Leki na astmę
W leczeniu astmy wyróżniamy dwa główne typy leków – doraźne oraz kontrolujące. Do najczęściej stosowanych leków doraźnych należą beta2-mimetyki krótko działające (SABA) rozszerzające oskrzela i łagodzące duszności. W przypadku leczenia przewlekłego podstawą są z kolei glikokortykosteroidy wziewne (ICS), które zmniejszają stan zapalny w drogach oddechowych, a także beta2-mimetyki długo działające (LABA) umożliwiające kontrolę nad objawami przez dłuższy czas. Gdy standardowa terapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, u pacjentów z astmą ciężką stosuje się leki biologiczne – nowoczesne przeciwciała monoklonalne działające selektywnie na określone mechanizmy immunologiczne. W niektórych przypadkach, jako terapia wspomagająca, wykorzystywane są leki antycholinergiczne, które pomagają w rozkurczeniu oskrzeli – szczególnie w astmie współistniejącej z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).
Teleporada po receptę online
1 Wybierz lek i uzupełnij formularz
2 Przejdź e-konsultację i odbierz zalecenia
3 Możesz otrzymać e-receptę i kod gotowy do realizacji
Popularne leki na astmę
Leki i tabletki na nietrzymanie moczu

Najważniejsze informacje:
- Nietrzymanie moczu to jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych XXI wieku zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
- Leczenie farmakologiczne nietrzymania moczu obejmuje szeroki wybór leków w formie tabletek i kapsułek doustnych, które dostępne są bez recepty oraz z przepisu lekarza.
- Leki na nietrzymanie moczu bez recepty to przede wszystkim preparaty zawierające magnez, witaminy z grupy B i naturalne wyciągi roślinne.
- Tabletki na nietrzymanie moczu dostępne jedynie z przepisu lekarza to m.in. leki zmniejszające napięcie mięśni pęcherza moczowego, hormonalna terapia zastępcza (HTZ) oraz trójcykliczne leki przeciwdepresyjne.
Nietrzymanie moczu charakteryzuje się niekontrolowanym wyciekiem moczu, który może prowadzić do trudności w codziennym funkcjonowaniu i wpłynąć na samopoczucie. Leczenie nietrzymania moczu często obejmuje różne metody, w tym zmianę stylu życia, ćwiczenia i leki. Leki stosowane w terapii nietrzymania moczu mogą pomóc w kontrolowaniu objawów, poprawiając komfort i jakość życia pacjentów. Dowiedz się, jakie są dostępne leki na nietrzymanie moczu, kiedy należy z nich skorzystać i co zrobić, gdy nie przyniosą one założonych rezultatów.
Leki na nietrzymanie moczu bez recepty – tabletki z fitoestrogenami
Kluczowym działaniem podejmowanym w leczeniu nietrzymania moczu jest terapia zachowawcza, obejmująca zmianę trybu życia, trening mięśni dna miednicy (tzw. ćwiczenie mięśni Kegla) oraz terapię behawioralną. W sytuacji, gdy te działania stają się nieskuteczne w terapii osłabienia mięśni dna miednicy, warto rozważyć terapię farmakologiczną, której celem jest poprawa kontroli nad pęcherzem i zmniejszenie objawów, takich jak nagłe i częste potrzeby oddawania moczu oraz jego nietrzymanie. Wybór odpowiedniego leku zależy od takich czynników jak rodzaje nietrzymania moczu oraz indywidualne potrzeby pacjenta.
Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki
Na początek warto rozważyć leki na nietrzymanie moczu dostępne bez recepty. Są to leki i suplementy diety bazujące na wyciągach roślinnych, takich jak ekstrakt z liści pokrzywy i pestek dyni czy też wyciąg z nasion soi. Substancje te są bogatym źródłem fitoestrogenów i izoflawonów, które wykazują dobroczynny wpływ na funkcjonowanie układu moczowego. Ich zadaniem jest wzmocnienie mięśni dna miednicy i poprawa pracy naczyń krwionośnych, co w efekcie może pomóc przywrócić kontrolę nad oddawaniem moczu.
W zależności od tego, kto ma przyjmować suplement diety, preparaty na nietrzymanie moczu zawierają:
- u mężczyzn: wyciąg z ziela wierzbownicy drobnokwiatowej i palmy sabałowej, które wspierają pracę prostaty (profilaktyka przerostu prostaty) i cały układ moczowy;
- u kobiet: wyciąg z mącznicy lekarskiej, wyciąg z żurawiny, ekstrakt z lnu zwyczajnego, ekstrakt z pestek dyni, czyli składniki wspierające przepływ moczu i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie mięśni dna miednicy.
Tabletki na nietrzymanie moczu – z czego jeszcze można skorzystać?
W przypadku zdiagnozowania przez lekarza poważnych problemów z nietrzymaniem moczu lekarz może podjąć decyzję o konieczności stosowania leków na receptę. W takiej sytuacji przy nietrzymaniu moczu stosuje się tabletki i preparaty takie jak:
- antycholinergiki – leki działające na receptory cholinergiczne w pęcherzu moczowym w czasie oddawania moczu, które zmniejszają skurcze i potrzebę częstego oddawania moczu. Należą do nich takie preparaty jak oksybutynina, tolterodyna oraz solifenacyna;
- agonisty receptorów β₃-adrenergicznych – działają na receptory beta-3 w pęcherzu moczowym, co może pomóc w zwiększeniu jego pojemności i zmniejszeniu objawów nagłego parcia. Zalicza się do nich m.in. mirabegron;
- hormonalna terapia zastępcza (HTZ) – stosowana zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy, kiedy to może pomóc w poprawie funkcji pęcherza moczowego oraz tkanki moczowodów. Przykładem tego jest estradiol, stosowany miejscowo w formie kremu lub plastra;
- trójcykliczne leki przeciwdepresyjne – chronią przed mimowolnymi skurczami pęcherza, które są typowe dla mieszanego i wysiłkowego nietrzymania moczu. Przykładem tego jest duloksetyna, stosowana w przypadku nietrzymania moczu związanego ze stresem;
- leki uspokajające – wskazane w sytuacji, gdy problemy z utrzymaniem moczu są związane ze stresem.
Niezwykle ważne jest, aby leki na nietrzymanie moczu były stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza, który może monitorować efekty uboczne i dostosowywać terapię w zależności od odpowiedzi organizmu.
Tabletki nie pomagają w walce z nietrzymanie moczu – co zrobić?
Niestety, zdarza się, że w niektórych przypadkach terapia lekami również jest nieskuteczna. Wówczas konieczne jest wdrożenie bardziej zaawansowanych metod, takich jak np. zastrzyki z toksyną botulinową lub wszczepienie stymulatorów nerwów pod skórę pośladka, które pozwalają na kontrolowanie napięcia pęcherza moczowego. Obecnie u osób cierpiących na nietrzymanie moczu stosuje się też zabiegi z użyciem implantów, taśm podwieszających oraz sztucznych zwieraczy.
Bibliografia
- P. Radziszewski, P. Dobroński, Nietrzymanie moczu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
- S. Bender, J. Borowski, T. Borkowski, C. Torz, P. Radziszewski, Nietrzymanie moczu, Medycyna po Dyplomie, 2011.