Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Belara

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Belara

belara lekSzukasz sprawdzonych tabletek antykoncepcyjnych, które pomogą Ci też w walce z trądzikiem i bolesnymi miesiączkami? Sięgnij po skuteczny jednofazowy lek hormonalny Belara do długotrwałego stosowania. Dowiedz się więcej o leku z opisu i ulotki poniżej, porozmawiaj ze specjalistą podczas e-wizyty i zamów e-receptę na receptomat.pl.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Belara (Ethinylestradiolum + Chlormadinoni acetas):

 • nazwa: Belara
 • dawka: 2 mg + 0,03 mg
 •  postać: tabletki powlekane
 • substancja czynna: etynyloestradiol (ethinylestradiolum) + chlormadynonu octan (chlormadinoni acetas)

 • dostępne wielkości opakowań: 21 tabletek, 63 tabletki, 126 tabletek

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Belara – skuteczna antykoncepcja hormonalna, pomocna także w walce z trądzikiem i bolesnym miesiączkowaniem

Lek antykoncepcyjny zawiera dwie substancje czynne, będące syntetycznymi pochodnymi żeńskich hormonów płciowych. Etynyloestradiol  w dawce 0,03 mg i chlormadynonu octan w dawce 2 mg zahamowują owulację oraz zmieniają funkcjonowanie błony śluzowej macicy. Te tabletki antykoncepcyjne na receptę, stosowane doustnie, dodatkowo pomagają w leczeniu trądziku i łagodzą objawy bolesnego miesiączkowania.

Tabletki Belara – jednofazowa antykoncepcja hormonalna

Lek na receptę Belara jest doustnym środkiem antykoncepcyjnym, zawierającym dwie substancje czynne. Dlatego określany jest także jako złożony hormonalny środek antykoncepcyjny. Każde opakowanie leku Belara zawiera 21 tabletek, każda z nich zawiera taką samą ilość substancji aktywnych. Z tego powodu określa się go jako lek jednofazowy.

Jak działa Belara?

Lek Belara to metoda antykoncepcji hormonalnej, w której syntetyczne pochodne żeńskich hormonów wpływają na działanie przysadki mózgowej. Hamują one wydzielanie niektórych hormonów, które są odpowiedzialne za uwalnianie komórki jajowej z pęcherzyka (owulację) oraz za stymulację organizmu do produkcji jajeczek. Oprócz braku owulacji, w organizmie kobiety zachodzą też inne zmiany – zmienia się funkcjonowanie błony śluzowej macicy. Śluz szyjki macicy ulega zagęszczeniu, co zmniejsza ruchliwość plemników i hamuje migrację spermy w kanale szyjki macicy.

Jedna z zawartych w Belarze substancji czynnych, czyli octan chlormadinonu, wykazuje dodatkowe działanie poprzez leczenie pierwotnego bolesnego miesiączkowania oraz ma wysoką skuteczność w leczeniu trądziku.

Czy tabletki antykoncepcyjne Belara są skuteczne?

Środki doustnej antykoncepcji hormonalnej mają wysoką skuteczność. Jest jednak kilka czynników, które mogą wpływać na ich działanie, a tym samym w wyjątkowych sytuacjach w pełni nie zapobiegają zajściu w ciążę. Przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych lekarz ocenia stan zdrowia pacjentki oraz dobiera najlepiej dopasowane preparaty.

W przypadku tabletek Belara na obniżenie skuteczności leku mogą wpływać:

 • nieregularne przyjmowanie leku
 • wystąpienie biegunki lub wymiotów po przyjęciu tabletki
 • stosowanie niektórych leku (warto przed rozpoczęciem stosowania zapoznać się z informacjami o grupach leków obniżających skuteczność preparatu w ulotce Belara)
 • zaburzenia metaboliczne (to czynnik wpływający na skuteczność wyłącznie w niektórych przypadkach).

Jak i kiedy stosować lek Belara? Kiedy przyjmować tabletki?

Jedno opakowanie leku Belara zawiera 21 tabletek. Są one ułożone w określonej kolejności i w taki sposób powinny być przyjmowane. Pierwszą tabletką z danego opakowania leku rozpoczyna się nowy cykl. A kolejne tabletki przyjmuje się raz na dobę, zgodnie z kierunkiem wskazanym na blistrze przez strzałkę. Oznaczenie dni tygodnia pomaga kobiecie w regularnym przyjmowaniu leku i zapobiega pomyłce lub zapomnieniu przyjęcia tabletki.

Po przyjęciu 21 tabletek z blistra należy zrobić 7 dni odstawienie, kiedy nie zażywa się leku. W tym czasie powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia, zazwyczaj pojawia się w okresie od dwóch do czterech dni od momentu przyjęcia ostatniej tabletki.

Tabletki antykoncepcyjne Belara należy stosować w odstępach 24-godzinnych, raz na dobę, o tej samej porze, najlepiej wieczorem. Tabletkę należy połknąć bez żucia, w razie potrzeby popić niewielką ilością wody.

Kiedy rozpocząć kolejne opakowanie leku Belara?

