Axia Conti
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Axia Conti to środek antykoncepcyjny zawierający dwie syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych. Tabletki antykoncepcyjne są sprawdzoną metodą na ochronę przed nieplanowaną ciążą.
- Axia Conti zawiera złożoną substancję czynną: etynyloestradiol i drospirenon. Substancja ta hamują owulację, co zapobiega zapłodnieniu i pojawieniu się ciąży.
- Tabletki antykoncepcyjne Axia Conti dostępne są wyłącznie na receptę.
Axia Conti to złożony lek antykoncepcyjny z dwoma hormonami, co pozwala zapobiegać nieplanowanej ciąży. Dowiedz się więcej o tych tabletkach antykoncepcyjnych z opisu poniżej i ulotki producenta.
dostępność | na receptę |
przypadłość | antykoncepcja hormonalna |
postać | tabletki powlekane |
dawka | 0,02 mg + 3 mg |
substancja czynna | Etynyloestradiol (Ethinylestradiolum) + Drospirenon (Drospirenonum) |
podmiot odpowiedzialny | Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A 05-152 Czosnów Polska |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Axia Conti? Cena, refundacja
Axia Conti obecnie nie podlega refundacji. Występuje pod postacią tabletek powlekanych, w dawce 0,02 mg + 3 mg i w opakowaniach po 28 sztuk.
- Axia Conti – cena za 1 opakowanie leku (28 tabletek) waha się od ok. 28 – 38 zł.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Tabletki antykoncepcyjne Axia Conti – jak działają, na co i dla kogo
Tabletki Axia Conti to złożone doustne hormonalne środki antykoncepcyjne.
Axia Conti – działanie
Lek Axia Conti zawiera dwie substancje czynne, które działają na wiele procesów w organizmie kobiety, co ma zapobiegać zajściu w ciążę. Etynyloestradiol i drospirenon to syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych, które hamują owulację poprzez zatrzymanie dojrzewania i uwalniania komórki jajowej z jajników. Dodatkowo składniki te wpływają na właściwości śluzu szyjki macicy. Powodują jego zagęszczanie, co skutkuje utrudnionym przemieszczaniem się plemników w kierunku macicy.
Axia Conti – zamienniki
Leki zawierające te same substancje czynne dostępne na receptę to m.in.: Asubtela, Axia, Axia Forte, Daylette, Drosfemine.
Axia Conti – skład leku
Lek zawiera złożoną substancję czynną – etynyloestradiol i drospirenon. Każda tabletka powlekana zawiera 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu.
Pozostałe składniki leku to:
Powlekane tabletki aktywne (różowe)
- rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia żelowana kukurydziana, powidon K30, kroskarmeloza sodowa, polisorbat 80, magnezu stearynian.
- otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk, żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek czarny (E 172).
Powlekane tabletki placebo (białe)
- tabletki: laktoza bezwodna, powidon K-30, magnezu stearynian.
- otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), ,akrogol 3350, talk.
Axia Conti – dawkowanie
Każde opakowanie leku Axia Conti zawiera 28 pigułek ułożonych w określonej kolejności na blistrze. Pierwsze 24 różowe pigułki zawierają po dwie hormonalne substancje czynne, kolejne 4 białe tabletki nie zawierają hormonów i określane są jako tabletki placebo. Cały blister przeznaczony jest do stosowania podczas jednego 28-dniowego cyklu. Pomiędzy kolejnymi opakowaniami leku nie należy robić przerwy.
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z przyjmowaniem leku Axia Conti należy zwrócić się do lekarza prowadzącego.
Tabletki Axia Conti – jak stosować?
To lek stosowany doustnie. Codziennie, o tej samej porze, należy zażyć jedną tabletkę według schematu wskazanego na blistrze. Nie należy mylić kolejności tabletek. Przez pierwsze 24 dni cyklu stosuje się kolejno 24 różowe tabletki, przez kolejne 4 dni przyjmuje się po jednej białej tabletce. W okresie zażywania pigułek placebo powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia.
Tabletki należy połykać w całości, nie gryź, nie żuć, popić niewielką ilością wody w razie potrzeby. Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, co 24 godziny, aby utrzymać w organizmie stałe stężenie hormonów.
Axia Conti – kiedy pojawia się miesiączka?
Podczas 4 dni stosowania tabletek placebo w każdym cyklu powinno się pojawić się krwawienie. U każdej kobiety może mieć ono różne nasilenie, od skąpego plamienia po obfitą miesiączkę. Krwawienie zaczyna się zazwyczaj 1-2 dni po zażyciu ostatniej różowej tabletki. Trwa zazwyczaj kilka dni.
Nowe opakowanie Axia Conti należy zacząć stosować bez względu na fakt, czy krwawienie zakończyło się, czy jeszcze trwa.
Pigułki Axia Conti – czy robić przerwę między opakowaniami?
