Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Elin

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Elin

Elin to złożony środek antykoncepcyjny o wysokiej skuteczności, stosowany w celu zapobiegania ciąży. Dowiedz się więcej o preparacie z ulotki producenta i opisu poniżej. Umów się na telekonsultację i zamów e-receptę na Elin na receptomat.pl. 

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Elin:

  • nazwa: Elin
  • dawka: 250 mcg + 35 mcg
  • postać: tabletki
  •  substancja czynna: norgestymat (norgestimatum) + etynyloestradiol (ethinylestradiolum)
  • dostępne wielkości opakowań: 21, 63, 126, 274 tabletki
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Elin – złożony środek antykoncepcyjny do skutecznej ochrony przed zajściem w ciążę

Elin to złożony środek antykoncepcyjny w formie tabletek zawierających dwie substancje czynne. To syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych, które chronią przed zajściem w ciążę. Mechanizm ich działania opiera się na hamowaniu owulacji. Stosuje się je przez 21 kolejnych dni cyklu. Preparat dostępny jest wyłącznie na receptę.

Lek antykoncepcyjny Elin – jak działa?

To preparat zawierający dwie hormonalne substancje czynne: estrogen i progestagen, które poprzez oddziaływanie na organizm zapobiegają zapłodnieniu i zajściu w ciążę. Współdziałanie tych dwóch związków zapobiega uwolnieniu komórki jajowej z jajników. Hamowanie owulacji zabezpiecza przed zajściem w ciążę. Dodatkowo stosowanie tabletek Elin powoduje zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, co skutecznie utrudnia transport plemników w pochwie.

Tabletki Elin a ciąża

Doustne złożone środki antykoncepcyjne wykazują wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży. Mają wysoki wskaźnik Pearla. Są to jednak leki, które przy regularnym stosowaniu chronią przed zapłodnieniem i zajściem w ciążę. Elin zapobiega ciąży, nie jest jednak środkiem antykoncepcji awaryjnej.

Jeśli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, wówczas powinna potwierdzić lub wykluczyć ciążę przed dalszym stosowaniem preparatu. Warto w takich sytuacjach skonsultować się z lekarzem.

W sytuacji, gdy kobieta jest w ciąży, podejrzewa, że może być w ciąży lub w najbliższym czasie planuje zajście w ciążę, wówczas przed zastosowaniem leku Elin powinna porozmawiać ze swoim lekarzem.

Środek antykoncepcyjny Elin – dawkowanie, jak stosować?

Podczas 28-dniowego cyklu miesiączkowego, lek stosuje się kolejno przez 21 dni. Stosuje się jedną tabletkę na dobę, przyjmując ją codziennie o tej samej porze. Po 3 tygodniach stosowania tabletek należy zrobić 7-dniową przerwę, po czym rozpocząć stosowanie nowego blistra.

Każdy blister leku Elin zawiera 21 kolejno ułożonych tabletek, które należy przyjmować przez 21 kolejnych dni według schematu zaznaczonego na opakowaniu. Każdą z nich oznaczono nazwą dnia tygodnia, co ułatwia kontrolę na regularnym i prawidłowym zażywaniem tabletek. Pozwala to też jednoznacznie stwierdzić, czy doszło do pominięcia tabletki leku Elin.

Elin – o jakiej porze najlepiej przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Jak większość doustnych środków antykoncepcyjnych, także lek Elin należy stosować zawsze o tej samej porze, najlepiej wieczorem. Tabletkę należy połykać w całości, nie żuć, nie rozgryzać. W razie potrzeby należy popić wodą.

Elin – krwawienia i plamienia

Po zażyciu ostatniej tabletki z opakowania Elin należy zrobić 7-dniową przerwę. Po kilku dniach od tego momentu powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia, które przypomina miesiączkę. U niektórych kobiet może mieć postać plamienia, a u innych – obfitej miesiączki. Krwawienie z odstawienia trwa zazwyczaj kilka dni. Nawet jeśli nie zakończyło się, to ósmego dnia od przyjęcia ostatniej tabletki z opakowania Elin należy rozpocząć stosowanie kolejnego blistra.

Czy podczas 7-dniowej przerwy w stosowaniu Elin zachowana jest ochrona przed zajściem w ciążę?

Jeśli tabletki z zakończonego opakowania stosowane były regularnie i zgodnie ze schematem, a po 7-dniowej przerwie stosowanie tabletek z kolejnego opakowanie rozpocznie się o czasie, to jest zachowana pełna ochrona antykoncepcyjna i nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia przed zajściem w ciążę.

Kiedy zacząć przyjmować tabletki z kolejnego blistra?

Dokładnie ósmego dnia od zażycia ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania należy zażyć pierwszą tabletkę z nowego blistra Elin. Kobieta powinna wziąć tabletkę niezależnie od faktu, czy krwawienie z odstawienia już zakończyło się, czy nie. Zastosowanie kolejnego opakowania Elin o czasie pozwala utrzymać wysoką skuteczność antykoncepcyjną tego leku.

Dużym ułatwieniem jest fakt, że pierwszą tabletkę z każdego kolejnego opakowania Elin przyjmuje się tego samego dnia tygodnia, z odstępem dokładnie 28 dni.

Elin – pominięcie przyjęcia tabletki. Co zrobić?

Jeżeli od zwyczajowego czasu przyjęcia tabletki nie minęło 12 godzin, wówczas należy przyjąć zapomnianą tabletkę, a kolejną zażyć o zwykłej porze. W takiej sytuacji ochrona antykoncepcyjna leku jest zachowana.

Jeśli zaś minęło więcej niż 12 godzin od pory przyjęcia tabletki, to należy stosować dodatkowe zabezpieczenie przed zajściem w ciążę, np. prezerwatywy. W zależności od momentu cyklu, w którym tabletka została pominięta oraz od liczby zapomnianych tabletek, różne są schematy postępowania. Szczegółowo zostały one opisane w oryginalnej ulotce producenta Elin. Największe ryzyko zajścia w ciążę jest w sytuacji, gdy kobieta zapomnie przyjąć tabletki w pierwszym lub ostatnim tygodniu stosowania leku.

Brak krwawienia w czasie 7-dniowej przerwy. Czy oznacza ciążę?

W czasu do czasu podczas 7 dni przerwy bez stosowania tabletek Elin może nie pojawić się krwawienie i plamienie. Może to oznaczać zajście w ciążę, ale jeśli tabletki były przyjmowane prawidłowo i żadna nie została pominięta, to prawdopodobieństwo tego faktu jest bardzo małe. Jeśli krwawienie nie pojawi się drugi raz z rzędu, warto o tym poinformować swojego lekarza i przeprowadzić badania wykluczające ciążę.

Tabletki Elin – czy mogą być stosowane jako antykoncepcja po porodzie?

Jeśli kobieta chce chronić się przed zajściem w kolejną ciąże po porodzie, może stosować różne metody antykoncepcji, w tym hormonalne. Powinna porozmawiać ze swoim lekarzem, po jakim czasie od porodu powinna zacząć stosować tabletki antykoncepcyjne.

Jeśli jednak kobieta karmi piersią, wówczas powinna rozważyć inne – niehormonalne – metody zapobiegania ciąży (np. prezerwatywy). Złożone doustne środki antykoncepcyjne zawierają zazwyczaj substancje hormonalne, które przenikają do mleka matki i mogą oddziaływać na organizm dziecka. O rozpoczęciu stosowania antykoncepcji po porodzie kobieta powinna porozmawiać ze swoim lekarzem ginekologiem.

Opis produktu – ulotka leku Elin 250 mcg + 35 mcg

Podobne leki: