Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Liberelle

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Liberelle

Szukasz bezpiecznych tabletek antykoncepcyjnych, które skutecznie zapobiegają zajściu w nieplanowaną ciążę? Dowiedz się więcej o tabletkach Liberelle z opisu poniżej i oryginalnej ulotki producenta. Na e-konsultacje ze specjalistą umówisz się na receptomat.pl, zamówisz też tam e-receptę na Liberelle.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Liberelle:

  • nazwa: Liberelle
  • dawka: 0,25 mg + 0,035 mg
  • postać: tabletki
  • substancja czynna: norgestimat (norgestimatum) + etynyloestradiol (ethinylestradiolum)
  • dostępne wielkości opakowań: 21 tabletek, 3x21 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Liberelle – złożony doustny środek antykoncepcyjny, który skutecznie chroni przed nieplanowaną ciążą

Liberelle zawiera dwie syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych. Dzięki skumulowanemu działaniu dwóch substancji czynnych, pigułki mają wysoką skuteczność antykoncepcyjną i chronią przed zajściem w ciążę. Preparat dostępny jest wyłącznie na receptę.

Pigułki Liberelle – jak działają?

W skład każdej tabletki Liberelle wchodzą dwie substancje czynne. Pierwsza z nich, norgestimat, należy do grupy progestagenów, a druga – etynyloestradiol zaliczana jest do estrogenów. Obie te substancje mają na celu przede wszystkich zahamowanie owulacji, czyli dojrzewania i uwalniania komórki jajowej z jajnika. Ma to na celu zapobieganie zajściu w ciążę. Dodatkowo składniki tabletek Liberelle powodują zmianę właściwości śluzu znajdującego się w szyjce macicy. Staje się on bardziej gęsty, co utrudnia transport plemników do wnętrza macicy i zmniejsza ich ruchliwość.

Środek antykoncepcyjny Liberelle – jak stosować? Dawkowanie

Każdy blister Liberelle zawiera 21 tabletek, które należy stosować przez 21 kolejnych dni, licząc od pierwszego dnia cyklu. Należy stosować jedną tabletkę na dobę, codziennie o tej samej porze, według kolejności wskazanej na blistrze. Dla ułatwienia tabletki są oznaczone dniami tygodnia, co ma umożliwić lepszą kontrolę na poprawnością przyjmowania leku.

Tabletki należy połykać w całości, nie żuć, nie rozgryzać, popić niewielką ilością wody w zależności od potrzeb. Nie ma znaczenia, czy przyjmuje się je przed, podczas czy po jedzeniu.

Po zażyciu wszystkich 21 tabletek, należy zrobić 7-dniową przerwę, podczas której nie przyjmuje się żadnej pigułki. W tym czasie powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia przypominające miesiączkę.

Kiedy zacząć stosować nowe opakowanie Liberelle?

Po 7-dniowej przerwie w zażywaniu tabletek należy rozpocząć stosowanie pigułek z nowego blistra. Pierwszą tabletkę należy przyjąć 28 dni od rozpoczęcia stosowania poprzedniego opakowania. Ułatwieniem jest fakt, że każdą pierwszą tabletkę z nowego opakowania przyjmuje się tego samego dnia tygodnia, tylko z odstępem 4 tygodni (28 dni).

Nowe opakowanie Liberelle należy rozpocząć niezależnie od faktu, czy krwawienie z odstawienia zakończyło się czy jeszcze trwa.

Przerwa w stosowaniu Liberelle – kiedy zacznie się krwawienie z odstawienia?

Po zażyciu ostatniej tabletki z opakowania, miesiączka powinna pojawić się w okresie 2-3 dni. Krwawienie zazwyczaj trwa kilka dni i może nie zakończyć się przed rozpoczęciem zażywania tabletek z nowego blistra.

Antykoncepcja Liberelle – pomięcie tabletki. Co zrobić?

