Microgynon 21
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

- Tabletki Microgynon 21 należą do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, to doustny lek hormonalny zawierający niewielką ilość dwóch syntetycznych pochodnych żeńskich hormonów płciowych.
- Preparat zawiera lewonorgestrel (progestagen) w dawce 0,15 mg oraz etynyloestradiol w dawce 0,03 mg. Działają one wielokierunkowo w organizmie kobiety, z dużą skuteczności zapobiegając zajściu w ciążę.
- Produkt przeznaczony jest dla kobiet dorosłych.
Poniżej znajdują się informacje o leku.
dostępność | na receptę |
przypadłość | antykoncepcja hormonalna |
postać | tabletki powlekane |
dawka | 30 mcg + 150 mcg |
substancja czynna | Etynyloestradiol (Ethinylestradiolum) + Lewonorgestrel (Levonorgestrelum) |
podmiot odpowiedzialny | Bayer AG Kaiser-Wilhelm-Allee 1, 51373 Leverkusen Niemcy |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Microgynon 21? Cena, refundacja
Microgynon 21 – złożony doustny środek antykoncepcyjny podlega refundacji. Lek występuje w postaci tabletek powlekanych w opakowaniach po 21 i 63 sztuk i w dawce 0,03 mg + 0,15 mg.
- Microgynon 21 – cena za opakowanie 21 sztuk tabletek waha się od ok. 3,09 – 8,20 zł, a za opakowanie 63 sztuk tabletek należy zapłacić ok. 6,57 – 21,91 zł.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Tabletki antykoncepcyjne Microgynon 21 – jak działają, na co i dla kogo
Ten środek antykoncepcji hormonalnej zawiera w swoim składzie dwie substancje czynne.
Microgynon 21 – działanie tabletek antykoncepcyjnych
Pierwsza z substancji czynnej – etynyloestradiol, będący pochodną estrogenową, która działa na wydzielanie hormonów przez przysadkę mózgową i powoduje pośrednio zahamowanie hormonów odpowiedzialnych za produkcję jajeczek i uwalnianie komórki jajowej z pęcherzyka. Natomiast lewonorgestrel, druga substancja czynna, zagęszcza śluz szyjki macicy i prowadzi do zmian w funkcjonowaniu błony śluzowej macicy. W konsekwencji nie może dojść do zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy.
Od jakiego wieku można stosować antykoncepcję Microgynon 21?
Te tabletki antykoncepcyjne na receptę nie są wskazane do stosowania u osób, które nie rozpoczęły jeszcze miesiączkowania. Każdorazowo o zasadności i bezpieczeństwie stosowania leku Microgynon 21 powinien decydować lekarz ginekolog. Producent zaznacza w ulotce Microgynon 21, że dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa stosowania tego preparatu u dzieci i młodzieży po rozpoczęciu przez nich miesiączkowania są ograniczone.
Microgynon 21 – zamienniki
Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Levomine, Levomine Mini, Rigevidon, Triquilar.
Microgynon 21 – skład leku
Microgynon 21 zawiera substancję czynną – etynylestradiol i lewonorgestrel. Każda tabletka powlekana zawiera 30 mikrogramów etynyloestradiolu i 150 mikrogramów lewonorgestrelu.
Pozostałe składniki leku to:
- Skład rdzenia tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K25, talk, magnezu stearynian.
- Otoczka tabletki: sacharoza, powidon K90, makrogol 6000, wapnia węglan, talk, glicerol 85%, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), wosk montanoglikolowy.
Microgynon 21 – dawkowanie
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Jak stosować lek Microgynon 21? Jak brać tabletki antykoncepcyjne?
Każde opakowanie Microgynon 21 zawiera 21 tabletek z substancjami czynnymi, które ułożone są w określonej kolejności. W pierwszym dniu cyklu należy przyjąć pierwszą tabletkę, a następnie w odstępach dobowych przyjmować kolejne, zgodnie ze schematem wskazanym przez strzałki.
Dopasowując schemat przyjmowania tabletek, można zapobiec zmniejszeniu skuteczności ochrony antykoncepcyjnej.
Po zażyciu 21 tabletek z opakowania kobieta powinna zrobić 7-dniową przerwę bez przyjmowania tabletek, podczas której powinno rozpocząć się krwawienie z odstawienia. Po tym czasie należy rozpocząć stosowanie kolejnego blistra i zażyć pierwszą tabletkę.
Przyjmowanie tabletek należy rozpocząć w określonej kolejności, według schematu. Tabletki należy przyjmować codziennie o tej samej porze, najlepiej wieczorem. W zależności od potrzeby, można popić tabletkę niewielką ilością wody.
