Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Madinette

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Madinette

Szukasz skutecznych tabletek antykoncepcyjnych, które dodatkowo łagodzą bolesne miesiączki i pomagają w leczeniu trądziku? Dowiedz się więcej o Madinette z oryginalnej ulotki producenta i opisu poniżej. Na receptomat.pl umówisz się telekonsultację ze specjalistą i zamówisz e-receptę na Madinette.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Madinette:

  • nazwa: Madinette
  • dawka: 0,03 mg + 2 mg
  •  postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: etynyloestradiol (ethinyloestradiolum) + chlormadynonu octan (chlormadinoni acetas)
  • dostępne wielkości opakowań: 21 tabletek, 3x21 tabletek, 6x21 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Tabletki Madinette – zapobiega ciąży, łagodzi bolesne miesiączki i pomaga leczyć trądzik

Złożony lek antykoncepcyjny Madinette zawiera dwie hormonalne substancje czynne. Etynyloestradiol i octan chlormadynonu działają wielokierunkowo na organizm kobiety, skutecznie zapobiegając zajściu w nieplanowaną ciążę. Jeden ze składników ma dodatkowo działanie łagodzące ból w przebiegu bolesnych miesiączek oraz wspomaga leczenie wykwitów skórnych w przebiegu trądziku oraz zmniejsza przetłuszczenie się skóry. Lek Madinette jest dostępny wyłącznie na receptę.

Tabletki antykoncepcyjne Madinette – jak działają?

Preparat Madinette należy do złożonych środków antykoncepcyjnych. Zawiera dwie syntetyczne hormonalne substancje czynne, będące pochodnymi żeńskich hormonów płciowych. Etynyloestradiol i octan chlormadynonu zawarte w leku hamują owulację poprzez zatrzymanie dojrzewania komórki jajowej i uwalniania jej z jajnika. Ponadto preparat powoduje zmianę właściwości błony śluzowej szyjki macicy, co utrudnia migrację plemników poprzez zmniejszenie ich ruchliwości. Regularne długotrwałe stosowanie leku Madinette zapobiega zapłodnieniu i zajściu w nieplanowaną ciążę.

Madinette – antykoncepcja połączona z leczeniem bolesnego miesiączkowania i trądziku

Chlormadynon zawarty w leku Madinette jest substancją należącą do grupy progestagenów. Poza działaniem antykoncepcyjnym, chlormadynon ma także inne działania terapeutyczne. Zalecany jest także kobietom w celu złagodzenia bólu przy pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu. To ratunek dla pań, które zmagają się z tym problemem od dłuższego czasu.

Inne działanie terapeutyczne polega na łagodzeniu objawów trądziku. Kobiety borykające się z problemem wykwitów skórnych i przetłuszczającej się skóry, po zastosowaniu pigułek Madinette zazwyczaj obserwują znaczną poprawę kondycji cery.

Madinette a ciąża

Lek jest preparatem antykoncepcji hormonalnej, którego regularne stosowanie ma zapobiec zajściu w nieplanowaną ciążę. Jeśli kobieta wie, że jest w ciąży, lub przypuszcza, że mogło dojść do zapłodnienia podczas stosunku seksualnego bez zabezpieczenia, wówczas nie powinna zażywać pigułek Madinette. W takim przypadku warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i razem ustalić dalsze postępowanie. Stosowanie Madinette ma zapobiegać zajściu w ciążę, nie jest to środek antykoncepcji awaryjnej.

Madinette – bez recepty czy na receptę?

Leki o zdefiniowanym i potwierdzonym badaniami wpływie na organizm są wydawane wyłącznie z przepisu lekarza. Powinny być one dobrane do stanu zdrowia, kondycji i potrzeb pacjentki, po uwzględnieniu chorób towarzyszących i innych stosowanych leków. Antykoncepcyjne leki na receptę lekarz dobiera na podstawie historii choroby, badań i wywiadu z pacjentką. Medinette jest lekiem antykoncepcji hormonalnej przeznaczonym do długotrwałego stosowania w celu zapobiegania ciąży. Wydawany jest wyłącznie na receptę.

Pigułki Madinette – skuteczność

Doustne, złożone środki antykoncepcyjne cechują się wysoką skutecznością działania w zakresie zapobiegania zajściu w ciążę. Wartość tę określa wskaźnik Pearla. Oznacza on procent kobiet, które mimo stosowania antykoncepcji zachodzą w ciążę w ciągu roku. W przypadku doustnych środków antykoncepcyjnych wskaźnik Pearla wynosi około 1-2% i jest jednym z najniższych wśród wszystkich metod antykoncepcji.