Pominięcie jednej lub kilku tabletek antykoncepcyjnych ma wpływ na ich skuteczność w zapobieganiu ciąży. Kluczowy jest czas, jaki upłynął od zwyczajnej pory przyjęcia tabletki oraz liczba zapomnianych tabletek. W sytuacji, gdy od przyjętej pory zażycia pominiętej tabletki minęło mniej niż 12 godzin, wówczas należy zażyć zapomnianą tabletkę, a kolejne przyjmować o tej samej porze. Skuteczność antykoncepcyjna leku w takiej sytuacji jest zachowana.

Jeżeli jednak czas od pory zażycia zapomnianej tabletki jest dłuższy niż 12 godzin, wówczas warto dokładnie zapoznać się z instrukcjami zawartymi w oryginalnej ulotce producenta Liberelle. W zależności od tygodnia zażywania tabletek (rządku na blistrze) i czasu, jaki upłynął od właściwej pory zastosowania pigułki, różne są tryby postępowania.

Brak krwawienia podczas przerwy między kolejnymi opakowaniami

Zdarzają się sytuacje, kiedy krwawienie z odstawienia może nie pojawić się. Jeżeli jednak kobieta prawidłowo zażywała wszystkie tabletki z blistra i nie pominęła żadnej, nie stosowała żadnych innych leków, które miałyby wpływ na wchłanianie i działanie leku oraz w całym cyklu nie wystąpiły gwałtowne wymioty i ostra biegunka, to nie powinna mieć obaw o zajście w ciążę. Prawdopodobieństwa zapłodnienia i rozwoju ciąży jest bardzo niskie.

W sytuacji jednak, kiedy krwawienie z odstawienia nie pojawia się także w kolejnym cyklu (dwa miesiące z rzędu), przed rozpoczęciem kolejnego opakowania kobieta powinna skonsultować się z lekarzem i wykluczyć ciążę.

Krwawienie w czasie przyjmowania tabletek Liberelle – co może oznaczać?

Krwawienie lub plamienie o różnym nasileniu może pojawić się w czasie kilku pierwszym miesięcy stosowania pigułek Liberelle. To czas, kiedy organizm przystosowuje się do stałej obecności nowej dawki hormonów w organizmie. W ciągu tego początkowego okresu przyjmowania leku incydentalne krwawienia nie powinny niepokoić. Jeśli jednak plamienia nie ustaną po tych pierwszych miesiącach lub pojawiają dopiero do pewnym czasie stosowania pigułek, warto zwrócić się z tym do swojego lekarza i spróbować ustalić przyczynę.

Liberelle a ciąża

Doustne złożone preparaty antykoncepcji hormonalnej wykazują bardzo wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży. Stosowane prawidłowo mają bardzo niski wskaźnik niepowodzeń. Trzeba jednak pamiętać, że czym innym są środki antykoncepcyjne zapobiegające pojawieniu się ciąży, a czym innym preparaty antykoncepcji awaryjnej, które stosuje się, gdy mogło dojść do zapłodnienia w czasie stosunku seksualnego bez zabezpieczenia.

Liberelle stosuje się w celu zapobiegania ciąży, nie jest to pigułka „po” stosowana jako środek antykoncepcji awaryjnej. Jeśli kobieta wie (lub podejrzewa), że jest w ciąży, wówczas nie powinna stosować tego leku i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Czy można stosować Liberelle podczas karmienia piersią?

Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych w ciąży nie jest zalecane. Składniki leku mogą w niewielkiej ilości przenikać do mleka matki i mieć wpływ na rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka. Jeśli kobieta chce stosować antykoncepcję po porodzie, powinna omówić ze swoim lekarzem dostępne formy zabezpieczenia przed kolejną ciążą oraz wybrać metodę bezpieczną dla niej i dla dziecka.

Tabletki Liberelle – bez recepty czy na receptę?

Wszystkie doustne środki antykoncepcji hormonalnej do długotrwałego stosowania dostępne są wyłącznie z przepisu lekarza. To leki, które zmieniają funkcjonowanie organizmu i muszą zostać dobrane i stosowane pod kontrolą lekarza. Dlatego tabletki Liberelle dostępne są wyłącznie na receptę.

Opis produktu – ulotka leku Liberelle 0,25 mg + 0,035 mg

Podobne leki: