Receptomat | e-Recepta w 5 min

Wysiłkowe nietrzymanie moczu - stopnie zaawansowania choroby

Nietrzymanie moczu to niestety wciąż bardzo wstydliwa dolegliwość. Inkontynencja to zmora przede wszystkim kobiet. Zdarza się diagnozować ją także u panów, stanowią oni jednak zdecydowanie mniejszą grupę pacjentów. Choroba ta ma różne przyczyny, rodzaje i stopnie zaawansowania. Jakie? 

Przyczyny nietrzymania moczu

Już epizodyczne przypadki nietrzymania moczu powinny skłonić do refleksji nad ich przyczyną. Ponieważ powodów może być kilka, podjęcie odpowiednich kroków w celu wykrycia źródła problemu ma kluczowe znaczenie przy wyborze metody leczenia. 

Najczęściej występujące czynniki mające wpływ na problemy z nietrzymaniem moczu to:

 • przebyte ciąże i porody siłami natury,

 • zaawansowany wiek,

 • otyłość lub spora nadwaga,

 • genetyka,

 • choroby neurologiczne lub metaboliczne.

Trzy stopnie wysiłkowego nietrzymania moczu

Rodzaje nietrzymania moczu

Rozpoznanie przyczyny to jedno. Nietrzymanie moczu charakteryzuje się różnym przebiegiem i stopniem nasilenia problemu:

 • wysiłkowe - bezwiedne oddawanie moczu związane jest z wysiłkiem powodującym wzrost ciśnienia brzusznego, np. kichnięcie, kaszel czy śmiech. Jedną z przyczyn jest osłabienie mięśni dna macicy oraz zwieraczy,

 • naglące - parcie naglące to głównie męski problem. Jest to potrzeba  natychmiastowego oddania moczu. Od impulsu do wypływu moczu mija często tylko kilka sekund. Dolegliwość męczy nie tylko w przeciągu dnia, ale także w nocy,

 • mieszane - to połączenie naglącego i wysiłkowego nietrzymania moczu. Osoba cierpiąca z powodu tego rodzaju nietrzymania moczu może nieświadomie popuszczać zarówno podczas ruchu, jak i na skutek nadmiernego parcia na pęcherz,

 • z przepełnienia - związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem pęcherza moczowego. Jeśli nie opróżnia się całkowicie i szybko wypełnia ponownie, pojawić się może niekontrolowany wyciek. Tego rodzaju zaburzenie towarzyszy problemom z prostatą lub samym pęcherzem moczowym,

 • neurologiczne -  spowodowane schorzeniami neurologicznymi, takimi jak Alzheimer, Parkinson, udar i stwardnienie rozsiane. Niekontrolowana mikcja występuje w sytuacjach uszkodzenia mózgu, nerwów czy też rdzenia kręgowego. Stan ten może pojawić się również po operacjach kręgosłupa.

 • kropelkowe - główną przyczyną tego rodzaju nietrzymania moczu jest zaleganie uryny w cewce moczowej. Potrzeba ponownego skorzystania z toalety następuje w krótkim czasie po wizycie. Chory oddaje zazwyczaj niewielkie ilości moczu, co wywołuje spory dyskomfort. 

Stopnie zaawansowania wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje zdecydowanie najczęściej. Z względu na  predyspozycje anatomiczne dotyka głównie kobiet. Przebyte ciąże, porody naturalne i zmiany hormonalne wpływają na osłabienie mięśni Kegla. Specjaliści przyjęli trzystopniową skalę, która pozwala im określić zaawansowanie choroby:

 • I stopień - wypływ moczu zdarza się podczas nagłego napięcia powłok brzusznych i dużego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej - kichnięcia, kaszlu, śmiechu. 

 • II stopień - do niekontrolowanego wypływu uryny dochodzi podczas normalnego funkcjonowania i wykonywania prostych czynności. 

 • III stopień - tu ryzyko wycieku moczu jest największe, dochodzi do niego bowiem w każdej sytuacji, również podczas spoczynku. 

Nowoczesna medycyna oferuje kilka rozwiązań problemu nietrzymania moczu. Aby wybrać najlepsze z nich koniecznie skonsultuj swój przypadek z lekarzem. Dzięki serwisowi Receptomat.pl wizytę umówiśz w kilka minut. Tylko indywidualne podejście i postawienie właściwej diagnozy pozwoli na skuteczne pozbycie się problemu.

Receptomat

Nietrzymanie Moczu

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat