Cerazette
Rozpocznij e-konsultację lekarską,
aby móc otrzymać Receptę Online bez wychodzenia z domu.
- Minipigułka Cerazette (jednoskładnikowa antykoncepcja) stosowana jest w celu zapobiegania nieplanowanej ciąży. Zawiera ona małą ilość żeńskiego hormonu płciowego, progestagenu o nazwie dezogestrel.
- Składnik aktywny leku nie przechodzi do mleka matki, co czyni go związkiem, który może być bezpiecznie stosowany przez kobiety w okresie laktacji.
- Tabletki antykoncepcyjne Cerazette są wydawane wyłącznie na receptę.
Szukasz tabletek antykoncepcyjnych, które można stosować podczas karmienia piersią? Więcej o minipigułce Cerazette dowiesz się z opisu poniżej i ulotki producenta. Możesz skonsultować się z lekarzem odnośnie tego leku.
dostępność | na receptę |
przypadłość | antykoncepcja hormonalna |
postać | tabletki powlekane |
dawka | 75 mg |
substancja czynna | Dezogestrel (Desogestrelum) |
podmiot odpowiedzialny | Organon Polska Sp. z o.o., ul. Marszałkowska 126/134, 00-008 Warszawa |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Cerazette? Cena, refundacja
Lek nie podlega refundacji. Występuje w postaci tabletek powlekanych do stosowania doustnego.
Cerazette 28 tabl. – cena za opakowanie wynosi ok. 21,50 – 29 zł.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Cerazette – jak działa, na co i dla kogo
Lek należy do jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, które są oparte na pochodnych progesteronu. Minipigułki Cerazette pozbawione są estrogenów, których niektóre kobiety z różnych względów nie tolerują. Substancją czynną tego leku jest dezogestrel, syntetyczna pochodna o działaniu progesteronu, to gestagen III generacji. Ze względu na brak estrogenów, te tabletki antykoncepcyjne mogą być stosowane przez kobiety podczas laktacji. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.
Większość doustnych hormonalnych leków antykoncepcyjnych zawiera w składzie syntetyczne pochodne dwóch żeńskich hormonów płciowych: progesteronu i estrogenu. Ich współdziałanie zapobiega dojrzewaniu pęcherzyków w jajnikach, hamuje owulację i zmienia właściwości śluzu szyjki macicy, co skutecznie uniemożliwia zapłodnienie. W ten sposób zabezpieczają kobietę przed nieplanowaną ciążą.
Jednoskładnikowe leki zapobiegające ciąży zawierające tylko pochodne progesteronu zazwyczaj działają na zasadzie zatrzymania migracji plemników w kanale szyjki macicy. Nie zawsze ich działanie opiera się na hamowaniu jajeczkowania. Tabletki Cerazette wyróżniają się tym wśród jednoskładnikowych tabletek zawierających tylko progestagen, że hamują owulację.
Skuteczność Cerazette jest dzięki temu bardzo wysoka. Możliwość zajścia w ciążę w trakcie prawidłowego stosowania leku (o ile nie zapomniano przyjąć tabletki) jest niewielka.
Tabletki antykoncepcyjne dla karmiących piersią Cerazette
Te tabletki antykoncepcyjne nie zawierają estrogenów, co oznacza, że mogą być stosowane jako metoda zabezpieczenia przed ciążą u kobiet po porodzie i podczas karmienia piersią. Badania nie wykazały wpływu składników leku na prawidłowy rozwój dziecka. Nie wpływają także na objętość i jakość mleka kobiecego.
Przed zastosowaniem tabletek antykoncepcyjnych po porodzie warto omówić to z lekarzem. Specjalista zaleci, czy dany preparat jest odpowiedni i bezpieczny dla pacjentki.
Cerazette – zamienniki
Do zamienników tabletek jednoskładnikowych antykoncepcyjnych z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.:. Azalia, Limetic, Ovulan, Symonette.
Cerazette – skład leku
Substancją czynną leku jest dezogestrel w ilości 75 mikrogramów.
Pozostałymi składnikami antykoncepcji hormonalnej są: krzemionka koloidalna bezwodna, α-tokoferol, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon, kwas stearynowy, hypromeloza, makrogol 400, talk, dwutlenek tytanu (E171).
Cerazette – jak stosować? Dawkowanie
Tabletki antykoncepcyjne Cerazette należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
W opakowaniu Cerazette znajduje się 28 tabletek. Na jednej stronie blistra przy każdej tabletce znajduje się symbol dnia tygodnia, w którym należy ją przyjąć. Po drugiej stronie znajdują się strzałki wskazujące kierunek przyjmowanych tabletek.
Przyjmowanie tabletek jednoskładnikowych antykoncepcyjnych Cerazette należy rozpoczynać każdorazowo od górnego rzędu w blistrze, stosując pigułki zgodnie z kierunkiem strzałek. Dawka wynosi jedną tabletkę na dobę, aż do wyczerpania się zawartości opakowania. Tabletkę należy połykać w całości popijając wodą.