Rozpoczynając stosowanie środka antykoncepcyjnego Axia Conti, wiele kobiet zastanawia się, czy i kiedy należy zrobić przerwę w zażywaniu tabletek. Każde opakowanie leku zawiera 28 tabletek przeznaczonych do stosowania przez cały 28-dniowy cykl. Między kolejnymi blistrami leku nie należy robić przerwy, po zażyciu ostatniej tabletki placebo z opakowania, w kolejnym dniu o zwykłej porze należy zażyć pierwszą różową pigułkę z nowego opakowania, niezależnie od faktu, czy krwawienie z odstawienia zakończyło się, czy jeszcze trwa.
Axia Conti – pominięcie tabletki. Co zrobić?
W zależności od momentu cyklu, w którym pominięto tabletkę, oraz od liczby zapomnianych pigułek, różne są zalecenia co do postępowania:
- Gdy pominięto białą tabletkę placebo, nie ma to wpływu na skuteczność antykoncepcyjną leku. Zapomnianą tabletkę należy wyrzucić, a kolejną przyjąć o stałej porze.
- Jeśli kobieta zapomniała przyjąć jedną z różowych tabletek z hormonami, ale od czasu przyjętej pory zażywania leku nie minęło więcej niż 24 godziny, wówczas należy jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę, a kolejną przyjąć o zwykłej porze. W takiej sytuacji nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia przed zajściem w ciążę.
- W sytuacji, gdy od zwykłej pory zażycia różowej tabletki Axia Conti minęło więcej niż 24 godziny, wówczas ochrona antykoncepcyjna leku jest osłabiona. W zależności od tygodnia stosowania leku (rządku pigułek na blistrze) i liczby pominiętych tabletek różny jest zalecany tryb postępowania. Warto się z nim dokładnie zapoznać z oryginalnej ulotki producenta, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.
Axia Conti – przeciwwskazania, środki ostrożności
Nie należy stosować leku, jeśli pacjentka:
- ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku,
- cierpi na zakrzep krwi w naczyniach żylnych nóg lub w przypadku żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej,
- wie, że ma zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi – na przykład niedobór białka C, niedobór białka S, niedobór antytrombiny III, obecność czynnika V Leiden lub przeciwciał antyfosfolipidowych,
- przeszła zawał serca lub udar,
- choruje na dusznicę bolesną lub przemijający napad niedokrwienny,
- ma ciężką cukrzycę z uszkodzeniem naczyń krwionośnych,
- ma bardzo wysokie ciśnienie krwi,
- bardzo wysokie stężenie tłuszczów we krwi,
- ma chorobę nazywaną hiperhomocysteinemią,
- cierpi na migrenę z aurą,
- ma zaburzenia czynności wątroby,
- choruje na zapalenie wątroby typu C,
- boryka się z nowotworem wątroby, piersi lub narządów płciowych,
- ma krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie,
- ma zaburzenia czynności nerek.
Szczególną ostrożność podczas stosowania leku Axia Conti należy zachować, jeśli pacjentka:
- jest spokrewniona z osobą, która w przeszłości miała raka piersi,
- cierpi na chorobę wątroby lub pęcherzyka żółciowego,
- ma przewlekłe zapalne choroby jelit,
- boryka się z cukrzycą,
- ma chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- cierpi na depresję lub padaczkę,
- ma toczeń rumieniowaty układowy,
- ma zaburzenie krzepnięcia krwi powodujące niewydolność nerek,
- cierpi na dziedziczną chorobę czerwonych krwinek,
- ma podwyższony poziom tłuszczów we krwi,
- jest zaraz po porodzie,
- wymaga przeprowadzenia operacji, po której będzie unieruchomiona,
- ma zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych lub żylaki,
- boryka się z chorobą, która po raz pierwszy pojawiła się w czasie ciąży (np. utrata słuchu, porfiria),
- ma lub miała ostudę,
- ma dziedziczny obrzęk naczynioruchowy.
Lek hormonalny Axia Conti – krwawienia i plamienia podczas stosowania różowych tabletek
W pierwszych miesiącach stosowania leku mogą pojawić się krwawienia śródcykliczne w okresie zażywania różowych tabletek zawierających hormonalne substancje czynne. W tym początkowym okresie takie incydentalne plamienia nie powinny niepokoić, jest to naturalna reakcja organizmu na nową dawkę hormonów.
Jeżeli jednak plamienia międzymiesiączkowe utrzymują się w kolejnych miesiącach lub pojawiają się dopiero po pewnym czasie, należy zgłosić to lekarzowi i wspólnie spróbować ustalić przyczynę.
Axia Conti – brak okresu podczas stosowania białych tabletek placebo. Co oznacza?
