Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Diane-35

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Diane-35

Tabletki Diane-35 to połączenie antykoncepcji i ochrony hormonalnej pomocnej w leczeniu problemów skórnych. Dowiedz się z opisu poniżej i ulotki na co stosuje się lek Diane-35. Umów się na telekonsultację i zamów e-receptę na receptomat.pl.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Diane-35:

  • nazwa: Diane-35
  • dawka: 2 mg + 0,035 mg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: octan cyproteronu (cyproteroni acetas) + etynyloestradiol (ethinylestradiolum)
  • dostępne wielkości opakowań: 21 tabletek, 2x21 tabletek, 3x21 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne, leczenie trądziku

Diane-35 – połączenie skutecznej antykoncepcji i leczenia problemów skórnych

Diane-35 to skuteczny lek antykoncepcyjny, który jednocześnie jest pomocny w leczeniu chorób skóry u kobiet w wieku rozrodczym, takich jak: trądzik, bardzo tłusta cera i nadmierne owłosienie. Preparat ten jest zalecany do stosowania w sytuacji, gdy antybiotykoterapia i miejscowe leczenie trądziku nie przyniosły oczekiwanych efektów. Lek Diane-35 jest dostępny wyłącznie na receptę.

Tabletki Diane-35 – na co się stosuje? Jak działa?

Środek antykoncepcyjny Diane-35 zawiera dwie hormonalne substancje czynne: octan cyproteronu i etynyloestradiol. Lek ma wielokierunkowe działanie, łączy ze sobą skuteczne zapobieganie ciąży oraz leczenie problemów skórnych, które dotyka kobiet w wieku rozrodczym. Lek jest wskazany dla kobiet, które potrzebują skutecznej antykoncepcji i jednocześnie szukają sposobu na wyleczenie łojotoku, trądziku lub nadmiernego owłosienia androgenowego.

Leczenie chorób skóry z wykorzystaniem hormonalnych leków antykoncepcyjnych (takich jak Diane-35) może odbywać się wyłącznie pod kontrolą i na wyraźne zalecenie lekarza. Stosuje się je w przypadkach, gdy po stosowaniu innych sposobów leczenia trądziku (takich jak antybiotykoterapia lub preparaty stosowane miejscowo) nie nastąpiła widoczna poprawa kondycji skóry.

Antykoncepcja hormonalna Diane-35 – jak stosować?

Opakowanie Diane-35 zawiera 21 tabletek zawierających substancje czynne. Są one ułożone na blistrze w określonej kolejności, w jakiej należy je zażywać. Stosuje się jedną tabletkę na dobę przez kolejne 21 dni. Pigułkę należy przyjmować codziennie o tej samej porze, w całości, nie żuć, nie rozgrywać, w razie potrzeby popić niewielką ilością wody. Oznaczenie dni tygodnia na blistrze pomaga kontrolować regularność i poprawność przyjmowania leku.

Po zażyciu ostatniej tabletki z blistra należy zrobić 7-dniową przerwę, podczas której nie przyjmuje się żadnej tabletki. W tym czasie powinno wystąpić tzw. krwawienie z odstawienia przypominające miesiączkę. Pojawia się ono zwykle po 2-3 dniach od zażycia ostatniej pigułki z blistra.

Kiedy zacząć stosować kolejne opakowanie Diane-35?

Jedno opakowanie tabletek antykoncepcyjnych jest przeznaczone na jeden cykl. Po zażyciu wszystkich 21 pigułek z blistra następuje 7 dni przerwy bez tabletek. Po tym czasie, dokładnie 28 dni (4 tygodnie) od zażycia pierwszej tabletki z poprzedniego blistra należy wziąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania. Ułatwieniem może być fakt, że pierwszą tabletkę w każdym kolejnym opakowaniu przyjmuje się zawsze w tym samym dniu tygodnia, tylko z odstępem 28 dni.

Plamienie podczas stosowania tabletek Diane-35 – co może oznaczać?

W pierwszych miesiącach stosowania leku mogą występować tzw. krwawienia śródcykliczne czyli plamienia pojawiające się w czasie 21 dni stosowania tabletek. To naturalna reakcja organizmu, który przystosowuje się do nowej dawki hormonów. Nie u każdej kobiety wystąpią tego rodzaju plamienia.

