Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu? Sprawdź zestaw prostych ćwiczeń!

Nietrzymanie moczu to dokuczliwy problem, jednak jego ewentualnemu wystąpieniu możemy zapobiec bądź je opóźnić. Niestety jako pacjenci zwykle oczekujemy natychmiastowych efektów, nie biorąc pod uwagę tego, że przeciwdziałanie chorobie to często proces wymagający cierpliwości i systematyczności. Jedną z metod zachowawczych jest ćwiczenie mięśni dna miednicy. Jak robić to tak, by sobie nie zaszkodzić?

Do czego służą mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla to w rzeczywistości jeden trójwarstwowy mięsień. Zlokalizowane są na dnie miednicy, pomiędzy kością łonową a guziczną. Pełnią kluczową rolę w podtrzymaniu pęcherza, macicy i odbytnicy. Ich główne zadanie to kontrola wypróżniania, ale też zamykanie cewki moczowej i odbytnicy przy wzroście ciśnienia w jamie brzusznej. Z wiekiem struktury tych mięśni ulegają osłabieniu, stając się jedną z głównych przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu. Swoją elastyczność tracą też w wyniku działania czynników zewnętrznych:

  • ciąży i porodu drogami naturalnymi,
  • zmian hormonalnych,
  • przeciążenia spowodowanego pracą fizyczną,
  • przebytych operacji,
  • infekcji układu moczowo-płciowego.

Jak ważne są ćwiczenia przy nietrzymaniu moczu?

Nietrzymanie moczu znacznie pogarsza funkcjonowanie w społeczeństwie. Aktywizowanie mięśni dna miednicy to jedna z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania temu schorzeniu. Zdecydowaną zaletą takiej prewencji są niskie koszty, brak skutków ubocznych oraz prostota. Regularne ćwiczenie mięśni Kegla pozwalają wyeliminować krępujące zjawiska towarzyszące nietrzymaniu moczu – nieprzyjemny zapach, popuszczanie podczas śmiechu lub kaszlu albo nieoczekiwane mokre plamy w kroku. 

Radzenie Sobie Z Nietrzymaniem Moczu
Radzenie sobie z nietrzymaniem moczu

Jakie ćwiczenia wykonywać przy nietrzymaniu moczu?

Ćwiczenia mięśni Kegla nie są specjalnie skomplikowane. Najważniejsze jest właściwe zlokalizowanie kluczowych struktur. Mięśnie dna miednicy biorą aktywny udział w procesie oddawania moczu. By je poczuć, wystarczy na chwilę wstrzymać strumień uryny.

Aby zaktywizować mięśnie Kegla, należy je napinać i rozluźniać. Najlepiej robić to w seriach, kilka razy dziennie. Napięcie mięśni powinno trwać ok. 5 sekund, tyle samo ich rozluźnienie. Na serię przypada 5 powtórzeń. Ćwiczyć można o dowolnej porze, zaleca się też częste zmienianie pozycji. Skupiamy się tylko na mięśniach Kegla – unikamy napinania całego brzucha. Podczas treningu bardzo ważny jest też spokojny, regularny oddech. 

Skuteczność ćwiczeń jest widoczna tylko wtedy, gdy są one wykonywane systematycznie, najlepiej w kilku seriach. Pierwsze efekty można zauważyć po kilku tygodniach cierpliwości i wytrwałości. Sprawdź domowe sposoby na nietrzymanie moczu.

Mięśnie Kegla u mężczyzn

O mięśniach dna miednicy zazwyczaj mówimy w kontekście pań. Szczególnie gdy mamy na myśli ciążę i pomoc przy naturalnym porodzie. Mięśnie Kegla znajdują się jednak także w męskim ciele. Otaczają odbytnicę, gruczoł krokowy, cewkę moczową i podstawę penisa. Mają dwojakie zadania. Po pierwsze odpowiadają za kontrolę oddawania moczu. Ich drugie przeznaczenie to dłuższe utrzymanie erekcji oraz nadzorowanie wytrysku.

Ćwiczenia zalecane są jako profilaktyka w celu uniknięcia problemu nietrzymania moczu. Prawidłowe wykonywanie treningu mięśni dna miednicy oraz systematyczność w tym zakresie powodują poprawę podparcia dla narządów miednicy mniejszej oraz poprawę czynnościową cewki moczowej.  

e-Konsultacja z Receptą Online Nietrzymanie moczu

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.