Cykl stosowania tabletek Belara to 28 dni. W pierwszych 21 dniach stosuje się tabletki w określonej kolejności zawierające substancje czynne. Potem następuje 7-dniowa przerwa, podczas której kobieta nie przyjmuje tabletek antykoncepcyjnych.

Kolejne opakowanie leku (czyli pierwszą tabletkę z nowego opakowania) należy zacząć stosować po 7 dniach odstawienia, niezależnie, czy krwawienie zakończyło się, czy nie. Czyli każde kolejne opakowanie leku Belara rozpoczyna się 28 dni od rozpoczęcia poprzedniego blistra.

Czy podczas 7-dniowej przerwy z odstawienia kobieta jest chroniona przed zajściem w ciążę?

Tak, regularne i prawidłowe stosowanie leku antykoncepcyjnego Belara chroni kobietę przed zajściem w ciążę przez pełen 28-dniowy cykl, także w okresie 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu preparatu. Podobnie, jak w przypadku innych leków, np. Novynette.

Rozpoczęcie stosowania leku Belara – kiedy wziąć pierwszą tabletkę?

Jeśli kobieta w ostatnim cyklu miesiączkowym nie stosowała żadnej metody antykoncepcyjnej, to pierwszą tabletkę z opakowania Belara należy przyjąć pierwszego dnia kolejnego krwawienia miesiączkowego. Jeśli pacjenta rozpoczyna przyjmowanie tabletek w okresie od drugiego do piątego dnia cyklu, należy stosować równolegle dodatkowe zabezpieczenie przed zajściem w ciążę. Niehormonalną, mechaniczną ochronę przed zapłodnieniem należy stosować przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek.

Gdy zaś krwawienie trwa już dłużej niż 5 dni, wówczas nie należy rozpoczynać przyjmowania leku Belara i poczekać z tym do kolejnego cyklu miesiączkowego.

Plamienia i nieregularne krwawienia podczas stosowania leku Belara – czy i dlaczego mogą się pojawiać?

Podczas pierwszych miesięcy stosowania tabletek antykoncepcyjnych Belara mogą pojawić się nieregularne krwawienia i plamienia z pochwy. Nie występują one u wszystkich pacjentek, ale ich pojawienie się w tym początkowym okresie zażywania leku nie powinno niepokoić. W sytuacji jednak, kiedy tego rodzaju plamienia środcykliczne utrzymują się dłużej niż 3 miesiące od momentu rozpoczęcia stosowania leku Belara lub pojawiają się dopiero po kilku miesiącach, należy bezwzględnie poinformować o tym lekarza. To ważne, ponieważ plamienia i krwawienia mogą także świadczyć o zmniejszeniu skuteczności metody antykoncepcyjnej.

Kobieta powinna pamiętać, że czym innym jest sytuacja, kiedy krwawienie pojawia się w momencie stosowania 21 tabletek zawierających substancje czynne, a czym innym plamienia lub krwawienia z odstawienia, które powinny pojawić się w każdym cyklu w czasie 7 dni bez stosowania tabletek. Producent leku informuje w ulotce jednocześnie, że nie u każdej kobiety wystąpi krwawienie z odstawienia po 21 dniach stosowania tabletek.

Czy podczas karmienia piersią można stosować lek Belara?

O stosowaniu antykoncepcji po porodzie, szczególnie w okresie karmienia piersią, każdorazowo powinien zdecydować lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjentki. Należy pamiętać, że bardzo niewielka ilość substancji czynnych może wydzielać się do mleka, dlatego hormonalne środki antykoncepcyjne nie powinny być stosowane podczas laktacji, a wyłącznie po zakończeniu okresu karmienia piersią. Zażywanie leku Belara podczas karmienia piersią powoduje spadek produkcji mleka oraz zmienia jego skład.

Tabletki antykoncepcyjne Belara – pominięcie tabletki – co zrobić?

Jeśli kobieta zapomniała o przyjęciu tabletki na dany dzień o zwykłej porze, ale zrobiła to w ciągu kolejnych 12 godzin, wówczas nie jest konieczne stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przed ciążą. Pacjentka może dalej przyjmować lek Belara według schematu.

Jeśli zaś opóźnienie w przyjęciu tabletki jest dłuższe niż 12 godzin, wówczas nie ma gwarancji pełnej skuteczności tabletek Belara. Kobieta powinna jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę i kolejne tabletki z opakowania stosować o zwykłej porze. W takim przypadku należy stosować dodatkowe niehormonalne metody antykoncepcyjne przez 7 kolejnych dni. Dodatkowo, po ukończeniu obecnego opakowania leku Belara, należy od razu rozpocząć kolejne (bez 7-dniowej przerwy). W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Czy tabletki Belara chronią przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Nie, podobnie jak inne środki antykoncepcyjne stosowanie doustnie, tak preparat Belara nie chroni zarówno przed zakażeniem AIDS (infekcją wirusem HIV), jak i przed innymi chorobami przenoszony drogą płciową. Jedyną formą antykoncepcji dla kobiet, która skutecznie chroni przed infekcjami przenoszonymi podczas stosunku seksualnego są prezerwatywy.

Opis produktu – ulotka leku Belara 0,03 mg + 2 mg

Podobne leki