Leki i tabletki na nietrzymanie moczu
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Najważniejsze informacje:
- Nietrzymanie moczu to jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych XXI wieku zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
- Leczenie farmakologiczne nietrzymania moczu obejmuje szeroki wybór leków w formie tabletek i kapsułek doustnych, które dostępne są bez recepty oraz z przepisu lekarza.
- Leki na nietrzymanie moczu bez recepty to przede wszystkim preparaty zawierające magnez, witaminy z grupy B i naturalne wyciągi roślinne.
- Tabletki na nietrzymanie moczu dostępne jedynie z przepisu lekarza to m.in. leki zmniejszające napięcie mięśni pęcherza moczowego, hormonalna terapia zastępcza (HTZ) oraz trójcykliczne leki przeciwdepresyjne.
Nietrzymanie moczu charakteryzuje się niekontrolowanym wyciekiem moczu, który może prowadzić do trudności w codziennym funkcjonowaniu i wpłynąć na samopoczucie. Leczenie nietrzymania moczu często obejmuje różne metody, w tym zmianę stylu życia, ćwiczenia i leki. Leki stosowane w terapii nietrzymania moczu mogą pomóc w kontrolowaniu objawów, poprawiając komfort i jakość życia pacjentów. Dowiedz się, jakie są dostępne leki na nietrzymanie moczu, kiedy należy z nich skorzystać i co zrobić, gdy nie przyniosą one założonych rezultatów.
Leki na nietrzymanie moczu bez recepty – tabletki z fitoestrogenami
Kluczowym działaniem podejmowanym w leczeniu nietrzymania moczu jest terapia zachowawcza, obejmująca zmianę trybu życia, trening mięśni dna miednicy (tzw. ćwiczenie mięśni Kegla) oraz terapię behawioralną. W sytuacji, gdy te działania stają się nieskuteczne w terapii osłabienia mięśni dna miednicy, warto rozważyć terapię farmakologiczną, której celem jest poprawa kontroli nad pęcherzem i zmniejszenie objawów, takich jak nagłe i częste potrzeby oddawania moczu oraz jego nietrzymanie. Wybór odpowiedniego leku zależy od takich czynników jak rodzaje nietrzymania moczu oraz indywidualne potrzeby pacjenta.
Na początek warto rozważyć leki na nietrzymanie moczu dostępne bez recepty. Są to leki i suplementy diety bazujące na wyciągach roślinnych, takich jak ekstrakt z liści pokrzywy i pestek dyni czy też wyciąg z nasion soi. Substancje te są bogatym źródłem fitoestrogenów i izoflawonów, które wykazują dobroczynny wpływ na funkcjonowanie układu moczowego. Ich zadaniem jest wzmocnienie mięśni dna miednicy i poprawa pracy naczyń krwionośnych, co w efekcie może pomóc przywrócić kontrolę nad oddawaniem moczu.
W zależności od tego, kto ma przyjmować suplement diety, preparaty na nietrzymanie moczu zawierają:
- u mężczyzn: wyciąg z ziela wierzbownicy drobnokwiatowej i palmy sabałowej, które wspierają pracę prostaty (profilaktyka przerostu prostaty) i cały układ moczowy;
- u kobiet: wyciąg z mącznicy lekarskiej, wyciąg z żurawiny, ekstrakt z lnu zwyczajnego, ekstrakt z pestek dyni, czyli składniki wspierające przepływ moczu i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie mięśni dna miednicy.
Tabletki na nietrzymanie moczu – z czego jeszcze można skorzystać?
W przypadku zdiagnozowania przez lekarza poważnych problemów z nietrzymaniem moczu lekarz może podjąć decyzję o konieczności stosowania leków na receptę. W takiej sytuacji przy nietrzymaniu moczu stosuje się tabletki i preparaty takie jak:
- antycholinergiki – leki działające na receptory cholinergiczne w pęcherzu moczowym w czasie oddawania moczu, które zmniejszają skurcze i potrzebę częstego oddawania moczu. Należą do nich takie preparaty jak oksybutynina, tolterodyna oraz solifenacyna;
- agonisty receptorów β₃-adrenergicznych – działają na receptory beta-3 w pęcherzu moczowym, co może pomóc w zwiększeniu jego pojemności i zmniejszeniu objawów nagłego parcia. Zalicza się do nich m.in. mirabegron;
- hormonalna terapia zastępcza (HTZ) – stosowana zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy, kiedy to może pomóc w poprawie funkcji pęcherza moczowego oraz tkanki moczowodów. Przykładem tego jest estradiol, stosowany miejscowo w formie kremu lub plastra;
- trójcykliczne leki przeciwdepresyjne – chronią przed mimowolnymi skurczami pęcherza, które są typowe dla mieszanego i wysiłkowego nietrzymania moczu. Przykładem tego jest duloksetyna, stosowana w przypadku nietrzymania moczu związanego ze stresem;
- leki uspokajające – wskazane w sytuacji, gdy problemy z utrzymaniem moczu są związane ze stresem.
Niezwykle ważne jest, aby leki na nietrzymanie moczu były stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza, który może monitorować efekty uboczne i dostosowywać terapię w zależności od odpowiedzi organizmu.
Tabletki nie pomagają w walce z nietrzymanie moczu – co zrobić?
Niestety, zdarza się, że w niektórych przypadkach terapia lekami również jest nieskuteczna. Wówczas konieczne jest wdrożenie bardziej zaawansowanych metod, takich jak np. zastrzyki z toksyną botulinową lub wszczepienie stymulatorów nerwów pod skórę pośladka, które pozwalają na kontrolowanie napięcia pęcherza moczowego. Obecnie u osób cierpiących na nietrzymanie moczu stosuje się też zabiegi z użyciem implantów, taśm podwieszających oraz sztucznych zwieraczy.
- P. Radziszewski, P. Dobroński, Nietrzymanie moczu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
- S. Bender, J. Borowski, T. Borkowski, C. Torz, P. Radziszewski, Nietrzymanie moczu, Medycyna po Dyplomie, 2011.
Podobne wpisy o nietrzymaniu moczu:
- Kropelkowe nietrzymanie moczu u kobiet i mężczyzn
- Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie
- Nietrzymanie moczu u mężczyzn – objawy, leczenie, ćwiczenia
- Nietrzymanie moczu u kobiet – leczenie, ćwiczenia, zabieg
- Nerwica pęcherza moczowego – objawy, przyczyny, leczenie
- Pęcherz nadreaktywny – objawy, leczenie, leki
- Wkładki, podpaski, majtki – co wybrać na nietrzymanie moczu?
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu – objawy, przyczyny, leczenie
- Domowe sposoby na nietrzymanie moczu
- Ćwiczenia mięśni Kegla na nietrzymanie moczu
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.