Diagnostyka nietrzymania moczu. Do jakiego lekarza udać się z pierwszymi objawami? Wyjaśniamy

Nietrzymanie moczu to schorzenie powszechne. Jednak nie wszyscy mają odwagę, by się do niego przyznać. Podjęcie decyzji o leczeniu jest kluczowe, aby wykonać pierwszy krok – skonsultować swoje objawy ze specjalistą. Wdrożenie odpowiedniej terapii powinno być poprzedzone wnikliwą diagnostyką. Gdzie się udać w tym celu i jakie badania wykonać?

Diagnostyka Nietrzymania Moczu
Diagnostyka nietrzymania moczu

Co mówią statystyki?

Większość z nas uważa, że problem nietrzymania moczu dotyczy osób w podeszłym wieku oraz kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Nic bardziej mylnego. Statystyki są bezlitosne, ponieważ aż jedna trzecia kobiet po trzydziestce boryka się z inkontynencją1. Przyczyn jest kilka: od słabych mięśni dna miednicy wywołanych ciążami i porodami, aż po infekcje układu moczowo-płciowego. Przeważająca część grupy pacjentów borykających się z tą dolegliwością stanowią właśnie kobiety. Problem nie omija jednak i panów. Niezależnie od płci wizyta lekarska jest w tym przypadku absolutną koniecznością. Bagatelizowanie tematu powoduje jedynie nasilenie trwających objawów lub innego rodzaju powikłania wymagające większej ingerencji medycznej.

Wywiad lekarski w diagnostyce nietrzymania moczu

Gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, pierwszą osobą, którą powinniśmy odwiedzić jest lekarz pierwszego kontaktu. Wiele informacji o stanie naszego zdrowia wyniesie on z wywiadu, który przeprowadzi. Dobrze jest się przygotować do takiej wizyty. Spodziewać się można następujących pytań:

 • kiedy zaczęły się problemy z nietrzymaniem moczu?
 • jak często zdarza się gubienie moczu?
 • jak duże ilości moczu są gubione?
 • w jakich sytuacjach bezwiednie popuszczamy mocz?
 • czy mikcji towarzyszy ból?
 • czy moczenie występuje w nocy?
 • jak często w ciągu dnia korzystamy z toalety?

Dobrym pomysłem jest prowadzenie przez kilka dni dzienniczka mikcji i notowanie w nim wszystkich najważniejszych informacji. Będą sporym ułatwieniem podczas rozmowy i pomogą lekarzowi przy dalszej diagnostyce.

Badania diagnostyczne

Przeprowadzony wywiad lekarski pozwoli na wstępną diagnostykę problemu. Aby ją zgłębić, może być konieczna wizyta u ginekologa lub urologa

Podczas badania ginekologicznego ocenie poddawane są mięśnie dna miednicy oraz struktury pochwy. Poszukiwane są ewentualne patologie w obrębie budowy, ale też sprawdza się osłabienie mięśni.

W przypadku nawracających infekcji układu moczowego, warto odwiedzić urologa. Po pierwsze może on przepisać skuteczne leki eliminujące infekcję. Po drugie może zlecić specjalistyczne testy ułatwiające diagnozę. 

Wśród badań ułatwiających zdiagnozowanie przyczyny nietrzymania moczu wyróżniamy:

 • badanie ogólne i posiew moczu – to jedno z najprostszych badań, a dowiedzieć się z niego można naprawdę wiele o stanie naszego zdrowia. Bardzo często wykrywa stany zapalne lub utajone infekcje układu moczowego,
 • USG jamy brzusznej – to badanie oceniające struktury jamy brzusznej oraz układu moczowo-płciowego, ze szczególnym uwzględnieniem pęcherza moczowego,
 • badanie neurologiczne – problemy ze strony pęcherza mogą pojawić się na skutek uszkodzenia mózgu, rdzenia kręgowego lub obwodowego układu nerwowego,
 • badanie per rectum – to palpacyjne badanie odbytnicy, standardowo stosowane w profilaktyce przeciwnowotworowej, 
 • cystouretroskopia – to badanie endoskopowe dolnego odcinka dróg moczowych: cewki moczowej i pęcherza moczowego,
 • badanie urodynamiczne – pozwala określić ciśnienie wewnątrz pęcherza i rozpoznać, z jakim typem schorzenia mamy do czynienia. Jest bezbolesne, nie obciąża organizmu.

Po wywiadzie i otrzymaniu wyników zleconych badań lekarz jest w stanie określić przyczynę, rodzaj nietrzymania moczu oraz stadium jego zaawansowania. Dzięki temu możliwe jest włączenie skutecznego leczenia. 

e-Konsultacja z Receptą Online Nietrzymanie moczu

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.