Po przyjęciu wszystkich tabletek z opakowania należy rozpocząć kolejne opakowanie następnego dnia. Nie należy robić przerwy ani czekać na wystąpienie krwawienia.
Przyjmowanie tabletek leku Cerazette można przerwać w dowolnej chwili. Skuteczność antykoncepcyjna kończy się wraz z dniem zaprzestania przyjmowania tabletek.
Szczegółowy schemat stosowania minipigułek Cerazette znajduje się w ulotce dołączonej do leku.
Cerazette – przeciwwskazania, środki ostrożności
Jak w przypadku każdego leku, istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania tabletek jednoskładnikowych antykoncepcyjnych Cerazette. Są to przede wszystkim:
- uczulenie na dezogestrel lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- występowanie obecnie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, polegającej na powstawaniu zakrzepów blokujących żyły [np. w nogach (zakrzepica żył głębokich) lub w płucach (zatorowość płucna),
- występowanie, obecnie lub w przeszłości żółtaczki (zażółcenie skóry) lub ciężkich chorób wątroby do czasu, gdy parametry czynności wątroby nie wrócą do normy,
- występowanie, obecnie lub w przeszłości, nowotworów zależnych od hormonów płciowych (np. specyficznych rodzajów raka piersi).
- krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie.
W niektórych przypadkach stosowanie tabletek antykoncepcyjnych Cerazette wymaga kontroli lekarskiej. Przed rozpoczęciem stosowania pigułek Cerazette należy poinformować lekarza o występowaniu:
- obecnie lub w przeszłości raka piersi,
- nowotworu wątroby, gdyż nie można wykluczyć potencjalnie szkodliwego działania leku Cerazette,
- w przeszłości żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej,
- cukrzycy,
- padaczki,
- gruźlicy,
- nadciśnienia tętniczego,
- obecnie lub w przeszłości ostudy (żółtobrązowe plamy barwnikowe na skórze, szczególnie twarzy) – należy unikać promieniowania słonecznego.
Interakcja z innymi lekami
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty. Może on zadecydować o ewentualnej konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji (np. prezerwatyw) lub modyfikacji stosowania przepisanego leku.
Niektóre leki mogą wpływać na stężenie leku Cerazette we krwi, mogą zmniejszać jego skuteczność antykoncepcyjną i/lub mogą powodować nieoczekiwane krwawienie.
Dotyczy to leków stosowanych w leczeniu:
- padaczki – np. prymidon, fenytoina, karbamazepina, okskarbazepina, felbamat, topiramat oraz fenobarbital,
- gruźlicy – np. ryfampicyna, ryfabutyna,
- zakażenia HIV – np. rytonawir, nelfinawir, newirapina, efawirenz,
- zakażenia wirusem wątroby typu C (HCV) – np. boceprewir, telaprewir,
- innych chorób zakaźnych – np. gryzeofulwina,
- wysokiego ciśnienia tętniczego krwi w naczyniach krwionośnych płuc – bosentan,
- nastrojów depresyjnych – ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum),
- pewnych zakażeń bakteryjnych – np. klarytromycyna, erytromycyna,
- zakażeń grzybiczych – np. ketokonazol, itrakonazol, flukonazol,
- wysokiego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienia), dusznicy lub niektórych zaburzeń rytmu serca – np. diltiazem.
W przypadku stosowania leków zmniejszających skuteczność antykoncepcji Cerazette, zalecane jest stosowanie dodatkowej antykoncepcji. Z uwagi na to, że wpływ innego leku na Cerazette może utrzymywać się do 28 dni po przerwaniu stosowania leku, konieczne jest stosowanie przez cały ten czas dodatkowej antykoncepcji mechanicznej.
Tabletki jednoskładnikowe antykoncepcyjne Cerazette mogą również zaburzać działanie innych leków, powodując zwiększenie (np. leki zawierające cyklosporynę) lub zmniejszenie ich działania (np. lamotrygina).
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Pacjentki w ciąży (a także podejrzewające ciążę lub ją planujące) oraz karmiące piersią, powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku. Przeciwwskazane jest stosowanie leku w ciąży lub w razie jej podejrzenia.
Lek antykoncepcyjny Cerazette może być stosowany podczas karmienia piersią – do mleka matki przenikają małe ilości substancji czynnej. Nic nie wskazuje na to, aby wpływał on na wytwarzanie lub jakość wydzielanego mleka. Niezbyt często obserwowano zmniejszenie wytwarzania mleka podczas stosowania leku Cerazette.
Cerazette – skutki uboczne
Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska, jeśli wystąpią reakcje uczuleniowe (nadwrażliwość), w tym obrzęk twarzy, warg, języka i/lub gardła powodujący trudności w oddychaniu lub połykaniu (obrzęk naczynioruchowy i/lub reakcja anafilaktyczna).
