Liberelle
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Liberelle zawiera dwie syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych: norgestimat i etynyloestradiol.
- Tabletki antykoncepcyjne Liberelle dzięki skumulowanemu działaniu dwóch substancji czynnych wzmacniają chronę przed zajściem w ciążę.
- Liberelle tabletki dostępne są wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | antykoncepcja hormonalna |
postać | tabletki |
dawka | 0,25 mg + 0,035 mg |
substancja czynna | Norgestimat (norgestimate) + Etynyloestradiol (Ethinylestradiolum) |
podmiot odpowiedzialny | Medezin Sp. z o.o. |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Liberelle? Cena, refundacja
Lek Liberelle obecnie nie podlega refundacji. Występuje pod postacią tabletek, w dawce 0,035 mg + 0,25 mg i w opakowaniach po 21 i 3 x 21 sztuk.
- Liberelle – cena za 21 tabletek waha się od ok. 24 do 28 zł, a za 3 x 21 tabletek należy zapłacić 61-66 zł.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Tabletki antykoncepcyjne Liberelle – jak działają, na co i dla kogo
Liberelle to złożone hormonalne środki antykoncepcyjne.
Liberelle tabletki – działanie
W skład każdej tabletki Liberelle wchodzą dwie substancje czynne. Pierwsza z nich, norgestimat, należy do grupy progestagenów, a druga – etynyloestradiol zaliczana jest do estrogenów. Obie te substancje mają na celu przede wszystkich zahamowanie owulacji, czyli dojrzewania i uwalniania komórki jajowej z jajnika. Ma to na celu zapobieganie zajściu w ciążę. Dodatkowo składniki tabletek Liberelle powodują zmianę właściwości śluzu znajdującego się w szyjce macicy. Staje się on bardziej gęsty, co utrudnia transport plemników do wnętrza macicy i zmniejsza ich ruchliwość.
Liberelle – zamienniki
Inne zamienniki leku dostępne na receptę to m.in.: Elin.
Liberelle – skład leku
Lek zawiera złożoną substancję czynną – norgestimat i etynyloestradiol. Każda tabletka zawiera 250 mikrogramów norgestimatu i 35 mikrogramów etynyloestradiolu.
Pozostałe składniki leku to: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, indygotyna (E 132).
Liberelle – dawkowanie
Każdy blister Liberelle zawiera 21 tabletek, które należy stosować przez 21 kolejnych dni, licząc od pierwszego dnia cyklu. Należy stosować jedną tabletkę na dobę, codziennie o tej samej porze, według kolejności wskazanej na blistrze. Dla ułatwienia tabletki są oznaczone dniami tygodnia, co ma umożliwić lepszą kontrolę na poprawnością przyjmowania leku.
Środek antykoncepcyjny Liberelle – jak stosować?
Tabletki należy połykać w całości, nie żuć, nie rozgryzać, popić niewielką ilością wody w zależności od potrzeb. Nie ma znaczenia, czy przyjmuje się je przed, podczas czy po jedzeniu.
Po zażyciu wszystkich 21 tabletek, należy zrobić 7-dniową przerwę, podczas której nie przyjmuje się żadnej pigułki. W tym czasie powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia przypominające miesiączkę.
Kiedy zacząć stosować nowe opakowanie Liberelle?
Po 7-dniowej przerwie w zażywaniu tabletek należy rozpocząć stosowanie pigułek z nowego blistra. Pierwszą tabletkę należy przyjąć 28 dni od rozpoczęcia stosowania poprzedniego opakowania. Ułatwieniem jest fakt, że każdą pierwszą tabletkę z nowego opakowania przyjmuje się tego samego dnia tygodnia, tylko z odstępem 4 tygodni (28 dni).
Nowe opakowanie Liberelle należy rozpocząć niezależnie od faktu, czy krwawienie z odstawienia zakończyło się czy jeszcze trwa.
Przerwa w stosowaniu Liberelle – kiedy zacznie się krwawienie z odstawienia?
Po zażyciu ostatniej tabletki z opakowania, miesiączka powinna pojawić się w okresie 2-3 dni. Krwawienie zazwyczaj trwa kilka dni i może nie zakończyć się przed rozpoczęciem zażywania tabletek z nowego blistra.
Antykoncepcja Liberelle – pomięcie tabletki. Co zrobić?
Pominięcie jednej lub kilku tabletek antykoncepcyjnych ma wpływ na ich skuteczność w zapobieganiu ciąży. Kluczowy jest czas, jaki upłynął od zwyczajnej pory przyjęcia tabletki oraz liczba zapomnianych tabletek. W sytuacji, gdy od przyjętej pory zażycia pominiętej tabletki minęło mniej niż 12 godzin, wówczas należy zażyć zapomnianą tabletkę, a kolejne przyjmować o tej samej porze.
