Zevesin
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

Zevesin – leczenie objawów pęcherza nadreaktywnego
- Zevesin jest stosowany w leczeniu objawów pęcherza nadreaktywnego, takich jak naglące parcia, czyli epizody niespodziewanej, natychmiastowej potrzeby oddania moczu, częstomocz i nietrzymanie moczu, związane z tym, że pacjent nie zdążył skorzystać z toalety.
- Substancją czynną leku Zevesin jest bursztynian solifenacyny, który należy do leków cholinolitycznych. Leki z tej grupy ograniczają nadmierną aktywność pęcherza moczowego, co umożliwia rzadsze wizyty w toalecie oraz zwiększa pojemność pęcherza.
- Lek Zevesin jest dostępny wyłącznie na receptę. W ramach konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na Zevesin.
dostępność | na receptę |
przypadłość | leczenie objawów pęcherza nadreaktywnego, nietrzymanie moczu |
postać | tabletki powlekane |
dawka | 5 mg, 10 mg |
substancja czynna | bursztynian solifenacyny (Solifenacini succinas) |
Informacje o leku - do pobrania:
Zevesin to lek przeznaczony dla dorosłych z problemami urologicznymi wynikającymi z tzw. pęcherza nadreaktywnego. Lek ogranicza nieprzyjemne i krępujące objawy, takie jak naglące parcia, częstomocz i nietrzymanie moczu, które związane są z nadmierną aktywnością pęcherza moczowego i jego zmniejszoną pojemnością. Przed przepisaniem leku lekarz może zalecić dodatkowe badania obrazowe i laboratoryjne, wykluczające np. podłoże infekcyjne objawów u pacjenta. Lek nie jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży. E-receptę na Zevesin można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Zevesin – co to za lek?
Zevesin to lek stosowany w leczeniu objawów pęcherza reaktywnego u dorosłych. Choroba charakteryzuje się mimowolnym oddawaniem moczu, spowodowanym nagłym i niekontrolowanym parciem na pęcherz. Statystycznie objawy pęcherza nadreaktywnego występują u około 16% mężczyzn i 17% kobiet, a 45% pacjentów z naglącym nietrzymaniem moczu ma także cechy wysiłkowego nietrzymania. Częstość problemów urologicznych rośnie z wiekiem u obu płci.
Na co stosuje się Zevesin?
Wskazaniami do stosowania leku Zevesin jest leczenie objawów pęcherza nadreaktywnego u dorosłych.
Jak działa Zevesin?
Substancją czynną leku jest bursztynian solifenacyny, który zmniejszaja aktywność nadreaktywnego pęcherza moczowego. Dzięki temu pęcherz ma możliwość gromadzenia większych ilości moczu a parcie na pęcherz zostaje ograniczone, w związku z czym pacjent nie ma już potrzeby ciągłego korzystania z toalety.
Dla kogo jest przeznaczony lek Zevesin?
Lek znajduje zastosowanie u dorosłych, którzy doświadczają objawów częstomoczu, nietrzymania moczu i nagłej naglącej potrzeby korzystania z toalety, związanej z pęcherzem nadreaktywnym.
Lek jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.
Co wchodzi w skład leku Zevesin?
Preparat zawiera jako substancję czynną bursztynian solifenacyny w ilości 5 mg lub 10 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to: skrobia żelowana, laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza 2910/5, stearynian magnezu, makrogol 6000, dwutlenek tytanu (E 171), tlenek żelaza żółty (E 172) – Zevesin 5 mg, tlenek żelaza czerwony (E 172) – Zevesin 10 mg, talk.
Zevesin – zamienniki
Jest dostępnych wiele leków na receptę, które mogą być traktowane jako zamiennik leku Zevesin, to m.in.: Adablok, Afenix, Aurosolin, Beloflow, Silamil, Solinco, Uronorm, Vesisol i Vesoligo.
Zevesin – dawkowanie
Standardowa zalecana dawka to 5 mg na dobę, chyba że lekarz zaleci zwiększenie do 10 mg. Lek należy zażywać codziennie o tej samej porze, połykając tabletkę w całości i popijając płynem. Zevesin może być stosowany niezależnie od posiłków. Tabletek nie wolno rozgniatać. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, w tym tych związanych z intensywnością działania leku należy skontaktować się z lekarzem.
Pominięcie zastosowania leku Zevesin
W przypadku pominięcia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej, chyba że zbliża się pora kolejnej dawki. Nie powinno się stosować leku częściej niż raz na dobę. W razie wątpliwości zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Zevesin, przedawkowanie
W przypadku spożycia zbyt dużej ilości tabletek Zevesin lub przypadkowego połknięcia leku przez dziecko, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Objawy przedawkowania mogą obejmować: ból głowy, suchość w ustach, zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia, halucynacje, nadmierne pobudzenie, drgawki, trudności w oddychaniu, przyspieszoną akcję serca (tachykardię), zatrzymanie moczu w pęcherzu oraz rozszerzenie źrenic.
Przerwanie stosowania leku Zevesin
Jeśli leczenie lekiem Zevesin zostanie przerwane, objawy pęcherza nadreaktywnego mogą ponownie wystąpić lub się nasilić. Decyzję o zakończeniu terapii należy skonsultować z lekarzem.
