Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Cerazette

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Szukasz skutecznych tabletek antykoncepcyjnych, które można stosować podczas karmienia piersią? Dowiedz się więcej o leku Cerazette z opisu poniżej i ulotki producenta. Na receptomat.pl umówisz się na e-wizytę, tam też zamówisz e-receptę na Cerazette.

Podstawowe informacje o leku Cerazette:

  • nazwa: Cerazette

  • dawka: 75 mikrogramów

  • postać: tabletki powlekane

  • substancja czynna: dezogestrel (desohestrelum)

  • dostępne wielkości opakowań: 28 tabletek, 84 tabletki

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Cerazette – monofazowe tabletki antykoncepcyjne bez estrogenów dla kobiet karmiących piersią

Lek należy do jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, które są oparte na pochodnych progesteronu. Pigułki Cerazette pozbawione są estrogenów, których niektóre kobiety z różnych względów nie tolerują. Substancją czynną tego leku jest dezogestrel, syntetyczna pochodna o działaniu progesteronu, to gestagen III generacji. Ze względu na brak estrogenów, te tabletki antykoncepcyjne mogą być stosowane przez kobiety podczas laktacji. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Cerazette – tabletki antykoncepcyjne bez estrogenów – jak działają? Czy są skuteczne?

Większość doustnych hormonalnych leków antykoncepcyjnych zawiera w składzie syntetyczne pochodne dwóch żeńskich hormonów płciowych: progesteronu i estrogenu. Ich współdziałanie zapobiega dojrzewaniu pęcherzyków w jajnikach, hamuje owulację i zmienia właściwości śluzu szyjki macicy, co skutecznie uniemożliwia zapłodnienie. W ten sposób zabezpieczają kobietę przed nieplanowaną ciążą.

Tabletki Cerazette mają w składzie małą ilość żeńskiego hormonu płciowego, progesteronu o nazwie dezogestrel. Nie zawierają estrogenów, co jest korzystne dla kobiet, które z różnych względów nie tolerują przyjmowania tego rodzaju hormonów.

Trzeba podkreślić, że jednoskładnikowe leki zapobiegające ciąży zawierające tylko pochodne progesteronu zazwyczaj działają na zasadzie zatrzymania migracji plemników w kanale szyjki macicy. Nie zawsze ich działanie opiera się na hamowaniu jajeczkowania. Tabletki Cerazette wyróżniają się tym wśród jednoskładnikowych tabletek zawierających tylko progestagen, że hamują owulację, co znacznie podnosi ich skuteczność antykoncepcyjną.

Cerazette – antykoncepcja hormonalna dla kobiet karmiących piersią

Dwuskładnikowe leki antykoncepcyjne nie mogą być stosowane u kobiet nietolerujących estrogenów oraz u tych, które są w okresie laktacji. Cerazette łączy w sobie wysoką skuteczność antykoncepcyjną i bezpieczeństwo stosowania podczas karmienia piersią. Warto jednak przed rozpoczęciem stosowania leku skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem w kwestii stosowania antykoncepcji po porodzie i podczas karmienia piersią.

Krwawienia podczas stosowania tabletek Cerazette – czy powinny niepokoić?

U niektórych kobiet mogą pojawić się nieregularne krwawienia podczas przyjmowania tabletek Cerazette. To normalne zjawisko i wynika z mechanizmu działania hormonów o charakterze progestagenów na kobiecy organizm. Może przyjmować postać skąpego plamienia lub obfitej miesiączki. Kobieta nie powinna przerywać stosowania leku w sytuacji jego pojawienia się. Dlatego takie plamienia i krwawienia śródcykliczne nie powinny niepokoić. U wielu pacjentek mogą w ogóle nie pojawiać się. Jeśli jednak utrzymują się dłużej i są bardzo intensywne, warto o tym poinformować lekarza.

Tabletki antykoncepcyjne Cerazette bez estrogenów – jak stosować?

Tabletki w opakowaniu Cerazette są ułożone w określonej kolejności, w jakiej należy je przyjmować. Codziennie o tej samej porze należy przyjąć jedną, kolejną według harmonogramu, tabletkę leku. Należy popić ją wodą. Postępując codziennie zgodnie z kierunkiem strzałek, należy codziennie, przez kolejne 28 dni zażywać lek. Oznaczenie dniami tygodnia ułatwia kontrolę nad poprawnością przyjmowania tabletek.

Tabletki Cerazette – kiedy zacząć nowe opakowanie?

28 tabletek w blistrze jest przeznaczonych do stosowania przez jeden 28-dniowy cykl. Po zażyciu ostatniej tabletki z opakowania, następnego dnia o stałej porze należy wziąć pierwszą tabletkę z nowego blistra. Nie ma przerwy pomiędzy dwoma opakowaniami leku. Ułatwieniem może być fakt, że zawsze pierwszą tabletkę z nowego opakowania należy przyjmować tego samego dnia tygodnia, tylko z odstępem 28 dni.

Lek hormonalny Cerazette – bez recepty czy na receptę?

Wszystkie doustne środki antykoncepcyjne w naszym kraju są wydawane wyłącznie na receptę. Lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjentki, historii choroby, wywiadu i badań diagnostycznych jest w stanie ocenić, czy konkretny preparat będzie skuteczny i bezpieczny w jej konkretnym przypadku.

Cerazette – pominięcie tabletki. Co zrobić?

Nawet w przypadku pominięcia tylko jednej tabletki Cerazette kobieta powinna zdawać sobie sprawę, że może to zmniejszyć skuteczność antykoncepcyjną leku.

W sytuacji, kiedy od stałej pory przyjmowania leku minęło mniej niż 12 godzin, wówczas skuteczność leku zostaje zachowana. Należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a kolejne zażywać o stałej porze. Jeśli jednak od momentu pominięcia tabletki minęło więcej niż 12 godzin, wówczas należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą pigułkę i dodatkowo stosować zabezpieczenie (np. prezerwatywy) podczas stosunku seksualnego przez przynajmniej 7 kolejnych dni, aby uchronić się przed nieplanowaną ciążą.

Im więcej tabletek zostało pominiętych, tym bardziej może być zmniejszona ochrona przed zajściem w ciążę. W takim wypadku warto skonsultować się z lekarzem.

Od jakiego wieku można stosować antykoncepcję hormonalną Cerazette?

Nie badano skuteczności i bezpieczeństwa stosowania jednoskładnikowych tabletek bez estrogenów Cerazette u kobiet poniżej 18. roku życia, dlatego nie zaleca się ich stosowania poniżej tej granicy wiekowej.

Cerazette a antykoncepcja po porodzie

Te tabletki antykoncepcyjne nie zawierają estrogenów, co oznacza, że mogą być stosowane jako metoda zabezpieczenia przed ciążą u kobiet po porodzie i podczas karmienia piersią. Badania nie wykazały wpływu składników leku na prawidłowy rozwój dziecka. Nie wpływają także na objętość i jakość mleka kobiecego.

Przed zastosowaniem tabletek antykoncepcyjnych po porodzie warto omówić to z lekarzem. Specjalista zaleci, czy dany preparat jest odpowiedni i bezpieczny dla pacjentki.

Opis produktu – ulotka leku Cerazette 75 mikrogramów