Jeżeli jednak czas od pory zażycia zapomnianej tabletki jest dłuższy niż 12 godzin, wówczas warto dokładnie zapoznać się z instrukcjami zawartymi w oryginalnej ulotce producenta Liberelle. W zależności od tygodnia zażywania tabletek (rządku na blistrze) i czasu, jaki upłynął od właściwej pory zastosowania pigułki, różne są tryby postępowania.
Liberelle – przeciwwskazania, środki ostrożności
Nie należy stosować leku Liberelle, jeśli pacjentka:
- ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku,
- kiedykolwiek miała zakrzep krwi w naczyniach żylnych nóg,
- wie, że ma zaburzenia krzepliwości krwi,
- jest przed operacją, po której będzie unieruchomiona (jest ona w grupie podwyższonego ryzyka powstania zakrzepów krwi),
- ma lub miała zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu,
- choruje na ciężką cukrzycę z uszkodzeniem naczyń krwionośnych (lek liberelle zawiera laktozę),
- cierpi na wysokie ciśnienie krwi,
- ma bardzo wysokie stężenie tłuszczów we krwi,
- choruje na hiperhomocysteinemię,
- ma migrenę z aurą,
- ma wadę zastawek serca,
- cierpi na chorobę wątroby lub guza wątroby,
- boryka się z rakiem piersi lub narządów rodnych,
- ma krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie,
- podczas ciąży miała żółtaczkę,
- ma zakażenie wątroby wywołane wirusem C.
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku Liberelle należy zachować, jeśli pacjentka:
- ma chorobę Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- ma toczeń rumieniowaty układowy,
- ma zespół hemolityczno-mocznicowy (zaburzenie krzepnięcia krwi powodujące niewydolność nerek),
- cierpi na zwiększone stężenie tłuszczów we krwi,
- jest bezpośrednio po porodzie,
- ma zapalenie żył pod skórą (zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych),
- ma żylaki,
- choruje na otosklerozę (utrata słuchu),
- cierpi na ostudę,
- w trakcie ciąży zauważyła opryszczkę ciążową,
- ma kamicę żółciową,
- a choruje na chorobę krwi zwaną porfirią,
- ma chorobę nerwów objawiającą się nagłymi ruchami ciała (pląsawica Sydenhama),
- ma kogoś w rodzinie, kto chorował na raka piersi,
- cierpi na depresję,
- ma chorobę wątroby,
- planuje przeprowadzić badania krwi (należy poinformować lekarza lub personel medyczny, że pacjentka przyjmuje środek antykoncepcyjny, gdyż przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych może wpływać na wyniki niektórych badań).
Brak krwawienia podczas przerwy między kolejnymi opakowaniami
Zdarzają się sytuacje, kiedy krwawienie z odstawienia może nie pojawić się. Jeżeli jednak kobieta prawidłowo zażywała wszystkie tabletki z blistra i nie pominęła żadnej, nie stosowała żadnych innych leków, które miałyby wpływ na wchłanianie i działanie leku oraz w całym cyklu nie wystąpiły gwałtowne wymioty i ostra biegunka, to nie powinna mieć obaw o zajście w ciążę. Prawdopodobieństwa zapłodnienia i rozwoju ciąży jest bardzo niskie.
W sytuacji jednak, kiedy krwawienie z odstawienia nie pojawia się także w kolejnym cyklu (dwa miesiące z rzędu), przed rozpoczęciem kolejnego opakowania kobieta powinna skontaktować się z lekarzem i wykluczyć ciążę.
Krwawienie w czasie przyjmowania tabletek Liberelle – co może oznaczać?
Krwawienie lub plamienie o różnym nasileniu może pojawić się w czasie kilku pierwszym miesięcy stosowania pigułek Liberelle. To czas, kiedy organizm przystosowuje się do stałej obecności nowej dawki hormonów w organizmie. W ciągu tego początkowego okresu przyjmowania leku incydentalne krwawienia nie powinny niepokoić. Jeśli jednak plamienia nie ustaną po tych pierwszych miesiącach lub pojawiają dopiero do pewnym czasie stosowania pigułek, warto zwrócić się z tym do swojego lekarza i spróbować ustalić przyczynę.
Interakcja z innymi lekami
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków stosowanych w leczeniu:
- padaczki (np. prymidon, fenytoina, barbiturany, karbamazepina, okskarbazepina, lamotrygina),
- gruźlicy (np. ryfampicyna),
- zakażenia wirusem HIV i zapalenia wątroby typu C (np. rytonawir, newirapina, efawirenz),
- grzybicy (np. gryzeofulwina),
- zapalenia stawów i artrozy (np. etorykoksyb),
- zwiększonego ciśnienia w naczyniach krwionośnych w płucach (np. bosentan),
- łagodnej depresji (np. ziele dziurawca zwyczajnego),
- trudności z oddychaniem (np. teofilina),
- bólu mięśni i kurczu mięśni (np. tyzanidina).