Na skuteczność leku może wpływać kilka czynników. Ryzyko zajścia w ciążę zwiększa się w przypadku pominięcia jednej lub kilku tabletek. Podobnie jeśli po zażyciu pigułki doszło do gwałtownych wymiotów lub ostrej biegunki. Niektóre głupy leków mogą wpływać na wchłanianie się leku do organizmu, więc w sytuacji, gdy kobieta stosuje długotrwale inne leki, powinna porozmawiać z lekarzem czy nie spowodują one osłabionego działania antykoncepcyjnego Madinette.

Madinette – jak stosować?

Blister leku Madinette zawiera 21 tabletek. Należy je przyjmować doustnie, raz na dobę, mniej więcej o tej samej porze, przez 21 kolejnych dni. Pigułkę należy połknąć w całości, nie żuć, nie rozgryzać, w razie potrzeby popić niewielką ilością wody.

Tabletki Madinette są ułożone w określonej kolejności, w jakiej należy je zażywać. Dla lepszej kontroli nad regularnością i prawidłowością stosowania tabletek, są one oznaczone dniami tygodnia.

Do zażyciu wszystkich 21 tabletek należy zrobić 7-dniową przerwę, podczas której nie stosuje się żadnej tabletki. Ósmego dnia od ostatniej tabletki z zakończonego blistra należy zażyć pierwszą tabletkę z nowego blistra. Ułatwieniem może być fakt, że nowe opakowanie leku rozpoczyna się zawsze tego samego dnia tygodnia, z odstępem 28 dni. Podczas 7-dniowej przerwy powinno pojawić się krwawienie przypominające miesiączkę.

Madinette - krwawienia i plamienia

Po 21 dniach zażywania tabletek, w okresie przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami, powinno pojawić się krwawienie z odstawienia przypominające miesiączkę.

W okresie pierwszych trzech miesięcy stosowania leku Madinette mogą występować krwawienia lub plamienia śródcykliczne (międzymiesiączkowe). W tym pierwszym okresie stosowania tabletek krwawienia podczas zażywania leku nie powinny niepokoić, jest to okres przystosowania się organizmu do nowego regularnego przyjmowania preparatu. Jeśli jednak krwawienia śródcykliczne występują także po tym czasie, pojawiają się dopiero po pewnym czasie lub nasilają się, warto skonsultować się z lekarzem i spróbować ustalić ich przyczynę.

Brak krwawienia a stosowanie Madinette

W przerwie pomiędzy kolejnymi opakowaniami tabletek powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Jeśli nie występuje w jednym cyklu, ale tabletki były przyjmowane regularnie zgodnie z zaleceniami i nie pojawiły się żadne czynniki, które miałyby wpływ na działanie leku, wówczas prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo niskie. Jeżeli jednak krwawienie nie występuje także w kolejnym cyklu, wówczas należy zwrócić się do lekarza i wykonać badania wykluczające ciążę przed rozpoczęciem stosowania kolejnego opakowania leku.

Antykoncepcja Madinette – pominięcie tabletki. Co zrobić?

Pominięcie zażycia nawet jednej tabletki z blistra może skutkować osłabieniem skuteczności antykoncepcyjnej leku. W sytuacji, gdy od zwykłej pory stosowania tabletek minęło mniej niż 12 godzin, zapomnianą tabletkę należy przyjąć jak najszybciej, a kolejną o zwykłej porze. W takiej sytuacji ochrona antykoncepcyjna jest zachowana, nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Jeśli jednak czas od pory zażycia tabletki jest dłuższy niż 12 godzin, wówczas skuteczność leku może być osłabiona. Trzeba jak najszybciej przyjąć ostatnią zapomnianą tabletkę i kontynuować zażywanie leku zgodnie ze schematem. Przez kolejne 7 dni należy stosować dodatkowe zabezpieczenie przed zajściem w ciążę (np. prezerwatywy). Ze szczegółowymi zaleceniami w przypadku pominięcia tabletki Madinette warto zapoznać się w ulotce producenta.

Opis produktu – ulotka leku Madinette 0,03 mg + 2 mg

Podobne leki: