Poznaj przyczyny i rodzaje nietrzymania moczu. Wyjaśniamy różnice

Nietrzymanie moczu to wyjątkowo wstydliwa i uciążliwa przypadłość. Dotyka bardzo wielu osób, w przeważającej części są to jednak kobiety. Dolegliwość ta w znaczący sposób obniża komfort życia i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Czym spowodowane jest nietrzymanie moczu? Dowiesz się z tego artykułu!

Rodzaje Nietrzymania Moczu
Rodzaje nietrzymania moczu

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu definiuje się jako niezamierzone i odbywające się wbrew naszej woli częściowe lub całkowite opróżnienie pęcherza moczowego. Problem dotyczy nie tylko niekontrolowanego popuszczania moczu, ale też uczucia ciągłego parcia na pęcherz. Już niewielki wyciek podczas kichania, kaszlu czy wysiłku może być oznaką rozpoczynającego się problemu. Warto więc obserwować uważnie swoje ciało. Nietrzymanie moczu zwiastować może poważne schorzenia nie tylko układu moczowego, ale też inne jednostki chorobowe.

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest wypadkową wielu czynników. Część z nich wiąże się z trybem życia, którego zmiana przynieść może poprawę. Reszta determinowana jest przebiegiem różnorakich schorzeń. W celu wyeliminowania lub ograniczenia problemu nietrzymania moczu warto podjąć próbę leczenia dolegliwości, z którymi się zmagamy. Najczęściej występujące przyczyny:

 • osłabienie mięśni dna miednicy sprawujących kontrolę nad pęcherzem,
 • infekcje układu moczowo – płciowego,
 • zmiany hormonalne związane z menopauzą,
 • otyłość,
 • przewlekłe zaparcia,
 • przebyte operacje ginekologiczne,
 • choroby gruczołu krokowego,
 • duża liczba ciąż i porodów.

Rodzaje nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

To najczęściej występujący typ nietrzymania moczu. Związany jest ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej wywołanym wysiłkiem, kaszlem, śmiechem bądź kichaniem. Słabe mięśnie Kegla nie są w stanie prawidłowo zaciskać cewki moczowej, co powoduje niezamierzony wypływ moczu. Kobiety są narażone bardziej na wystąpienie tej dolegliwości ze względu na budowę anatomiczną – krótszą cewkę moczową i słabsze mięśnie miednicy.  W obrębie wysiłkowego nietrzymania moczu wyróżniamy trzy stopnie nasilenia problemu:

 • I stopień – niekontrolowany wyciek moczu pojawia się w sytuacji wzrostu ciśnienia w powłokach brzusznych np. podczas kichania, kaszlu czy śmiechu.
 • II stopień – do wypływu moczu dochodzi podczas wykonywania normalnych codziennych czynności np. chodu, biegania, pracy fizycznej.
 • III stopień – najbardziej zaawansowane stadium. Mocz wypływa nawet podczas stania. W praktyce oznacza to nieustannie mokrą bieliznę i zwiększone ryzyko potencjalnych infekcji.

Naglące nietrzymanie moczu

Objawia się gwałtownym uczuciem parcia spowodowanym nadaktywnością mięśni pęcherza. Potrzeba oddania moczu jest natychmiastowa, a jego wypływ następuje po kilku sekundach. Do sytuacji tej dochodzi w trakcie zmiany pozycji ciała, podczas stosunku, a nawet pod wpływem dźwięków lejącej się wody. Nie tylko zbyt szybko kurczący się pęcherz jest powodem nietrzymania moczu z naglącym parciem. Schorzenie to może być też efektem zapalenia pęcherza, chorób neurologicznych lub przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia 

Ten typ nietrzymania moczu charakteryzuje się brakiem możliwości całkowitego opróżnienia pęcherza. Zalegający mocz stopniowo doprowadza do jego przepełnienia, co skutkuje niekontrolowanym wyciekiem uryny. Najczęściej pojawia się u mężczyzn z przerostem prostaty lub zwężeniem cewki moczowej, jednak panie także uskarżają się na ten typ nietrzymania moczu.

e-Konsultacja z Receptą Online Nietrzymanie moczu

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.