Najważniejsze informacje:
Szukasz skutecznych tabletek antykoncepcyjnych z małą dawką hormonów? By uniknąć skutków ubocznych w postaci nadwagi, sięgnij po lek Microgynon 21 sprawdzony w zapobieganiu ciąży. Przeczytaj informacje o leku i ulotkę poniżej, a w razie wątpliwości – umów się na e-konsultację ze specjalistą. E-receptę na Microgynon 21 zamówisz na Receptomat.pl.
postać / dawka | tabletki powlekane 30 mcg + 150 mcg |
substancja czynna | etynylestradiol (ethinylestradiolum) + lewonorgestrel (levonorgestrelum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | antykoncepcja hormonalna |
podmiot odpowiedzialny | Bayer AG Kaiser-Wilhelm-Allee 1, 51373 Leverkusen Niemcy |
Microgynon 21 - złożony doustny środek antykoncepcyjny podlega refundacji. Lek występuje w postaci tabletek powlekanych w opakowaniach po 21 i 63 sztuk i w dawce 0,03 mg + 0,15 mg.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Ten środek antykoncepcji hormonalnej zawiera w swoim składzie dwie substancje czynne.
Sprawdź opinie pacjentów o Microgynon 21.
Pierwsza z substancji czynnej - etynyloestradiol, będący pochodną estrogenową, która działa na wydzielanie hormonów przez przysadkę mózgową i powoduje pośrednio zahamowanie hormonów odpowiedzialnych za produkcję jajeczek i uwalnianie komórki jajowej z pęcherzyka. Natomiast lewonorgestrel, druga substancja czynna, zagęszcza śluz szyjki macicy i prowadzi do zmian w funkcjonowaniu błony śluzowej macicy. W konsekwencji nie może dojść do zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy.
Te tabletki antykoncepcyjne na receptę nie są wskazane do stosowania u osób, które nie rozpoczęły jeszcze miesiączkowania. Każdorazowo o zasadności i bezpieczeństwie stosowania leku Microgynon 21 powinien decydować lekarz ginekolog. Producent zaznacza w ulotce Microgynon 21, że dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa stosowania tego preparatu u dzieci i młodzieży po rozpoczęciu przez nich miesiączkowania są ograniczone.
Microgynon 21 zawiera substancję czynną - etynylestradiol i lewonorgestrel. Każda tabletka powlekana zawiera 30 mikrogramów etynyloestradiolu i 150 mikrogramów lewonorgestrelu.
Pozostałe składniki leku to:
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Każde opakowanie Microgynon 21 zawiera 21 tabletek z substancjami czynnymi, które ułożone są w określonej kolejności. W pierwszym dniu cyklu należy przyjąć pierwszą tabletkę, a następnie w odstępach dobowych przyjmować kolejne, zgodnie ze schematem wskazanym przez strzałki.
Dopasowując schemat przyjmowania tabletek można zapobiec zmniejszeniu skuteczności ochrony antykoncepcyjnej.
Po zażyciu 21 tabletek z opakowania kobieta powinna zrobić 7-dniową przerwę bez przyjmowania tabletek, podczas której powinno rozpocząć się krwawienie z odstawienia. Po tym czasie należy rozpocząć stosowanie kolejnego blistra i zażyć pierwszą tabletkę.
Przyjmowanie tabletek należy rozpocząć w określonej kolejności, według schematu. Tabletki należy przyjmować codziennie o tej samej porze, najlepiej wieczorem. W zależności od potrzeby, można popić tabletkę niewielką ilością wody.
W sytuacji, gdy w ostatnim miesiącu kobieta nie stosowała żadnej metody antykoncepcji hormonalnej, wówczas pierwszą tabletkę Microgynon 21 należy przyjąć w momencie wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego, czyli w pierwszym dniu krwawienia. Rozpoczęcie stosowania leku może być też pomiędzy drugim a piątym dniem cyklu, jednak w takim przypadku przez pierwsze 7 dni zażywania leku należy stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci niehormonalnych mechanicznych metod antykoncepcyjnych.
W przypadku pominięcia tabletki Microgynon 21 o zwykłej porze, ale nie minęło więcej niż 12 godzin od tego czasu, wówczas należy zażyć pominiętą tabletkę, a następne tabletki należy przyjmować według schematu. Nie należy przerywać stosowania tabletek na dłużej niż 7 dni.