Po kilku miesiącach plamienia śródcykliczne powinny ustąpić. Jeśli tak się nie stanie, krwawienia pojawią się dopiero po pewnym czasie lub zaczną się nasilać, warto skierować się do lekarza na konsultację i wspólnie spróbować ustalić ich przyczynę.

Brak krwawienia podczas stosowania Diane-35 – co może oznaczać?

Zdarza się sytuacje, kiedy podczas 7-dniowej przerwy w stosowaniu kolejnych opakowań tabletek Diane-35 nie pojawi się krwawienie z odstawienia. Jeśli są to przypadki incydentalne, a także nie wystąpiły żadne czynniki wpływające na wchłanianie i skuteczność leku (pominięcie tabletek, nieregularne pory stosowania, gwałtowne wymioty, ostra biegunka, inne leki zaburzające działanie leku Diane-35), wówczas jest bardzo małe ryzyko, że kobieta jest w ciąży.

Jednak w sytuacji, w której krwawienie nie pojawia się także w kolejnym cyklu, wówczas przed rozpoczęciem stosowania tabletek z kolejnego opakowania należy skonsultować się z lekarzem i wykluczyć ciążę.

Antykoncepcyjny lek na trądzik Diane-35 – w jakim wieku można stosować?

Tabletki przeznaczone są do stosowania u kobiet w wieku rozrodczym. Nie zaleca się, aby przepisywać je młodym kobietom przed wystąpieniem pierwszej miesiączki. Preparat nie jest także przeznaczony do zażywania dla kobiet, które są już po okresie menopauzy.

Diane-35 – bez recepty czy na receptę?

Środki antykoncepcji hormonalnej mogą być stosowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Specjalista na podstawie historii choroby, wyników badań i wywiadu określa czynniki ryzyka i wybiera najlepiej dopasowany preparat do potrzeb i stanu zdrowia pacjentki. Lek Diane-35 może być wydawany wyłącznie na receptę.

Diane-35 – pominięcie tabletki. Co zrobić w takiej sytuacji?

Regularne stosowanie leku według schematu wskazanego na opakowaniu ma zapewnić nie tylko wysoką ochronę antykoncepcyjną, ale także skuteczną terapię problemów skórnych. To ważne, aby dbać o właściwą kolejność przyjmowania leku i stosować go co 24 godziny. Pozwoli to na utrzymanie odpowiedniego poziomu substancji czynnej w organizmie.

W przypadku pominięcia kilku tabletek Diane-35 należy skonsultować się z lekarzem i wspólnie ustalić dalsze postępowanie.

Jeśli kobieta zapomniała o przyjęciu jednej pigułki Diane-35, ale od zwykłej pory jej zażycia minęło mniej niż 12 godzin, wówczas należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a kolejną przyjąć o zwykłej porze. W tej sytuacji ochrona przed zajściem w ciążę jest zachowana, nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia antykoncepcyjnego (np. prezerwatyw).

Jeżeli jednak od ustalonej pory zażywania tabletek minęło więcej niż 12 godzin, wówczas warto zapoznać się z instrukcją postępowania opisaną w ulotce. W zależności od tygodnia (rządka tabletek na blistrze) różne są zalecenia co do postępowania oraz stosowania dodatkowego zabezpieczenia podczas stosunków seksualnych.

Czy w okresie ciąży i karmienia piersią można stosować Diane-35?

Leki zawierające hormonalne substancje czynne mogą wpływać na gospodarkę hormonalną, która podlega dużym przemianom w okresie ciąży i karmienia piersią. Jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia podczas stosunku bez zabezpieczenia, nie powinna zażywać tabletek Diane-35 zanim nie wykluczy ciąży.

Składniki leków antykoncepcyjnych mogą także przenikać do mleka matki i wpływać na stan zdrowia i rozwój dziecka karmionego piersią. Dlatego nie zaleca się stosowania Diane-35 gdy kobieta karmi piersią. Jeśli pacjentka chciałaby stosować antykoncepcję po porodzie, powinna porozmawiać ze swoim lekarzem i wspólnie wybrać metodę zapobiegania zajściu w ciążę, która będzie bezpieczna dla mamy i dziecka.

Opis produktu – ulotka leku Diane-35 - 2 mg + 0,035 mg

Podobne leki: