Najważniejsze informacje:
Szukasz skutecznych tabletek antykoncepcyjnych z małą ilością hormonów? Dowiedz się więcej o leku Levomine z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie jakichkolwiek pytań, na teleporadę umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Levomine.
postać / dawka | tabletki powlekane, 30 mikrogramów + 150 mikrogramów |
substancja czynna | etynylestradiol (ethinylestradiolum) + lewonorgestrel (levonorgestrelum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | antykoncepcja hormonalna |
podmiot odpowiedzialny | SUN-FARM Sp. z o.o. ul. Dolna 21 05-092 Łomianki |
Levomine obecnie podlega refundacji. Występuje pod postacią tabletek powlekanych, w dawce 0,03 mg + 0,15 mg i w opakowaniach po 21 i 3 x 21 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Doustny środek antykoncepcyjny Levomine zawiera dwa żeńskie hormony płciowe, które współdziałając zapobiegają zajściu w ciążę.
Etynyloestradiol i lewonorgestrel oddziaływują na jajniki, poprzez hamowanie dojrzewania komórek jajowych, co uniemożliwia owulację. Substancje czynne zmieniają też właściwości śluzu szyjki macicy, co utrudnia migrację plemników i ich dotarcie do komórki jajowej. Hormony w pigułkach Levomine wpływają też na endometrium macicy, co utrudnia zagnieżdżenie się zarodka. Tak wielokierunkowe działanie sprawia, że regularnie i prawidłowo stosowany lek antykoncepcyjny Levomine skutecznie chroni przed zajściem w ciążę.
Inne leki antykoncepcyjne dostępne na receptę to m.in.: Microgynon 21, Rigevidon, Levomine Mini, Triquilar.
Lek zawiera substancję czynną - etynylestradiol i lewonorgestrel. Każda tabletka powlekana zawiera 30 mikrogramów etynyloestradiolu i 150 mikrogramów lewonorgestrelu.
Pozostałe składniki leku to:
Każdy blister leku antykoncepcyjnego Levomine zawiera 21 tabletek ułożonych w określonej kolejności, w jakiej należy je przyjmować. Codziennie, o tej samej porze należy zażyć jedną tabletkę oznaczoną konkretnym dniem tygodnia, połykając ją w całości i w razie potrzeby popijając wodą. Nie wolno przerywać przyjmowania tabletek na dłużej niż 7 dni.
Przyjmowanie tabletek należy rozpocząć w 1. dniu fizjologicznego cyklu miesiączkowego, czyli w 1. dniu krwawienia.
Po zażyciu wszystkich tabletek z opakowania należy zrobić 7-dniową przerwę, podczas której nie stosuje się żadnych pigułek. W ciągu tego tygodnia powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia, które trwa kilka dni i zazwyczaj kończy się po rozpoczęciu stosowania pigułek z kolejnego opakowania.
Jeżeli w ciągu 3-4 godzin po przyjęciu tabletki wystąpią wymioty lub ciężka biegunka, istnieje ryzyko, że substancja czynna zawarta w leku nie zostanie w pełni wchłonięta do organizmu.
Tabletki Levomine stosuje się w 28-dniowych cyklach: 21 dni zażywania tabletek + 7 dni przerwy. Stosowanie tabletek należy rozpocząć (z nowego opakowania) ósmego dnia od zażycia ostatniej tabletki z poprzedniego blistra. Pewnym ułatwieniem jest fakt, że pierwszą tabletkę z nowego opakowania przyjmuje się zawsze w ten sam dzień tygodnia, ale z 28-dniowym odstępem.
Jeśli pacjentka odbyła wcześniej stosunek płciowy, należy wykluczyć ciążę przed rozpoczęciem stosowania złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego lub zaczekać na pojawienie się krwawienia.
Wysoka ochrona antykoncepcyjna leku jest zachowana, jeśli jest on przyjmowany prawidłowo i nie wystąpiły żadne czynniki, które mogłyby wpływać na jego skuteczność. W przypadku pominięcia tabletek w pierwszej kolejności warto zapoznać się z ulotką i zaleceniami dotyczącymi pominięcia tabletki w celu zachowania ochrony przed zajściem w ciążę.
Należy sprawdzić czas, jaki minął od zwykłej pory przyjęcia tabletki Levomine. Jeżeli nie minęło 12 godzin od pory zażycia zapomnianej tabletki, wówczas kobieta powinna przyjąć ją jak najszybciej, a kolejną pigułkę z opakowania zażyć o normalnej porze. W takim przypadku nie należy obawiać się o ochronę przed zajściem w ciążę, nie trzeba też stosować dodatkowych zabezpieczeń podczas stosunku.
