Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Levomine

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Szukasz skutecznych tabletek antykoncepcyjnych z małą ilością hormonów? Dowiedz się więcej o leku Levomine z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie jakichkolwiek pytań, na teleporadę umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Levomine.

Podstawowe informacje o leku Levomine:

  • nazwa: Levomine

  • dawka: 30 mikrogramów + 150 mikrogramów

  • postać: tabletki powlekane

  • substancja czynna: etynylestradiol (ethinylestradiolum) + lewonorgestrel (levonorgestrelum)

  • dostępne wielkości opakowań: 21 tabletek, 63 tabletki

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Tabletki antykoncepcyjne

Levomine – doustny środek antykoncepcyjny o małej dawce hormonów

Pigułki Levomine zawierają dwa syntetyczne żeńskie hormony płciowe, które współdziałając, skutecznie zapobiegają zajściu w ciążę. Każda tabletka zawiera taką samą ilość hormonów, dlatego ten lek określany jest jako jednofazowy środek antykoncepcyjny. Ze względu na małą ilość hormonów, może być stosowany także przez kobiety, które nie tolerują ich wysokich dawek. Każde opakowanie Levomine zawiera 21 tabletek, preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Antykoncepcja hormonalna Levomine – jak działa?

Doustny środek antykoncepcyjny Levomine zawiera dwa żeńskie hormony płciowe, które współdziałając zapobiegają zajściu w ciążę. Etynyloestradiol i lewonorgestrel oddziaływują na jajniki, poprzez hamowanie dojrzewania komórek jajowych, co uniemożliwia owulację. Substancje czynne zmieniają też właściwości śluzu szyjki macicy, co utrudnia migrację plemników i ich dotarcie do komórki jajowej. Hormony w pigułkach Levomine wpływają też na endometrium macicy, co utrudnia zagnieżdżenie się zarodka. Tak wielokierunkowe działanie sprawia, że regularnie i prawidłowo stosowany lek antykoncepcyjny Levomine skutecznie chroni przed zajściem w ciążę.

Tabletki antykoncepcyjne Levomine – jak stosować, jak brać?

Każdy blister leku antykoncepcyjnego Levomine zawiera 21 tabletek ułożonych w określonej kolejności, w jakiej należy je przyjmować. Codziennie, o tej samej porze należy zażyć jedną tabletkę oznaczoną konkretnym dniem tygodnia, połykając ją w całości i w razie potrzeby popijając wodą.

Po zażyciu wszystkich tabletek z opakowania należy zrobić 7-dniową przerwę, podczas której nie stosuje się żadnych pigułek. W ciągu tego tygodnia powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia, które trwa kilka dni i zazwyczaj kończy się po rozpoczęciu stosowania pigułek z kolejnego opakowania.

Levomine – bez recepty czy na receptę?

W Polsce złożone doustne środki antykoncepcji hormonalnej są dostępne wyłącznie na receptę. Do tej grupy należy lek Levomine i niezależnie od wielkości opakowania, może być wydany wyłącznie z przepisu lekarza.

Pigułki Levomine – kiedy zacząć nowe opakowanie?

Tabletki Levomine stosuje się w 28-dniowych cyklach: 21 dni zażywania tabletek + 7 dni przerwy. Ósmego dnia od zażycia ostatniej tabletki z poprzedniego blistra należy zażyć pierwszą tabletkę z nowego opakowania. Pewnym ułatwieniem jest fakt, że pierwszą tabletkę z nowego opakowania przyjmuje się zawsze w ten sam dzień tygodnia, ale z 28-dniowym odstępem.

Levomine – kiedy powinno wystąpić krwawienie?

Krwawienie z odstawienia powinno wystąpić w czasie 7-dniowej przerwy, kiedy kobieta nie zażywa tabletek. Pojawia się zazwyczaj 2-3. dnia od przyjęcia ostatniej tabletki z opakowania i trwa kilka dni. Nawet jeśli krwawienie z odstawienia nadal trwa, należy przyjąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania w odpowiednim dniu.

Krwawienia i plamienia w czasie zażywania tabletek Levomine – czy powinny niepokoić?