Zevesin – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Zevesin – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie (alergia) na solifenacynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku niemożność oddania moczu lub opróżnienia pęcherza moczowego (zatrzymanie moczu),
- ciężkie zaburzenia żołądka lub jelit (toksyczne rozdęcie okrężnicy, powikłanie związane z wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy),
- miastenia, która może powodować znaczne osłabienie niektórych mięśni,
- zwiększone ciśnienie płynu w gałce ocznej przebiegające ze stopniową utratą wzroku (jaskra z wąskim kątem przesączania),
- hemodializoterapia,
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby,
- jednoczesne stosowanie leków, które mogą opóźniać wydalanie leku Zevesin z organizmu (np. ketokonazol) u pacjentów z ciężkimi chorobami nerek lub chorobami wątroby o umiarkowanym nasileniu.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem terapii lekiem Zevesin należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza jeśli pacjent:
- ma trudności z opróżnianiem pęcherza moczowego lub oddawaniem moczu (np. osłabiony strumień moczu), ponieważ może to zwiększać ryzyko zatrzymania moczu,
- cierpi na zaburzenia drożności przewodu pokarmowego, takie jak zaparcia,
- jest zagrożony spowolnieniem perystaltyki jelit (co powinien ocenić lekarz),
- ma poważne problemy z funkcjonowaniem nerek,
- zmaga się z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby,
- doświadcza silnych bólów żołądka (np. w wyniku przepukliny rozworu przełykowego) lub zgagi,
- ma zaburzenia układu nerwowego związane z autonomicznym układem nerwowym.
Należy poinformować lekarza, jeśli którakolwiek z powyższych dolegliwości występowała w przeszłości.
Przed rozpoczęciem leczenia lekarz oceni, czy częste oddawanie moczu nie jest wynikiem innych schorzeń, takich jak niewydolność serca lub choroba nerek. W przypadku zakażenia dróg moczowych może zostać przepisany antybiotyk dostosowany do wykrytych bakterii.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Zevesin z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Zevesin w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, karmienia piersią, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.
Lek Zevesin nie powinien być stosowany w czasie ciąży, chyba że jest to absolutnie konieczne.
W trakcie karmienia piersią również nie należy go przyjmować, ponieważ solifenacyna przenika do mleka matki.
Zevesin a prowadzenie pojazdów
Zevesin może powodować niewyraźne widzenie, senność i uczucie zmęczenia. W przypadku wystąpienia powyższych działań niepożądanych należy unikać prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń mechanicznych.
Zevesin – skutki uboczne
Stosując Zevesin, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych o różnym stopniu nasilenia i niedogodności związanych z jego używaniem. Jak każdy inny lek, Zevesin może powodować skutki uboczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one wystąpić nie u każdego pacjenta stosującego ten lek.
W przypadku wystąpienia ataku alergii lub ciężkiej reakcji skórnej (np. pojawienie się pęcherzy i złuszczanie naskórka), należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
U niektórych pacjentów przyjmujących bursztynian solifenacyny zgłaszano obrzęk naczynioruchowy, który może prowadzić do obrzęku dróg oddechowych i trudności w oddychaniu. W takiej sytuacji należy natychmiast przerwać stosowanie leku Zevesin i zastosować odpowiednie leczenie oraz środki zaradcze.
Możliwe bardzo częste działania niepożądane Zevesin (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
- uczucie suchości w jamie ustnej.
Możliwe częste działania niepożądane Zevesin (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):
- niewyraźne widzenie,
- zaparcie,
- nudności,
- niestrawność z objawami takimi jak: uczucie pełnego żołądka, ból brzucha, odbijanie się, nudności, zgaga, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Zevesin?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Zevesin? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Zevesin znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Zevesin nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Zevesin to lek stosowany u dorosłych pacjentów z objawami pęcherza nadreaktywnego. Jego działanie polega na łagodzeniu objawów ze strony dróg moczowych takich jak częstomocz, nietrzymanie moczu i uczucie nagłej potrzeby oddania moczu. Lek Zevesin dostępny jest wyłącznie na receptę. E-receptę na Zevesin można uzyskać podczas konsultacji na Receptomat.pl. Ważne jest aby, nie przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem, gdyż może to grozić nawrotem objawów i pogorszeniem komfortu życia pacjenta.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na nietrzymanie moczu:
Lek należy przyjmować regularnie o tej samej godzinie każdego dnia. Producent leku nie określa jednak dokładnej pory w ciągu dnia, dlatego pacjent może po rozmowie z lekarzem dostosować stosowanie leku do swoich potrzeb i rytmu dobowego.
Tak, Zevesin to lek zawierający bursztynian solifenacyny, który działa poprzez zmniejszenie aktywności pęcherza, dzięki czemu niweluje takie nieprzyjemne objawy jak m.in. częstomocz i niemożność utrzymania moczu w drodze do toalety.
Producent leku nie podaje możliwych interakcji Zevesin z alkoholem. Zaleca się jednak unikanie łączenia alkoholu z jakimikolwiek lekami, gdyż może to niekorzystnie wpływać na zdrowie i samopoczucie pacjenta.
Lek należy brać tak długo jak zalecił to lekarz. Należy mieć jednak na uwadze, że jest to lek przeznaczony do długotrwałej terapii, gdyż jego odstawienie może spowodować nawrót objawów.
Lek Zevesin zazwyczaj zaczyna działać w ciągu kilku dni od rozpoczęcia leczenia, jednak pełne efekty mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania, w zależności od indywidualnej reakcji organizmu na lek.
Tabletki Zevesin dostępne są wyłącznie na receptę.
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