Liberelle a ciąża
Liberelle stosuje się w celu zapobiegania ciąży, nie jest to pigułka „po” stosowana jako środek antykoncepcji awaryjnej. Jeśli kobieta wie (lub podejrzewa), że jest w ciąży, wówczas nie wolno przyjmować leku Liberelle i należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Doustne złożone preparaty antykoncepcji hormonalnej stosowane prawidłowo mają bardzo niski wskaźnik niepowodzeń. Trzeba jednak pamiętać, że czym innym są środki antykoncepcyjne zapobiegające pojawieniu się ciąży, a czym innym preparaty antykoncepcji awaryjnej, które stosuje się, gdy mogło dojść do zapłodnienia w czasie stosunku seksualnego bez zabezpieczenia.
Jeśli pacjentka planuje ciążę, w każdej chwili może przerwać przyjmowanie leku Liberelle.
Czy można stosować Liberelle podczas karmienia piersią?
Składniki leku mogą w niewielkiej ilości przenikać do mleka matki i mieć wpływ na rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka. Jeśli kobieta chce stosować antykoncepcję po porodzie, powinna omówić ze swoim lekarzem dostępne formy zabezpieczenia przed kolejną ciążą oraz wybrać metodę bezpieczną dla niej i dla dziecka.
Liberelle – skutki uboczne
Liberelle, tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Bardzo częste działania niepożądane Liberelle (mogą występować u więcej niż 1 na 10 osób) to:
- ból głowy,
- zaburzenia żołądkowe,
- krwawienie i plamienie śródcykliczne,
- bolesne cykle miesiączkowe i nieprawidłowe krwawienie z odstawienia.
Do częstych działań niepożądanych (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób) zalicza się:
- zakażenie dróg moczowych,
- zakażenie pochwy, np. grzybica,
- depresja,
- nerwowość,
- migrena,
- trądzik,
- wysypka,
- ból piersi,
- ból w klatce piersiowej,
- skurcz mięśni, ból kończyn, ramion i pleców,
- brak miesiączki,
- zwiększenie masy ciała,
- uczucie osłabienia,
- ból żołądka, wzdęcia, zaparcia,
- obrzęk dłoni, kostek, stóp lub nóg,
- bezsenność,
- reakcja anafilaktyczna.
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób) to:
- powiększenie piersi,
- nieprawidłowy rozrost komórek szyjki macicy,
- lęk lub omdlenia,
- zmiana koloru skóry,
- zaczerwienienie i swędzenie skóry,
- nadmierne owłosienie ciała,
- łysienie,
- zmiana apetytu,
- zaburzenia popędu płciowego,
- suchość oka,
- zaburzenia widzenia,
- kołatanie serca,
- uderzenia gorąca,
- ból mięśni,
- suchość pochwy,
- torbiel jajnika.
Do rzadkich działań niepożądanych (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1000 osób) zalicza się:
- torbiel piersi,
- zawroty głowy,
- przyspieszony rytm serca,
- zapalenie trzustki,
- nadmierna potliwość,
- nadwrażliwość na światło,
- zapalenie wątroby,
- upławy z pochwy.
Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania to:
- zmniejszenie ilości mleka,
- nietolerancja szkieł kontaktowych,
- bolesne czerwone guzy na nogach,
- zaburzenia stężenia tłuszczów we krwi,
- nadmierne pocenie się w nocy,
- łagodne guzy wątroby,
- rak piersi,
- guz piersi,
- incydenty naczyniowo-mózgowe,
- skurcze mięśni (drgawki),
- zawał mięśnia sercowego,
- obrzęk naczynioruchowy.
Jeśli powyższe objawy niepożądane będą utrzymywać się długotrwale należy skontaktować się z lekarzem.
Przechowywanie leku
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 30°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Inne leki na antykoncepcję hormonalną:
Wszystkie doustne środki antykoncepcji hormonalnej do długotrwałego stosowania dostępne są wyłącznie z przepisu lekarza. To leki, które zmieniają funkcjonowanie organizmu i muszą zostać dobrane i stosowane pod kontrolą lekarza. Dlatego tabletki Liberelle dostępne są wyłącznie na receptę.
Tak. Jednym ze skutków ubocznych leku i występującym często (może wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób) jest zwiększenie masy ciała. Zatem lek może powodować tycie.
Nie. Wręcz przeciwnie. Lek może pogłębiać trądzik. Jest to częste działanie niepożądane tabletek antykoncepcyjnych Liberelle i może wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.