Rozpoczęcie stosowania leku Microgynon 21 – kiedy zażyć pierwszą tabletkę?
W sytuacji, gdy w ostatnim miesiącu kobieta nie stosowała żadnej metody antykoncepcji hormonalnej, wówczas pierwszą tabletkę Microgynon 21 należy przyjąć w momencie wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego, czyli w pierwszym dniu krwawienia. Rozpoczęcie stosowania leku może być też pomiędzy drugim a piątym dniem cyklu, jednak w takim przypadku przez pierwsze 7 dni zażywania leku należy stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci niehormonalnych mechanicznych metod antykoncepcyjnych.
Antykoncepcja Microgynon 21 – pominięcie tabletki. Co zrobić?
W przypadku pominięcia tabletki Microgynon 21 o zwykłej porze, ale jeśli nie minęło więcej niż 12 godzin od tego czasu, wówczas należy zażyć pominiętą tabletkę, a następne tabletki należy przyjmować według schematu. Nie należy przerywać stosowania tabletek na dłużej niż 7 dni.
Natomiast jeśli upłynęło więcej niż 12 godzin od pominięcia tabletki, należy zapoznać się z dokładną instrukcją zamieszczoną w ulotce i/lub skonsultować się ze swoim lekarzem. W zależności od momentu cyklu, w którym została pominięta tabletka oraz od liczby pominiętych tabletek, różne są sposoby postępowania. Za każdym razem jednak skuteczność zapobiegania zajściu w ciążę będzie zmniejszona. Zaleca się wówczas stosowanie dodatkowej antykoncepcji mechanicznej.
Tabletki Microgynon 21 – przeciwwskazania, środki ostrożności
Nie należy przyjmować leku w postaci złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego w przypadku:
- kiedy pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku,
- żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (zakrzep krwi w naczyniach żylnych nóg (zakrzepica żył głębokich), w płucach (zatorowość płucna) lub w innych organach),
- pacjent ma niedobór białka C, białka S, niedobór antytrombiny III, obecność czynnika V Leiden lub przeciwciał antyfosfolipidowych,
- pacjent wymaga operacji, po której nie będzie mógł chodzić przez dłuższy czas,
- zawału serca bądź udaru,
- choroby dławicy piersiowej lub napadów niedokrwiennych,
- ciężkiej cukrzycy z uszkodzeniem naczyń krwionośnych (złożone doustne środki antykoncepcyjne mogą mieć wpływ na insulinooporność obwodową i tolerancję glukozy),
- bardzo wysokiego ciśnienia krwi,
- bardzo wysokiego stężenia tłuszczów we krwi (cholesterolu lub trójglicerydów),
- hiperhomocysteinemii,
- migreny z aurą,
- choroby wątroby,
- jeśli u pacjenta występują nowotwory wątroby,
- nowotworu hormonozależnego (nowotworu piersi lub narządów płciowych),
- krwawienia z dróg rodnych,
- występuje ciężka choroba wątroby,
- kiedy po przyjęciu tabletki wystąpią wymioty.
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy przyjąć, jeśli:
- występuje nałóg palenia tytoniu,
- pacjent ma nadwagę,
- występuje wysokie ciśnienie tętnicze krwi,
- wady zastawkowe serca lub zaburzenia rytmu serca,
- stwierdzono zapalenie żył pod skórą (zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych),
- występowały przypadki zakrzepicy, zawału serca lub udaru u bliskich krewnych,
- stwierdzono padaczkę,
- występuje migrena,
- występuje podwyższony poziom tłuszczów we krwi,
- występuje rak piersi,
- pacjentka cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- stwierdzono toczeń rumieniowaty układowy,
- pacjentka ma zespół hemolityczno-mocznicowy, czyli zaburzenia krzepnięcia krwi powodujące niewydolność nerek),
- pacjent cierpi na dziedziczną chorobę czerwonych krwinek,
- pacjent jest bezpośrednio po porodzie,
- w przypadku wystąpienia zaburzeń żołądka (w razie ciężkich zaburzeń jelit wchłanianie leku może nie być całkowite),
- pojawiła się po raz pierwszy choroba w czasie ciąży (np. utrata słuchu lub porfiria),
- występują przebarwienia skóry,
- zauważono objawy obrzęku naczynioruchowego.
Czy podczas 7-dniowej przerwy powinno pojawić się krwawienie?
