Nietrzymanie moczu to schorzenie powszechne. Jednak nie wszyscy mają odwagę, by się do niego przyznać. Podjęcie decyzji o leczeniu jest kluczowe, aby wykonać pierwszy krok - skonsultować swoje objawy ze specjalistą. Wdrożenie odpowiedniej terapii powinno być poprzedzone wnikliwą diagnostyką. Gdzie się udać w tym celu i jakie badania wykonać?
Większość z nas uważa, że problem nietrzymania moczu dotyczy osób w podeszłym wieku oraz kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Nic bardziej mylnego. Statystyki są bezlitosne, ponieważ aż jedna trzecia kobiet po trzydziestce boryka się z inkontynencją1. Przyczyn jest kilka: od słabych mięśni dna miednicy wywołanych ciążami i porodami, aż po infekcje układu moczowo-płciowego. Przeważająca część grupy pacjentów borykających się z tą dolegliwością stanowią właśnie kobiety. Problem nie omija jednak i panów. Niezależnie od płci wizyta lekarska jest w tym przypadku absolutną koniecznością. Bagatelizowanie tematu powoduje jedynie nasilenie trwających objawów lub innego rodzaju powikłania wymagające większej ingerencji medycznej.
Gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, pierwszą osobą, którą powinniśmy odwiedzić jest lekarz pierwszego kontaktu. Wiele informacji o stanie naszego zdrowia wyniesie on z wywiadu, który przeprowadzi. Dobrze jest się przygotować do takiej wizyty. Spodziewać się można następujących pytań:
kiedy zaczęły się problemy z nietrzymaniem moczu?
jak często zdarza się gubienie moczu?
jak duże ilości moczu są gubione?
w jakich sytuacjach bezwiednie popuszczamy mocz?
czy mikcji towarzyszy ból?
czy moczenie występuje w nocy?
jak często w ciągu dnia korzystamy z toalety?
Dobrym pomysłem jest prowadzenie przez kilka dni dzienniczka mikcji i notowanie w nim wszystkich najważniejszych informacji. Będą sporym ułatwieniem podczas rozmowy i pomogą lekarzowi przy dalszej diagnostyce.
Przeprowadzony wywiad lekarski pozwoli na wstępną diagnostykę problemu. Aby ją zgłębić, może być konieczna wizyta u ginekologa lub urologa.
Podczas badania ginekologicznego ocenie poddawane są mięśnie dna miednicy oraz struktury pochwy. Poszukiwane są ewentualne patologie w obrębie budowy, ale też sprawdza się osłabienie mięśni.
W przypadku nawracających infekcji układu moczowego, warto odwiedzić urologa. Po pierwsze może on przepisać skuteczne leki eliminujące infekcję. Po drugie może zlecić specjalistyczne testy ułatwiające diagnozę.
badanie ogólne i posiew moczu - to jedno z najprostszych badań, a dowiedzieć się z niego można naprawdę wiele o stanie naszego zdrowia. Bardzo często wykrywa stany zapalne lub utajone infekcje układu moczowego,
USG jamy brzusznej - to badanie oceniające struktury jamy brzusznej oraz układu moczowo-płciowego, ze szczególnym uwzględnieniem pęcherza moczowego,
badanie neurologiczne - problemy ze strony pęcherza mogą pojawić się na skutek uszkodzenia mózgu, rdzenia kręgowego lub obwodowego układu nerwowego,
badanie per rectum - to palpacyjne badanie odbytnicy, standardowo stosowane w profilaktyce przeciwnowotworowej,
cystouretroskopia - to badanie endoskopowe dolnego odcinka dróg moczowych: cewki moczowej i pęcherza moczowego,
badanie urodynamiczne - pozwala określić ciśnienie wewnątrz pęcherza i rozpoznać, z jakim typem schorzenia mamy do czynienia. Jest bezbolesne, nie obciąża organizmu.
Po wywiadzie i otrzymaniu wyników zleconych badań lekarz jest w stanie określić przyczynę, rodzaj nietrzymania moczu oraz stadium jego zaawansowania. Dzięki temu możliwe jest włączenie skutecznego leczenia.
W trosce o swoje zdrowie i samopoczucie, umów się na e-konsultację za pośrednictwem serwisu Receptomat.pl. Jeśli cenisz sobie szybkość i wygodę, to rozwiązanie idealne dla ciebie. Lekarz ma też możliwość wystawienia e-recepty na skuteczne leki zwalczające infekcje (np. na Adablok) - przyczyny nietrzymania moczu.
e-Konsultacja z Receptą Online