Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

Ta powszechnie występująca przypadłość najczęściej dotyka kobiety i osoby starsze. Składa się na nią kilka czynników. W większości przypadków dolegliwości można zapobiec bądź skutecznie ją leczyć. Nietrzymanie moczu – czym jest, jak przebiega i jakie domowe sposoby pomogą się go pozbyć?

Co to jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu, zwane inaczej inkontynencją, jest niekontrolowanym oddawaniem uryny. Przydarzyć się może podczas wysiłku fizycznego, kichania czy kaszlu, a nawet – w najsilniejszym stadium – bez wyraźnej zmiany pozycji. Warto jednak mieć świadomość, że problem ten jest do rozwiązania. Po pierwsze trzeba podjąć działania profilaktyczne. Można też skorzystać z bogatej oferty farmakologicznej. Gdy nie przyniesie to pożądanych efektów, prawdopodobnie będą konieczne zabiegi o większym stopniu ingerencji, takie jak iniekcje lub nawet operacja. 

Domowe Sposoby Na Nietrzymanie Moczu
Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to wciąż wstydliwy problem, stąd trudno przekonać pacjentów do odwiedzenia gabinetu lekarskiego. Bagatelizowanie schorzenia może jednak przyczynić się do pogłębienia choroby

Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach dolegliwości da się załagodzić domowymi sposobami. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość i być systematycznym. Do naturalnych metod walki z nietrzymaniem moczu należą dieta oraz trening mięśni dna miednicy i pęcherza.

Nietrzymanie moczu a dieta

Utrzymywanie prawidłowej masy ciała przekłada się nie tylko nasze dobre samopoczucie, ale jest też inwestycją w profilaktykę zapobiegającą nietrzymaniu moczu. Otyłość znacznie zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej. Poza tym nacisk na pęcherz jest tak duży, że może powodować mimowolne popuszczanie moczu.

W planowaniu diety warto uwzględnić kilka czynników. Jednym z nich jest zwiększenie częstotliwości posiłków, z jednoczesnym zmniejszeniem porcji. Wybór lekkostrawnej i bogatej w błonnik żywności przeciwdziała zaparciom. Kolejny krok to ograniczenie spożycia alkoholu i kawy. Napoje te działają drażniąco na pęcherz, wzmagając objawy nieprzyjemnych dolegliwości. Warto zadbać o odpowiednią podaż witaminy C i magnezu, ale też, paradoksalnie, o właściwe nawodnienie organizmu.  Gdy pijemy zbyt mało, wzrasta ryzyko infekcji układu moczowego i nasila się problem z nietrzymaniem moczu.

Ćwiczenia przeciwdziałające nietrzymaniu moczu

Trening mięśni dna miednicy może być bardzo skuteczny przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu. To bardzo proste ćwiczenia, jednak o ich efektywności stanowią systematyczność i wytrwałość. Polecane są w szczególności po porodzie drogami natury, przy zmianach hormonalnych związanych z menopauzą czy ciężkiej pracy fizycznej. Przed pierwszym treningiem należy odwiedzić fizjoterapeutę, najlepiej takiego ze specjalizacją uroginekologiczną. Pokaże on, jak w prawidłowy sposób wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla.

Ten rodzaj aktywności fizycznej polega na zaciskaniu i rozluźnianiu     poszczególnych partii mięśni. W celu osiągnięcia najlepszego efektu ćwiczenia powinny być wykonywane kilka razy dziennie, w seriach przez około pięć minut. Dodatkowo panie mogą wspomóc się specjalnymi gadżetami, takimi jak kulki gejszy – bo o nich mowa – to dwa połączone ze sobą elementy wykonane z bezpiecznych materiałów, które umieszczone w pochwie wymuszają napięcie mięśni Kegla. 

Trening pęcherza

Trening pęcherza moczowego ma na celu przywrócenie prawidłowego wzoru mikcji oraz wypracowanie nowych nawyków u pacjenta. Jest to próba przejęcia kontroli nad opróżnianiem pęcherza poprzez planowanie wizyt w toalecie, ale także pilnowanie czasu pomiędzy nimi. Tego rodzaju aktywność przywraca sprawność osłabionym mięśniom pęcherza moczowego.

e-Konsultacja z Receptą Online Nietrzymanie moczu

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.