Tak, zwykle po 2-3 dniach od momentu zażycia ostatniej tabletki z opakowania pojawia się krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj trwa ono kilka dni, jednak u każdej kobiety ten czas może być różny. Gdy minie okres 7 dni od momentu przyjęcia ostatniej tabletki, należy rozpocząć stosowanie nowego opakowania leku Microgynon 21, niezależnie od tego, czy krwawienie już zakończyło się, czy nie.
Brak krwawienia podczas stosowania Microgynon 21 – o czym świadczy?
Nie u wszystkich kobiet w każdym cyklu pojawią się krwawienia podczas stosowania przerwy w przyjmowaniu tabletek. Gdy 21 tabletek było przyjmowanych zgodnie z zaleceniami i nie pojawiły się żadne czynniki wpływające na skuteczność leku (np. wymioty, biegunka), wówczas ryzyko, że kobieta zaszła w ciążę, jest bardzo niskie.
Do niepokojących sytuacji należą przypadki, gdy krwawienie z odstawienia nie pojawia się w czasie 3 kolejnych cykli. Wówczas istnieje prawdopodobieństwo ciąży. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem oraz wykluczyć ciążę przed rozpoczęciem stosowania kolejnego opakowania leku.
Plamienia lub krwawienia śródcykliczne – co oznaczają? Co zrobić w takiej sytuacji?
W ciągu pierwszych miesięcy przyjmowania tabletek Microgynon 21 mogą pojawić się plamienia lub krwawienia w czasie zażywania 21 tabletek zawierających substancje czynne. Nie jest to niepokojąca sytuacja i należy kontynuować zażywanie leku.
Zazwyczaj po 3 miesiącach stosowania antykoncepcji Microgynon 21 cykle powinny się ustabilizować, a plamienia śródcykliczne ustąpić. Jeśli nadal się pojawiają, stają się bardziej obfite lub nawracają po pewnym czasie, należy poinformować o tym swojego lekarza.
Interakcja z innymi lekami
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
- stosowanych w leczeniu padaczki (np. prymidon, fenytoina, barbiturany, karbamazepina),
- stosowanych w leczeniu gruźlicy (np. p. ryfampicyna, ryfabutyna),
- wykorzystywany przy wirusie HIV lub wątroby typu C (np. zwanych inhibitorami proteazy lub nienukleozydowymi inhibitorami odwrotnej transkryptazy),
- stosowane podczas zakażeń grzybiczych (np. itrakonazol, worykonazol, flukonazol),
- używane w momencie zakażeń bakteryjnych (np. klarytromycyna, erytromycyna),
- stosowane podczas chorób serca i wysokiego ciśnienia krwi (np. blokery kanału wapniowego, np. werapamil, diltiazem),
- wykorzystywane w momencie zapalenia i zwyrodnienia stawów (np. etorykoksyb),
- ziele dziurawca zwyczajnego,
- stosowanych w leczeniu depresji,
- stosowania innego, złożonego środka antykoncepcyjnego.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią. Czy można stosować Microgynon 21 jako formę antykoncepcji po porodzie w okresie karmienia piersią?
Ulotka Microgynon 21 wskazuje jednoznacznie, że jeśli kobieta karmi piersią, wówczas nie zaleca się stosowania tego preparatu. W sytuacji, kiedy kobieta planuje rozpocząć stosowanie antykoncepcji po porodzie i nadal chce karmić piersią, powinna ze swoim lekarzem wybrać środek antykoncepcyjny, który nie ma wpływu na ilość i skład mleka.
Microgynon 21 – skutki uboczne
Microgynon 21 tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane.
Do częstych działań niepożądanych Microgynon 21 (mogą występować u więcej niż 1 na 100 osób) zalicza się:
- nudności,
- bóle brzucha,
- bóle głowy,
- zwiększenie masy ciała,
- obniżenie nastroju,
- ból i tkliwość piersi.
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą występować więcej niż 1 na 1000 osób i mniej niż 1 na 100 osób) to:
- wymioty,
- biegunka,
- zatrzymanie płynów,
- migrena,
- zmniejszenie libido,
- powiększenie piersi,
- pokrzywka,
- wysypka.
Rzadkie objawy niepożądane (mogą występować mniej niż 1 na 1000 osób) to:
- zmniejszenie masy ciała,
- nadwrażliwość,
- nietolerancja soczewek kontaktowych,
- zwiększenie libido,
- upławy, wydzielina z piersi,
- rumień guzowaty, rumień wielopostaciowy.
Jeśli pojawi się którykolwiek ze skutków ubocznych leku, lekarz prowadzący może zalecić zaprzestanie przyjmowania tabletek.
Przechowywanie leku
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Inne leki na antykoncepcję hormonalną:
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Microgynon 21 (12)
- Co to za lek Microgynon 21? Na co się go stosuje?
