Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Microgynon 21

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Microgynom 21

Szukasz skutecznych tabletek antykoncepcyjnych z małą dawką hormonów? By uniknąć skutków ubocznych w postaci nadwagi, sięgnij po lek Microgynon 21 sprawdzony w zapobieganiu ciąży. Przeczytaj informacje o leku i ulotkę poniżej, a w razie wątpliwości – umów się na e-konsultację ze specjalistą. E-receptę na Microgynon 21 zamówisz na receptomat.pl.

Podstawowe informacje o leku Microgynon 21 (Ethinylestradiolum + Levonorgestrelum):

  • nazwa: Microgynon 21
  • dawka: 30 mcg + 150 mcg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: etynylestradiol (ethinylestradiolum) + lewonorgestrel (levonorgestrelum)
  • dostępne wielkości opakowań: 21 tabletek, 63 tabletki, 126 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Microgynon 21 – złożony środek antykoncepcyjny o małej dawce hormonów

Tabletki Microgynon 21 to doustny lek hormonalny zawierający niewielką ilość dwóch syntetycznych pochodnych żeńskich hormonów płciowych. Preparat zawiera lewonorgestrel (progestagen) w dawce 0,15 mg oraz etynyloestradiol w dawce 0,03 mg. Działają one wielokierunkowo w organizmie kobiety, z dużą skuteczności zapobiegając zajściu w ciążę.

Jak działają tabletki Microgynon 21?

Ten środek antykoncepcji hormonalnej zawiera w swoim składzie dwie substancje czynne. Pierwsza z nich to etynyloestradiol, będący pochodną estrogenową, która działania na wydzielanie hormonów przez przysadkę mózgową i powoduje pośrednio zahamowanie hormonów odpowiedzialnych za produkcję jajeczek i uwalnianie komórki jajowej z pęcherzyka. Natomiast lewonorgestrel, druga substancja czynna, zagęszcza śluz szyjki macicy i prowadzi do zmian w funkcjonowaniu błony śluzowej macicy. W konsekwencji nie może dojść do zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy.

Czy tabletki antykoncepcyjne Microgynon 21 są skuteczne?

Stosowana regularnie i zgodnie z zaleceniami lekarza ta metoda antykoncepcji hormonalnej wykazuje wysoką skuteczność zapobiegania zajściu w ciążę. Każda kobieta powinna pamiętać, że indywidualny stan zdrowia, choroby towarzyszące oraz stosowanie niektórych grup leków może wpływać na skuteczność zapobiegania ciąży podczas stosowania tej metody antykoncepcji dla kobiet.

Od jakiego wieku można stosować antykoncepcję Microgynon 21?

Te tabletki antykoncepcyjne na receptę nie są wskazane do stosowania u osób, które nie rozpoczęły jeszcze miesiączkowania. Każdorazowo o zasadności i bezpieczeństwie stosowania leku Microgynon 21 powinien decydować lekarz ginekolog. Producent zaznacza w ulotce Microgynon 21, że dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa stosowania tego preparatu u dzieci i młodzieży po rozpoczęciu przez nich miesiączkowania są ograniczone.

Jak stosować lek antykoncepcyjny Microgynon 21? Kiedy zażywać tabletki?

Każde opakowanie Microgynon 21 zawiera 21 tabletek z substancjami czynnymi, które ułożone są w określonej kolejności. W pierwszym dniu cyklu należy przyjąć pierwszą tabletkę, a następnie w odstępach dobowych przyjmować kolejne, zgodnie ze schematem wskazanym przez strzałki.

Po zażyciu 21 tabletek z opakowania kobieta powinna zrobić 7-dniową przerwę bez przyjmowania tabletek, podczas której powinno rozpocząć się krwawienie z odstawienia. Po tym czasie należy rozpocząć stosowanie kolejnego blistra i zażyć pierwszą tabletkę.

Tabletki należy przyjmować w określonej kolejności, według schematu, codziennie o tej samej porze, najlepiej wieczorem.  W zależności od potrzeby, można popić tabletkę niewielką ilością wody.

Czy podczas 7-dniowej przerwy powinno pojawić się krwawienie?