Często działania niepożądane Cerazette (mogą występować nie częściej niż u 1 na 10 kobiet):
- zmiany nastroju, nastrój depresyjny, zmniejszony popęd seksualny (libido),
- ból głowy,
- nudności,
- trądzik,
- ból piersi,
- nieregularne krwawienia miesiączkowe lub ich brak,
- zwiększona masa ciała.
Niezbyt często (mogą występować nie częściej niż u 1 na 100 kobiet):
- zakażenie pochwy,
- nietolerancja soczewek kontaktowych,
- wymioty,
- nadmierne wypadanie włosów,
- bolesne miesiączkowanie,
- torbiele jajników,
- uczucie zmęczenia.
Przechowywanie leku
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Inne leki na antykoncepcję hormonalną:
U niektórych kobiet mogą pojawić się nieregularne krwawienia podczas przyjmowania minipigułek Cerazette. To normalne zjawisko i wynika z mechanizmu działania hormonów o charakterze progestagenów na kobiecy organizm. Może przyjmować postać skąpego plamienia lub obfitej miesiączki. Kobieta nie powinna przerywać stosowania leku w sytuacji jego pojawienia się. Dlatego takie plamienia i krwawienia śródcykliczne nie powinny niepokoić. U wielu pacjentek mogą w ogóle nie pojawiać się. Jeśli jednak utrzymują się dłużej i są bardzo intensywne, warto o tym poinformować lekarza.
Tabletki w opakowaniu Cerazette są ułożone w określonej kolejności, w jakiej należy je przyjmować. Codziennie o tej samej porze należy przyjąć jedną, kolejną według harmonogramu, tabletkę leku. Należy popić ją wodą. Postępując codziennie zgodnie z kierunkiem strzałek, należy codziennie, przez kolejne 28 dni zażywać lek. Oznaczenie dniami tygodnia ułatwia kontrolę nad poprawnością przyjmowania tabletek.
28 tabletek w blistrze jest przeznaczonych do stosowania przez jeden 28-dniowy cykl. Po zażyciu ostatniej tabletki z opakowania, następnego dnia o stałej porze należy wziąć pierwszą tabletkę z nowego blistra. Nie ma przerwy pomiędzy dwoma opakowaniami leku. Ułatwieniem może być fakt, że zawsze pierwszą tabletkę z nowego opakowania należy przyjmować tego samego dnia tygodnia, tylko z odstępem 28 dni.
Wszystkie doustne środki antykoncepcyjne w naszym kraju są wydawane wyłącznie na receptę. Lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjentki, historii choroby, wywiadu i badań diagnostycznych jest w stanie ocenić, czy konkretny preparat będzie skuteczny i bezpieczny w jej konkretnym przypadku.
Nawet w przypadku pominięcia tylko jednej tabletki Cerazette kobieta powinna zdawać sobie sprawę, że może to zmniejszyć skuteczność antykoncepcyjną leku.
W sytuacji, kiedy od stałej pory przyjmowania leku minęło mniej niż 12 godzin, wówczas skuteczność leku zostaje zachowana. Należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a kolejne zażywać o stałej porze. Jeśli jednak od momentu pominięcia tabletki minęło więcej niż 12 godzin, wówczas należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą pigułkę i dodatkowo stosować zabezpieczenie (np. prezerwatywy) podczas stosunku seksualnego przez przynajmniej 7 kolejnych dni, aby uchronić się przed nieplanowaną ciążą.
Im więcej tabletek zostało pominiętych, tym bardziej może być zmniejszona ochrona przed zajściem w ciążę. W takim wypadku warto skonsultować się z lekarzem.
W trakcie stosowania leku Cerazette mogą występować nieregularne krwawienia – niewielkie plamienia lub bardziej obfite krwawienia, wymagające zastosowania podpasek. Krwawienie może również nie wystąpić wcale. Występowanie mniej lub bardziej obfitych krwawień, jak również ich brak, nie wpływa na skuteczność antykoncepcji. Jeśli jednak krwawienie jest bardzo obfite lub przedłuża się, to należy skontaktować się z lekarzem.
Nie badano skuteczności i bezpieczeństwa stosowania jednoskładnikowych tabletek bez estrogenów Cerazette u kobiet poniżej 18. roku życia, dlatego nie zaleca się ich stosowania poniżej tej granicy wiekowej.
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych Cerazette u niektórych pacjentek może spowodować wzrost masy ciała. Jest to częste działanie niepożądane, obserwowane nie częściej niż u 1 na 10 kobiet.
W przypadku, gdy pierwsza tabletka Cerazette zostanie zażyta w pierwszym dniu miesiączki, działanie antykoncepcyjne leku zaczyna się od urazu. Jeśli z kolei stosowanie leku rozpocznie się między 2. a 5. dniem cyklu – pełna ochrona wykształca się po 7 dniach przyjmowania pigułek. Przez ten czas zaleca się stosowanie dodatkowej antykoncepcji.
Rozpocznij e-konsultację lekarską,
aby móc otrzymać Receptę Online bez wychodzenia z domu.