Najważniejsze informacje:
Elin to złożony środek antykoncepcyjny o wysokiej skuteczności, stosowany w celu zapobiegania ciąży. Dowiedz się więcej o preparacie z ulotki producenta i opisu poniżej. Umów się na telekonsultację i zamów e-receptę na Elin na Receptomat.pl.
postać / dawka | tabletki, 250 mcg + 35 mcg |
substancja czynna | norgestymat (norgestimatum) + etynyloestradiol (ethinylestradiolum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | antykoncepcja hormonalna |
podmiot odopowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. ul. Pelplińska 19 83-200 Starogard Gdański |
Elin nie podlega refundacji. Lek występuje w formie tabletek, w dawce 0,035 mg + 0,25 mg i w opakowaniach po 21 i 3 x 21 sztuk tabletek.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Elin należy do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
Sprawdź opinie pacjentek o Elin.
To preparat zawierający dwie hormonalne substancje czynne: estrogen i progestagen, które poprzez oddziaływanie na organizm zapobiegają zapłodnieniu i zajściu w ciążę. Współdziałanie tych dwóch związków zapobiega uwolnieniu komórki jajowej z jajników. Hamowanie owulacji zabezpiecza przed zajściem w ciążę. Dodatkowo stosowanie tabletek Elin powoduje zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, co skutecznie utrudnia transport plemników w pochwie.
Elin zawiera złożoną substancję czynną - norgestymat i etynyloestradiol. Każda tabletka zawiera 250 mikrogramów norgestymatu oraz 35 mikrogramów etynyloestradiolu.
Pozostałe składniki leku to: laktoza bezwodna, laktoza jednowodna, powidon K-25, 21 all-rac-α-tokoferol, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, skrobia żelowana (Starch 1500), magnezu stearynian, indygotyna, lak (E132).
Podczas 28-dniowego cyklu miesiączkowego, lek stosuje się kolejno przez 21 dni. Stosuje się jedną tabletkę na dobę, przyjmując ją codziennie o tej samej porze. Przyjmowanie tabletek powinno być regularne.
Po 3 tygodniach stosowania tabletek należy zrobić 7-dniową przerwę, po czym rozpocząć stosowanie nowego blistra. Podczas przerwy w przyjmowaniu tabletek można spodziewać się wystąpienia krwawienia z odstawienia.
Każdy blister leku Elin zawiera 21 kolejno ułożonych tabletek, które należy przyjmować przez 21 kolejnych dni według schematu zaznaczonego na opakowaniu. Każdą z nich oznaczono nazwą dnia tygodnia, co ułatwia kontrolę na regularnym i prawidłowym zażywaniem tabletek. Pozwala to też jednoznacznie stwierdzić, czy doszło do pominięcia tabletki leku Elin.
Jak większość doustnych środków antykoncepcyjnych, także lek Elin należy stosować zawsze o tej samej porze, najlepiej wieczorem. Tabletkę należy połykać w całości, nie żuć, nie rozgryzać. W razie potrzeby należy popić wodą.
Dokładnie ósmego dnia od zażycia ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania należy zażyć pierwszą tabletkę z nowego blistra Elin. Kobieta powinna wziąć tabletkę niezależnie od faktu, czy krwawienie z odstawienia już zakończyło się, czy nie. Zastosowanie kolejnego opakowania Elin o czasie pozwala utrzymać wysoką skuteczność antykoncepcyjną tego leku.
Dużym ułatwieniem jest fakt, że pierwszą tabletkę z każdego kolejnego opakowania Elin przyjmuje się tego samego dnia tygodnia, z odstępem dokładnie 28 dni.
Przerwanie stosowania leku Elin może skutkować wystąpieniem niewielkiego i nieregularnego krwawienia.
Jeżeli od zwyczajowego czasu przyjęcia tabletki nie minęło 12 godzin, wówczas należy przyjąć zapomnianą tabletkę, a kolejną zażyć o zwykłej porze. W takiej sytuacji ochrona antykoncepcyjna leku jest zachowana.