W czasie zażywania białych pigułek placebo powinno pojawić się krwawienie przypominające miesiączkę. Jeśli nie pojawia się, ale wszystkie różowe tabletki zostały zastosowane prawidłowo i nie wystąpiły żadne czynniki mające wpływ na skuteczność leku (gwałtowne wymioty, ostra biegunka, inne leki wpływające na działanie leku), wówczas jest bardzo niskie ryzyko, że kobieta mogła zajść w ciążę.
Jeżeli jednak krwawienie nie występuje w dwóch kolejnych cyklach, wówczas przed rozpoczęciem stosowania nowego opakowania należy skonsultować się z lekarzem i wykluczyć ciążę.
Interakcja z innymi lekami
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków stosowanych w leczeniu:
- padaczki (np. prymidon, fenytoina, barbiturany, karbamazepina, lamotrygina),
- zakażenia wirusem HIV i zapalenia wątroby typu C (np. rytonawir, newirapina, efawirenz),
- gruźlicy (np. ryfampicyna),
- choroby zwyrodnieniowej stawów (np. etorykoksyb),
- nadciśnienia tętniczego (np. bosentan),
- nastrojów depresyjnych (np. ziele dziurawca zwyczajnego),
- układu oddechowego (np. teofiliny),
- bólu mięśni (np. tizanidyna).
Nie należy jednocześnie przyjmować leków zawierających cyklosporynę.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Nie wolno przyjmować leku w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Axia Conti a ciąża
Stosowanie tego leku zawierającego dwie substancje czynne ma na celu ochronę przed pojawieniem się nieplanowanej ciąży. Lek działa prewencyjnie poprzez uniemożliwienie zapłodnienia i zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Nie jest to preparat, który stosuje się w sytuacji, kiedy pojawiła się ciąża lub mogło dojść do zapłodnienia podczas stosunku seksualnego bez zapłodnienia. Axia Conti stosuje się w celu zapobiegania ciąży, nie jest to środek antykoncepcji awaryjnej.
W sytuacji, kiedy kobieta wie (lub podejrzewa), że jest w ciąży, nie powinna zażywać tabletek Axia Conti. W takim przypadku powinna zgłosić się do lekarza i wspólnie ustalić dalsze postępowanie.
Axia Conti – skutki uboczne
Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Częste działania niepożądane Axia Conti (mogą wystąpić do 1 na 10 osób) to:
- zmiany nastroju,
- bóle głowy,
- nudności,
- ból piersi.
Do niezbyt częstych działań niepożądanych (mogą wystąpić do 1 na 100 osób) zalicza się:
- senność,
- depresja,
- nerwowość,
- uczucie mrowienia,
- zawroty głowy,
- zaburzenia przewodu pokarmowego, zapalenie błony śluzowej żołądka,
- trądzik,
- świąd,
- wysypka,
- ból pleców,
- bóle kończyn,
- zakażenia grzybicze pochwy,
- ból miednicy,
- powiększenie się piersi,
- brak energii,
- nadmierne pocenie się,
- podwyższone ciśnienie krwi,
- zwiększenie masy ciała.
Rzadko występujące działania niepożądane (mogą wystąpić do 1 na 1000 osób) to:
- zakażenie grzybicze,
- zwiększona ilość płytek krwi,
- reakcja alergiczna,
- zaburzenia hormonalne,
- bezsenność,
- niemożność osiągnięcia orgazmu,
- zaburzenia widzenia,
- szkodliwe zakrzepy krwi,
- krwawienie z nosa,
- zapalenie żyły,
- zapalenie pęcherzyka żółciowego,
- zakażenie grzybicze jamy ustnej,
- powiększony brzuch,
- ból dróg żółciowych,
- plamy na skórze,
- utrudnione lub bolesne współżycie seksualne,
- krwawienia po stosunku,
- zwiększenie liczby komórek gruczołów piersiowych,
- ogólne złe sampoczucie,
- zmniejszenie masy ciała.
W razie utrzymujących się długotrwale objawów niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem.
Przechowywanie leku
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 30°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Inne leki na antykoncepcję hormonalną:
To złożony środek antykoncepcyjny przeznaczony do długotrwałego stosowania. Rozpoczęcie zażywania tabletek Axia Conti zawsze odbywa się na podstawie szczegółowego wywiadu o stanie zdrowia i kondycji pacjentki oraz po zbadaniu przez lekarza wszelkich czynników ryzyka. Tego rodzaju preparaty zawsze należy stosować wyłącznie pod kontrolą specjalisty, dlatego preparat Axia Conti jest dostępny wyłącznie na receptę.
Nie należy pić alkoholu w momencie stosowania leku Axia Conti. Alkohol może negatywnie oddziaływać na produkt leczniczy.
Działanie Axia Conti rozpoczyna się natychmiast, od przyjęcia pierwszej tabletki.
Do niezbyt częstych skutków ubocznych (może wystąpić u 1 na 100 pacjentów) zalicza się zwiększenie masy ciała. Zatem lek może powodować tycie.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.