Krwawienie podczas 7-dniowej przerwy jest fizjologiczną reakcją organizmu na odstawienie tabletek. Jednak podczas 21 dni ich zażywania plamienia nie powinny pojawiać się i ich występowanie należy skonsultować z lekarzem.

Jedynie w pierwszych miesiącach stosowania leku, kiedy organizm przyzwyczaja się do nowego preparatu, mogą wystąpić tzw. krwawienia śródcykliczne, które nie powinny niepokoić. Jeżeli jednak nadal pojawiają się lub występują dopiero po kilku miesiącach stosowania leku, wówczas warto porozmawiać ze swoim lekarzem i wspólnie spróbować ustalić ich przyczynę.

Levomine - brak krwawienia, czy powinien niepokoić?

W czasie 7-dniowej przerwy powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Jeśli nie pojawi się, wówczas warto sprawdzić, czy w ostatnich tygodniach nie wystąpiły czynniki, które mogłyby wpływać na skuteczność leku (np. ostra biegunka, wymioty, pominięcie tabletki). Jeśli wystąpiły, warto wykluczyć ciążę przed rozpoczęciem stosowania kolejnego opakowania leku.

Jeśli preparat był przyjmowany prawidłowo, to nawet jeśli jednorazowo krwawienie z odstawienia nie pojawia się, jest bardzo mało prawdopodobne, aby kobieta była w ciąży. Powinna jednak obserwować swój organizm i jeżeli w kolejnym cyklu krwawienie znów nie wystąpi, wówczas powinna skonsultować się z lekarzem i zrobić odpowiednie badania, aby wykluczyć ciążę. Przed poznaniem przyczyny takiego stanu nie powinna rozpoczynać stosowania kolejnego opakowania leku.

Levomine – pominięcie tabletki, co zrobić?

Wysoka ochrona antykoncepcyjna leku jest zachowana, jeśli jest on przyjmowany prawidłowo i nie wystąpiły żadne czynniki, które mogłyby wpływać na jego skuteczność. W sytuacji, kiedy kobieta pominęła przyjęcie jednej lub większej liczby pigułek, wówczas w pierwszej kolejności warto zapoznać się z ulotką i sprawdzić zalecenia co do postępowania w celu zachowania ochrony przed zajściem w ciążę.

To ważne, aby sprawdzić czas, jaki minął od zwykłej pory przyjęcia tabletki Levomine. Jeżeli nie minęło 12 godzin od pory zażycia zapomnianej tabletki, wówczas kobieta powinna przyjąć ją jak najszybciej, a kolejną pigułkę z opakowania zażyć o normalnej porze. W takim przypadku nie należy obawiać się o ochronę przed zajściem w ciążę, nie trzeba też stosować dodatkowych zabezpieczeń podczas stosunku.

Jeżeli jednak czas od ustalonej pory zażycia tabletki jest dłuższy niż 12 godzin, wówczas należy postępować zgodnie ze schematem opisanym w ulotce Levomine. Różne są zalecenia w zależności od tygodnia cyklu, w którym pominięto tabletkę. Zazwyczaj potrzebne jest też stosowanie dodatkowego zabezpieczenia, np. w postaci prezerwatyw.

Skuteczność Levomine a ciąża

Złożone doustne środki antykoncepcyjne, jeśli są prawidłowo stosowane i nie pojawiły się żadne czynniki mogące wpływać na ich skuteczność (np. pominięcie tabletki, ostra biegunka, wymioty), mają bardzo wysoką skuteczność w zakresie zapobiegania zajściu w ciążę. Wartość tę określa wskaźnik Pearla.

Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie leku Levomine ma na celu zapobieganie zajściu w ciążę, a nie jest preparatem antykoncepcji awaryjnej. Nie służy przerywaniu ciąży, a chroni przed zapłodnieniem. Jeżeli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia, wówczas nie powinna zażywać tabletek Levomine. W takim wypadku warto najpierw skonsultować się z lekarzem.

Opis produktu – ulotka leku Levomine 30 mikrogramów + 150 mikrogramów