Natomiast jeśli upłynęło więcej niż 12 godzin od pominięcia tabletki, należy zapoznać się z dokładną instrukcją zamieszczoną w ulotce i/lub skonsultować się ze swoim lekarzem. W zależności od momentu cyklu, w którym została pominięta tabletka oraz od liczby pominiętych tabletek, różne są sposoby postępowania. Za każdym razem jednak skuteczność zapobiegania zajściu w ciążę będzie zmniejszona. Zaleca się wówczas stosowanie dodatkowej antykoncepcji mechanicznej.
Nie należy przyjmować leku w postaci złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego w przypadku:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy przyjąć, jeśli:
Tak, zwykle po 2-3 dniach od momentu zażycia ostatniej tabletki z opakowania pojawia się krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj trwa ono kilka dni, jednak u każdej kobiety ten czas może być różny. Gdy minie okres 7 dni od momentu przyjęcia ostatniej tabletki, należy rozpocząć stosowanie nowego opakowania leku Microgynon 21, niezależnie od tego, czy krwawienie już zakończyło się, czy nie.
Nie u wszystkich kobiet w każdym cyklu pojawią się krwawienia podczas stosowania przerwy w przyjmowaniu tabletek. Gdy 21 tabletek było przyjmowanych zgodnie z zaleceniami i nie pojawiły się żadne czynniki wpływające na skuteczność leku (np. wymioty, biegunka), wówczas ryzyko, że kobieta zaszła w ciążę, jest bardzo niskie.
Do niepokojących sytuacji należą przypadki, gdy krwawienie z odstawienia nie pojawia się w czasie 3 kolejnych cykli. Wówczas istnieje prawdopodobieństwo ciąży. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem oraz wykluczyć ciążę przed rozpoczęciem stosowania kolejnego opakowania leku.
W ciągu pierwszych miesięcy przyjmowania tabletek Microgynon 21 mogą pojawić się plamienia lub krwawienia w czasie zażywania 21 tabletek zawierających substancje czynne. Nie jest to niepokojąca sytuacja i należy kontynuować zażywanie leku.
Zazwyczaj po 3 miesiącach stosowania antykoncepcji Microgynon 21 cykle powinny się ustabilizować, a plamienia śródcykliczne ustąpić. Jeśli nadal się pojawiają, stają się bardziej obfite lub nawracają po pewnym czasie, należy poinformować o tym swojego lekarza.
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
Ulotka Microgynon 21 wskazuje jednoznacznie, że jeśli kobieta karmi piersią, wówczas nie zaleca się stosowania tego preparatu. W sytuacji, kiedy kobieta planuje rozpocząć stosowanie antykoncepcji po porodzie i nadal chce karmić piersią, powinna ze swoim lekarzem wybrać środek antykoncepcyjny, który nie ma wpływu na ilość i skład mleka.
Microgynon 21 tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane.
Do częstych działań niepożądanych Microgynon 21 (mogą występować u więcej niż 1 na 100 osób) zalicza się:
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą występować więcej niż 1 na 1000 osób i mniej niż 1 na 100 osób) to:
Rzadkie objawy niepożądane (mogą występować mniej niż 1 na 1000 osób) to:
Jeśli pojawi się którykolwiek ze skutków ubocznych leku, lekarz prowadzący może zalecić zaprzestanie przyjmowania tabletek.
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Microgynon 21.
Stosowana regularnie i zgodnie z zaleceniami lekarza ta metoda antykoncepcji hormonalnej wykazuje wysoką skuteczność zapobiegania zajściu w ciążę. Każda kobieta powinna pamiętać, że indywidualny stan zdrowia, choroby towarzyszące oraz stosowanie niektórych grup leków może wpływać na skuteczność zapobiegania ciąży podczas stosowania tej metody antykoncepcji dla kobiet.
Lek zaczyna działać natychmiast, od przyjęcia pierwszej tabletki.
Jednym ze skutków ubocznych leku jest zwiększenie masy ciała, dlatego produkt może powodować tycie.Objaw ten występuje często. Może pojawić się u 1 na 100 pacjentów.
Nie. Lek przepisywany jest przez lekarza i wydawany tylko i wyłącznie na receptę.