Jeżeli opóźnienie w przyjęciu tabletki przekroczyło 12 godzin, wówczas należy postępować zgodnie ze schematem opisanym w ulotce Levomine. Różne są zalecenia w zależności od tygodnia cyklu, w którym pominięto tabletkę. Zazwyczaj potrzebne jest też stosowanie dodatkowych zabezpieczeń antykoncepcyjnych, np. w postaci prezerwatyw.
Krwawienie z odstawienia powinno wystąpić w czasie 7-dniowej przerwy, kiedy kobieta nie zażywa tabletek. Pojawia się zazwyczaj 2-3. dnia od przyjęcia ostatniej tabletki z opakowania i trwa kilka dni. Nawet jeśli krwawienie z odstawienia nadal trwa, przyjmowanie tabletek z nowego opakowania należy przyjąć w odpowiednim dniu.
Jeśli pacjentka podejmie decyzję o odstawieniu antykoncepcji, w każdej chwili może przerwać stosowanie tabletek.
Nie należy przyjmować leku, jeśli pacjentka:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania tabletek należy zachować, jeśli pacjentka:
Krwawienie podczas 7-dniowej przerwy jest fizjologiczną reakcją organizmu na odstawienie tabletek. Jednak podczas 21 dni ich zażywania plamienia nie powinny pojawiać się i ich występowanie należy skonsultować z lekarzem.
Jedynie w pierwszych miesiącach stosowania leku, kiedy organizm przyzwyczaja się do nowego preparatu, mogą wystąpić tzw. krwawienia śródcykliczne, które nie powinny niepokoić. Jeżeli jednak nadal pojawiają się lub występują dopiero po kilku miesiącach stosowania leku, wówczas warto porozmawiać ze swoim lekarzem i wspólnie spróbować ustalić ich przyczynę.
Jeśli pacjentka chce opóźnić wystąpienie miesiączki, powinna rozpocząć nowe opakowanie bez przerwy w stosowaniu tabletek.
W czasie 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Jeśli nie pojawi się, wówczas warto sprawdzić, czy w ostatnich tygodniach nie wystąpiły czynniki, które mogłyby wpływać na skuteczność leku (np. ostra biegunka, wymioty, pominięcie tabletki). Jeśli wystąpiły, warto wykluczyć ciążę przed rozpoczęciem stosowania kolejnego opakowania leku.
Jeśli preparat był przyjmowany prawidłowo, to nawet jeśli jednorazowo krwawienie z odstawienia nie pojawia się, jest bardzo mało prawdopodobne, aby kobieta była w ciąży. Powinna jednak obserwować swój organizm i jeżeli w kolejnym cyklu krwawienie znów nie wystąpi, wówczas powinna skonsultować się z lekarzem i zrobić odpowiednie badania, aby wykluczyć ciążę. Przed poznaniem przyczyny takiego stanu nie powinna rozpoczynać stosowania kolejnego opakowania leku.
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków stosowanych w leczeniu:
Trzeba pamiętać, że stosowanie leku Levomine ma na celu zapobieganie zajściu w ciążę, a nie jest preparatem antykoncepcji awaryjnej. Nie służy przerywaniu ciąży, a chroni przed zapłodnieniem. Jeżeli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia, wówczas nie powinna zażywać tabletek Levomine. W takim wypadku warto najpierw skonsultować się z lekarzem.
Złożone doustne środki antykoncepcyjne, jeśli są prawidłowo stosowane i nie pojawiły się żadne czynniki mogące wpływać na ich skuteczność (np. pominięcie tabletki, ostra biegunka, wymioty), mają bardzo wysoką skuteczność w zakresie zapobiegania zajściu w ciążę. Wartość tę określa wskaźnik Pearla.
Levomine tak jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Częste działania niepożądane Levomine (mogą wystąpić do 1 na 10 pacjentów) to:
Do niezbyt częstych działań niepożądanych (mogą występować do 1 na 100 pacjentek) zalicza się:
Do rzadkich działań niepożądanych (mogą wystąpić u 1 na 1000 osób) zalicza się:
Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Levomine.
W Polsce złożone doustne środki antykoncepcji hormonalnej są dostępne wyłącznie na receptę. Do tej grupy należy lek Levomine i niezależnie od wielkości opakowania, może być wydany wyłącznie z przepisu lekarza.
Tak. Lek Levomine jest skuteczny, jeśli pacjentka prawidłowo i regularnie przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, zgodnie z zaleceniami lekarza.