Microgynon 21 to złożony doustny środek antykoncepcyjny, zawierający lewonorgestrel i etynyloestradiol. Stosuje się go głównie w celu zapobiegania ciąży.
- Po jakim czasie zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne Microgynon 21? Kiedy zaczyna działać Microgynon 21?
W przypadku rozpoczęcia ich przyjmowania w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego, ochrona przed ciążą jest zapewniona od razu. Jeśli pacjentka zacznie ich stosowanie w innym dniu cyklu, zaczynają one działać po około 7 dniach regularnego stosowania.
- Co zrobić w przypadku pominięcia tabletki Microgynon 21?
W przypadku pominięcia tabletki Microgynon 21, jeśli minęło mniej niż 12 godzin, należy ją przyjąć jak najszybciej i kontynuować stosowanie następnych tabletek o zwykłej porze. Jeśli minęło więcej niż 12 godzin, skuteczność antykoncepcyjna może być zmniejszona. W zależności od tygodnia cyklu, mogą być konieczne dodatkowe metody antykoncepcyjne.
- Jak uzyskać receptę na Microgynon 21?
Receptę na lek Microgynon 21 można uzyskać podczas osobistej wizyty w gabinecie lekarskim lub podczas e-konsultacji on-line z lekarzem.
- Jak stosować Microgynon 21? Jak brać? Jak wygląda dawkowanie leku?
Microgynon 21 zawiera 21 tabletek w opakowaniu. Należy je przyjmować codziennie, po kolei, przez 21 dni, a następnie zrobić 7-dniową przerwę. Można zacząć w 1. dniu miesiączki (wtedy ochrona antykoncepcyjna będzie natychmiastowa) lub w dowolnym dniu cyklu (w takiej sytuacji przez tydzień konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie przed nieplanowaną ciążą).
- Czy antykoncepcja Microgynon 21 powoduje tycie?
Tak, ale nie każda pacjenta po nim przytyje. Jest to jednak wskazane przez producenta jako jeden z częstych skutków ubocznych dotykający więcej niż 1 na 100 pacjentek.
- Kiedy brać Microgynon 21? Kiedy zrobić przerwę 7-dniową?
Tabletki Microgynon 21 należy przyjmować codziennie przez 21 dni o stałej porze, a następnie zrobić 7-dniową przerwę bez tabletek. W tym czasie występuje krwawienie z odstawienia, zwykle po 2–3 dniach od ostatniej tabletki. Po 7 dniach przerwy należy rozpocząć nowe opakowanie, nawet jeśli krwawienie jeszcze trwa.
- Microgynon 21 a alkohol - czy można łączyć z nim te tabletki antykoncepcyjne?
Picie alkoholu podczas stosowania tabletek Microgynon 21 nie wpływa bezpośrednio na ich skuteczność, ale należy zachować umiar. Nadmierne spożycie alkoholu może osłabić pamięć o regularnym przyjmowaniu tabletek, co może zmniejszyć ochronę antykoncepcyjną.
- Czy jest dostępny lek antykoncepcyjny Microgynon 21 bez recepty?
Nie, Microgynon 21 dostępny jest wyłącznie na receptę po konsultacji z lekarzem.
- Jakie są możliwe skutki uboczne Microgynon 21?
Jak każdy lek, Microgynon 21 może powodować działania niepożądane, ale nie u każdego one wystąpią. Częste skutki uboczne to nudności, bóle brzucha, przyrost masy ciała, bóle głowy, zmiany nastroju i ból piersi. Niezbyt częste obejmują migreny, wymioty, zatrzymanie płynów, wysypkę czy zmniejszenie libido. Istnieje też ryzyko zakrzepów krwi, nowotworów wątroby lub piersi oraz innych rzadkich schorzeń.
- Z czym nie łączyć tabletek Microgynon 21?
Microgynon 21 nie powinien być łączony z lekami na padaczkę, gruźlicę, zakażenia wirusowe i grzybicze, niektórymi antybiotykami, lekami na serce, depresję (np. dziurawiec), ani z sokiem grejpfrutowym, ponieważ mogą one osłabiać jego działanie lub powodować skutki uboczne. Nie należy go stosować z niektórymi lekami przeciwwirusowymi na zapalenie wątroby typu C.
- Czy Microgynon 21 jest skuteczny?
Tak, Microgynon 21 jest bardzo skuteczny w zapobieganiu ciąży, jeśli jest stosowany prawidłowo. Należy go przyjmować codziennie o tej samej porze i unikać pomijania tabletek.
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
