Najważniejsze informacje:
Opis poniżej, jak również ulotka producenta, zawierają szczegółowe informacje o leku Syndi-35, w tym o jego działaniu, dawkowaniu i możliwych skutkach ubocznych. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację ze specjalistą na Receptomat.pl. Tam też możesz zamówić e-receptę online na tabletki antykoncepcyjne Syndi-35.
postać / dawka | tabletki drażowane, 2 mg + 0,035 mg |
substancja czynna | etynyloestradiol (Ethinylestradiolum) + octan cyproteronu (Cyproteroni acetas) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | trądzik, leczenie chorób skóry, hormonalny środek antykoncepcyjny |
podmiot odpowiedzialny | Symphar Sp. z o.o., ul. Koszykowa 65, 00-667 Warszawa |
Lek jest objęty refundacją. Występuje w postaci tabletek drażowanych.
Ceny mogą ulec zmianie w przyszłości.
Syndi-35 to lek stosowany w leczeniu chorób skóry: trądziku, bardzo tłustej skóry i nadmiernego owłosienie u kobiet w wieku rozrodczym. Preparat jest wykorzystywany w sytuacji, kiedy stosowanie innych terapii przeciwtrądzikowych (w tym antybiotykoterapii) nie przyniosło poprawy.
Preparat wykazuje właściwości antykoncepcyjne, dlatego powinien zostać przepisany pacjentce tylko wtedy, kiedy lekarz uzna to za właściwe.
Lek Syndi-35 powinien być stosowany u pacjentek przed wystąpieniem pierwszej miesiączki oraz u kobiet po menopauzie. Leku nie mogą przyjmować mężczyźni.
Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Cyprest, Cyprodiol, Diane-35, Oc-35.
Inny lek antykoncepcyjny to m.in. Vibin mini.
Lek zawiera dwie substancje czynne - etynyloestradiol 35 mikrogramów i octan cyproteronu 2 miligramy.
Pozostałe składniki leku
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K25, talk, magnezu stearynian.
Otoczka: sacharoza, wapnia węglan, talk, tytanu dwutlenek (E 171), powidon K 90, makrogol 6000, glicerol 85%, żelaza tlenek żółty (E 172) i wosk montanoglikolowy.
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Opakowanie Syndi-35, mające formę blistra, zawiera 21 tabletek (na każdej tabletce znajduje się oznaczenie dnia tygodnia, w którym dana tabletka powinna być przyjęta).
Pacjentka przez kolejnych 21 dni powinna przyjmować 1 tabletkę na dobę. Każde kolejne opakowanie należy zaczynać po 7-dniowej przerwie. W jej trakcie nie przyjmuje się tabletek i zwykle wtedy występuje krwawienie z odstawienia.
Sposób podania
Tabletki drażowane należy przyjmować doustnie w kolejności zgodnej z kierunkiem strzałki - codziennie, możliwie o tej samej porze, popijając w razie potrzeby niewielką ilością płynu.
Nie należy stosować leku Syndi-35, jeśli:
Zachowania szczególnej ostrożności podczas stosowania tego leku wymagają:
Działanie tabletek antykoncepcyjnych Syndi-35 będzie mniej skuteczne lub mogą występować niespodziewane krwawienia przy interakcji leku z innymi lekami:
Niektóre leki mogą zwiększać lub zmniejszać poziom Syndi-35 we krwi. Działanie takie wykazują leki stosowane w przypadku infekcji wirusem HIV lub wirusem wątroby typu C (zwanych inhibitorami proteazy lub nienukleozydowymi inhibitorami odwrotnej transkryptazy).
Tabletek antykoncepcyjnych Syndi-35 nie należy stosować w ciąży lub w razie jej podejrzenia. Nie jest zalecane stosowanie leku w okresie karmienia piersią. Gdy pacjentka chce stosować tabletki antykoncepcyjne podczas karmienia piersią, powinna skonsultować się wcześniej z lekarzem.
Stosowanie leku Syndi-35 może wywoływać działania niepożądane, które wystąpią u niektórych pacjentek.
Ciężkie działania niepożądane Syndi-35
Natychmiastowej konsultacji z lekarzem wymaga zaobserwowanie objawów obrzęku naczynioruchowego, którymi są: obrzęk twarzy, języka i/lub gardła i/lub trudności w przełykaniu lub pokrzywka, potencjalnie z trudnościami w oddychaniu.
Pozostałe działania niepożądane
Poniższe działania niepożądane Syndi-35 mogą występować przez kilka pierwszych miesięcy stosowania leku Syndi-35. Zwykle ustępują one wraz z czasem.
Często (rzadziej niż u 1 na 10 osób):
Niezbyt często (rzadziej niż u 1 na 100 osób):
Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Produkt powinien znajdować się w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Syndi-35.
Nie. Jest to lek wydawany wyłącznie po okazaniu recepty lekarskiej.
Alkohol nie wpływa bezpośrednio na działanie hormonów zawartych w antykoncepcji hormonalnej, zwłaszcza przyjmowanej doustnie (tabletek). Należy jednak zachować ostrożność - wymioty spowodowane spożyciem alkoholu mogą obniżyć skuteczność leku.
Tycie to częsty skutek uboczny antykoncepcji hormonalnej. Wzrost wagi może nastąpić również przy stosowaniu leku Syndi-35.