Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Axia Conti

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Axia Conti

Axia Conti to złożony lek antykoncepcyjny z dwoma hormonami dla skutecznego zapobiegania ciąży. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i ulotki producenta. Na telekonsultację ze specjalistą możesz umówić się na receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Axia Conti.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Axia Conti:

  • nazwa: Axia Conti

  • dawka: 0,02 mg + 3 mg

  • postać: tabletki powlekane

  • substancja czynna: etynyloestradiol (ethinylestradiolum) + drospirenon (drospirenonum)

  • dostępne wielkości opakowań: 28 tabletek, 3x28 tabletek, 6x28 tabletek, 13x28 tabletek

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Axia Conti – antykoncepcja hormonalna dla skutecznego zapobiegania ciąży

Środek antykoncepcyjny zawierający dwie syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych to sprawdzony i skuteczny sposób na ochronę przed nieplanowaną ciążą. Etynyloestradiol i drospirenon hamują owulację, co zapobiega zapłodnieniu i pojawieniu się ciąży. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Axia Conti – jak działa?

Lek należy do złożonych środków antykoncepcyjnych. Zawiera dwie substancje czynne, które działają na wiele procesów w organizmie kobiety, co ma skutecznie zapobiegać zajściu w ciążę. Etynyloestradiol i drospirenon to syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych, które hamują owulację poprzez zatrzymanie dojrzewania i uwalniania komórki jajowej z jajników. Dodatkowo składniki te wpływają na właściwości śluzu szyjki macicy. Powodują jego zagęszczanie, co skutkuje utrudnionym przemieszczaniem się plemników w kierunku macicy.

Tabletki Axia Conti – jak stosować?

Każde opakowanie leku Axia Conti zawiera 28 pigułek ułożonych w określonej kolejności na blistrze. Pierwsze 24 różowe pigułki zawierają po dwie hormonalne substancje czynne, kolejne 4 białe tabletki nie zawierają hormonów i określane są jako tabletki placebo. Cały blister przeznaczony jest do stosowania podczas jednego 28-dniowego cyklu. Pomiędzy kolejnymi opakowaniami leku nie należy robić przerwy.

To lek stosowany doustnie. Codziennie, o tej samej porze, należy zażyć jedną tabletkę według schematu wskazanego na blistrze. Nie należy mylić kolejności tabletek. Przez pierwsze 24 dni cyklu stosuje się kolejno 24 różowe tabletki, przez kolejne 4 dni przyjmuje się po jednej białej tabletce. W okresie zażywania pigułek placebo powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia.

Tabletki należy połykać w całości, nie gryź, nie żuć, popić niewielką ilością wody w razie potrzeby. Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, co 24 godziny, aby utrzymać w organizmie stałe stężenie hormonów.

Axia Conti a ciąża

Stosowanie tego leku zawierającego dwie substancje czynne ma na celu ochronę przed pojawieniem się nieplanowanej ciąży. Lek działa prewencyjnie poprzez uniemożliwienie zapłodnienia i zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Nie jest to preparat, który stosuje się w sytuacji, kiedy pojawiła się ciąża lub mogło dojść do zapłodnienia podczas stosunku seksualnego bez zapłodnienia. Axia Conti stosuje się w celu zapobiegania ciąży, nie jest to środek antykoncepcji awaryjnej.

W sytuacji, kiedy kobieta wie (lub podejrzewa), że jest w ciąży, nie powinna zażywać tabletek Axia Conti. W takim przypadku powinna zgłosić się do lekarza i wspólnie ustalić dalsze postępowanie.

Axia Conti – kiedy pojawia się miesiączka?

Podczas 4 dni stosowania tabletek placebo w każdym cyklu powinno się pojawić się krwawienie. U każdej kobiety może mieć ono różne nasilenie, od skąpego plamienia po obfitą miesiączkę. Krwawienie zaczyna się zazwyczaj 1-2 dni po zażyciu ostatniej różowej tabletki. Trwa zazwyczaj kilka dni.

Nowe opakowanie Axia Conti należy zacząć stosować bez względu na fakt, czy krwawienie zakończyło się, czy jeszcze trwa.