Jeśli zaś minęło więcej niż 12 godzin od pory przyjęcia tabletki, to konieczne jest stosowanie dodatkowych środków antykoncepcyjnych zabezpieczających przed zajściem w ciążę, np. prezerwatywy. W zależności od momentu cyklu, w którym tabletka została pominięta oraz od liczby zapomnianych tabletek, różne są schematy postępowania. Szczegółowo zostały one opisane w oryginalnej ulotce producenta Elin. Największe ryzyko zajścia w ciążę jest w sytuacji, gdy kobieta zapomnie przyjąć tabletki w pierwszym lub ostatnim tygodniu stosowania leku.
Nie należy stosować leku Elin, jeśli pacjentka:
Szczególną ostrożność podczas stosowania leku należy zachować, jeśli pacjentka:
Po zażyciu ostatniej tabletki z opakowania Elin należy zrobić 7-dniową przerwę. Po kilku dniach od tego momentu powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia, które przypomina miesiączkę. U niektórych kobiet może mieć postać plamienia, a u innych – obfitej miesiączki. Krwawienie z odstawienia trwa zazwyczaj kilka dni. Nawet jeśli nie zakończyło się, to ósmego dnia od przyjęcia ostatniej tabletki z opakowania Elin należy rozpocząć stosowanie kolejnego blistra.
Jeśli tabletki z zakończonego opakowania stosowane były regularnie i zgodnie ze schematem, a po 7-dniowej przerwie stosowanie tabletek z kolejnego opakowanie rozpocznie się o czasie, to jest zachowana pełna ochrona antykoncepcyjna i nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia przed zajściem w ciążę.
W czasu do czasu podczas 7 dni przerwy bez stosowania tabletek Elin może nie pojawić się krwawienie i plamienie. Może to oznaczać zajście w ciążę, ale jeśli tabletki były przyjmowane prawidłowo i żadna nie została pominięta, to prawdopodobieństwo tego faktu jest bardzo małe. Jeśli krwawienie nie pojawi się drugi raz z rzędu, warto o tym poinformować swojego lekarza i przeprowadzić badania wykluczające ciążę.
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków stosowanych w leczeniu:
W sytuacji, gdy kobieta jest w ciąży, podejrzewa, że może być w ciąży lub w najbliższym czasie planuje zajście w ciążę, wówczas przed zastosowaniem leku Elin powinna porozmawiać ze swoim lekarzem.
Doustne złożone środki antykoncepcyjne wykazują wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży. Mają wysoki wskaźnik Pearla. Są to jednak leki, które przy regularnym stosowaniu chronią przed zapłodnieniem i zajściem w ciążę. Elin zapobiega ciąży, nie jest jednak środkiem antykoncepcji awaryjnej.
Jeśli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, wówczas powinna potwierdzić lub wykluczyć ciążę przed dalszym stosowaniem preparatu. Warto w takich sytuacjach skonsultować się z lekarzem.
Jeśli kobieta chce chronić się przed zajściem w kolejną ciąże po porodzie, może stosować różne metody antykoncepcji, w tym hormonalne. Powinna porozmawiać ze swoim lekarzem, po jakim czasie od porodu powinna zacząć stosować tabletki antykoncepcyjne.
Jeśli jednak kobieta karmi piersią, wówczas powinna rozważyć inne – niehormonalne – metody zapobiegania ciąży (np. prezerwatywy). Złożone doustne środki antykoncepcyjne zawierają zazwyczaj substancje hormonalne, które przenikają do mleka matki i mogą oddziaływać na organizm dziecka. O rozpoczęciu stosowania antykoncepcji po porodzie kobieta powinna porozmawiać ze swoim lekarzem ginekologiem.
Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Do bardzo częstych działań niepożądanych Elin (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów) zalicza się:
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić u 1 na 10 osób) to:
Do niezbyt częstych objawów niepożądanych (mogą wystąpić u 1 na 100 osób) zalicza się:
O rzadziej występujących działaniach niepożądanych można przeczytać w ulotce.
Jeśli powyższe objawy wystąpią, należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza prowadzącego.
Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Elin.
Nie. Lek występuje tylko na receptę, z przepisu lekarza prowadzącego.
Do częstych działań niepożądanych stosowania złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego (może wystąpić u 1 na 10 osób) zalicza się zwiększenie masy ciała. Zatem lek może powodować tycie.