie,
  • nagłe nasilenie świstów oskrzelowych i duszności po inhalacji leku (w tej sytuacji należy zastosować lek doraźny).

Często (tj. rzadziej niż u 1 na 10 osób) występują następujące skutki uboczne Symbicort:

  • kołatanie serca,
  • drżenia,
  • pleśniawki jamy ustnej,
  • lekkie podrażnienie gardła, kaszel, chrypka,
  • ból głowy,
  • zapalenie płuc (może objawiać się poprzez: gorączkę lub dreszcze, zwiększone wytwarzanie śluzu, zmianę barwy śluzu, nasilenie kaszlu, nasilenie trudności z oddychaniem).

Następujące działania niepożądane Symbicort stwierdza się niezbyt często (tj. rzadziej niż u 1 na 100 osób):

  • niepokój, nerwowość, pobudzenie,
  • zaburzenia snu,
  • zawroty głowy,
  • nudności,
  • przyspieszona akcja serca,
  • siniaki,
  • kurcze mięśniowe,
  • nieostre widzenie.

Wziewne kortykosteroidy mogą wywierać wpływ na produkcję hormonów steroidowych, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu wysokich dawek. Może się to objawiać poprzez:

  • obniżenie gęstości kości,
  • zaćmę,
  • jaskrę,
  • spadek tempa wzrostu u dzieci i młodzieży,
  • działanie na nadnercza.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Symbicort?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Symbicort? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Symbicort znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Symbicort nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Aerozol Symbicort to preparat stosowany w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Zawiera substancje czynne mające na celu zmniejszenie stanu zapalnego i obrzęku, a także rozszerzenie oskrzeli. Powinien być stosowany ściśle według zaleceń lekarza, gdyż samodzielna modyfikacja terapii może prowadzić do pogorszenia przebiegu choroby. Lek należy przyjmować bez względu na występowanie objawów. Nie jest on przeznaczony do stosowania doraźnego w stanach nagłych.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Symbicort (4)

Nie, Symbicort 160 jest dostępny wyłącznie na receptę.

W ulotce oraz ChPL Symbicort nie zawarto jednoznacznych informacji dotyczących bezpieczeństwa spożywania alkoholu podczas terapii. Należy jednak mieć na uwadze, że alkohol może zmniejszać tolerancję serca na takie leki jak formoterol. W związku z tym przed spożyciem alkoholu należy skonsultować się z lekarzem.

W przypadku leku Symbicort, skład obejmuje dwie substancje czynne – budezonid i formoterolu fumaran dwuwodny. Budezonid należy do glikokortykosteroidów wziewnych. Wywiera działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Należy wykonać spokojny wydech, umieścić ustnik między zębami i zacząć powoli, głęboko oddychać ustami. Po naciśnięciu licznika zaleca się wstrzymać oddech na 10 sekund, po czym zwolnić nacisk, wyjąć inhalator z ust i powoli wypuścić powietrze. Po zakończeniu inhalacji, ustnik należy przykryć wieczkiem ochronnym, a usta wypłukać wodą.

e-Konsultacja po Receptę Online
Symbicort

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem