Najważniejsze informacje:
Axia Conti to złożony lek antykoncepcyjny z dwoma hormonami, co pozwala skutecznie zapobiegać nieplanowanej ciąży. Dowiedz się więcej o tych tabletkach antykoncepcyjnych z opisu poniżej i ulotki producenta. Na telekonsultację ze specjalistą możesz umówić się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Axia Conti.
postać / dawka | tabletki powlekane, 0,02 mg + 3 mg |
substancja czynna | etynyloestradiol (ethinylestradiolum) + drospirenon (drospirenonum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | antykoncepcja hormonalna |
podmiot odpowiedzialny | Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A 05-152 Czosnów Polska |
Axia Conti obecnie nie podlega refundacji. Występuje pod postacią tabletek powlekanych, w dawce 0,02 mg + 3 mg i w opakowaniach po 28 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Tabletki Axia Conti to złożone doustne hormonalne środki antykoncepcyjne.
Sprawdź opinie pacjentek o Axia Conti.
Lek Axia Conti zawiera dwie substancje czynne, które działają na wiele procesów w organizmie kobiety, co ma skutecznie zapobiegać zajściu w ciążę. Etynyloestradiol i drospirenon to syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych, które hamują owulację poprzez zatrzymanie dojrzewania i uwalniania komórki jajowej z jajników. Dodatkowo składniki te wpływają na właściwości śluzu szyjki macicy. Powodują jego zagęszczanie, co skutkuje utrudnionym przemieszczaniem się plemników w kierunku macicy.
Lek zawiera złożoną substancję czynną - etynyloestradiol i drospirenon. Każda tabletka powlekana zawiera 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu.
Pozostałe składniki leku to:
Powlekane tabletki aktywne (różowe)
Powlekane tabletki placebo (białe)
Każde opakowanie leku Axia Conti zawiera 28 pigułek ułożonych w określonej kolejności na blistrze. Pierwsze 24 różowe pigułki zawierają po dwie hormonalne substancje czynne, kolejne 4 białe tabletki nie zawierają hormonów i określane są jako tabletki placebo. Cały blister przeznaczony jest do stosowania podczas jednego 28-dniowego cyklu. Pomiędzy kolejnymi opakowaniami leku nie należy robić przerwy.
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z przyjmowaniem leku Axia Conti należy zwrócić się do lekarza prowadzącego.
To lek stosowany doustnie. Codziennie, o tej samej porze, należy zażyć jedną tabletkę według schematu wskazanego na blistrze. Nie należy mylić kolejności tabletek. Przez pierwsze 24 dni cyklu stosuje się kolejno 24 różowe tabletki, przez kolejne 4 dni przyjmuje się po jednej białej tabletce. W okresie zażywania pigułek placebo powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia.
Tabletki należy połykać w całości, nie gryź, nie żuć, popić niewielką ilością wody w razie potrzeby. Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, co 24 godziny, aby utrzymać w organizmie stałe stężenie hormonów.
Podczas 4 dni stosowania tabletek placebo w każdym cyklu powinno się pojawić się krwawienie. U każdej kobiety może mieć ono różne nasilenie, od skąpego plamienia po obfitą miesiączkę. Krwawienie zaczyna się zazwyczaj 1-2 dni po zażyciu ostatniej różowej tabletki. Trwa zazwyczaj kilka dni.
Nowe opakowanie Axia Conti należy zacząć stosować bez względu na fakt, czy krwawienie zakończyło się, czy jeszcze trwa.
Rozpoczynając stosowanie środka antykoncepcyjnego Axia Conti, wiele kobiet zastanawia się, czy i kiedy należy zrobić przerwę w zażywaniu tabletek. Każde opakowanie leku zawiera 28 tabletek przeznaczonych do stosowania przez cały 28-dniowy cykl. Między kolejnymi blistrami leku nie należy robić przerwy, po zażyciu ostatniej tabletki placebo z opakowania, w kolejnym dniu o zwykłej porze należy zażyć pierwszą różową pigułkę z nowego opakowania, niezależnie od faktu, czy krwawienie z odstawienia zakończyło się, czy jeszcze trwa.
W zależności od momentu cyklu, w którym pominięto tabletkę, oraz od liczby zapomnianych pigułek, różne są zalecenia co do postępowania:
Nie należy stosować leku, jeśli pacjentka:
Szczególną ostrożność podczas stosowania leku Axia Conti należy zachować, jeśli pacjentka:
W pierwszych miesiącach stosowania leku mogą pojawić się krwawienia śródcykliczne w okresie zażywania różowych tabletek zawierających hormonalne substancje czynne. W tym początkowym okresie takie incydentalne plamienia nie powinny niepokoić, jest to naturalna reakcja organizmu na nową dawkę hormonów.
Jeżeli jednak plamienia międzymiesiączkowe utrzymują się w kolejnych miesiącach lub pojawiają się dopiero po pewnym czasie, należy zgłosić to lekarzowi i wspólnie spróbować ustalić przyczynę.
W czasie zażywania białych pigułek placebo powinno pojawić się krwawienie przypominające miesiączkę. Jeśli nie pojawia się, ale wszystkie różowe tabletki zostały zastosowane prawidłowo i nie wystąpiły żadne czynniki mające wpływ na skuteczność leku (gwałtowne wymioty, ostra biegunka, inne leki wpływające na działanie leku), wówczas jest bardzo niskie ryzyko, że kobieta mogła zajść w ciążę.
Jeżeli jednak krwawienie nie występuje w dwóch kolejnych cyklach, wówczas przed rozpoczęciem stosowania nowego opakowania należy skonsultować się z lekarzem i wykluczyć ciążę.
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków stosowanych w leczeniu:
Nie należy jednocześnie przyjmować leków zawierających cyklosporynę.
Nie wolno przyjmować leku w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Stosowanie tego leku zawierającego dwie substancje czynne ma na celu ochronę przed pojawieniem się nieplanowanej ciąży. Lek działa prewencyjnie poprzez uniemożliwienie zapłodnienia i zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Nie jest to preparat, który stosuje się w sytuacji, kiedy pojawiła się ciąża lub mogło dojść do zapłodnienia podczas stosunku seksualnego bez zapłodnienia. Axia Conti stosuje się w celu zapobiegania ciąży, nie jest to środek antykoncepcji awaryjnej.
W sytuacji, kiedy kobieta wie (lub podejrzewa), że jest w ciąży, nie powinna zażywać tabletek Axia Conti. W takim przypadku powinna zgłosić się do lekarza i wspólnie ustalić dalsze postępowanie.
Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Częste działania niepożądane Axia Conti (mogą wystąpić do 1 na 10 osób) to:
Do niezbyt częstych działań niepożądanych (mogą wystąpić do 1 na 100 osób) zalicza się:
Rzadko występujące działania niepożądane (mogą wystąpić do 1 na 1000 osób) to:
W razie utrzymujących się długotrwale objawów niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem.
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 30°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Axia Conti.
To złożony środek antykoncepcyjny przeznaczony do długotrwałego stosowania. Rozpoczęcie zażywania tabletek Axia Conti zawsze odbywa się na podstawie szczegółowego wywiadu o stanie zdrowia i kondycji pacjentki oraz po zbadaniu przez lekarza wszelkich czynników ryzyka. Tego rodzaju preparaty zawsze należy stosować wyłącznie pod kontrolą specjalisty, dlatego preparat Axia Conti jest dostępny wyłącznie na receptę.
Nie należy pić alkoholu w momencie stosowania leku Axia Conti. Alkohol może negatywnie oddziaływać na produkt leczniczy.
Działanie Axia Conti rozpoczyna się natychmiast, od przyjęcia pierwszej tabletki.
Do niezbyt częstych skutków ubocznych (może wystąpić u 1 na 100 pacjentów) zalicza się zwiększenie masy ciała. Zatem lek może powodować tycie.
Hormonalne środki antykoncepcyjne Axia Conti należą do skutecznych leków. Ważne jednak, aby tabletki przyjmować regularnie, najlepiej każdego dnia o tej samej porze.