Tak, zwykle po 2-3 dniach od momentu zażycia ostatniej tabletki z opakowania pojawia się krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj trwa ono kilka dni, jednak u każdej kobiety ten czas może być różny. Gdy minie okres 7 dni od momentu przyjęcia ostatniej tabletki, należy rozpocząć stosowanie nowego opakowania leku Microgynon 21, niezależnie od tego, czy krwawienie już zakończyło się, czy nie.

Brak krwawienia podczas stosowania Microgynon 21 – o czym świadczy?

Nie u wszystkich kobiet w każdym cyklu pojawią się krwawienia podczas stosowania przerwy w przyjmowaniu tabletek. Gdy 21 tabletek było przyjmowanych zgodnie z zaleceniami i nie pojawiły się żadne czynniki wpływające na skuteczność leku (np. wymioty, biegunka), wówczas ryzyko, że kobieta zaszła w ciążę, jest bardzo niskie.

Do niepokojących sytuacji należą przypadki, gdy krwawienie z odstawienia nie pojawia się w czasie 3 kolejnych cykli. Wówczas istnieje prawdopodobieństwo ciąży. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem oraz wykluczyć ciążę przed rozpoczęciem stosowania kolejnego opakowania leku.

Rozpoczęcie stosowania leku Microgynon 21 – kiedy zażyć pierwszą tabletkę?

W sytuacji, gdy w ostatnim miesiącu kobieta nie stosowała żadnej metody antykoncepcji hormonalnej, wówczas pierwszą tabletkę Microgynon 21 należy przyjąć pierwszego dnia cyklu miesiączkowego, czyli w pierwszym dniu krwawienia. Rozpoczęcie stosowania leku może być też pomiędzy drugim a piątym dniem cyklu, jednak w takim przypadku przez pierwsze 7 dni zażywania leku należy stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci niehormonalnych mechanicznych metod antykoncepcyjnych.

Plamienia lub krwawienia śródcykliczne – co oznaczają? Co zrobić w takiej sytuacji?

W ciągu pierwszych miesięcy przyjmowania tabletek Microgynon 21 mogą pojawić się plamienia lub krwawienia w czasie zażywania 21 tabletek zawierających substancje czynne. Nie jest to niepokojąca sytuacja i należy kontynuować zażywanie leku.

Zazwyczaj po 3 miesiącach stosowania antykoncepcji Microgynon 21 cykle powinny się ustabilizować, a plamienia śródcykliczne ustąpić. Jeśli nadal się pojawiają, stają się bardziej obfite lub nawracają po pewnym czasie, należy poinformować o tym swojego lekarza.

Microgynon 21 – pominięcie tabletki. Co zrobić?

Jeśli kobieta zapomniała o przyjęciu leku Microgynon 21 o zwykłej porze, ale nie minęło więcej niż 12 godzin od tego czasu, wówczas należy zażyć pominiętą tabletkę, a kolejne tabletki stosować według schematu. W takiej sytuacji skuteczność antykoncepcyjna leku jest zachowana, podobnie jak w przypadku NuvaRing

Natomiast jeśli upłynęło więcej niż 12 godzin od pominięcia tabletki, należy zapoznać się z dokładną instrukcją zamieszczoną w ulotce i/lub skonsultować się ze swoim lekarzem. W zależności od momentu cyklu, w którym została pominięta tabletka oraz od liczby pominiętych tabletek, różne są sposoby postępowania. Za każdym razem jednak skuteczność zapobiegania zajściu w ciążę będzie zmniejszona.

Czy można stosować Microgynon 21 jako formę antykoncepcji po porodzie w okresie karmienia piersią?

Ulotka Microgynon 21 (jak np. w Evra) wskazuje jednoznacznie, że jeśli kobieta karmi piersią, wówczas nie zaleca się stosowania tego preparatu. W sytuacji, kiedy kobieta planuje rozpocząć stosowanie antykoncepcji po porodzie i nadal chce karmić piersią, powinna ze swoim lekarzem wybrać środek antykoncepcyjny, który nie ma wpływu na ilość i skład mleka.

Opis produktu – ulotka leku Microgynon 21, 30 μg + 150 μg

Podobne leki