Lek hormonalny Axia Conti – krwawienia i plamienia podczas stosowania różowych tabletek

W pierwszych miesiącach stosowania leku mogą pojawić się krwawienia śródcykliczne w okresie zażywania różowych tabletek zawierających hormonalne substancje czynne. W tym początkowym okresie takie incydentalne plamienia nie powinny niepokoić, jest to naturalna reakcja organizmu na nową dawkę hormonów.

Jeżeli jednak plamienia międzymiesiączkowe utrzymują się w kolejnych miesiącach lub pojawiają się dopiero po pewnym czasie, należy zgłosić to lekarzowi i wspólnie spróbować ustalić przyczynę.

Brak krwawienia podczas stosowania białych tabletek placebo Axia Conti – co oznacza?

W czasie zażywania białych pigułek placebo powinno pojawić się krwawienie przypominające miesiączkę. Jeśli nie pojawia się, ale wszystkie różowe tabletki zostały zastosowane prawidłowo i nie wystąpiły żadne czynniki mające wpływ na skuteczność leku (gwałtowne wymioty, ostra biegunka, inne leki wpływające na działanie leku), wówczas jest bardzo niskie ryzyko, że kobieta mogła zajść w ciążę.

Jeżeli jednak krwawienie nie występuje w dwóch kolejnych cyklach, wówczas przed rozpoczęciem stosowania nowego opakowania należy skonsultować się z lekarzem i wykluczyć ciążę.

Pigułki Axia Conti – czy robić przerwę między opakowaniami?

Rozpoczynając stosowanie środka antykoncepcyjnego Axia Conti, wiele kobiet zastanawia się, czy i kiedy należy zrobić przerwę w zażywaniu tabletek. Każde opakowanie leku zawiera 28 tabletek przeznaczonych do stosowania przez cały 28-dniowy cykl. Między kolejnymi blistrami leku nie należy robić przerwy, po zażyciu ostatniej tabletki placebo z opakowania, w kolejnym dniu o zwykłej porze należy zażyć pierwszą różową pigułkę z nowego opakowania, niezależnie od faktu, czy krwawienie z odstawienia zakończyło się, czy jeszcze trwa.

Antykoncepcja Axia Conti – bez recepty czy na receptę?

To złożony środek antykoncepcyjny przeznaczony do długotrwałego stosowania. Rozpoczęcie zażywania tabletek Axia Conti zawsze odbywa się na podstawie szczegółowego wywiadu o stanie zdrowia i kondycji pacjentki oraz po zbadaniu przez lekarza wszelkich czynników ryzyka. Tego rodzaju preparaty zawsze należy stosować wyłącznie pod kontrolą specjalisty, dlatego preparat Axia Conti jest dostępny wyłącznie na receptę.

Axia Conti – pominięcie tabletki. Co zrobić?

W zależności od momentu cyklu, w którym pominięto tabletkę, oraz od liczby zapomnianych pigułek, różne są zalecenia co do postępowania:

  • Gdy pominięto białą tabletkę placebo, nie ma to wpływu na skuteczność antykoncepcyjną leku. Zapomnianą tabletkę należy wyrzucić, a kolejną przyjąć o stałej porze.

  • Jeśli kobieta zapomniała przyjąć jedną z różowych tabletek z hormonami, ale od czasu przyjętej pory zażywania leku nie minęło więcej niż 24 godziny, wówczas należy jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę, a kolejną przyjąć o zwykłej porze. W takiej sytuacji nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia przed zajściem w ciążę.

  • W sytuacji, gdy od zwykłej pory zażycia różowej tabletki Axia Conti minęło więcej niż 24 godziny, wówczas ochrona antykoncepcyjna leku jest osłabiona. W zależności od tygodnia stosowania leku (rządku pigułek na blistrze) i liczby pominiętych tabletek różny jest zalecany tryb postępowania. Warto się z nim dokładnie zapoznać z oryginalnej ulotki producenta, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Opis produktu – ulotka leku Axia Conti 0,02 mg + 3 mg

Podobne leki: