Nietrzymanie moczu to niestety wciąż bardzo wstydliwa dolegliwość. Inkontynencja to zmora przede wszystkim kobiet. Zdarza się diagnozować ją także u panów, stanowią oni jednak zdecydowanie mniejszą grupę pacjentów. Choroba ta ma różne przyczyny, rodzaje i stopnie zaawansowania. Jakie?
Już epizodyczne przypadki nietrzymania moczu powinny skłonić do refleksji nad ich przyczyną. Ponieważ powodów może być kilka, podjęcie odpowiednich kroków w celu wykrycia źródła problemu ma kluczowe znaczenie przy wyborze metody leczenia.
przebyte ciąże i porody siłami natury,
zaawansowany wiek,
otyłość lub spora nadwaga,
genetyka,
choroby neurologiczne lub metaboliczne.
Rozpoznanie przyczyny to jedno. Nietrzymanie moczu charakteryzuje się różnym przebiegiem i stopniem nasilenia problemu:
wysiłkowe - bezwiedne oddawanie moczu związane jest z wysiłkiem powodującym wzrost ciśnienia brzusznego, np. kichnięcie, kaszel czy śmiech. Jedną z przyczyn jest osłabienie mięśni dna macicy oraz zwieraczy,
naglące - parcie naglące to głównie męski problem. Jest to potrzeba natychmiastowego oddania moczu. Od impulsu do wypływu moczu mija często tylko kilka sekund. Dolegliwość męczy nie tylko w przeciągu dnia, ale także w nocy,
mieszane - to połączenie naglącego i wysiłkowego nietrzymania moczu. Osoba cierpiąca z powodu tego rodzaju nietrzymania moczu może nieświadomie popuszczać zarówno podczas ruchu, jak i na skutek nadmiernego parcia na pęcherz,
z przepełnienia - związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem pęcherza moczowego. Jeśli nie opróżnia się całkowicie i szybko wypełnia ponownie, pojawić się może niekontrolowany wyciek. Tego rodzaju zaburzenie towarzyszy problemom z prostatą lub samym pęcherzem moczowym,
neurologiczne - spowodowane schorzeniami neurologicznymi, takimi jak Alzheimer, Parkinson, udar i stwardnienie rozsiane. Niekontrolowana mikcja występuje w sytuacjach uszkodzenia mózgu, nerwów czy też rdzenia kręgowego. Stan ten może pojawić się również po operacjach kręgosłupa.
kropelkowe - główną przyczyną tego rodzaju nietrzymania moczu jest zaleganie uryny w cewce moczowej. Potrzeba ponownego skorzystania z toalety następuje w krótkim czasie po wizycie. Chory oddaje zazwyczaj niewielkie ilości moczu, co wywołuje spory dyskomfort.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje zdecydowanie najczęściej. Z względu na predyspozycje anatomiczne dotyka głównie kobiet. Przebyte ciąże, porody naturalne i zmiany hormonalne wpływają na osłabienie mięśni Kegla. Specjaliści przyjęli trzystopniową skalę, która pozwala im określić zaawansowanie choroby:
I stopień - wypływ moczu zdarza się podczas nagłego napięcia powłok brzusznych i dużego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej - kichnięcia, kaszlu, śmiechu.
II stopień - do niekontrolowanego wypływu uryny dochodzi podczas normalnego funkcjonowania i wykonywania prostych czynności.
III stopień - tu ryzyko wycieku moczu jest największe, dochodzi do niego bowiem w każdej sytuacji, również podczas spoczynku.
Nowoczesna medycyna oferuje kilka rozwiązań problemu nietrzymania moczu. Aby wybrać najlepsze z nich koniecznie skonsultuj swój przypadek z lekarzem. Dzięki serwisowi Receptomat.pl wizytę umówiśz w kilka minut. Tylko indywidualne podejście i postawienie właściwej diagnozy pozwoli na skuteczne pozbycie się problemu i otrzymania e-recepty np. na Adablok.
e-Konsultacja z Receptą Online